Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 736
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 736 of 837 FirstFirst ... 236636686726734735736737738746786836 ... LastLast
Results 11,026 to 11,040 of 12551
  1. #11026
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εχουν επιστρέψει κάποιες ιδεοληψιες μου... Και με έχει παρει απο κατω... Μου φέρνουν θλίψη αυτές οι σκέψεις...
    Τι ιδεοληψιες ειναι αυτες;κακες σκεψεις;απαισιοδοξια για το μελλον;...Εγω φροντιζω 2 αρρωστους γονεις,εχω μια καθημερινοτητα γεματη θλιψη,ειναι μερικες μερες που νομιζω οτι ολο το συμπαν θελει να με εξοντωσει...προσπαθω να κανω πραγματα που με ευχαριστουν για να μην τρελαθω τελειως.Μου ερχονται και μενα συνεχως ασχημα σεναρια για το μελλον στο μυαλο μου,πλεον εχω μαθει να ζω με αυτα.Προσπαθησε να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν...

  2. #11027
    Είναι εμμονές σκέψεις κακές αντίθετες με μένα που κολλάνε στο μυαλό μου και δεν τις θέλω καθόλου και μου προκαλουν δυσφορία και θλίψη...Σε καταλαβαίνω και εσένα, περνας δυσκολα από ότι μου περιγράφεις.... Γιατί είμαστε πλεον τα τελευταία χρόνια τόσοι άνθρωποι με τόσα προβλήματα που αφορουν την ψυχή μας την διάθεση μας...

  3. #11028
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ισως γιατι η ζωη εχει γινει πολυ απαιτητικη σε βαθμο απανθρωπο θα ελεγα...εχει χαθει η ανθρωπια ,εχει χαθει η μαγεια και ο ρομαντισμος...Ολα πλεον μοιαζουν να ειναι αυτοματοποιημενα...τα ψυχολογικα προβληματα και οι κακες ιδεες ειναι νομιζω σημεια της εποχης που ζουμε.Εξοντωτικοι ρυθμοι,απαιτησεις ,οτι και να κανεις και να δωσεις δεν ειναι αρκετο,ειτε στη δουλεια ειτε σε σχεση,ειτε ακομα και στην οικογενεια σου.Καπως ετσι ερχεται η φθορα,τα ψυχοσωματικα,και η απογοητευση.Το στοιχημα για μενα ειναι να μπορουμε να παιρνουμε ανασες απο ολο αυτο τον φαυλο κυκλο...με οποιοδηποτε τροπο η μεσο μπορουμε.

  4. #11029
    Τελικά οι μικρές στιγμές μετράνε και από εκεί παιρνεις ανάσα...οι μικρές στιγμές ηρεμίας... Έχουμε την ατυχία να το πω ευλογία να το πω να αντιμετωπίζουμε ψυχικά προβληματα... Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσοτερο... Και παιρνουμε ανάσα από αυτές τις μικρές στιγμές χαράς και ηρεμίας... Μακάρι για όλους μας αυτές οι στιγμές να γίνουν όλο και πιο μεγάλες...

  5. #11030
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Τελικά οι μικρές στιγμές μετράνε και από εκεί παιρνεις ανάσα...οι μικρές στιγμές ηρεμίας... Έχουμε την ατυχία να το πω ευλογία να το πω να αντιμετωπίζουμε ψυχικά προβληματα... Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσοτερο... Και παιρνουμε ανάσα από αυτές τις μικρές στιγμές χαράς και ηρεμίας... Μακάρι για όλους μας αυτές οι στιγμές να γίνουν όλο και πιο μεγάλες...
    Καλημερα!

    Ευλογιά να το πεις Χριστίνα!Μονο οι ανθρωποι που ειναι ευαίσθητοι, φιλευσπλαχνοι ,δικαιοι και εχουν αυξημένη την ικανότητα της ενσυναίσθησης ταλαιπωρουνται ....
    Αν κοιτάξεις γυρω σου θα καταλάβεις ποιοι μπορούν και επιβιώνουν χωρις ιχνος ευαισθησίας ...Γιατί να γίνουμε σαν και αυτούς?
    Προτιμώ να είμαστε ολα αυτα και ας ταλαιπωρουμαστε!

    Οταν ομως καταφέρνουμε και βγαίνουμε, η καρδιά μας ειναι γεμάτη όμορφα συναισθήματα !Ουτε θυμός, ούτε μίσος, ουτε τιποτα. Πάμε παρακάτω χωρις το θηρίο μέσα μας......και ας καθίσουν οι αλλοι να αναλογιστούν τι κουβαλάνε μεσα τους και ας ελπίσουμε οτι και αυτοί που μας ταλαιπωρούσουν κάποιες φορες κατάφεραν και πήραν εστω και κατι λίγο απο εμάς και να επιστρέφουν με καρδια και ψυχή λιγο πιο όμορφη!
    Αυτο ειναι το καλύτερο !Να παίρνουν αυτοι απο εμας και οχι εμεις απο εκείνους!

    Προσπαθησε καθε τι που σε ταλαιπωρεί με τον καιρο να βλέπεις μόνο την θετικη του πλευρά.
    Είπαμε οτι έρχεται στην ζωή μας για κάποιο λογο ερχτεται ,καποιο γραμμάτιο ξοφλάμε και εμείς, οπότε καλοδεχουμενο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #11031
    Καλημέρα..Μαριλου σ ευχαριστώ για την όμορφη απάντηση... Έχεις δίκιο σε αυτά που λες....δυστηχως περναω πολυ δυσκολη φάση με τις ιδεοληψιες αυτές τις μέρες και φοβάμαι μην τρελαθω .. Εσυ έιχες ποτε ιδεοληψιες?

  7. #11032
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλημέρα..Μαριλου σ ευχαριστώ για την όμορφη απάντηση... Έχεις δίκιο σε αυτά που λες....δυστηχως περναω πολυ δυσκολη φάση με τις ιδεοληψιες αυτές τις μέρες και φοβάμαι μην τρελαθω .. Εσυ έιχες ποτε ιδεοληψιες?
    Καλημερα. Εγω ιδεοληψιες δεν ειχα (η μπορει να ειχα και να μην εδωσα σημασια) αλλα για το φοβο που εχεις μην τρελαθεις.. Ο ψυχολογος μου μου ελεγε πως "ο ανθρωπος που αναρωτιεται αν τρελαινεται η εκεινος που ΦΟΒΑΤΑΙ οτι θα τρελαθει, ειναι απο τους πιο υγιεις ανθρωπους ψυχικα"... Τις φορες που μου το ελεγε ημουν μεσα στον φοβο και δεν τον πιστευα. Αλλα τελικα λεω οτι ειχε δικιο.. Οποιος οντως τρελαινεται δεν αναρωτιεται. Ειναι μεσα στην κοσμαρα του..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #11033
    Όταν οι ιδεοληψιες είναι παραλογες φοβάσαι... Φοβάσαι πολυ μην τρελαθείς... Μακάρι να περασει αυτός ο φόβος γιατί είναι από τους χειρότερους φόβους...

  9. #11034
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Όταν οι ιδεοληψιες είναι παραλογες φοβάσαι... Φοβάσαι πολυ μην τρελαθείς... Μακάρι να περασει αυτός ο φόβος γιατί είναι από τους χειρότερους φόβους...
    Έχεις δικιο και είμαι μαζι σου!

    Αλλά εχεις ενα προβάδισμα σε ολο αυτο που αντιμετωπιζεις !
    Αναγνωρίζεις οτι είναι ιδεοληψίες και μάλιστα οτι είναι παράλογες.

    Έχεις πολύ σημαντικο οπλο στα χερια σου αξιοποίησε το.
    Πραγματικα δεν εχω ιδεα στο θεμα της ιδεοληψίας ...ξερω ομως πολυ καλά τι σημαίνει φοβος και εδώ μπορω να σε καταλάβω 1000 %

    Να ξέρεις οτι ο φοβος περνάει μόνο όταν σηκώσεις το ανάστημα σου και τον δεις κατάματα ώστε να εισαι σε κυριαρχική θεση να τον αντιμετωπισεις ..
    Σκεψου μονο οτι ολα αυτα ειναι μεσα στο μυαλό ...Μπορεί να σε βλαψει κατι που εχεις στο μυαλό?εχει την δύναμη?
    Οχι να το ξέρεις!την δύναμη την εχεις εσύ στο να κατευθεινης το μυαλο σου .....και ας το αυτο να παιξει το δικο του παιχνιδι οσο θελει..


    Αυτο που έκανα εγω οταν ένοιωθα φόβο οτι κατι θα πάθω προσπαθούσα να το δω με βάση την λογική.
    Ακομα και στην περιπτωση που το πάθαινα, γιατι ξέρεις πολυ καλά οτι το μυαλό μας εχει την ταση να σωματοποιεί τις σκέψεις μας, προσπαθουσα να βρω την λογικη πλευρά να το αντιμετωπίσω.
    Θελω ν καταλάβεις οτι ολα αντιμετωπιζονται αρκει να βάζουμε τον φόβο μας στην άκρη...

    Οτι θες να μας το λες εδω ,οτι αισθάνεσαι ,βγάζε τα απο μέσα σου και εδώ παρεα μπορεί κάποιος απο όλους εμάς να σου δειχνει το δομο της λογικής .
    Μην κρατάς τον φόβο μεσα σου σε παρακαλώ πολυ ,ειναι πολύ δύσκολο και μπορώ να σε νοιωσω οσο δεν φαντάζεσαι.

    Αντιμετωπιζω και εγώ ενα πολύ μεγάλο φόβο αυτές τις μέρες ,δεν εισαι η μόνη.....,εδώ παρεουλα ολοι μαζι μηπως και καταφερουμε εστω κατι λιγο μεσα απο εδω ...βαζει και αυτο το λιθαράκι του !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #11035
    Το κακό είναι ότι 2 μήνες τώρα δεν βγαίνω από το σπίτι.... Και σήμερα πηρα απόφαση να βγω να παω μια βόλτα... Φοβάμαι πολυ όμως λόγω και των ιδεοληψιων... Ελπίζω να τα καταφέρω... Εσυ βγαίνεις γενικά από το σπίτι παρολα τα αγχη και τις φοβίες σου ?

  11. #11036
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Το κακό είναι ότι 2 μήνες τώρα δεν βγαίνω από το σπίτι.... Και σήμερα πηρα απόφαση να βγω να παω μια βόλτα... Φοβάμαι πολυ όμως λόγω και των ιδεοληψιων... Ελπίζω να τα καταφέρω... Εσυ βγαίνεις γενικά από το σπίτι παρολα τα αγχη και τις φοβίες σου ?
    Ναι κορίτσι μου βγαίνω !
    Εγώ το έχω ανάγκη πλέον ,ειμαι πολλές ώρες στο γραφείο και προσπαθώ παντα μια ωρίτσα την ημέρα να περπατάω μονη μου !Εγω και η μουσική μου μονο ,ουτε σκεψεις, ούτε τίποτε....Εχω την τύχει να ζω πολυ κοντα στη θαλασσα οποτε για εμενα ολο αυτο ειναι ευλογια !
    Μου ειχε πει τοτε η ψυχολογος να βρω κατι να κανω που να μην ειναι σε θεση να μου ερχονται οι κακες σκέψεις στο μυαλό..
    Βρηκα αυτο ,το περπατημα και το γυμναστήριο ,ετσι εγω ξεδίνω....
    Στην αρχή ειχα παρεα μαζι μου γιατι και εγω φοβομουνα ...Τωρα πλέον και να ερθει κατι ξέρω τον τροπο να το αντιμετωπίσω ..και ξερεις κατι ?δεν κραταει πολυ ,εως καθόλου...αερας ειναι ..και οπως ερχεται ετσι φευγει..
    Σιγα σιγα γινονται αυτα αρκει να τα κανουμε !


    Μην μενεις μεσα ,κάθε μερα θα βγαίνεις ...εστω για πέντε λεπτα στην αρχή ...καθε φορα θα αυξάνεις τον χρονο !

    Πεσμου σήμερα ας πούμε τι σε φοβίζει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #11037
    Φοβάμαι μην τυχών μου γίνουν πιο έντονες οι ιδεοληψιες και μην με πιασει πανικος... Επειδή αυτές οι σκέψεις μου φέρνουν πανικο... Θα παω όμως και ο Θεός βοηθος.... Μετά από 2 μήνες πρεπει να βγω... Ποσο καιρό να κάτσω και άλλο μεσα

  13. #11038
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Φοβάμαι μην τυχών μου γίνουν πιο έντονες οι ιδεοληψιες και μην με πιασει πανικος... Επειδή αυτές οι σκέψεις μου φέρνουν πανικο... Θα παω όμως και ο Θεός βοηθος.... Μετά από 2 μήνες πρεπει να βγω... Ποσο καιρό να κάτσω και άλλο μεσα
    Πανικος ε?Οντως προκαλεί αυτόματα φοβο δυστηχως ...αντιμετωπιζεται όμως ....με ψυχραιμία να το θυμασαι!

    Λοιπον θα βγεις ,θα κάνεις αυτο που εχεις προγραμματισει και θα ερθεις μετα αν θες να μας πεις τι εγινε..
    Αν νοιωσεις πανικο μην τον αφησεις να σε κυριεύει μονο .
    Οπου και να εισαι σταματα για πέντε λεπτά,οτι και να κάνεις ,αναπνοουλες και βαλε την λογικη μπροστά .....προσπαθησε θα ειναι δυσκολο μεσα στον πανικο να σκεφτεις λογικα ...μπορεις ομως να το ξερεις !

    και μην σκεφτεσαι οτι μπορει να παθεις αυτο και εκείνο ...βγες με άλλες σκεψεις ,οτι θα περάσεις όμορφα !
    Αν εχετε και ομορφο καιρό ειναι κριμα να χάσεις τετοια μέρα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #11039
    Σ ευχαριστώ για την ενθάρρυνση πραγματικα σ ευχαριστώ... Θα στείλω μετά για το πως πηγε η βόλτα... Ελπίζω να πανε ολα καλα..

  15. #11040
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Δεν χρειαζονται ευχαριστω σε αυτές τις περιπτώσεις ...
    εδω μεσα ο ενας κατι δινει και ο αλλος κάτι παίρνει...
    Μεσα απο αυτο ,που ξερεις? μπορει να βοηθάς και εσυ εμένα, οποτε με την σειρα μου θα σου πω και εγώ ευχαριστώ!

    Βλεπεις? Στην ίδια φάση είμαστε
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •