Άγχος για τον ύπνο.!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    Άγχος για τον ύπνο.!!

    Καλησπερα, ειμαι 16μιση ετων,το προβλημα μου ειναι το εξης:
    Εδω και καποια χρονια εχω τρομερο αγχος με τον βραδινο υπνο με αποτελεσμα να μενω ξυπνια στο κρεβατι αρκετες ωρες τα ξημερωματα. Να εξηγισω καλυτερα, θυμαμαι τον εαυτο μου απο παρα πολυ μικρη,σε ταξεις του Δημοτικου να φοβαμαι πως ετσι και κοιμηθω οτι μπορει να παθω κατι στον υπνο μου και να μην ξαναξυπνισω..!!.Εξ'αιτιας αυτης της φοβιας που συνεχιζει να μου μενει και τωρα,εχω απιστευτο αγχος οτι δεν θα μπορεσω να κοιμιθω και αγχος οτι ετσι και δεν κοιμηθω θα παθω κατι απο την αυπνια,τη μια οτι θα εξαντληθει ο οργανισμος μου και θα πεθανω η θα τρελαθω κτλπ! Ενας φαυλος κυκλος που δεν μπορω να βρω λυση. Μπορει να με περασετε για τρελη αλλα δυστυχως ετσι ειναι. Να,προχθες δεν κοιμηθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ το βραδυ ολοκληρο.μα καθολου ομως. απο τις 3 εως τις 9 που σηκωθηκα. Τι θα κανω με αυτη την κατασταση? Με στενοχωρει πολυ,φοβαμαι στο τελος μην παθω καταθλιψη. Υπαρχει καποιος που να μπορει να βοηθισει και να μου εξηγισει γιατι συμβαινει?
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Εva, το έχω ξανακούσει αυτό. Είναι κι άλλοι πολλοί σαν κι εσένα. Τώρα τελευταία σου συμβαίνει πιο συχνά; Χειροτερεύει σε περιόδους άγχους ή όταν σου συμβαίνει κάτι άλλο; Τι σκέψεις κάνεις τα βράδυα; Το έχεις συζητήσει με κάποιον ενήλικα; Και κάτι τελευταίο.... Πώς είναι η κατάσταση του οικογενειακού περιβάλλοντος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    εμ οχι δεν μου συμβαινει πιο συχνα τωρα τελευταιως απλα μου ηρθε να το γραψω τωρα με αφορμη πως προχθες δεν κοιμιθηκα καθολου. Σε περιοδους αγχους δεν μπορω να πω πως ναι χειροτερευει...καθε βραδυ το ιδιο συμβαινει. η αληθεια ειναι πως πολλες σκεψεις κανω τα βραδυα αλλα αυτο που με εμποδιζει να κοιμιθω ειναι η φοβια που ειχα απο μικρη οτι θα παθω κατι στον υπνο μου,και το αγχος που δημιουργειτε απο αυτη πως μπορει μεν να φοβαμαι αλλα αν δεν κοιμιθω νιωθω πως θα παθω επισης κατι.οπως ειπα ενας φαυλος κυκλος!. Η αληθεια ειναι πως δεν το εχω συζητησει με κανεναν γιατι ντρεπομαι.Εν τω μεταξυ η κατασταση του οικογενειακου μου περιβαλλοντος δεν ειναι και ο,τι καλύτερο,εχει πεθανει η μανα μου εδω και 3 χρονια,ο πατερας μου εφυγε απο το σπιτι και ζω με τη γιαγια και τον παππου μου...
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Eva δεν θα σου πω πολλά, απλώς μία ιστορία που είδα σε ένα ντοκιμαντέρ σε σχέση με το πρόβλημά σου το οποίο το έχω κι εγώ βέβαια και οι περισσότεροι που έχουν φοβίες γενικώς. Μιλούσε για κάποιον μάλλον άνδρα αν δεν κάνω λάθος ο οποίος επειδή φοβόταν να πάει στο κρεβάτι του να κοιμηθεί τα βράδια μήπως πεθάνει στον ύπνο του το απέφευγε ή το έκανε με το ζόρι. Αντιθέτως του άρεσε να κάθεται σε μία πολυθρόνα με τις ώρες και να διαβάζει. Τελικά ο θάνατος τον βρήκε μια μέρα καθισμένο στην αγαπημένη του πολυθρόνα...

  5. #5
    Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό ψυχολόγο. Αν είσαι σε ιδιωτικό σχολείο, φαντάζομαι θα έχετε. Αν όχι, σε κάποιον ιδιώτη. Ή με κάποιον ενήλικα που να νιώθεις την άνεση να μιλήσεις. Μην ντρέπεσαι γι αυτό. Αν θέλεις να μπορέσεις να κοιμάσαι φυσιολογικά, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να συμφιλιωθείς μ' αυτό και να το αποδεχτείς. Να αποδεχτείς δηλαδή το γεγονός ότι σου συμβαίνει. Όσο δεν το αποδέχεσαι κι όσο αγχώνεσαι γι' αυτό, τόσο χειρότερο το κάνεις. Χαλάρωσε λοιπόν. Το έχεις από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου ή σου εμφανίστηκε σε κάποια μικρή ηλικία; Συνέβη κάτι τότε; Με τον παππού και τη γιαγιά σου έχεις καλές σχέσεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Δεν εχω ιδεα,βασικα δεν θυμαμαι. Δεν συνεβη κατι,απλα μου δημιουργηθηκε σε μικρη ηλικια απο μονη της αυτη η φοβια γιατι φοβομουν πολυ τον θανατο. Εννοειτε πως εχω καλες σχεσεις με τους παπουδες. mmonkey ο θανατος δλδ τον βρηκε επειδη δεν κοιμοταν???
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Όχι δεν με κατάλαβες, πέθανε ξύπνιος προφανώς και όχι στο κρεβάτι του ενώ κοιμόταν. Απέφευγε δηλαδή να πάει στο κρεβάτι του και απέφευγε όσο μπορούσε τον ύπνο γιατί φοβόταν ότι θα πεθάνει ενώ κοιμάται. Όμως τελικά αποδείχτηκε ότι ο φόβος του ήταν παράλογος διότι ο θάνατος μπορεί να σε βρει οπουδήποτε όπως όλοι ξέρουμε. Συνεπώς με το ότι απέφευγε να κοιμηθεί δεν γλίτωσε το θάνατο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    ααα...εχεις δικιο παντως
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Eva1995 View Post
    ααα...εχεις δικιο παντως
    Δε σου λέω ότι εγώ είμαι καλύτερη. Κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι και κάνω. Όμως ειδικά όταν πρόκειται για τον ύπνο επειδή και ο δικός μου δεν είναι καθόλου καλός τελευταία, προσπαθώ να θυμάμαι αυτό και κάπως ας πούμε με βοηθάει. Αν είναι να ρθει θα ρθει όπου και να είμαστε, ότι και να κάνουμε, ότι ώρα και να είναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    το αλλο που αγχωνομαι για το τι ονειρο θα δω που το πατε? χαχαχα.....εχω νιωσει επισης πως καμια φορα δεν θελω να κοιμαμαι και να μπενω στν κοσμο των ονειρων χωρις να φοβαμαι οτι θα παθω κατι.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Μήπως σε επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τα όνειρα που βλέπεις? Αν π.χ. δεις κάτι άσχημο μετά σου γίνεται έμμονη ιδέα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    μπα αυτο δεν συμβαινει.εχω δει και κακα ονειρα εννοειτε αλλα δεν δινω σημασια,αλλωστε ονειρα και φαντασματα του κωλου ξεσκεπασματα :P
    Το θεμα ειναι οτι απλα νιωθω οτι θελω να ζω στην πραγματικοτητα και οχι στα ονειρα. μια εμμονη οτι δεν θελω να κοιμηθω.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Eva - μηπως κοιμασαι νωρις ? δεν πιστευω ,( απλα να πω οτι καποιοι ηλικιωμενοι κοιμουνται με τις κοτες , και μετα κατα τις 3-4 αφου ο οργανισμος εχει χορτασει υπνο, μενουν ξαγρυπνοι μεχρι το πρωι).
    -- δεν εισαι αθηνα απ οτι βλεπω , αλλα στις διακοπες σου μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου με το 'κεντρο μελετης υπνου' στον ευαγγελισμο , να κανεις καποια τεστ και να σε κατατοπισουν οι ειδικοι ,,,πολοι βιωνουν στον υπνο τους τη λεγομενη 'υπνικη απνοια' ,, για λιγο σταματαει η αναπνοη τους ενω κοιμουνται, οταν ξυπνουν δεν το θυμουνται αυτο συγκεκριμενα αλλα τους μενει ενας φοβος για το αν κοιμηθουν θα τους συμβει κατι , θα σταματησουν να αναπνεουν (θα πεθανουν ισως ) . Πολυ πιθανο να εχεις κατι τετοιο , ειναι ακινδυνο αφου βεβαια διαγνωστει και κανεις οτι σου πουν οι γιατροι.
    ---επικοινωνησε με αυτο το ιατρειο και ηλεκτρονικα (ψαξε 'κεντρο μελετης υπνου, νοσοκομειο ευαγγελισμος') ισως σου δωσουν καποιες συμβουλες εν το μεταξυ .

Similar Threads

  1. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 00:12
  2. Σκέψεις πριν τον ύπνο.
    By amylee in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2011, 01:31
  3. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  4. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ
    By emotions in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2006, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •