Οταν κάποιοι άνθρωποι γίνονται πολυ πιεστικοί άθελα τους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269

    Οταν κάποιοι άνθρωποι γίνονται πολυ πιεστικοί άθελα τους.

    Καλησπέρα σας!
    Εχω καιρό να γράψω στο φόρουμ. Αυτο το θρεντ το γράφω με αφορμή εναν συμφοιτητή μου ο οποίος με θυμήθηκε μετα απο αρκετούς μήνες γραψίματος. Λοιπόν για αυτόν τον τυπά δεν έχω βγάλει ακόμα συμπέρασμα ως προς το τι ακριβώς είναι και τι θέλει απο μένα. Εξηγώ: Γνωριστήκαμε σε ένα εργαστήριο και αρχίσαμε να κάνουμε παρέα στην σχολή. Ολα καλά όλα ωραία. Κολλάμε/κολλάγαμε στο χιούμορ πολυ και στα περισσότερα μην πω όλα τα πράγματα που συζητάμε/συζητάγαμε συμφωνούμε/συμφωνούσαμε και γενικώς κάνουμε/κάναμε ωραίες συζητήσεις. Λίγο μετά ο τυπάς αυτός μπήκε σε μια παράταξη και με "έπεισε" να μπω και εγώ. Έχουμε βγει μια φορά εκτός σχολής ως παρέα. Απο εκείνο το σημείο και μετά άρχισα να βλέπω μια αλλαγή πάνω του και το ίδιο πιστεύει και ο κολλητός του που το συζητήσαμε. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην παράταξη ή σε κατι άλλο. Τεσπα εγω ειχα την εντύπωση οτι με έκανε παρέα για να επωφεληθεί απο εμένα οσον αφορά την σχολή αλλα και γενικά, δεν βγαίναμε ποτε εξω εκτος σχολής παρ ολο που πρότεινα πράγματα και εγω και αυτός ποτέ δεν τα πραγματοποιούσε κάποια στιγμή εγω άρχισα να απομακρύνομαι απο την παράταξη γιατί δεν γούσταρα οπότε και απο αυτόν. Σκέφτηκα οτι αν τον νοιάξει θα ενδιαφερθεί αν οχι τουλάχιστον θα ξέρω. Τελοσπάντων δεν τον ένοιαξε. Μετα απο κανα μηνα με πιάνει και μου λεει θέλω την τάδε εργασία για το τάδε εργαστήριο. Εγώ του το ξεκαθάρισα οτι δεν είμαι ο μαλακας της υπόθεσης να βοηθάω άτομα που δεν ειναι φίλοι μου. Εκείνος το αρνιόταν και έλεγε πως δεν είναι ετσι. Το θέμα αυτο το συζητήσαμε πολλές φορες και η τελευταία ήταν όταν με πήρε τηλέφωνο για να παω να ψηφίσω με την πρόφαση οτι πήρε να δει πως είμαι. Τον γείωσα και απο τότε δεν ξαναμιλήσαμε. Μερικούς μήνες μετα στην εξεταστική οποτε βλεπόμασταν λεγαμε ενα απλό γεια. Αυτο ηταν γύρω στον Ιούνιο. Περίπου αρχες Αυγούστου με βλέπει στο μσν μιλάμε περι ανέμων και υδάτων μου λεει να σε παρω τηλέφωνο? Του λεω παρε. Απο εκείνη την μέρα και μετα με παίρνει σχεδόν καθημερινά τηλέφωνο και γενικώς μιλάμε σαν να μην έχει γίνει τίποτα. Το θέμα μου είναι πρώτον δεν αντέχω αυτα τα καθημερινά τηλεφωνήματα και δεύτερον δεν εχω καταλήξει ως προς το τι θέλει από μένα, αν ήταν φιλία προφανώς εκτός απο το να μιλάμε στο τηλέφωνο κ το μσν θα βγαίναμε κιόλας αλλα αυτο μενει μόνο στα λόγια. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω όμως να φέρω την συζήτηση σε αυτο που με απασχολεί και για αλλη μια φορά να καταλήξει στο μηδέν? Ή να μην πω τίποτα? Να συμπληρώσω οτι στην σχολή δεν έχω παρέα πλέον και απο την μια θα μου άρεσε να έχω οποτε ειναι μια ευκαιρία. Επίσης αυτος πρόσφατα σταμάτησε να κανει παρέα με κατι κοπέλες στην σχολή που ήταν κολλητοί και πιστεύω οτι εχει και αυτο σχέση. Δηλαδή οτι με θυμήθηκε μόνο και μόνο απο "ανάγκη".
    Σόρρυ για το μεγάλο ποστ!
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μην ζητάς συγγνώμη. Αν δεν εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει δεν μπορούν και οι άλλοι να σου δώσουν κάποια χρήσιμη συμβουλή. Εσύ μέσα σου έχεις ξεκαθαρίσει τι αισθάνεσαι γι' αυτό το παιδί;


    Υπάρχει κάτι άλλο στην ζωή σου αυτόν τον καιρό από ερωτικής πλευράς;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Μην ζητάς συγγνώμη. Αν δεν εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει δεν μπορούν και οι άλλοι να σου δώσουν κάποια χρήσιμη συμβουλή. Εσύ μέσα σου έχεις ξεκαθαρίσει τι αισθάνεσαι γι' αυτό το παιδί;


    Υπάρχει κάτι άλλο στην ζωή σου αυτόν τον καιρό από ερωτικής πλευράς;
    Μάλλον με παρεξήγησες. Δεν με ενδιαφέρει ερωτικά ούτε τον βλέπω έτσι. Απλα αναρωτιέμαι γενικώς ως προς το άτομο του, στο τι θέλει απο μένα και ως προς το τι πρέπει να κάνω εγώ αν πρέπει να κάνω κάτι...
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Από την στιγμή που είχατε διακόψει επαφή και επέστρεψε και σε παίρνει συνεχώς τηλέφωνο είναι επειδή προφανώς δεν έχει άλλους φίλους. Αυτό βλέπω ως λογικό και προφανές εκτός κι αν συμβαίνει κάτι άλλο που δεν είμαι σε θέση να καταλάβω από τα όσα μου γράφεις.


    Εσύ τον βλέπεις ως φίλο; Ποια η σημασία του στην ζωή σου ώστε να του αφιερώνεις θέμα στο φόρουμ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Από την στιγμή που είχατε διακόψει επαφή και επέστρεψε και σε παίρνει συνεχώς τηλέφωνο είναι επειδή προφανώς δεν έχει άλλους φίλους. Αυτό βλέπω ως λογικό και προφανές εκτός κι αν συμβαίνει κάτι άλλο που δεν είμαι σε θέση να καταλάβω από τα όσα μου γράφεις.


    Εσύ τον βλέπεις ως φίλο; Ποια η σημασία του στην ζωή σου ώστε να του αφιερώνεις θέμα στο φόρουμ;
    Νομίζω πως έχει άλλους φίλους απο οσα μου έχει πει..και εκτος σχολής.. Εγώ δεν ξέρω πως τον βλέπω απλα ξερω οτι είμαι επιφυλακτική απέναντι του μεχρι να καταλάβω τι θέλει. Το οτι του "αφιερώνω" θέμα στο φόρουμ είναι λογω του οτι με απασχολεί αυτο το θέμα και θέλω μια οπτική απο κάποιον που το βλέπει απ'έξω.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Υπέθεσα ότι θα είναι σημαντικός για σένα γι' αυτό ρωτάω. Επιφυλακτική γιατί; Σου έχει δείξει σημάδια ότι είναι κακός και υστερόβουλος για παράδειγμα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Υπέθεσα ότι θα είναι σημαντικός για σένα γι' αυτό ρωτάω. Επιφυλακτική γιατί; Σου έχει δείξει σημάδια ότι είναι κακός και υστερόβουλος για παράδειγμα;
    Όπως είπα και παραπάνω κάποια πράγματα που έχει κάνει στο παρελθόν δείχνουν οτι ήθελε να με εκμεταλευτεί, είναι όλο λόγια και ποτέ πράξεις και ολα αυτά επειδή τα έχω ξανασυναντήσει σε ανθρώπους δεν θέλω να μπω στην διαδικασία που θα με οδηγήσει να κάνω τα ίδια λάθη. Απλά εγώ δεν μπορώ να κρίνω με βεβαιότητα αν αυτά που πιστεύω ισχύουν όντως ή αν είμαι υπερβολική..Απο αυτά που περιέγραψα εσύ τι πιστεύεις για το άτομο του?
    Last edited by PostMortem; 11-09-2011 at 16:17.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το να εξαφανίζεται και μετά να έρχεται πίσω και να σου τηλεφωνεί διαρκώς ούτε και μένα δεν μ' αρέσει.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    μονο επικοινωνείτε?δεν βγαινεται?τι σοι φιλος είναι αυτος..δλδ με τους φιλους του δεν βγαινει?δεν νομιζω..απλα σε εχει για τις ωρες που θελει να μιλησει σε καποιον κ προφανως δεν θα μπορουν οι φιλοι του να τον ακουσουν κ μιλαει μαζι σου..η γτ μπορει μεσα να μοιράζεται πραγματα που δεν θελει ν τα λεει σ κανεναν αλλον...αυτό όμως δεν είναι καν φιλια...μπορεις να μιλησεις κ εσυ αν το παρουμε ετσι με έναν αγνωστο στο νετ κ να λες ειμαστε φιλοι .πραγμα που δεν ισχυει αφου με τν φιλο περνας κ ευχαριστες στιγμες όπως να πας μια βολτα..μιλα του οσο εισαι στη σχολη για να χεις να λες με καποιον ένα γεια κ μετα γνωμη μ παρατα τον...εκτος κι αν σ αρεσει να χεις καποιον να επικοινωνεις...ηξερα μια τετοια κοπελα κ μ θεωρουσε κ καλα φιλη της..εγω της ελεγα να βγουμε εστω κ για έναν περιπατο που δεν κοστιζει..κ ολο μ ελεγε δικαιολογιες κ ελεγα οκ δεν πειραζει ..ωσπου εγινε ένα περιστατικο καπλα καταλαβα πως ηταν εγωιστρια κ ουτε καν φιλη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,628
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Μάλλον με παρεξήγησες. Δεν με ενδιαφέρει ερωτικά ούτε τον βλέπω έτσι. Απλα αναρωτιέμαι γενικώς ως προς το άτομο του, στο τι θέλει απο μένα και ως προς το τι πρέπει να κάνω εγώ αν πρέπει να κάνω κάτι...
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Νομίζω πως έχει άλλους φίλους απο οσα μου έχει πει..και εκτος σχολής.. Εγώ δεν ξέρω πως τον βλέπω απλα ξερω οτι είμαι επιφυλακτική απέναντι του μεχρι να καταλάβω τι θέλει. Το οτι του "αφιερώνω" θέμα στο φόρουμ είναι λογω του οτι με απασχολεί αυτο το θέμα και θέλω μια οπτική απο κάποιον που το βλέπει απ'έξω.
    μεχρι αυτο το μηνυμα, δεν ειχα καταλαβει αν εισαι αγορι η κοριτσι.

    αυτο που παρατηρω ειναι μια περιεργη παθητικοτητα πανω στο θεμα.
    προσπαθεις να καταλαβεις τι μπορει να θελει απο σενα. δεσ'το και λιγο αντιστροφα.
    αυτος μπορει να θελει οτι θελει, ΕΣΥ τι θελεις απο εκεινον???
    ξεμπερδεψε τις δικες σου προθεσεις κι αν υπαρχει το καταλληλο εδαφος, πραγματοποιησε τες, κι ασε τις ερευνες. αργα η γρηγορα θα φανει το αν θελει κατι και τι.

    παραδειγμα:
    ας πουμε οτι σε μπερδευει, σε κουραζει η φλυαρια απο το τηλεφωνο αλλα θαθελες παρεα για να βγαινεις για καφε η ποτο.
    του κοβεις τις πολυωρες και συχνες συζητησεις στο τηλεφωνο και την (συντομη) επικοινωνια την καταληγεις με το "ξερεις, δεν το χω με τα τηλεφωνηματα, αν θες παμε καπου εξω, τωρα η οποτε εχεις χρονο . παρε την παρεα σου και παμε για καφε/σινεμα/ποτο/οτιδηποτε."
    μια, δυο τρεις, η θα ανταποκριθει η θα σταματησει να σε ζαλιζει.
    κατα τα αλλα, μπορει να τον ενδιεφερε μονο το κομματικο θεμα αρχικα. εχει ξερεις κομματοσκυλα στις σχολες που η δουλεια τους ειναι να προσεγγιζουν νεους ψηφοφορους.
    ισως ομως στην πορεια να το ειδε η να το δει και για παρεα.

    ξεκαθαρισε τι θες εσυ, και διεκδικησε το. ειτε ειναι μια παρεα ειτε το να μη σε ενοχλει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που παρατηρω ειναι μια περιεργη παθητικοτητα πανω στο θεμα.
    Για παρατήρησε καλύτερα..........την ημερομηνία για παράδειγμα :P

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 02-08-2011, 14:25
  2. Οταν ολοι οι ανθρωποι φαινονται ιδιοι.
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2010, 17:55
  3. Όταν κάποιοι ξέρουν και δεν σου λένε
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2010, 11:22
  4. μην ακους τους αλλους σε μπερδευουν πιο πολυ...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 20-09-2010, 15:04
  5. ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ...
    By astrid in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2010, 14:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •