Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21

    Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο

    Καλησπερα σε ολους σας!
    Χαρηκα πολυ οταν ανακαλυψα αυτην την παρεουλα που σε κανει να νιώθεισ οτι δεν είσαι μόνος σου!!
    Εδω και 7 περιπου χρόνια εχει διαγνωσθει ΚΑΙ για μενα διπολικό σύνδρομο όπως πολύ ωραία μας το ορίζουν!!! Η λέξη και μόνο σύνδρομο δείχνει οτι το μόνο που ξέρουν για μας είναι οτι έχουμε κάποια κοινά συμπτώματα και οτι έχουμε σημειώσει βελτίωση σε παρόμοια θεραπεία!
    Η αλήθεια είναι οτι εγώ άργησα να το "χωνέψω" παρά το γεγονος οτι είμαι σε θεραπεια συντήρησης τα τελευταία 4 χρόνια! Απλά θεωρησα οτι κάνω το χατήρι στους δικούς μου και οτι σε τελική ανάλυση η συντήρηση δεν επηρεάζει το ρυθμό της ζωης μου!!
    Έτσι τουλάχιστον νόμιζα αν και πάντα έλεγα και λέω οτι δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς έστω και την παραμικρή παρενέργεια. Για να μη πολυλογώ να σας πω οτι η θεραπεια που εκανα προκειμενου να αποφυγω υποτροπη ητανε με Βαλπροικο Νατριο και όντως όλα αυτά τα χρόνια κατάφερα πολλά στη ζωή μου, χωρίς καμία "διακοπή" λόγω "ασθένειας".
    Πρόσφατα όμως διαπιστωσα με το γιατρό μου οτι το φαρμακο μου προκάλεσε κύστη στις ωοθηκες και πρέπει να το διακόψουμε ή να το αντικαταστήσουμε!!
    Μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο να το σταματήσω!!
    και τωρα που κατάφερα αυτό για το οποίο πολεμουσα χρόνια (ειχα ξαναπροτεινει πολλεσ φορες να σταματήσω τη θεραπεια αλλα πήρα αρνητικη απάντηση απο το γιατρο) έχω αρχίσει και ΦΟΒΑΜΑΙ οτι δεν θα τα βγαλω πέρα χωρις το φαρμακο και οτι μπορεί να υποτροπιάσω και να χάσω οτι κατέκτησα τόσα χρόνια, και είμαι σίγουρη οτι εσεις που το εχετε περάσει γνωρίζετε καλά τισ καταστροφικέσ συνεπειες της αρρωστιας στηγ ζωή μας. Εμένα μου ήρθε κατακούτελα στο ξεκίνημα της ζωής μου μόλις πήρα πτυχίο (21 χρονών)
    θα με βοηθούσε παρα πολυ να μάθω οτι υπάρχουν κάποιοι απο εδώ που έχουν διακόψει και δεν έχουν υποτροπιάσει !!! Ακόμη και η γνώμη σας , τα δικά σας συναισθημάτα οσον αφορα τα φάρμακα θα με βοηθούσανε πολύ!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολύ για την υπομονή σας και για το ενδιαφέρον σας!!! Ευχομαι να φανώ κι εγω χρήσιμη σε αυτην την παρεούλα!!!
    Δεν θέλω να παραεξηγηθω για τις απόψεις μου για τα φαρμακα....Σίγουρα αυτά ειναι που με κάνανε καλά και που είναι απραίτητα ! Απλα τα όρια πολύ λεπτά και ο καθένας μασ σίγουρα έχει τα δικά του βιώματα και εμπειριες!!!

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Είναι πολύ σημαντικό για σένα το γεγονός ότι έχεις καλή επίγνωση της κατάστασης. Είτε έρθει υποτροπή, είτε όχι, η καλή επίγνωση και η αποδοχή της κατάστασης/ασθένειας/διαταραχής, συντελούν σημαντικά στην γρήγορη και ορθή διαχείρηση της.

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά, καλή δύναμη!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Σε ευχαριστώ
    Η παρέα σας ελπίζω να με βοηθήσει στην επίτευξη του στόχου μου!!
    Το χειρότερο μου όταν είχα αρρωστήσει ήτανε οτι πίστευα οτι είμουνα ο μοναδικός άνθρωπος που νιώθει έτσι!!
    Για αυτό και ένιωθα υπερβολική μοναξιά !
    Εψαχνα απελπισμένα να βρω κάποιον που νιώθει σαν κι εμένα και το μόνο που κατάφερνα ήτανε να με κοιτάνε σαν ΟΥΦΟ ή να με φορτώνουν με περισσοτερα φάρμακα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Kat14
    Σε ευχαριστώ
    Η παρέα σας ελπίζω να με βοηθήσει στην επίτευξη του στόχου μου!!
    Το χειρότερο μου όταν είχα αρρωστήσει ήτανε οτι πίστευα οτι είμουνα ο μοναδικός άνθρωπος που νιώθει έτσι!!
    Για αυτό και ένιωθα υπερβολική μοναξιά !
    Εψαχνα απελπισμένα να βρω κάποιον που νιώθει σαν κι εμένα και το μόνο που κατάφερνα ήτανε να με κοιτάνε σαν ΟΥΦΟ ή να με φορτώνουν με περισσοτερα φάρμακα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Kat14
    Το χειρότερο μου όταν είχα αρρωστήσει ήτανε οτι πίστευα οτι είμουνα ο μοναδικός άνθρωπος που νιώθει έτσι!!
    Για αυτό και ένιωθα υπερβολική μοναξιά !
    Αυτό το συναίσθημα είχα και εγώ για χρόνια...
    Καλωόρισες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Kαλως ορισες στην παρεα μας,εχω και εγω την ιδια παθηση,δεν θελω να σου χρυσωσω το χαπι και να σου πω πως ολα θα ειναι καλα και ωραια,πραγμα βεβαια που μπορει να συμβει και κανεις δεν μπορει να το αποκλεισει,αλλα υπαρχει παντα το δεδομενο την υποτροπης αλλα δεν μπορεις να ζεις συνεχεια κατω απο το φοβο της, ουτε να τριβελιζει το μυαλο σου ενα τετοιο ενδεχομενο.
    Αυτο που εκανα και κανω εγω (μου το προτεινε ογιατρος μου) ειναι να ζω την ζωη μου σαν να μην ειχα παθει ποτε τιποτα ΑΛΛΑ να κραταω στην ακρη του μυαλου μου την πιθανοτητα οτι κατι αρχιζει να μην πηγαινει καλα (σε περιπτωση που...).
    Ξερω οτι ακουγεται δυσκολο να βρεις την ισοροποια που χρειαζεται και να ξεπερασεις τον φοβο που νιωθεις,απλα δωσε χρονο στον εαυτο σου να προσαρμωστει...καλη επιτυχια!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Ευχαριστω για τη συμβουλή, θα προσπαθησω να την υιοθετήσω! Πράγματι
    όλο αυτόν τον καίρο που είμαι σε συντηρηση ζούσα σα να μην είχε συμβει τίποτα σε επίπεδο που αρχισα να πιστεύω μήπως έκανε λάθος και η γιατρός!
    Τωρα όμως που πρέπει να αποδείξω οτι μπορώ να ζήσω και χωρίς φάρμακα (κάτι για το οποίο επέμενα καιρό και δεν με αφήνανε), δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου μια πιθανή υποτροπη και ακόμη περισσότερο φοβάμαι όλεσ τις συνέπειες που θα έχει στη ζωή μου!
    Εσύ πόσο καιρό δεν κάνεις συντήρηση ?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Επίσης Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Για να ειμαι ειλικρινης τωρα παιρνω φαρμακα αλλα περασα και μεγαλα διαστηματα που δεν επαιρνα καθολου,ειπαμε η υποτροπη ειναι μια πιθανοτητα αλλα δεν θελω να επιρεαστεις απο μενα...δωσε τον αγωνα σου και ολα θα πανε καλα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Kat14
    Τωρα όμως που πρέπει να αποδείξω οτι μπορώ να ζήσω και χωρίς φάρμακα (κάτι για το οποίο επέμενα καιρό και δεν με αφήνανε), δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου μια πιθανή υποτροπη και ακόμη περισσότερο φοβάμαι όλεσ τις συνέπειες που θα έχει στη ζωή μου!
    Μπορείς να ζήσεις χωρίς φάρμακα. Θα το δεις πως όσο περνάει ο καιρός θα υποχωρεί η σκέψη της υποτροπής, αυτό δεν σημαίνει σε καμμία όμως περίπτωση πως θα είσαι καλά για πάντα ντε και καλά και δεν θα υποτροπιάσεις ποτέ. Φυσικά και μπορεί να συμβεί, φυσικά και μπορεί να μη συμβεί. Τα συμπτώματα όμως τώρα πλέον τα ξέρεις. Οπότε θα είσαι σε εγρήγορση και όταν/αν αυτά εμφανιστούν θα ενεργοποιηθείς πριν επιδεινωθούν. Όπως και να \'χει καλή επιτυχία σου εύχομαι!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Eυχαριστω πάρα πολυ για τη στηήριξη που μου δίνετε! Η αληθεια ειναι οτι οσο το ψαχνω τοσο χειρότερο ειναι για μενα!Γιατι τελικα διαπιστωνω οτι πολυ λίγοι τα εχουν καταφερει χωρις φαρμακα!
    Ο γιατρος μου , μου ειπε πως είχε μια περιπτωση την μοναδικη που τα καταφερε ΧΩΡΙΣ φαρμακα για 17 ΧΡΟΝΙΑ! Μετα ομως απο 17 χρονάκια η \"ασθενεια\" τον ξαναεπισκεφθηκε!Βεβαια μου εχει επισημανει το γεγονος οτι δεν αποκλειεται να είμαι η πρωτη ασθενης που μπορει να τα καταφερω για πάντα!Η ελπίδα πάντα θα υπάρχει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Kat μη ξεχνάμε όμως πως ακόμα και με τα φάρμακα είναι πιθανό το ενδεχόμενο της υποτροπής...Αν είναι να έρθει δηλαδή, θα έρθει...Ο φόβος της είναι πέρα για πέρα κατανοητός αλλά δεν μπορεί να μας καθορίζει τη ζωή. Ο φόβος της υποτροπής σίγουρα δεν φέρνει την υποτροπή αλλά ας μην παίζουμε με την τύχη μας και ας μη του δίνουμε περισσότερη σημασία απ\' όση του αρμόζει!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Γεια σου Κατ
    και γεια σε όλους
    θάθελα να πω ότι έχω κι εγώ διπολ διατ και παίρνω κάποια φάρμακα που με κάνουν να νιώθω καλα
    δηλαδή εδώ και 10 μήνες έχω ξεχάσει ότι είμαι ή ότι ήμουν άρρωστη .
    μόνο που όπως στην περίπτωσή σου αυτά τα φάρμακα μου δημιουργούν επιπλοκές στην υγεία όπως αμηνόροια και προβλήματα στον θυρεοειδή
    θέλω πολύ να τα κόψω και μάλιστα την τελευταία εβδομάδα τα μείωσα κατά το ήμισυ όμως συνέχεια σκέφτομαι την πιθανότητα της υποτροπής
    ή ότι δεν είμαι στην πραγματικότητα καλά ενώ νομίζω ότι είμαι


    φιλάκια σε όλους και όλες

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Ομολογω οτι το ενδεχόμενο υποτροπης ενω παίρνεις φάρμακα δεν μου το είχανε αναφέρει ποτε!!Ϊσα ισα η γιατρος μου μου είχε εγγυηθει οτι με τα φάρμακα (Βαλπροικο) δεν υπηρχε περίπτωση να υποτροπιασω και έτσι νομίζω είναι. Εξάλλου το διπολικό σύνδρομο απο οτι διαβάζω και λένε είναι οργανική ασθένεια που οφειλεται σε λανθασμένη χημικη ισορροπία του εγκεφάλου!Κάποιες ουσίες είναι πολυ αυξημένες, έτσι εξηγείται και η υπερδιέγερση. Οπότε με τα φάρμακα διατηρείς την ισορρόπια η οποία αμφισβητείται όταν τα σταματήσεις....

    Το θέμα είναι εμεις να μαθουμε να ζουμε χωρις φάρμακα και να βρουμε τρόπο να πολεμάμε κάθε ενδεχόμενη υποτροπή με δικά μας φυσικά μέσα! ¨Οσο αυτό είναι εφικτό!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Kat14
    Ομολογω οτι το ενδεχόμενο υποτροπης ενω παίρνεις φάρμακα δεν μου το είχανε αναφέρει ποτε!!Ϊσα ισα η γιατρος μου μου είχε εγγυηθει οτι με τα φάρμακα (Βαλπροικο) δεν υπηρχε περίπτωση να υποτροπιασω και έτσι νομίζω είναι.
    Εγώ πάντως παίρνοντας φάρμακα [trileptal] υποτροπίασα κι ενώ τώρα είμαι καλά και συνεχίζω να παίρνω φάρμακα [lamictal] δεν αποκλείω σε καμμία περίπτωση το ενδεχόμενο της υποτροπής. Έκανα μια φορά το λάθος να το αποκλείσω και δεν το ξανακάνω!!

    Από την άλλη πλευρά, βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στη γιατρό σου και αν τα πιάνω σωστά αν σου είχε εγγυηθεί πως και χωρίς το depakene μπορείς να είσαι καλά τότε ίσως να μην είχες ανοίξει αυτό το θέμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •