ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7

    Post ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ

    Καλησπερα σε ολους!αντιμετωπιζω το προβλημα της μυθομανιας και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει η εχει σχετικη εμπειρια να μου πει τις αποψεις του.ευχαριστω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by antonio View Post
    Καλησπερα σε ολους!αντιμετωπιζω το προβλημα της μυθομανιας και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει η εχει σχετικη εμπειρια να μου πει τις αποψεις του.ευχαριστω!!
    Δηλαδή όταν μιλάς με κάποιον από τις 10 κουβέντες που θα του πεις οι 9,5 είναι ψέματα ή τα πιστεύεις κι εσύ αυτά που λες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    οχι!απλα επλασα ενα κοσμο δικο μου απο την μικρη μου ηλικια και στην συνεχεια μου φευγανε ψεματα μικρα μεγαλα ηξερα οτι αυτα που ελεγα ηταν ψεματα αλλα οταν το σκεφτομουν μετα το λαθος επρεπε να το καλυψω με ενα αλλο!Ηρθε καποια στιγμη τις ζωης μου που εκανα μια σχεση που ηταν βασισμενη στο ψεμα.Οταν ανακαλυψε ολα αυτα επεσα στο κενο!Ψεματα μεγαλα και μικρα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Το ψέμα δεν ζει για να γεράσει!
    Γιατί πλάθεις ένα κόσμο στα ψέμματα.. δεν είσαι ευχαριστημένος με την ζωή σου;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    ειμαι !απλα εχω δεν αποδεχομαι τον εαυτο μου οπως ειναι!και γεμιζω με σκατα τη ζωη μου!!το καταλαβενω!πως ομως μπορεις να γινεις αποδεχτος απο τους αλλους οταν ξερουν οτι ελεγες ψεματα και οταν εσυ θελεις να βοηθεισεις το εαυτο σου οι αλλοι δεν δεχονται την αληθεια πλεον απο εσενα?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Απλά δεν θα μένεις στα λόγια! Θα τους δείχνεις αυτο που λες και με πράξεις!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    ψαχνω το τροπο.!απο το πιο μικρο ψεμα που ελεγα δηλδ οτι τσιμπισα αντι να πω οτι εφαγα !

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Εντάξει αυτό δεν είναι και τόσο κακό!!! Απλά θα είσαι εσύ ειλικρινής με τον εαυτο σου και θα λες αληθειες πρωτα σε σενα και μετα σε ολους τους αλλους

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    θες να πεις την ιστορια της ζωης σου ετσι οπως την επλασες?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Τα παιδιά συνήθως πλάθουν φανταστικές ιστορίες. Το πρόβλημα είναι όταν συνεχίζεται και μετά. Το ότι λες το ένα ψέμα για να καλύψεις το προηγούμενο είναι απόλυτα λογικό γιατί το ένα φέρνει το άλλο. Και να ξέρεις όταν έχεις πει ψέματα για κάτι ποτέ δε θυμάσαι τι ακριβώς έχεις πει ενώ την αλήθεια πάντα τη θυμάσαι. Το καλό είναι ότι ξέρεις ότι αυτά που λες είναι ψέματα και δεν τα πιστεύεις. Εγώ έχω μία θεία η οποία είναι μυθομανής και μεγαλομανής. Λέει ιστορίες και βάζει κι εσένα μέσα π.χ. θυμάσαι τότε που ήμασταν εκεί και έγινε αυτό κτλ. και μόλις της λες όχι δεν ήμουν εκεί εγώ ή δεν έγινε έτσι ζήτω που κάηκες! Είναι ικανή να ορμήξει πάνω σου να σε φάει. Και συνήθως τα λέει όταν είναι μπροστά άλλοι για να δειχτεί. Όσο γι'αυτό που λες ότι οι άλλοι δεν σε βοηθούν να το κόψεις γιατί δεν τους αρέσει η αλήθεια σου δεν το καταλαβαίνω και νομίζω ότι είναι η ιδέα σου. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να του αρέσει να του λένε ψέματα. Δηλαδή αν γνωρίσεις κάποιο άτομο και σε ρωτήσει τι δουλειά κάνεις και του πεις ότι είσαι γιος εφοπλιστή θα συνεχίσει να κάνει παρέα μαζί σου, ενώ αν του πεις ότι είσαι υπάλληλος σούπερ μάρκετ ας πούμε δεν θα του αρέσει η παρέα σου?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη!!!αλλα συντομα θα το κανω!ισως υπαρχει και καποιος αλλος στην ιδια θεση με μενα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    το θεμα ειναι το ΓΙΑΤΙ εγω να πω οτι ειμαι γιος εφοπλιστη?εκει χανω!!!και ψαχνω να βρω την αιτια!!το ΓΙΑΤΙ???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by antonio View Post
    το θεμα ειναι το ΓΙΑΤΙ εγω να πω οτι ειμαι γιος εφοπλιστη?εκει χανω!!!και ψαχνω να βρω την αιτια!!το ΓΙΑΤΙ???
    Αυτό σου λέω. Προέκυψε αυτό από κάτι? Σε απέρριψε κάποιος από φίλο ή από σχέση όταν είπες πραγματικά ποιος είσαι και έτσι αναγκάστηκες να λες ψέματα ή το κάνεις έτσι κι αλλιώς γιατί φοβάσαι την απόρριψη και προσπαθείς με αυτόν τον τρόπο να την αποφύγεις?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    το 2ο!!!δεν εχω αυτοεκτιμηση!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by antonio View Post
    το 2ο!!!δεν εχω αυτοεκτιμηση!
    Αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο, ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτοεκτίμηση. Δε σημαίνει όμως ότι καταφεύγει στα ψέματα. Από τη στιγμή ειδικά που δεν έχεις μια "τραυματική" εμπειρία απόρριψης λόγω αλήθειας δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσεις να το κάνεις αυτό. Ίσα ίσα έχεις φάει απόρριψη επειδή είπες ψέματα οπότε ένας λόγος παραπάνω για να τα κόψεις. Κάνε μια δοκιμή. Σαν να κάνεις καινούργια αρχή χωρίς ψέματα. Θα δεις ότι είναι καλύτερα, θα είσαι κι εσύ πιο ανάλαφρος χωρίς το άγχος του τι είπες τι θα πεις πως θα το καλύψεις και όλα αυτά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2006, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •