Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Kat 14 θα ήθελα να σε ρωτήσω :
    ποια είναι η εμπορική ονομασία του Βαλπροικού νάτριου;;;
    πόσα χρόνια το παίρνεις;;;; σ αυτό το διάστημα υποτροπίασες -είχες επεισόδιο;;;

    με ενδιαφέρει πάρα πολύ
    στη δική μου περίπτωση αρρώστησα μετά από 5 χρόνια .Έπαιρνα tegretol και λίθιο

    τώρα παίρνω solian trileptal kai lithiofor

    αλλά δεν μου αρέσουν (τα χαπια) συν ότι ούτε κι εγώ τους αρέσω αφού μου δημιουργουν επιπλοκές

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    με το lamictal?γιατι δεν δοκιμαζει κατι αλλο...η υπαρχει πλεων προβλημα γενικα..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Θα απαντησω σε έναν έναν !!!
    Πρώτα από όλα φίλε ραψωδέ έχεις δίκιο η γιατρός μου δεν εγγυήθηκε οτι όταν σταματησω τη θεραπεια συντηρησης ΔΕΝ θα υποτροπιασω, ίσα ισα με προειδοποιησε να έχω το νου μου για τυχον συμπτώματα...(για αυτο και ανοιξα θεμα)

    Προς το παρον (ίσως να μη σας το έδωσα να το καταλαβετε) είμαι σε διαδικασία διακοπης δηλαδη ελλατωνω τη δόση σιγά σιγά (απο 750 σε 500 σε 250 σε ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ)Ακόμη δεν το έχω σταματησει ! Είμαι στη φάση 500 μιλιγραμμαρια!¨Όσο για το τριλεπταλ μου το ανεφερε ως πιθανό φάρμακο να αντικαταστησω το Ντεπακιν εαν δεν θελω να διακοψω τη θεραπεια συντηρησης!!!

    Φίλη κομμα (συγνωμη που παραποιω τα ονοματα σας αλλα είναι δυσκολο να αλλαζω συνεχεια σε Αγγλικη) η εμπορικη ονομασια του Βαλπροικου είναι Ντεπακιν και ανήκει στα αντιεπιληπτικα..Σας διαβεβαιω οτι με το Ντεπακιν δεν παρουσιασα ΚΑΜΙΑ υποτροπη. Η μοναδικη υποτροπη που είχα ήταν αμέσως μετα τη θεραπεια μου απο το πρώτο επεισόδιο όπου δεν θυμάμαι κι εγώ ΠΟΣΟ και ΠΟΙΑ φαρμακα μου δώσανε!!!

    Εξάλλου στην αρχή μου τα δώσανε κρυφα γιατι αρνιόμουνα να τα πάρω..Είχα ένα πολυ ισχυρο επεισόδιο μανιας. Απο αυτα που θυμαμαι ειναι αλοπεριδόλη και ζουπρεξα.Πηρα όμως και άλλα πολλα ...ποτε δεν ειχα την περιεργεια να ρωτησω τη γιατρο μου με τι με ειχε φορτωσει. ΘΥΜΑΜΑΙ ομως παρα πολυ καλα ολες τις παρενεργειες εφιδρωσεις...αποβλακομαρα... ξηροστομια και άλλα πολλα. Περασα πολυ δυσκολα μεχρι να βρω και πάλι την ισορροπία μου.
    Αφου το ξεπερασα , ενα χρόνο μετα περιπου σταματησα όλα τα φαρμακα με την καθοδήγηση και πάλι της γιατρου!

    Ένα χρόνο ΜΟΝΟ αντεξα..και υποτροπιασα (αν και εδω εχω ενστασεις).Εγω είχα την ίδια αντίδραση με την πρώτη φορά επεμενα οτι δε ειχα υποτροπιασει ενω η μητερα μου επεμενε οτι είχε δει ΄συμπτώματα. Τελοσπαντων η γνωμη μου ειναι οτι εκεινη φοβαται πιο πολυ απο εμενα γιατι περασε κι εκεινη και ολη η οικογενεια ΠΟΛΥ δυσκολα!!!Το αποτέλεσμα είναι οτι το ένα έφερε το άλλο και με την αντιπαράθεση τελικά μάλλον και πάλι ξέφυγα και ξαναπήρα φάρμακα μέχρι τώρα. Δηλαδη παίρνω το ντεπακιν χωρις καμια διακοπη περίπου 5 χρόνια!!!

    Τέλος φ\'ίλε Αντωνη διάβασα τη δική σου ιστορία , όση μπορεσα (13 σελιδες-δεν τις διάβασα όλες ) Το θέμα είναι οτι θέλω να σταματησω τα φαρμακα. Η γιατρος μου αφησε την επιλογη να δοκιμασω άλλο φαρμακο και μαλιστα το τρλεπταλ...αλλά εγω θέλω να αποδειξω οτι μπορω και χωρις αυτο!

    Το λαμικταλ εχει παρενεργειες ???εγω με το ντεπακιν δεν ειχα καμμια!

    Επίσης (σορυ που σας κουραζω) εχω αλλη μια ερωτηση ειναι απαραιτητο οταν εισαι διπολικος να εχεις επεισοδια καταθλιψης???Εγω δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου καταθλιπτικο εκτος απο μια περίοδο που είχα πάρει κάποια κιλά και δεν ενιωθα καλα με τον εαυτο μου και τους αλλους , δεν θυμαμαι να είχα ποτε αυτοκτονικες τάσεις ή να σκέφτομαι γενικώς απαισιόδοξα!! Αντίθετα είχα έντονα επεισοδια μανιας με αισθήματα όπως κάλα γνωριζεται υπερβολικης ευτυχιας , ενεργειας κτλ Και μεχρι σήμερα είμαι ενας πολυ δραστήριος ανθρωπος με πολλα ενδιαφέροντα σε φυσιολογικά όμως επίπεδα! Κάποια πράγματ μήπως είναι και στποιχεια του χαρακτηρα μας τελικά??

    Σορυ για το τεραστιο ποστ , ξέρω οτι είναι κουραστικο να τα διαβαζεις!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Φίλη Κατ14 ευχαριστώ για την απάντηση
    ήταν πράγματι κατατοπιστική
    θα ρωτήσω το γιατρό μου για το ντεπακίν - πάντως το έχω ακουστά
    εύχομαι ολόψυχα να μην αρρωστήσεις να περνάς όμορφα και δημιουργικά έτσι ώστε να μην σου μένει καιρός για άσχημες σκέψεις που οδηγούν σε αρνητικά και αυτοκαταστροφικά συναισθήματα
    πιστεύω ότι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς φάρμακα αρκεί να τροφοδουτούμε τον εαυτό μας με θετικότητα και νατον προφυλάσουμε από κακοτοπιές όπως άγχος πίεση κούραση κτλ.

    φιλάκια
    μου δίνεις ελπίδα και κουράγιο

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •