Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 825
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 825 of 837 FirstFirst ... 325725775815823824825826827835 ... LastLast
Results 12,361 to 12,375 of 12551
  1. #12361
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θλιψη γιατι Αντρεα ?συγκεκριμενα μπορεις να το ονομασεις?
    Μπορεις να μου πεις ειναι αυτο και αυτο και εχει επηρεασει την ζωη μου ..

    Τα σωματικα εινια καμπανακι να ξερεις ,ως εδω σου λεει εισαι το τερματισες κοιτα να συνελθεις αλλιως θα εμφανιστουν χειροτερα και τοτε θα τρεχεις στην πραγματικοτητα ...
    Όταν λέω σωματικά εννοώ έρπης, πόνος στο στομάχι τέτοια, τώρα όσο αφορά την θλίψη είναι η μοναξιά που νιώθω, η έλλειψη συντροφικότητας και ότι αισθάνομαι ενοχές για σκέψεις που κάνω ενώ ξέρω ότι δεν τις θέλω. Επίσης και ότι δεν έχω χρήματα για να πηγαίνω τακτικά σε ψυχολόγο και ψυχίατρο, ενώ υπάρχει δωρεάν ψυχίατρος δεν πάω, γιατί δεν έχει καλή φήμη.

  2. #12362
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εχεις δικιο. Πάντως εγώ με τον δικό μου δεν θα άντεχα να δουλεύουμε μαζί. Από το τμήμα θα μας μάζευαν.

    Χαχα εγώ θα του έλεγα Να σου βρω εγώ μια άλλη γυναίκα μέχρι να πεταχτώ λίγο καμιά βδομάδα διακοπές?
    Είμαι άκρως πολιτισμένη και εγώ σου λέω.
    Εσύ παιδί μου είσαι τόσο εκρηκτικός τύπος που και εγώ θα αρχίσω να σε φοβάμαι χαχαχα!

    Ρε φίλη πας καλά ? Πολύ large σε βλέπω σε αυτό το θεμα .
    Σιγά μην του βρω και γυναικα για να πάω διακοπές
    Να με μαζεύουν θες ,δεν τα μπορώ εγώ αυτά είπαμε θέλω αποκλειστικότητες σε τέτοια θέματα ,έχω και εγώ τις παραξενιές μου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #12363
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Όταν λέω σωματικά εννοώ έρπης, πόνος στο στομάχι τέτοια, τώρα όσο αφορά την θλίψη είναι η μοναξιά που νιώθω, η έλλειψη συντροφικότητας και ότι αισθάνομαι ενοχές για σκέψεις που κάνω ενώ ξέρω ότι δεν τις θέλω. Επίσης και ότι δεν έχω χρήματα για να πηγαίνω τακτικά σε ψυχολόγο και ψυχίατρο, ενώ υπάρχει δωρεάν ψυχίατρος δεν πάω, γιατί δεν έχει καλή φήμη.
    Αυτά τα σωματικά εννοώ και εγώ ότι είναι καμπανάκι ,ξέσπασμα πως να στο πω του οργανισμού .
    Ακόμα και το τρέμουλο όταν ταραζομαστε σωματοποίηση είναι και σου λέει ,φίλε όπα πάτα φρένο δες πώς γίνεσαι ..

    Κοίτα Αντρέα το θέμα σου με τον ψυχίατρο το έχω δει σε πολλά θέματα σου .
    Να σου πω την άποψη μου με βάση όλα αυτά που έχεις πει κατά καιρούς
    Νομίζω ότι ψάχνεις δικαιολογίες εν μέρη .
    Μιλάς για οικονομικό θέμα και το καταλαβαίνω αλλά μιλάς επίσης ότι ξοδεύεις όλα σου τα λεφτά σε χαζομάρες για να τρως .
    Αν ήθελες πραγματικά να πας έστω μια μια φορά θα έκανε οικονομία από αυτά και θα πήγαινες .

    Μετά λες ότι υπάρχει δωρεάν αλλά πάλι δεν πας γιατί έχεις μάθει ότι δεν έχει καλή φήμη .
    Δεν το έχεις καν διαπιστώσει εσύ ,δεν μπήκες στον κόπο δηλαδή αν όντως ισχύει .
    Και το κυριότερο βρε καλό μου .
    Λες για τα φάρμακα σου .
    Είναι δυνατόν να μην έχεις πάει σε ένα γιατρό να μιλήσεις για τις δοσολογιες σου τόσο καιρό?
    Μπορεί και αυτά που παίρνεις να μην σε καλύπτουν και να σε κάνουν να αισθάνεσαι έτσι ..

    Έχω άδικο ?
    Πεσμου αν βλέπω κάτι λάθος ή παράλογο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #12364
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εσύ παιδί μου είσαι τόσο εκρηκτικός τύπος που και εγώ θα αρχίσω να σε φοβάμαι χαχαχα!

    Ρε φίλη πας καλά ? Πολύ large σε βλέπω σε αυτό το θεμα .
    Σιγά μην του βρω και γυναικα για να πάω διακοπές
    Να με μαζεύουν θες ,δεν τα μπορώ εγώ αυτά είπαμε θέλω αποκλειστικότητες σε τέτοια θέματα ,έχω και εγώ τις παραξενιές μου
    Μωρέ και εσύ, ειρωνικά τα λέω. Αφού το λέει και ο ίδιος. Είμαι λέει η καλύτερη, αλλά αυτή την ειρωνεία να μην είχα θα ήμουν τέλεια χαχα.
    Σιγά μην τον βοηθήσω κιόλας. Πώς με έχεις κόψει, τόσο large?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #12365
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτά τα σωματικά εννοώ και εγώ ότι είναι καμπανάκι ,ξέσπασμα πως να στο πω του οργανισμού .
    Ακόμα και το τρέμουλο όταν ταραζομαστε σωματοποίηση είναι και σου λέει ,φίλε όπα πάτα φρένο δες πώς γίνεσαι ..

    Κοίτα Αντρέα το θέμα σου με τον ψυχίατρο το έχω δει σε πολλά θέματα σου .
    Να σου πω την άποψη μου με βάση όλα αυτά που έχεις πει κατά καιρούς
    Νομίζω ότι ψάχνεις δικαιολογίες εν μέρη .
    Μιλάς για οικονομικό θέμα και το καταλαβαίνω αλλά μιλάς επίσης ότι ξοδεύεις όλα σου τα λεφτά σε χαζομάρες για να τρως .
    Αν ήθελες πραγματικά να πας έστω μια μια φορά θα έκανε οικονομία από αυτά και θα πήγαινες .

    Μετά λες ότι υπάρχει δωρεάν αλλά πάλι δεν πας γιατί έχεις μάθει ότι δεν έχει καλή φήμη .
    Δεν το έχεις καν διαπιστώσει εσύ ,δεν μπήκες στον κόπο δηλαδή αν όντως ισχύει .
    Και το κυριότερο βρε καλό μου .
    Λες για τα φάρμακα σου .
    Είναι δυνατόν να μην έχεις πάει σε ένα γιατρό να μιλήσεις για τις δοσολογιες σου τόσο καιρό?
    Μπορεί και αυτά που παίρνεις να μην σε καλύπτουν και να σε κάνουν να αισθάνεσαι έτσι ..

    Έχω άδικο ?
    Πεσμου αν βλέπω κάτι λάθος ή παράλογο .
    Σε ευχαριστώ που ενδιαφέρεσαι και προσπαθείς να μου ανοίξεις τα μάτια. Δεν έχεις άδικο έτσι είναι άλλα κάτι με κρατάει στο να μην κάνω τίποτα, δεν ξέρω ένα κίνητρο κάτι για να ξεκολλήσω από την μίζερη ζωή μου!!

  6. #12366
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Θα πω και κάτι που δεν έχω το έχω αναφέρει: Εδώ και 22-23 ολόκληρα χρόνια έχω πρόβλημα, με την ούρηση!! Πηγαίνω στην τουαλέτα αλλά μετά από λίγη ώρα θέλω να ξαναπάω, άλλοτε μπορεί σε μισή ώρα, άλλοτε μπορεί και πιο αργά ανάλογα την περίπτωση. Έχω πάει δύο φορές γι'αυτό το λόγο στον ουρολόγο και δεν μου βρήκε τίποτα, οπότε είναι καθαρά ψυχολογικό το πρόβλημα!! Έμαθα να ζω με αυτό το πράγμα στην ζωή μου είμαι κοντά στα 35 όλα αυτά ξεκίνησαν από τα 12-13!

  7. #12367
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε ευχαριστώ που ενδιαφέρεσαι και προσπαθείς να μου ανοίξεις τα μάτια. Δεν έχεις άδικο έτσι είναι άλλα κάτι με κρατάει στο να μην κάνω τίποτα, δεν ξέρω ένα κίνητρο κάτι για να ξεκολλήσω από την μίζερη ζωή μου!!
    Καλημέρα !
    Μπορείς να ονομάσεις αυτό το κάτι που σε κρατάει ?
    είναι φόβος για κάτι συγκεκριμένο?
    Ανασφάλεια?
    Τι?
    Προσπάθησε να του δώσεις όνομα ώστε να το αναγνωρίζεις και να το αντιμετωπίζεις .
    ειναι πιο εύκολο από το να προσπαθούμε αν αντιμετωπίζουμε το άγνωστο.
    Όλους μας φοβίζουν και μας αποδιοργανωνουν οι άγνωστες καταστάσεις .

    Ποιο θες να είναι το κίνητρο σου ?Ποια θες να είναι η κινητήριος σου δύναμη σε όλη αυτή την προσπάθεια .
    Και εδώ δώσε όνομα ,μπορεί να μοιάζει με το προηγούμενο ,δεν θα είναι και αυτό κάτι άγνωστο .

    έτσι μήπως δεις ότι αυτά τα δύο έχουν ένα κοινό παρονομαστή και τότε δουλέψεις μόνο σε ένα θεματακι?

    Πολύ ποιο εύκολο νομίζω θα είναι έτσι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #12368
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μωρέ και εσύ, ειρωνικά τα λέω. Αφού το λέει και ο ίδιος. Είμαι λέει η καλύτερη, αλλά αυτή την ειρωνεία να μην είχα θα ήμουν τέλεια χαχα.
    Σιγά μην τον βοηθήσω κιόλας. Πώς με έχεις κόψει, τόσο large?
    Εσένα ?
    XL ειδικά σε κάτι θεματακια που κοιτάμε τους άλλους να είναι καλά και εμας δε γ.......
    Γι αυτό ταιριάξαμε


    Να σε λέω ειρωνουλα πλέον αντί για Πέγκυ μοναδική μου αγάπη ,χαχαχαχα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #12369
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εσένα ?
    XL ειδικά σε κάτι θεματακια που κοιτάμε τους άλλους να είναι καλά και εμας δε γ.......
    Γι αυτό ταιριάξαμε


    Να σε λέω ειρωνουλα πλέον αντί για Πέγκυ μοναδική μου αγάπη ,χαχαχαχα!
    Κοίτα εγώ είμαι Υδροχόος, οπότε δικαιολογούμαι να είμαι large. Όντως κοιτάω πιο πολύ τους άλλους. Τώρα τελευταία αρχίζω να κοιτάω και τον εαυτό μου λίγο.
    Αλλά αυτή η ειρωνεία, μου βγαίνει αυθόρμητα, δεν το θέλω χαχαχα
    Λεγε με ειρωνουλα
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #12370
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Κοίτα εγώ είμαι Υδροχόος, οπότε δικαιολογούμαι να είμαι large. Όντως κοιτάω πιο πολύ τους άλλους. Τώρα τελευταία αρχίζω να κοιτάω και τον εαυτό μου λίγο.
    Αλλά αυτή η ειρωνεία, μου βγαίνει αυθόρμητα, δεν το θέλω χαχαχα
    Λεγε με ειρωνουλα
    Ρε συ δεν ζητουσα ενα ταξιδι στις Μαλδιβες πρωι πρωι .....

    Το ηξερα οτι θα συμβει αυτο και να που εγινε ρε π@στη μου ,τι σκατα εχουν καποιοι στο κεφαλι τους ?Τοσο μενος και κακια?
    Το ηξερα οτι υπαρχουν διεγνωσμενα επισημα ιατρικα οριακα ατομα εδω μεσα που θα διαβαζουν ολες αυτες τις μ@λ@κιες και θα γινονται οπως εγιναν ...

    Γαμ......κε η ψυχολογια παλι απο τους ανεγκεφαλους εδω μεσα που ανοιγουν το στομα τους αδιαφορωντας τι αντίκτυπο που θα εχουν σε ολους αυτους που τα διαβαζουν ειτε λεγονται οριακοι ,ειτε διπολικοι ειτε οπως στο διατανο θελουν να λεγονται και το κυριοτερο εχουν πληρη συναισθηση τι ειναι και προσπαθουν ,αναγνωρίζουν τυχων αδυναμιες τους και δουλεουν πανω σε αυτες ...


    Ενσυναίσθηση ρε συ ,που στα κομματια ειναι αυτη ποια ?Χαθηκε τελειως μπροστα στην δικη τους κακια ?

    Καμια ανοχη πλεον τουλαχιστον απο εμενα σε τετοια τυπακια αδιαφορώντας για το πως θα με χαρακτηρισουν.....

    Αι σηχτηρ ειλικρινα ειμαι και απο δυσκολη βαρδια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #12371
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ρε συ δεν ζητουσα ενα ταξιδι στις Μαλδιβες πρωι πρωι .....

    Το ηξερα οτι θα συμβει αυτο και να που εγινε ρε π@στη μου ,τι σκατα εχουν καποιοι στο κεφαλι τους ?Τοσο μενος και κακια?
    Το ηξερα οτι υπαρχουν διεγνωσμενα επισημα ιατρικα οριακα ατομα εδω μεσα που θα διαβαζουν ολες αυτες τις μ@λ@κιες και θα γινονται οπως εγιναν ...

    Γαμ......κε η ψυχολογια παλι απο τους ανεγκεφαλους εδω μεσα που ανοιγουν το στομα τους αδιαφορωντας τι αντίκτυπο που θα εχουν σε ολους αυτους που τα διαβαζουν ειτε λεγονται οριακοι ,ειτε διπολικοι ειτε οπως στο διατανο θελουν να λεγονται και το κυριοτερο εχουν πληρη συναισθηση τι ειναι και προσπαθουν ,αναγνωρίζουν τυχων αδυναμιες τους και δουλεουν πανω σε αυτες ...


    Ενσυναίσθηση ρε συ ,που στα κομματια ειναι αυτη ποια ?Χαθηκε τελειως μπροστα στην δικη τους κακια ?

    Καμια ανοχη πλεον τουλαχιστον απο εμενα σε τετοια τυπακια αδιαφορώντας για το πως θα με χαρακτηρισουν.....

    Αι σηχτηρ ειλικρινα ειμαι και απο δυσκολη βαρδια ...
    Ότι υπάρχουν άτομα εδώ με οριακή, όλοι το ξέρουν. Αν αυτοί που μιλάνε και τους χαντακωνουν δεν σκέφτονται, το πρόβλημα είναι σε αυτούς και όχι στους οριακους ή διπολικους κτλ. Ο καθένας μας δίνει τη μάχη του με ότι όπλα έχει. Τι άλλο να κάνουμε? Μπορούμε να βάλουμε μυαλό στους άλλους?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12372
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ότι υπάρχουν άτομα εδώ με οριακή, όλοι το ξέρουν. Αν αυτοί που μιλάνε και τους χαντακωνουν δεν σκέφτονται, το πρόβλημα είναι σε αυτούς και όχι στους οριακους ή διπολικους κτλ. Ο καθένας μας δίνει τη μάχη του με ότι όπλα έχει. Τι άλλο να κάνουμε? Μπορούμε να βάλουμε μυαλό στους άλλους?
    Μυαλο δεν θα βαλω σε κανεναν δεν ειμαι η μαμά τους,σιγα μην ξανασχοληθω με τετοια ατομα ,αυτο ας φροντιζαν οι δικοι τους ή και οι ιδιοι οταν ενηλικιωθηκαν ..

    Στην θεση που τους αρμοζει ομως πιστευω οτι αξιζει να μπαινουν απο ολους οσους λενε οτι νοιαζονται για τους αλλους εστω και αν δειχνουν με αλλιώτικο τροπο...

    Αλλο να μιλας σαν ατομο που εχεις καποια εμπειρια δυσκολη την οποια ομως την αντιμετωπισες και πλεον εισαι σε θεση να την εκφραζεις με ομορφο τροπο και με διαθεση παντα να καταλαβεις τι σε οδηγησε σε ολο αυτο ,οπως κάλλιστα κανουν παρα πολλα ατομα που εχουν παροιμοιες εμπειριες και μιλουν γι αυτη με τροπο και ειναι απολυτα σεβαστο και άλλο αυτο το πραγμα που οδηγει ενα πιο ευασθητο ατομο σε πραξεις που παλευει να τις διωξει απο το μυαλο του ....

    Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #12373
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Μπορείς να ονομάσεις αυτό το κάτι που σε κρατάει ?
    είναι φόβος για κάτι συγκεκριμένο?
    Ανασφάλεια?
    Τι?
    Προσπάθησε να του δώσεις όνομα ώστε να το αναγνωρίζεις και να το αντιμετωπίζεις .
    ειναι πιο εύκολο από το να προσπαθούμε αν αντιμετωπίζουμε το άγνωστο.
    Όλους μας φοβίζουν και μας αποδιοργανωνουν οι άγνωστες καταστάσεις .

    Ποιο θες να είναι το κίνητρο σου ?Ποια θες να είναι η κινητήριος σου δύναμη σε όλη αυτή την προσπάθεια .
    Και εδώ δώσε όνομα ,μπορεί να μοιάζει με το προηγούμενο ,δεν θα είναι και αυτό κάτι άγνωστο .

    έτσι μήπως δεις ότι αυτά τα δύο έχουν ένα κοινό παρονομαστή και τότε δουλέψεις μόνο σε ένα θεματακι?

    Πολύ ποιο εύκολο νομίζω θα είναι έτσι ...
    Καλημέρα, είναι φόβος, συμβιβασμός δεν ξέρω πως να το περιγράψω!

  14. #12374
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μυαλο δεν θα βαλω σε κανεναν δεν ειμαι η μαμά τους,σιγα μην ξανασχοληθω με τετοια ατομα ,αυτο ας φροντιζαν οι δικοι τους ή και οι ιδιοι οταν ενηλικιωθηκαν ..

    Στην θεση που τους αρμοζει ομως πιστευω οτι αξιζει να μπαινουν απο ολους οσους λενε οτι νοιαζονται για τους αλλους εστω και αν δειχνουν με αλλιώτικο τροπο...

    Αλλο να μιλας σαν ατομο που εχεις καποια εμπειρια δυσκολη την οποια ομως την αντιμετωπισες και πλεον εισαι σε θεση να την εκφραζεις με ομορφο τροπο και με διαθεση παντα να καταλαβεις τι σε οδηγησε σε ολο αυτο ,οπως κάλλιστα κανουν παρα πολλα ατομα που εχουν παροιμοιες εμπειριες και μιλουν γι αυτη με τροπο και ειναι απολυτα σεβαστο και άλλο αυτο το πραγμα που οδηγει ενα πιο ευασθητο ατομο σε πραξεις που παλευει να τις διωξει απο το μυαλο του ....

    Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο ....
    Να σου πω τι μου θύμισες...

    Ο πατέρας μου ήταν πάντα υπέρ της συζήτησης και πότε δεν έδινε διαταγές "γιατί έτσι πρέπει". Και θυμάμαι μια φορά, πρέπει να ήμουν 11 ή 12 χρονών (όταν πλέον είχαμε μείνει μόνοι), ειχα μια "φίλη" που με ενοχλούσε πάντα με την φράση "πόσο καλή να είσαι, ούτε η μαμά σου δεν σε ηθελε". Και δεν άντεξα και εγώ και ένα βράδυ τα λέω όλα στον πατέρα μου, και μου λέει "να προσέχεις με ποιόν κάνεις παρέα, κουβέντα, παιχνίδι, ΓΙΑΤΊ ο κακός άνθρωπος σε κάνει κακό".
    Και του λέω εγώ "όχι μπαμπά, εγώ δεν είμαι κακιά, ούτε θέλω να γίνω, αλλά ούτε και κανείς μπορεί να με κάνει".
    Μου λέει "Μα θα σε κάνει, γιατί αν πχ σε ενοχλεί, σε κοροϊδεύει, σε βρίζει, ε κάποια στιγμή θα νευριασεις και εσύ και θα τον βρίσεις. Πόσο θα αντέξεις?"
    Και του λέω "Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μη την βρίζω, να αντέξω? "
    Μου λέει "δεν ξέρω, σκέψου το".

    Την επόμενη το βράδυ, ανοίγω ξανά την ίδια κουβέντα, ότι δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να γλιτώσεις από τους κακούς, χωρίς να γίνεσαι κακός.
    Του λέω "Δεν θέλω, δεν δέχομαι με τίποτα να γίνω κακιά, αλλά ούτε να είμαι χαπατο".
    Μου λέει "ένας τρόπος υπάρχει να μη γινεις κακιά. Να μην επιτρέπεις να σε στεναχωρουν ".
    Και όταν τον ρώτησα πώς γίνεται αυτό, μου είπε ότι είναι εύκολο, αλλά θέλει εκείνη τη στιγμή καθαρό μυαλό. "Κοιτάς αυτόν που σε βρίζει και ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ τι είναι αυτός για σένα, ποιός είναι αυτός ΣΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ. Είναι σημαντικός, δικός σου άνθρωπος, ή ένας άσχετος που δεν σου είναι τίποτα? "

    Βέβαια άργησα πολύ να το αναλύσω και να το υιοθετήσω, αλλά δεν μπορεί να με επηρεάζει πλέον ένας άσχετος.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #12375
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Να σου πω τι μου θύμισες...

    Ο πατέρας μου ήταν πάντα υπέρ της συζήτησης και πότε δεν έδινε διαταγές "γιατί έτσι πρέπει". Και θυμάμαι μια φορά, πρέπει να ήμουν 11 ή 12 χρονών (όταν πλέον είχαμε μείνει μόνοι), ειχα μια "φίλη" που με ενοχλούσε πάντα με την φράση "πόσο καλή να είσαι, ούτε η μαμά σου δεν σε ηθελε". Και δεν άντεξα και εγώ και ένα βράδυ τα λέω όλα στον πατέρα μου, και μου λέει "να προσέχεις με ποιόν κάνεις παρέα, κουβέντα, παιχνίδι, ΓΙΑΤΊ ο κακός άνθρωπος σε κάνει κακό".
    Και του λέω εγώ "όχι μπαμπά, εγώ δεν είμαι κακιά, ούτε θέλω να γίνω, αλλά ούτε και κανείς μπορεί να με κάνει".
    Μου λέει "Μα θα σε κάνει, γιατί αν πχ σε ενοχλεί, σε κοροϊδεύει, σε βρίζει, ε κάποια στιγμή θα νευριασεις και εσύ και θα τον βρίσεις. Πόσο θα αντέξεις?"
    Και του λέω "Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μη την βρίζω, να αντέξω? "
    Μου λέει "δεν ξέρω, σκέψου το".

    Την επόμενη το βράδυ, ανοίγω ξανά την ίδια κουβέντα, ότι δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να γλιτώσεις από τους κακούς, χωρίς να γίνεσαι κακός.
    Του λέω "Δεν θέλω, δεν δέχομαι με τίποτα να γίνω κακιά, αλλά ούτε να είμαι χαπατο".
    Μου λέει "ένας τρόπος υπάρχει να μη γινεις κακιά. Να μην επιτρέπεις να σε στεναχωρουν ".
    Και όταν τον ρώτησα πώς γίνεται αυτό, μου είπε ότι είναι εύκολο, αλλά θέλει εκείνη τη στιγμή καθαρό μυαλό. "Κοιτάς αυτόν που σε βρίζει και ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ τι είναι αυτός για σένα, ποιός είναι αυτός ΣΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ. Είναι σημαντικός, δικός σου άνθρωπος, ή ένας άσχετος που δεν σου είναι τίποτα? "

    Βέβαια άργησα πολύ να το αναλύσω και να το υιοθετήσω, αλλά δεν μπορεί να με επηρεάζει πλέον ένας άσχετος.
    Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο πατερας σου και εγω πλεον το κανω και το ξερεις ,αργησα και εγω αλλα το κανω ...

    Ποσο ομως μπορει να μην σε επηρεασει ενας ανθρωπος που στην κυριολεξια αναγνωριζει τι ειναι ,παλευει γι αυτο και ομως ειναι σε αυτη την κατσταση ?
    Δεν ξερω εγω πλεον μου αρεσει να γνωριζω ατομα που πραγαματιακα εχουν οτι εχουν ,το αναγνωριζουν και μαχονται να γινουν καλυτερα παρα ατομα άκρος εμμονικα και εγωιστικα που ειναι αψογα σε ολα και το μονο που κανουν ειναι να κρινουν τους αλλους και δεν κοιτουν να πανε παρακατω σαν ανθρωποι παρα μονο να δηλητηριαζουν και αυτους που εινια κοντα τους ...

    Γι αυτα μιλαω ,που δυστυχως εσυ και εγω μπορεις να τα αγνοεις αλλα οταν βλεπεις οτι επηρεαζουν ευαλωτα ατομα που γνωριζεις δεν μπορεις να εισαι ουδετερη
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •