Τι σας φοβίζει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156

    Τι σας φοβίζει?

    Ξεκινάω αυτό το θέμα με αφορμή τις φοβίες που με βασανίζουν και θα ήθελα να δω τι είναι αυτό που φοβίζει και τους υπόλοιπους εδώ μέσα.
    Εμένα με φόβιζε πάντα ο θάνατος, από μικρή πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι θα πάθω π.χ. θα αρρωστήσω από κάτι και θα πεθάνω. Επίσης φοβάμαι το σκοτάδι και πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιο φωτάκι τη νύχτα για να κοιμηθώ. Φοβάμαι να πάω οπουδήποτε μόνη μου, να οδηγήσω, να στέκομαι όρθια σε ουρές και οτιδήποτε περιλαμβάνει η διαταραχή πανικού. Φοβάμαι μη λιποθυμήσω γιατί μπορεί να μη συνέλθω ποτέ. Με λίγα λόγια φοβάμαι και τη σκιά μου !
    Σειρά σας τώρα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    φοβάμαι τις κάμπιες τα σκουλήκια τη νεκροφάνεια και το σκοτάδι. Και λιγάκι το θάνατο

    Και τους γυμνοσάλιακες
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εγω φοβαμαι τις βελονες απο τις ενεσεις. Απο μικρη το εχω αυτο και παντα μα παντα λιποθυμουσα ειτε σε εμβολια ειτε σε εξ.αιματος.. αχ παναγια μου και μονο που το φερνω σε εικονα μου ερχεται λιποθυμια Οποτε καταλαβαινετε τι θα γινει αν ειναι να κανω κανενα παιδι.. αααχ πως θα κανω επισκληριδιο? ε? μου λετε? τρεμω! Φανταστειται οτι για να κανω εξ.αιματος προετοιμαζομαι ψυχολογικα για μεεεεεερες και μετα σαφως με παρεα τα καταφερνω (καπως). Επισης οταν πριν απο καποια χρονια μου κανονισε η μητερα μου εξ.αιματος χωρις να με ειδοποιησει (μου το ανακοινωσε 5 μερες πριν ή μια βδομαδα) τοτε εκνευριστηκα γιατι θελω χρονο για να προετοιμαστω... Καθε φορα που αναγκαζομαι να κανω εξετασεις περναω τα πανδεινα αλλα δεν το αφηνω να με εμποδισει αυτο γιατι ειναι θεμα υγειας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω πιστευω οτι ολες οι φοβιες πηγαζουν απο το φοβο του θανατου..ακομα και για αρρωστειες, αεροπλανα ακομα κ η κλειστοφοβια πηγαζει απτον φοβο θανατου και το σκοταδι μας προκαλει ανασφαλεια αρα φοβομαστε μην παθουμε κατι..τωρα ενεσεις κ τετοια ειναι φοβος του πονου αλλα κ ο θανατος σχετιζεται με τον pono αυτη ειναι η εισαγωγικη παραγραφος μια εργασιας μου για το αγχος θανατου..

    The conscience of the self is a powerful gift, it is a precious treasure called life. However there is a significant cost: morality. Our existence is always combined with the cognition of growing up and dying. Our preoccupation about morality is evident from the begging of our history as humans. Before 4.000 years the friend Enkidu of the Babylonian hero Gilgamesh died and Gilgamesh’ words were an evident verification of his preoccupation about death: “You cannot hear me, when I die will I become like you Enkidu, misery has broken my heart, death scares me”. For some of us death anxiety is expressed indirectly by either a generalized preoccupation or another psychological symptom like phobias. Others experience a clear, conscious anxiety about death. Others perceive death anxiety like a terror which consists of an obstacle for experiencing happiness (Yalom,2008).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    BloodyKate στον κηπο μου εχω πολλα τετοια ζουζουνοειδη τα οποια κι εγω φοβαμαι και με ανατριχιαζουν. Θα ηθελα παρα πολυ ομως οι φοβοι μου να ηταν μονο αυτοι...
    Christina κι εγω φοβομουν τις ενεσεις αλλα με τοσες εξετασεις που εχω κανει καθε τρεις και λιγο γιατι νομιζω οτι κατι εχω μου εφυγε ο φοβος της βελονας. Οσο για την επισκληριδιο ναι μεν ποναει αλλα το χειροτερο ειναι οτι δε νιωθεις τα ποδια σου και ενω θες να τα κουνησεις δεν μπορεις.
    Elirene συμφωνω μαζι σου οτι ολοι οι φοβοι πηγαζουν απο το φοβο του θανατου αλλιως γιατι να φοβαται καποιος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    με φοβίζουν τα πάθη μου...
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    κοινωνικη φοβια με οτι συνεπαγετε αυτο.
    οτιδηποτε πρεπει να εκτεθω στα βλεματα των αλλων με σταματαει .
    το 2000 δεν πηγα να παρουσιασω εργασια στα τει και ετσι αρχισαν τα προβληματα μου .
    τωρα μποπρω να πω παω αρκετα καλυτερα , με φαρμακευτικη αγωγη .
    τα xanax υπαρχουν παντου μεσα στο σπιτι και σε καθε τσαντα .
    τυχαιο δεν νομιζω?
    μου αρεσει που κανω και πλακα με τα συμπτωματα μου .
    χθες εβαλα πλυντηριο και δεν βρηκα μια καλτσα μου ,εψαξα αρκετες φορες δεν την βρηκα .οταν την βρηκα ησυχασα .
    πρεπει να ανησυχω και για τετοια κολληματα που εχω ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by m.monkey View Post
    BloodyKate στον κηπο μου εχω πολλα τετοια ζουζουνοειδη τα οποια κι εγω φοβαμαι και με ανατριχιαζουν. Θα ηθελα παρα πολυ ομως οι φοβοι μου να ηταν μονο αυτοι...
    Christina κι εγω φοβομουν τις ενεσεις αλλα με τοσες εξετασεις που εχω κανει καθε τρεις και λιγο γιατι νομιζω οτι κατι εχω μου εφυγε ο φοβος της βελονας. Οσο για την επισκληριδιο ναι μεν ποναει αλλα το χειροτερο ειναι οτι δε νιωθεις τα ποδια σου και ενω θες να τα κουνησεις δεν μπορεις.
    Elirene συμφωνω μαζι σου οτι ολοι οι φοβοι πηγαζουν απο το φοβο του θανατου αλλιως γιατι να φοβαται καποιος;

    Ε, κι εγώ έχω κήπο.. δεν φοβάμαι τα ζουζούνια μόνο αυτά που σέρνονται .. εμμ συγνώμη αν οι φόβοι μου φαίνονται γελοιοι... η νεκροφάνεια είναι σοβαρό και να μην τύχει ούτε στον εχθρό μου
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Ε, κι εγώ έχω κήπο.. δεν φοβάμαι τα ζουζούνια μόνο αυτά που σέρνονται .. εμμ συγνώμη αν οι φόβοι μου φαίνονται γελοιοι... η νεκροφάνεια είναι σοβαρό και να μην τύχει ούτε στον εχθρό μου
    Με παρεξηγησες. Δεν εννοω οτι οι φοβοι σου ειναι γελοιοι, το αντιθετο μαλιστα ειναι πραγματικοι. Το να φοβαται καποιος ζουζουνια, φιδια και τετοια σιγουρα ειναι πιο λογικο απο το να φοβαται να βγει απο το σπιτι του για να μη ζαλιστει η λυποθυμησει κτλ. Γι αυτο ειπα οτι θα προτιμουσα να εχω αυτους τους φοβους. Οσο για τη νεκροφανεια που λες τι ακριβως εννοεις;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by m.monkey View Post
    Με παρεξηγησες. Δεν εννοω οτι οι φοβοι σου ειναι γελοιοι, το αντιθετο μαλιστα ειναι πραγματικοι. Το να φοβαται καποιος ζουζουνια, φιδια και τετοια σιγουρα ειναι πιο λογικο απο το να φοβαται να βγει απο το σπιτι του για να μη ζαλιστει η λυποθυμησει κτλ. Γι αυτο ειπα οτι θα προτιμουσα να εχω αυτους τους φοβους. Οσο για τη νεκροφανεια που λες τι ακριβως εννοεις;
    φοβάμαι ακόμα και να το περιγράψω ψάξε το στο google χρόνια την έχω αυτή τη φοβία. Συνέβενε συχνά σε πολέμους.... Όταν οι χτύποι της καρδιάς η ανάσα και οι σφυγμοί είναι τόσο χαμηλοί που δεν τα αντιλαμβάνεται το ιατρικό μηχάνημα και οι γιατροί και σε νομίζουν νεκρό. Έχουν ξυπνήσει άνθρωποι μέσα σε φέρετρα και τους βρήκαν μπρούμητα να φαγωμένα τα άκρα σε κάποιον βρήκαν σπασμένο το κρανίο. κοπαναγε το κεφάλι του στην κάσα από απελπισία... μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ΤΡΟΜΟΣΣ έχω κάνει συμφωνία με τους δικούς μου να μην με θάψουν αν δεν μου αφαιρέσουν ζωτικά όργανα. Άλλο κακό είναι να είναι ζωντανός ο άλλος και να τον κατακρεουργούν σε κάνα τραπέζι ανατομείας ή νεκροτομής...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    οι ανθρωποι με φοβιζουν γενικα...το αγνωστο..οταν ειναι να γνωρισω για πρωτη φορα ατομα που δεν ξερω...τα αεροπλανα...αυτα μου ρχονται αυτη τη στιγμη..σιγουρα θα ειναι κ αλλα....
    ...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    επισης με φοβιζουν οι αρρωστειες..ολη την ωρα φοβαμε οτι θα παθω καποια αυτοανωση αρρωστεια....ηδη παλευω με μια αυτοανωση στα ματια μου εδω κ 3 χρονια...
    ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    α κ εγω φοβαμαι την περιπτωση νεκραναστασης..εγω ειπα στους δικους μ να με καψουν..
    ο μπουταρης στην θεσσαλονικη θελει να φτια3ει φουρνους αντε να δουμε ειμαστε 100 χρονια πισω
    ..παντως οι ανθρωποι κανονικα δεν φοβουνται τοσο εμενα αρχισαν ολα αυτα τα αγχη οταν επαθα μετατραυματικη αγχωδη διαταραχη απο τραυματικο γεγονος..εσας πως αρχισαν?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    α κ εγω φοβαμαι την περιπτωση νεκραναστασης..εγω ειπα στους δικους μ να με καψουν..
    ο μπουταρης στην θεσσαλονικη θελει να φτια3ει φουρνους αντε να δουμε ειμαστε 100 χρονια πισω
    ..παντως οι ανθρωποι κανονικα δεν φοβουνται τοσο εμενα αρχισαν ολα αυτα τα αγχη οταν επαθα μετατραυματικη αγχωδη διαταραχη απο τραυματικο γεγονος..εσας πως αρχισαν?

    Κάποτε όταν ήμουν στην αρχή της εφηβείας έπεσε στα χέρια μου ένα ένθετο (κάπως έτσι τα λένε) μιας εφημερίδας είχε μέσα αληθινά γεγονότα περί νεκροφάνειας. Η φοβία μου για το σκοτάδι ξεκίνησε όταν προσπαθούσαν να με μαθουν οι γονείς μου να κοιμάμαι μόνη είχα άσχημο ύπνο λόγω κάποιου προβλήματος υγείας που ανακαλύψαμε πολύ αργότερα και δεν ένιωθα καλά να κοιμάμαι μόνη και χωνόμουν στο κρεβάτι των γονιών μου . Στο σκοτάδι αποπροσανατολιζόμουν και δεν μπορούσα να βρω την τουαλέτα και έπεφτα πάνω σε τοίχο και πανικοβαλόμουν ότι ήμουν κάπου κλεισμένη. Πλέον δεν το παθαίνω αλλά με ενοχλεί όταν είναι σβηστά όλα τα φώτα ακόμα και αν λάμπει η οθόνη του υπολογιστή στο σκοτάδι με ενοχλεί θέλω ΦΩΣ. Με τα σκουλίκια απλά είμαι χαζή γυναίκα και τα τρέμω στο άκυρο :\
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    α κ εγω φοβαμαι την περιπτωση νεκραναστασης..εγω ειπα στους δικους μ να με καψουν..
    ο μπουταρης στην θεσσαλονικη θελει να φτια3ει φουρνους αντε να δουμε ειμαστε 100 χρονια πισω
    ..παντως οι ανθρωποι κανονικα δεν φοβουνται τοσο εμενα αρχισαν ολα αυτα τα αγχη οταν επαθα μετατραυματικη αγχωδη διαταραχη απο τραυματικο γεγονος..εσας πως αρχισαν?

    δεν ξερω πωσ αρχισαν στην δικη μου την περιπτοση..ισωσ να ειχε να κανει με το γεγονος ελειψης πατρικου προτυπου μεγαλονοντας...καπου στα 13 μου αρχισαν ολοι μου οι φοβοι....
    ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •