Θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329

    Θεραπεία

    Υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι η μαριχουάνα είναι η μοναδική θεραπεία για την ψύχωση (περισσότερο αποτελεσματική από τα κοινά τσιγάρα...[ίσως]). Κάποιοι (παράνομα) θεραπεύουν την ψύχωση τους με τον τρόπο αυτό και έχουν και εξουσία μάλιστα. εμείς οι υπόλοιποι τι σας φταίξαμε ρε παλιοτόμαρα?

    άρα προτείνω στους επιζώντες.
    τις εξής λύσεις.

    Καίτε ότι χορτάρι έχει απομείνει (είναι όμως πολύ [ενώ το ξύλο ελάχιστο] άρα δύσκολο να εφαρμοστεί αυτή η λύση.
    Ψηφίζεται τον πολιτικό που θα φέρει τη μαριχουάνα στα περίπτερα διαθέσιμη για όλους.

    ακούω τις απόψεις σας ¨)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    Υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι η μαριχουάνα είναι η μοναδική θεραπεία για την ψύχωση (περισσότερο αποτελεσματική από τα κοινά τσιγάρα...[ίσως]). Κάποιοι (παράνομα) θεραπεύουν την ψύχωση τους με τον τρόπο αυτό και έχουν και εξουσία μάλιστα. εμείς οι υπόλοιποι τι σας φταίξαμε ρε παλιοτόμαρα?

    άρα προτείνω στους επιζώντες.
    τις εξής λύσεις.

    Καίτε ότι χορτάρι έχει απομείνει (είναι όμως πολύ [ενώ το ξύλο ελάχιστο] άρα δύσκολο να εφαρμοστεί αυτή η λύση.
    Ψηφίζεται τον πολιτικό που θα φέρει τη μαριχουάνα στα περίπτερα διαθέσιμη για όλους.

    ακούω τις απόψεις σας ¨)
    ειναι ευρεως γνωστο, οτι τα ναρκωτικα και η μαριχουανα αναμεσα τους, πυροδοτουν (η ισως να ειναι και η αιτια για καποιες) ψυχωσεις.
    επειδη εσυ λες το εντελως αντιθετο, δεν μας παραθετεις σε παρακαλω και τις πηγες σου να τις διαβασουμε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    welcome back vince !

    τι εγινε εισαι καλυτερα ;

    τα φσρμακα ειναι το λιγοτερο προβλημα σε αυτη τη βρωμερη κοινωνια που ζουμε...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι ευρεως γνωστο, οτι τα ναρκωτικα και η μαριχουανα αναμεσα τους, πυροδοτουν (η ισως να ειναι και η αιτια για καποιες) ψυχωσεις.
    επειδη εσυ λες το εντελως αντιθετο, δεν μας παραθετεις σε παρακαλω και τις πηγες σου να τις διαβασουμε?
    Δεν έχω σαφής πηγές έχω όμως τρανταχτά παραδείγματα.

    Αμερική, μη καπνιστές για πόσα χρόνια, θεότρελοι. Ινδοί, καπνιστές μαριχουάνας, μια χαρά άνθρωποι (φαινόντουσαν) πριν τους κυριεύσει ο καπιταλισμός.
    συμφωνείς? ναι η όχι μόνο πες μου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by maus View Post
    welcome back vince !

    τι εγινε εισαι καλυτερα ;

    τα φσρμακα ειναι το λιγοτερο προβλημα σε αυτη τη βρωμερη κοινωνια που ζουμε...
    Ναι είναι. Οι περισσότεροι δεν κοιτάνε τίποτα άλλο πέραν του ατομικού τους συμφέροντος η ότι έχει σχέση γύρω από αυτό. Δυστυχώς, και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω. Απλά εγώ προσπαθώ να είμαι ειλικρινής.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    Δεν έχω σαφής πηγές έχω όμως τρανταχτά παραδείγματα.

    Αμερική, μη καπνιστές για πόσα χρόνια, θεότρελοι. Ινδοί, καπνιστές μαριχουάνας, μια χαρά άνθρωποι (φαινόντουσαν) πριν τους κυριεύσει ο καπιταλισμός.
    συμφωνείς? ναι η όχι μόνο πες μου.
    εννοειται πως ΟΧΙ..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    apanthses me vash ti se symferei kai profanws exeis polla leftoudakia opoios kai na eisai esy xrhsth remedy :p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το θεμα ειναι τι λεει η ιατρικη.

    λεει οτι το χασις προαγει τη ψυχωση.

    μαλλον πρεπει να βρουμε κατι αλλο για να ξεχαστουμε σε αυτη τη μιζερη χωρα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    apanthses me vash ti se symferei kai profanws exeis polla leftoudakia opoios kai na eisai esy xrhsth remedy :p
    απαντησα με βαση τις προσφατες ιατρικες αποψεις,οπως τις εχω υποψη μου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by maus View Post
    το θεμα ειναι τι λεει η ιατρικη.

    λεει οτι το χασις προαγει τη ψυχωση.

    μαλλον πρεπει να βρουμε κατι αλλο για να ξεχαστουμε σε αυτη τη μιζερη χωρα.

    Κοίτα ένα πράμα το τσιγάρο προκαλεί ασθένειες στα πνευμόνια ακόμα και καρκίνο. αυτό δεν το αμφισβητώ. Πιστεύω αν μπορεί κάποιος να καπνίζει 2-3 τσιγάρα την ημέρα καλύπτει τις ανάγκες του για την ψυχική του υγεία. ¨ Όταν όμως το τσιγάρο γίνεται εθισμός σε βαθμό αηδίας υπάρχει πρόβλημα. Σε μένα έχει γίνει πρόβλημα το τσιγάρο. Προσπαθώ να το περιορίσω, δεν συνιστώ σε κάποιον που δεν έχει καπνίσει ποτές που να αρχίσει το κάπνισμα. Το πρόβλημα είναι σε όσους ήδη καπνίζουν. Θα μου πεις βέβαια και όχι μόνο. Στην Αθήνα υπάρχει ακόμα ατμοσφαιρική ρύπανση και αυτό το πληρώνουν οι κάτοικοι παρακαλώ της Αθήνας. Κατανοητό remdedi? Απο κει και πέρα τι γίνεται σε όσους καπνίζουν και τι μπορούμε να κάνουμε για να το περιορίσουμε (καθώς και τα φάρμακα). Σας λέω τι έχω διαβάσει και τι έχω διαπιστώσει.

    Καφές η τσάι
    Κάνει καλό στους καπνιστές, προκαλεί ένα αίσθημα ευφορίας.

    Πορτοκαλάδα (καλύτερα συσκευασμένη με έξτρα βιταμίνη Σε)
    Λένε πως οι καπνιστές έχουν έλλειψη βιταμίνης Σε και ότι οι ανάγκες τους σε αυτές είναι μεγαλύτερες. Έχω διαπιστώσει πως νιώθω καλύτερα μετά από ένα χυμό πορτοκαλάδας Life.

    Λευκό κρέας (πουλερικά η θαλασσινά), αυγά πουλερικών η ψαριών
    Αρκεί βέβαια να φροντίσουμε έτσι ώστε το περιβάλλον να είναι βιώσιμο για τα ζώα αυτά. Δεν το κάνουμε; εμείς χάνουμε.

    Υπάρχουν σιρόπια βιολογικά πλέον για τον βήχα. τσεκάρετε το.

    Το ίδιο και με τα φάρμακα, καθώς και με τα ψυχοφάρμακα. Έχουν βγεί βιολογικά υποκατάστατα για τους προνομιούχους. Μόνο στ ελλαδιστάν έχουμε μείνει σαν λαός αιχμάλωτοι σε συμφέροντα γερόντων.

    Αυτά. Σαφώς αν είχα λεφτά, αν είχαν την δυνατότητα να μου παρέχουν οι γονείς μου (πλέον) χρήματα να οργανωθώ δεν θα είχα ούτε αυτά τα λίγα προβλήματα. Να τους έχει καλά ο θεός στην υγεία τους.

    Κάτι ακόμα. Πέρα από το πρόβλημα του τσιγάρου είμαι καλά απλά και μόνο με το φάρμακο που μου έχει χορηγήσει ο γιατρός μου. Τουλάχιστον στο θέμα ύπνου. Γιατί από προβλήματα εκεί αρκετά και δεν ήταν δικό μου το φταίξιμο.. να ξεκαθαρίσουμε.

    Καλησπέρα σας.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Επίσης η κοινωνικότητα η αποδοχή, η αγάπη (προσφορά) βασικά προς τους ανθρώπους με ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να κάνει θαύματα. θυμηθείτε το το προτού βρεθείτε κι εσείς στη θέση κάποιων άλλων.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εισαι καλυτερα τωρα?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    H μαριχουανα συμφωνα με ερευνες μπορει να προκαλεσει ψυχωση και δεν ειναι σε καμμια περιπτωση θεραπεια για την ψυχωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    για ποια βιολογικα υποκαταστατα μου λες γιατι απο οσο γνωριζω δεν υπαρχουν
    καποια.

    αμα λες για βιταμινες ,εχω ακουσει αλλα ειναι αμφιβολη η αποτελεσματικοτητα τους μακροχρονια και επιπλεον κοστιζουν πιο φθηνα απο τα φαρμακα...

    οπως σου λεω το φαρμακο ειναι καλο , μας στηριζει αλλα ειναι η ιδια η ελληνικη κοινωνια σκαρτη και μας οδηγησε σε αυτη τη κατασταση και αυτο δεν αλλαζει με οποιοδηποτε φαρμακο. τουλαχιστον εχουμε κατι να μας στηριζει στους δυσκολους καιρους ωστε να μην τα "παιρνουμε".

    ειναι μια προστασια απαραιτητη για την επιβιωση μας.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλο θα ηταν να διαγραφει το νημα "θεραπεια"...μηπως κανεις απελπισμενος το πιστεψει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By jane-do-ni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 48
    Last Post: 16-10-2016, 22:19
  2. θεραπεία- αντιμετώπιση.....
    By lini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 01-11-2009, 17:34
  3. συμπεριφ.θεραπεια
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-01-2009, 16:34
  4. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 15:19
  5. ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ???
    By kely28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 30-05-2008, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •