Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 836
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 836 of 837 FirstFirst ... 336736786826834835836837 LastLast
Results 12,526 to 12,540 of 12551
  1. #12526
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εμένα μου έχει τύχει να ξυπνήσω από όνειρο και να πω γιατί να είναι όνειρο και όχι πραγματικότητα!
    Κι εμένα αρκετές φορές, βλέπω συχνά ωραία όνειρα! Βλέπω και τρομακτικά όμως

  2. #12527
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εμένα μου έχει τύχει να ξυπνήσω από όνειρο και να πω γιατί να είναι όνειρο και όχι πραγματικότητα!
    αυτο με κανει ναναρωτηθω γιατι υπαρχει ορισμος για το κακο ονειρο, εφιαλτης δλδ. , κι οχι για το καλο ονειρο .....η πραματικοτητα αλλωστε δεν ειναι παντα καλη.........

  3. #12528
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    γεια σου Κυκνε , το καλο με τους εφιαλτες ειναι οτι ανακουφιζεσαι πολυ οταν ξυπνησεις καταλαβαινεις οτι απλως ηταν ενας εφιαλτης , κι οχι η πραματικοτητα...
    Γεια σου Macgyver...

    Από μια άποψη έχεις δίκιο αλλά εμένα μου παίρνει αρκετή ώρα για να φτιάξει η διάθεση μου μετά από έναν εφιάλτη και δυστυχώς συνεχίζονται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #12529
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γεια σου Macgyver...

    Από μια άποψη έχεις δίκιο αλλά εμένα μου παίρνει αρκετή ώρα για να φτιάξει η διάθεση μου μετά από έναν εφιάλτη και δυστυχώς συνεχίζονται...
    μαλιστα , βλεπω εφιαλτες μονο απο βαρυστομαχια , σπανιως δλδ. , οχι για αλλο λογο .....εσυ υποθετω οτι βλεπεις απο κακη ψυχολογια/διαθεση υπνου ? ρωταω απλως .......εχεις τις γατουλες σου, την οποια λατρεια μοιραζομαστε ..............εχουν κατι οι γατες που σε ηρεμει μονο και μονο που τις παρατηρεις , ειδικα οι γατες , δειχνουν αυταρκεις , ποτε δεν βλεπεις μια γατα μονη στο δρομο και σκεφτεσαι ' α , την κακομοιρα ' ενω για εναν σκυλο το λες , ε ? κατι αλλο, ερχονται γιορτες , αυτο ειναι καλο για σενα , αδιαφορο, η οχι και πολυ καλο ? θα πας στο κομμωτηριο, θα φτιαχτεις , ολιγον shopping therapy , πλεον mail order , ε , δεν θα φτιαξει κι η διαθεση καπως ? λιγααακι.....
    σπανιως σου απευθυνομαι, εισαι εξυπνο κοριτσι ομως , καλοπροαιρετη , και μια μερα θα βρεις τον εαυτο σου, λεω γω .....

  5. #12530
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαλιστα , βλεπω εφιαλτες μονο απο βαρυστομαχια , σπανιως δλδ. , οχι για αλλο λογο .....εσυ υποθετω οτι βλεπεις απο κακη ψυχολογια/διαθεση υπνου ? ρωταω απλως .......εχεις τις γατουλες σου, την οποια λατρεια μοιραζομαστε ..............εχουν κατι οι γατες που σε ηρεμει μονο και μονο που τις παρατηρεις , ειδικα οι γατες , δειχνουν αυταρκεις , ποτε δεν βλεπεις μια γατα μονη στο δρομο και σκεφτεσαι ' α , την κακομοιρα ' ενω για εναν σκυλο το λες , ε ? κατι αλλο, ερχονται γιορτες , αυτο ειναι καλο για σενα , αδιαφορο, η οχι και πολυ καλο ? θα πας στο κομμωτηριο, θα φτιαχτεις , ολιγον shopping therapy , πλεον mail order , ε , δεν θα φτιαξει κι η διαθεση καπως ? λιγααακι.....
    σπανιως σου απευθυνομαι, εισαι εξυπνο κοριτσι ομως , καλοπροαιρετη , και μια μερα θα βρεις τον εαυτο σου, λεω γω .....
    Ναι, από κακή ψυχολογία και διάφορα άγχη βλέπω εφιάλτες... Μιας κι αναφέρεις τις γατούλες μου προχθές είδα ότι μου τις δηλητηρίασαν... Αλλά όντως στον ξύπνιο μου με ηρεμούν, ειδικά όταν τις βλέπω να κοιμούνται γαλήνια κι όταν τις χαϊδεύω και μου γουργουρίζουν...

    Το ότι έρχονται τα Χριστούγεννα κι η Πρωτοχρονιά είναι καλό για μένα γιατί είναι οι αγαπημένες μου γιορτές κι έχω ήδη κάνει κάποια σχέδια...

    Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #12531
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Το ότι έρχονται τα Χριστούγεννα κι η Πρωτοχρονιά είναι καλό για μένα γιατί είναι οι αγαπημένες μου γιορτές κι έχω ήδη κάνει κάποια σχέδια...
    ...
    ωωω , μα αυτο ειναι σπουδαιο ........

  7. #12532
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Μιας και λέτε για εφιάλτες, κι εγώ τελευταία βλέπω. Ο λόγος είναι πως έχω χαλάσει τη διατροφή τις τελευταίες εβδομάδες. Τρώω και βράδυ και αμέσως αυτό οδηγεί σε άσχημη ψυχολογία την ημέρα και εφιάλτες τη νύχτα.

    Εντάξει πιστεύω θα επανέλθω αλλά είναι τόσο έντονοι οι εφιάλτες που μου έχει τύχει να μισοξυπνήσω και πάλι να πιστεύω πως πρόκειται για αλήθεια !

    Παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το φαγητό στη ψυχολογία μου . Πολύ φαγητό σε ακατάλληλες ώρες σε συνδυασμό με έλλειψη ή μείωση γυμναστικής με επηρεάζει απίστευτα.

  8. #12533
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    4
    Τον τελευταίο καιρό, νιώθω καλά. Δεν είναι ότι η κατάσταση της υγείας μου ήταν φυσιολογική, μιλάω για κάτι άλλο. Άρχισα να αισθάνομαι καλύτερα, καθώς έγινα πιο σίγουρος, χάρη στα κεφάλαια που μπορούν να αγοραστούν στην ιστοσελίδα του https://timicpa.gr/. Εάν έχετε επίσης προβλήματα με την εμφάνιση, τότε μου φαίνεται ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή.

  9. #12534
    Αισθάνομαι απέχθεια προς τους γονείς μου κι ένα μίσος απερίγραπτο. Δεν ξέρω αν το έχει κανείς άλλος αυτό.

    Πρώτα από όλους μισώ τον εαυτό μου που δεν έχω καταφέρει να ανεξαρτητοποιηθω και κάθομαι ακόμα μαζί τους και με ελέγχουν ό,τι κι αν κάνω, γιατί ανησυχούν λέει. Οκ ανησυχούν. Δεν τους φτάνει να τους παίρνω τηλ και να τους λέω είμαι καλά?? Πρέπει να τους λέω και με ποιον είμαι και τι κάνω και τι έφαγα και αν σκουπισα?? Δεν το αντέχω άλλο αυτόν το έλεγχο. Και μου λένε δεν είναι έλεγχος, νοιαξιμο είναι.

    Είμαι 33. Τόσα χρόνια ήμουν καταθλιμμένη, έχω περάσει πολλά με την ψυχική μου υγεία..

    Να πω ότι είμαι παλιό μέλος κι έκανα άλλο λογαριασμό γιατί δεν ήξερα πώς να ενημερώσω το διαχειριστή ότι θέλω να επανέλθω... Ο παλιός είναι ανενεργός.

    Όταν για χρόνια δε λύνεται μια σύγκρουση κι ένα πρόβλημα πχ της ανεξαρτητοποιησης, τότε συσσωρεύεται θυμός, ο οποίος γίνεται μίσος.
    Αφού εύχομαι να εξαφανιστούν, να φύγουν δεν ξέρω. Να φύγουν ή να φύγω εγώ.Τόσο πολύ τους απεχθάνομαι. Δεν θέλω να τους βλέπω μπροστά μου.

    Τους θεωρώ υπεύθυνους που ακόμα παιδιαριζω γιατί κι αυτοί με νταντευουνε. Νομίζουν ότι είμαι 5 χρονών. Και μου το λένε κιόλας. Κάνω λέει σαν 5 χρονο. Καλά αυτό το ακούω πολλά χρόνια. Δεν με εκπλήσσει. Το θέμα είναι πως κατά βάθος στενοχωριεμαι γιατί σκέφτομαι πως όντως είμαι σαν 5χρονο αφού κανείς δεν μου έχει εμπιστευθεί δουλειά. Φαίνεται δεν εμπνεω εμπιστοσύνη και δεν είμαι υπεύθυνη.
    Μικρή μου έλεγαν πόσο υπεύθυνη είμαι και τι ώριμη που είμαι.. Σκατά..
    Όλα αυτά αν ίσχυαν αντιστραφηκαν ή το το πιθανότερο δεν ίσχυσαν ποτέ.

    Δεν ήμουνα λέει τόσο επιθετική παλιά. Και όντως έχω αλλάξει τρόπο λειτουργίας. Εγώ νομίζω ότι εξωτερικευω τώρα τα συναισθήματά μου και τις σκέψεις μου, ενώ παλιά τα κράταγα και με βασάνιζαν. Το θέμα είναι πως τώρα προδιδομαι και έχω πέσει στο επίπεδό τους κι αφού τα μυαλά μας είναι το ίδιο σκάρτα, αυτοί κάνουν κουμάντο γιατί έχουν τα λεφτά.
    Κι αυτοί να πάρω τη ζωή στα χέρια μου θέλουν αλλά με δικούς τους όρους. Δηλ να συνεχίσουν να έχουν λόγο στη ζωή μου.

    Επίσης πραγματικά έχω κουραστεί ψυχικά και σωματικα δεν είμαι τελείως υγιής, και θέλω να κάθομαι όλη μέρα σε ένα κρεβάτι. Δεν έχω όρεξη ούτε ελεύθερη να γίνω ούτε να ζήσω όμορφα κλπ... Με τέτοια ψυχολογία και ελεύθερη να είμαι βρισκοντας μια δουλειά, με έχω ικανή τις ελευθερες ώρες να κάθομαι σε ένα κρεβάτι ή να εύχομαι να πεθάνω όπως τώρα.

    Αλλά πες ότι παύουν να ασχολούνται μαζί μου οι γονείς ή ότι φεύγουν απ τη ζωή, δεν πιστεύω πως θα είμαι καλύτερα. Θα έχω την ησυχία μου πιστεύω αλλά θα είμαι και μόνη το πιθανότερο.

    Συγγνώμη αν μαυριζω το σαιτ.. Γενικά το έχω ανάγκη όμως να μιλάω..

  10. #12535
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    το πιθανότερο είναι να αισθάνεσαι το ίδιο βασικά γιατί η εξωτερική συνθήκη απλά φέρνει στην επιφάνεια το πρόβλημα, δεν είναι το ίδιο το πρόβλημα.
    δεν λέω ότι πρέπει να ζεις όλη σου τη ζωή με τους γονείς σου, απλά ότι, είναι αλήθεια, όσο περισσότερο χρόνο περνάς με τους γονείς σου όταν η σχέση είναι τέτοια, επιστρέφεις στο μοτίβο συμπεριφοράς του μικρού παιδιού. έχουν δίκαιο που σου το λένε γιατί έχεις δίκαιο κι εσύ, ότι φταίνε. κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν σαφή όρια συναισθηματικά μεταξύ σας. δειχνει οτι η σχέση έχει ωριμάσει και δεν εμπλέκονται όπως όταν ήσουν μικρή πχ.
    σε ψυχολόγο έχεις μιλήσει γι αυτή την κατάσταση;
    πάντως και η κατάθλιψη αν μένει αθεράπευτη επηρεάζει την συμπεριφορά, και τον χαρακτήρα, μετά από χρόνια μιλάμε χωρίς φροντίδα.
    επίσης η καθημερινή γκρίνια κάνει κακό στον εγκέφαλο οπότε το να είσαι επιθετική έχει μια βάση σε όλο αυτό που κουβαλάς.

  11. #12536
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αυτό ότι μέσα μας είναι το πρόβλημα και δε φταίει το περιβάλλον ή αυτό που λες αν κατάλαβα, ότι το περιβάλλον φέρνει στην επιφάνεια ένα πρόβλημα προϋπάρχον, ισχύει εν μέρει νομίζω.

    Γιατί εκεί που μπορεί να είσαι καλά, μπορεί να σου πουν κάτι που θα σε ταράξει.
    Δηλ είμαστε σε αλληλεπιδραση με το περιβάλλον.
    Θα μου πεις ο όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, όχι όποιος δεν τη έχει.

    Σε ψυχολόγο πηγαίνω για ομαδική ψυχοθεραπεία αλλά θέλω να σταματήσω.
    Το μόνο καλό είναι που γνώρισα κάποια άτομα.
    Ίσως είναι και η κατάστασή μου τέτοια που φαίνεται ή την αισθάνομαι εγώ κάπως παγιωμένη και ότι χάνω την ώρα μου.
    Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ωφελεί να πηγαίνω.
    Αν δούλευα και ειχα δικά μου χρήματα μπορεί και να πήγαινα. Έστω κάπου αλλού. Είναι κι αυτό.

    Τώρα όσο για κατάθλιψη δεν αισθανομαι πως έχω τώρα. Εχω ενέργεια. Απλά είναι αυτός ο θυμός που έχω.

    Πάντως η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταφέρει να ωριμάσω.
    Και το θέμα αυτο με αγχωνε από μικρή. Το ήθελα πάρα πολύ. Να φύγω από την επιρροή των γονιών.

    Και βλέπω πως είναι και ανάγκη των ιδίων των γονιών να νταντευουν γενικά, γιατί μπαίνουν σε ένα ρόλο γνώριμο και έχουν βολευτεί κι αυτοί με αυτό.
    Και η αλλαγή πρεπει να ξεκινήσει από μένα βέβαια, αλλά είναι που έχω κουραστεί τόσα χρόνια.

    Όσο για τον εγκέφαλο δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά είναι σαν να έγινε ένα delete σε παλιές σκέψεις ύστερα από απανωτά σοκ που έπαθα.
    Δεν με απασχολεί κάτι ούτε έχω άλλες σκέψεις πέρα από το θυμό.

    Έχω αλλάξει και πολύ. Δηλ παλιά πριν αρρωστήσω ήμουν πιο προσχαρη και ευχάριστη. Τώρα έχω γίνει μίζερη και στριμμένη και σίγουρα δεν μ αρέσει. Αλλά δεν ξέρω και πώς να το αλλάξω.

  12. #12537
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Αισθάνομαι αναγεννημένος...από χθές το βράδυ που είδα το On the Road(2012)...Η επίδραση της ταινίας κρατάει ακόμη...Μια γλυκόπικρη νοσταλγική επίγευση.
    Οι κακές κριτικές με είχαν αποτρέψει απ΄το να την δω τότε που είχε κυκλοφορήσει...Τι μαλακία που έκανα...Η καλύτερη ταινία που είδα εδώ και πολύ καιρό...
    Πήρα μια γεύση ελευθερίας,έστω και μέσα από μια ταινία.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #12538
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Αγχωμένη... Θέλω να τελειώσουν οι γιορτές και να ξαναβρώ την ησυχία μου...
    Πέρασα κάποιες καλές στιγμές αλλά το άγχος δεν με αφήνει να τις χαρώ εντελώς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #12539
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αυτό ότι μέσα μας είναι το πρόβλημα και δε φταίει το περιβάλλον ή αυτό που λες αν κατάλαβα, ότι το περιβάλλον φέρνει στην επιφάνεια ένα πρόβλημα προϋπάρχον, ισχύει εν μέρει νομίζω.



    Έχω αλλάξει και πολύ. Δηλ παλιά πριν αρρωστήσω ήμουν πιο προσχαρη και ευχάριστη. Τώρα έχω γίνει μίζερη και στριμμένη και σίγουρα δεν μ αρέσει. Αλλά δεν ξέρω και πώς να το αλλάξω.
    υπάρχουν τα λεγόμενα "τρίγκερς", αν εννοείς συγκεκριμένα σκηνικά.
    πάντως επειδή έχω ασχοληθεί λίγο, αν όντως υπάρχει τραύμα ή θέμα με τους γονείς, ή μεγαλόνωντας, και μόνο η παρουσία τους, αν δεν δουλεψεις με τον εαυτό σου, θα σε ενοχλεί. κι ίσως να το κουβαλάς και αργότερα. πάντως δουλεύεται κι όλα καλά μετά. λύνεται θέλω να πω.

    ο ψυχολόγος σας κάνει κατ ιδίαν ψυχοθεραπεία; συζητάει προσωπικα μετά μαζί σας ή όχι; η ομαδική ίσως σε βοηθήσει σε άλλα πράγματα και οι γνωριμίες είναι πάντα θετικό γεγονός. ίσως θα μπορούσε να σου συστήσει κάποιον συνάδελφο του; δωρεάν σε κάποια δομή; θεωρώ πως χρειάζεται καθοδήγηση αν δοκίμασες μόνη σου και δεν τα καταφερες.
    εγώ αυτό που προτείνω είναι να μην αφήνεις πολύ χωροχρόνο στους γονείς σου, για κάποιο διάστημα, επικεντρώσου στους στόχους σου κι όχι πώς θα αντιδράσουν σε αυτούς.

  15. #12540
    Ναι.. Οι στόχοι μου είναι κι αυτό ένα θέμα... Ποιοι είναι οι στόχοι μου??
    Παλιά είχα ανέφικτους στόχους. Τώρα έχω προσγειωθει πιστεύω..

    Με τον ψυχολόγο δεν μιλάμε ιδιαιτέρως, πάρα μόνο στα 3 τέταρτα της ψυχοθεραπείας. Δεν ασχολείται παραπάνω.

    Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να δουλέψω το κομμάτι του θυμού, απ τη στιγμή που ναι μεν εμμένει εδώ και χρόνια, αλλά που ο βαθμός συνειδητοποίησης του εαυτού μου και των καταστασεων έχει αλλάξει χίλια χρώματα τα τελευταία χρόνια, και γενικά τελευταια αισθάνομαι ένα κενό στο μυαλό..
    Δεν ξερω κατά πόσο μπορώ να αλλάξω ή να διαχειριστω το θυμό μου, απ τη στιγμή που δεν μπορώ, αδυνατώ, να βρω τα αίτια και να τον αναλύσω..

    Αυτο είναι ένα θέμα που έχω θίξει στην ομάδα, αλλά δεν έχω πάρει κάποια ικανοποιητική απάντηση.
    Πιο πολύ τείνει να λέει ο ψυχολόγος πως εγώ το αισθάνομαι έτσι το μυαλό ενώ δεν είναι αλλιώς δεν θα μπορούσα λέει να κάνω συζήτηση.

    Δε λέω πως έχω φτάσει σε τελικό στάδιο άνοιας αλλά ότι κάτι έχει αλλάξει στον τρόπο που σκέφτομαι, αυτό είναι σίγουρο.

    Μάλιστα έχω από το Μάιο μια πιεση στο κεφάλι.
    Ίσως έχει μαζευτεί υγρό.
    Πήγα σε νευρολογο δε με διαφώτισε. Κεφαλαλγια τάσης λέει. Μου έδωσε να κάνω κάποιες ασκήσεις με κινήσεις φρυδιών και στοματος για να ανακουφιστεί ο πόνος συν ντεπον επί έντονου πόνου, αλλά το θέμα είναι να φύγει η πίεση η οποία είναι συνεχής όλη την ημέρα.. Οπότε και ντεπον όλως της είπα δεν έχει θέση σε θεραπεία αφού ο πόνος είναι συνεχής και ίδιος.

    Συν ότι υπό αυτές τις συνθήκες αισθάνομαι και ανίκανη να εργαστώ.
    Πολλές φορές αργώ να καταλάβω κάτι που μου λένε. Δηλ δεν υπάρχει άμεση ανταπόκριση όπως θα περίμενε κανείς. Υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση..
    Και άλλες φορές πάλι δεν κατορθωνω να καταλάβω καν τι μμου λένε.

    Η υγεία μας είναι το σπουδαιότερο πράγμα!!
    Και να μην παίζουμε με τα φάρμακα...

    Αλλά απ την άλλη είναι λυση να τα παίρνουμε μια ζωή??
    Και ποιον γιατρό να εμπιστευτούμε?
    Είναι κι αυτό ένα θέμα...

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 14:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 03:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2010, 00:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 19:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •