ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    antonio

    εγω θα σου ελεγα να ενδιαφερθεις για ψυχοθεραπεια ... δεν εχουμε την γνωση που χρειαζεται για να σου δωσουμε σωστες κατευθυνσεις πανω στο θεμα και θα ηταν κριμα να παρεις μη εγκυρες πληροφοριες αλλα ακομα κι αν ειχαμε τετοιες γνωσεις δεν θα μπορουσαμε να κανουμε διαγνωση μεσα απο ενα φορουμ ... μπορουμε να μιλαμε παντα σε ενα γενικο, υποθετικο πλαισιο ...συγκεκριμενες απαντησεις θα παρεις μονο μεσα απο την συζητηση που θα κανεις με εναν ειδικο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν γνωρίζω αν η μυθομανία αποτελεί σύμπτωμα κάποιας ασθένειας. Ασθένεια από μόνη της, δεν νομίζω. Συνήθως σε μικρότερη ηλικία το παρατηρούσα σε αγόρια που έκαναν επίδειξη ότι $%%μησαν την τάδε γκόμενα, ότι έκαναν σούπερ κόλπα με το μηχανάκι και λοιπά χαριτωμένα Απ' ότι βλέπω αυτό συνήθιζεται σε ηλικίες γύρω στην εφηβεία και νομίζω ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Εσύ πόσο χρονών είσαι;

    Πριν σου πω ν' απευθυνθείς σε ειδικό, θέλω να μου αναφέρεις και μερικά παραδείγματα για τα ψέμματα που λες. (μην πεις ψέμματα την ηλικία )
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    "Καταρχήν είναι σημαντικό να διαχωρίσουμε τους υπερβολικούς, τους πληθωρικούς, αυτούς που λένε πότε –πότε ένα ψέμα για να εντυπωσιάσουν απ’ τους παθολογικά μυθομανείς, οι οποίοι είναι μάλλον σπάνιοι. Η διαφορά είναι ότι οι μυθομανείς χάνουν την αίσθηση της πραγματικότητας και πιστεύουν κι οι ίδιοι τα ψέματα τους."

    'Nough said.
    Last edited by PostMortem; 13-09-2011 at 21:44.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο, ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτοεκτίμηση. Δε σημαίνει όμως ότι καταφεύγει στα ψέματα. }<<
    >μαλλον το αντιστροφο συμβαινει, αυτος που λεει ψεμματα , καποια στιγμη αρχιζει να τα 'πιστευει' και ο ιδιος και στην συνεχεια κλονιζεται η αυτοπεποιθηση και η αυτο εκτιμηση του ατομου καθως δεν αυτο-πιστευεται ποια .
    -Μια απλη αντιμετωπιση μαλλον αυτου του προβληματος ειναι να γυριζει κανεις πισω (αν θελει να παψει να ειναι μυθομανης ενοειται) και να αποκαθιστα την αληθεια . Πχ, ειπες καπου ενα ψεμα η μια χοντραδα , πας σπιτι , εν το μεταξυ διαπιστωνεις οτι σε ενοχλει , πιανεις το τηλεφωνο η την επομενη,, και του λες ειλικρινα και σταρατα αυτο και αυτο , ζητας κι ενα συγνωμη. Συνεχιζεις ετσι εως να κατανοεισεις οτι δεν συμφερει να λες ψεματα καθως ειναι κουραστικο να αναγκαζεσαι μετα να ζητας συγνωμη κλπ.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    fell [fakely] happy for a while pathetic earthlings

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 01:12
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 13-11-2006, 23:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •