κλειστοφοβια σε μικρα αεροπλανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3

    κλειστοφοβια σε μικρα αεροπλανα

    Καλησπερα παιδια

    Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.Εχω μεγαλο προβλημα με κλειστους χωρους.. μολις νιωσω οτι δεν μπορω να φυγω αρχιζω να πανικοβαλλομαι και ψαχνω τροπο να βγω.Το ιδιο εχω παθει και με τα μικρα αεροπλανα, εκεινα που εχουν ενα μικρο διαδρομο στη μεση και δεξια αριστερα 3 στριμωγμενα καθισματα.Επειδη θα ταξιδεψω στο εξωτερικο και δυστυχως θα ειναι τετοιο το αεροπλανο ξερετε τι μπορω να κανω για να το ελεγξω?? Εκτος απο ασκησεις ηρεμιας βεβαια!! Περυσι ταξιδεψα στην Αιγυπτο και ειλικρινα προσπαθουσα να μην το σκεφτομαι και να προσπαθω να ηρεμησω αλλα μολις κοιταζα γυρω μου τοτε αρχιζαν ολα.

  2. #2
    Για ποσες ωρες θα είναι το ταξίδι?
    Θα ειναι πρωι ή βραδυ?
    Ξερεις γιατι στο λέω?
    Αν ειναι πρωι, φροντισε να εχεις ξενυχτήσει, ώστε να νυσταζεις. Αν δεν γινεται αυτο, πάρε ένα βιβλίο, άκου μουσική και θα περάσει η ωρα....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3
    θα ειναι πρωι γυρω στις 3-4 ωρες..το χειροτερο ειναι οτι ειναι πολυ στριμωγμενα και παθαινω πανικο..δεν ειναι το αεροπλανο που φοβαμαι αλλα το κλεισιμο..φαντασου σε μεγαλα αεροπλανα δεν εχω κανενα προβλημα ,καθομαι και πολλες ωρες..ξερεις κανενα χαπι μηπως βοηθησει?

  4. #4
    Οχι, δεν ειμαι γιατρος.
    Γιατι δεν πας σε έναν γιατρο μήπως σου δώσει κάτι ελαφρύ μόνο γι αυτή την περίπτωση?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Πάτρα
    Posts
    36
    Ωχ αεροπλάνα! Τα τρέμω είτε μικρά είναι είτε μεγάλα….

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ειμαι ασχετη με αεροπλανα μιας και δεν εχω μπει ποτε αλλα επειδη μπηκα σε φισκα λεωφορειο και ετυχε να μαι χωμα να νυσταζω αυτο που ειπε η θεοφανια ισχει να νυσταζεις το μονο που σε νοιαζει να κοιμασαι1

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by xaneliz View Post

    Εκτος απο ασκησεις ηρεμιας βεβαια!!
    Μήπως θα μπορούσες να πεις για ποιον λόγο το αναφέρεις αυτό ? Γνωρίζεις κάτι σχετικό από προσωπική εμπειρία ?

    Quote Originally Posted by papg View Post
    Ωχ αεροπλάνα! Τα τρέμω είτε μικρά είναι είτε μεγάλα….
    Είτε μεγάλα , είτε μικρά , το ίδιο αίσθημα. Αλλά ένα παραπάνω στα μικρά γιατί δεν διαφέρουν και πολύ από ένα λεωφορείο.

    Quote Originally Posted by xaneliz View Post
    ...δεν ειναι το αεροπλανο που φοβαμαι αλλα το κλεισιμο…
    Αυτό ακριβώς νιώθω κι εγώ. Θέλω να απολαύσω την πτήση και δεν μπορώ. Και το τραγικό είναι ότι παλιά επέλεγα συνεχώς αεροπλάνο και το χαιρόμουν. Με τον καιρό άρχιζα να νιώθω δυσφορία… η οποία επεκτάθηκε σε ασανσέρ, σπήλαια και κάθε τι σχετικό.

    Επαναφέρω το θέμα γιατί με καίει πολύ. Όποιος γνωρίζει αποτελεσματικό τρόπο αντιμετώπισης θα του ήμουν ευγνώμων.

    Για το αεροπλάνο , το ξενύχτι που αναφέρθηκε είναι αρκετά αποτελεσματικό. Ακόμη καλύτερα , πριν την πτήση είναι να κουραστείς πολύ μα πάρα πολύ όμως. Τότε η κλειστοφοβία περνά θέλοντας και μη στο περιθώριο.

    Μια άλλη λύση είναι υπνωτικά χάπια.

    Διάβασα ότι βοηθούν τα πράσινα μήλα, δεν το θεωρώ βάσιμο όμως.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •