Άρχισαν τα όργανα...(του γάμου)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1

    Άρχισαν τα όργανα...(του γάμου)

    Η κολλητή μου έμεινε έγκυος μετά από σχεδόν ενός χρόνου σχέση με τον φίλο της.
    Όλα καλά, χαρές και πανηγύρια από τις δυο οικογένειες, τους φίλους και τα σόγια, κανένα απολύτως προβλημα.
    Είναι και οι δυο αποκατεστημένοι οικονομικά, θέλουν πολύ το παιδί, κάνουν σχέδια, και γενικότερα είναι κάτι που μας έχει κάνει όλους πολύ χαρούμενους.
    Τα όργανα ξεκίνησαν όταν ο γαμπρός ανακοίνωσε στη φίλη μου πως δεν θέλει να παντρευτούν με πολιτικό, γιατί οι γονείς του είναι βαθιά θρησκευόμενοι και θα τους κακοφανεί κλπ.
    Στην αρχή λοιπόν, είπαμε, (οι κολλητες), μη σε νοιάζει πιτσιποπάκι, εμείς θα τρέξουμε για το γάμο, για τις προετοιμασίες, εσύ μόνο εντολές θα δίνεις, (γιατί εκτός των άλλων η φίλη μου έχει δική της επιχείρηση και δουλεύει όλη μέρα).
    Δυστυχώς η φίλη μου έχει ένα ινομυωμα που καθιστά την εγκυμοσύνη δύσκολη και ο γιατρός της είπε πως μέχρι να γεννήσει πρέπει να είναι πολύ προσεκτική και ίσως χρειαστεί να μείνει και στο κρεββάτι για ένα διάστημα.
    Λέει λοιπόν στο γαμπρό, ας κάνουμε ένα πολιτικό για το τυπικό του πράγματος και μόλις με το καλό γεννήσω κάνουμε ότι όλοι: γάμο και βαφτισια μαζί.
    Πέρα από το θέμα της επικινδυνότητας, θεωρώ πως με το δίκιο της λέει ότι δεν έχει νόημα να πάει με την κοιλιά στο στόμα να παντρευτεί όταν στο γάμο δεν θα μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα, παρά μόνο να φορέσει νυφικό και να παρακολουθεί τους άλλους να διασκεδάζουν.
    Κάπου εκεί άρχισαν τα όργανα.
    Η πεθερά λέει πως αυτός ο γάμος δεν θα είναι ευλογημένος αν είναι πολιτικός, πως όταν γίνει θα είναι βαφτίσια και όχι γάμος και όλα τα σχετικά.
    Να σημειώσω εδώ, πως η φίλη μου έχει κάνει ήδη πίσω σε πολλά θέματα τύπου: θα παντρευτείτε σε αυτή την ενορία γιατί είναι η δική μας, ο γάμος θα γίνει κυριακή γιατί μόνο έτσι θα είναι ευλογημένος, κουμπάρος θα είναι ο πνευματικός μας κλπ.
    Όλο αυτό έχει φέρει σε ρήξη το ζευγάρι, καθώς ο γαμπρός επιμένει στα της μητέρας και η φιλη μου στα δικά της.
    Θα χαρώ να διαβάσω τη γνώμη σας...:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    θεοφανία μου τι γνώμες να ακούσεις...ξέρεις πολύ καλά τι θα γίνει.
    Η φίλη σου θα αναγκάσει, έστω και με το άσχημο τον άντρα της να βάλει την δική του οικογένεια - δηλαδή αυτήν και το παιδί τους- σε πρώτη μοίρα. Αυτό πρέπει να κάνει ένας σωστός άνδρας. Το ξέρεις αυτό. Και η φίλη σου το ίδιο. Θα παντρευτούν όπως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μη διατρέξει η νύφη ή το παιδί πρόβλημα, και αυτό είναι κάτι που θα το απαιτήσει ο άνδρας, αν θέλει να λέγεται άνδρας- έτσω και με την προτροπή της φίλης σου. Άντε ας κάνουμε και μια "χάρη". Αλλά μέχρις εκεί.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Quote Originally Posted by void View Post
    θεοφανία μου τι γνώμες να ακούσεις...ξέρεις πολύ καλά τι θα γίνει.
    Η φίλη σου θα αναγκάσει, έστω και με το άσχημο τον άντρα της να βάλει την δική του οικογένεια - δηλαδή αυτήν και το παιδί τους- σε πρώτη μοίρα. Αυτό πρέπει να κάνει ένας σωστός άνδρας. Το ξέρεις αυτό. Και η φίλη σου το ίδιο. Θα παντρευτούν όπως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μη διατρέξει η νύφη ή το παιδί πρόβλημα, και αυτό είναι κάτι που θα το απαιτήσει ο άνδρας, αν θέλει να λέγεται άνδρας- έτσω και με την προτροπή της φίλης σου. Άντε ας κάνουμε και μια "χάρη". Αλλά μέχρις εκεί.
    Συμφωνώ απόλυτα. Έτσι κι αλλιώς για εμένα ο γάμος αφορά πρώτα από όλα το ζευγάρι και οι επιλογές θα πρέπει να είναι δικές τους πρωτίστως και όχι των πεθερικών, αλλά αφού τίθεται και θέμα επικίνδυνης εγκυμοσύνης, δεν έπρεπε καν να γίνεται αυτή η συζήτηση... η υγεία της και η υγεία του μωρού τους πάνω από όλα...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  4. #4
    ..παιδιά, χαιρω πολύ.....:Ρ
    Ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και όλα αυτά έχουν πέσει στο τραπέζι, με πρώτο και καλυτερο το θέμα της υγείας της.
    Εκεί όμως ξεκινούν τα όργανα από το γαμπρό τύπου, μόνο τον εαυτό σου σκέφτεσαι, και ο γάμος δεν είναι μόνο για μας αλλά και για τις οικογενειες μας, και ποιο ειναι το πρόβλημα σου ότι δεν θα χορέψεις στο γάμο?
    Πως οι δικοί του είναι ήδη πληγωμένοι απ όλο αυτό: προσέξτε "πληγωμένοι" όχι τσαντισμένοι.
    Της το πάει δηλαδή στο φιλότιμο και αν εξαιρέσει κανείς αυτό το πανηγύρι, οι άνθρωποι έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο, την αγαπάνε και δεν έχουν αναμιχτει πουθενά.
    Εκεί είναι όλο το πρόβλημα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    θεοφανια

    ειμαι καθετη οτι το ζευγαρι δεν πρεπει να αφηνει τριτους να παρεμβαινουν σε προσωπικες τους αποφασεις, ακομα κι αν οι τριτοι ειναι συγγενεις πρωτου βαθμου.... καπως ετσι ανοιγουν οι τρυπες μεσα στις σχεσεις για να μπαινουν αλλοι ανθρωποι ... συγνωμη για αυτο που θα πω, αλλα αν δεν μπορει ενα ζευγαρι να παρει μια τοσο σημαντικη και καθαρα προσωπικη αποφαση απο κοινου,πως θα μπορεσει αυριο μεθαυριο να αντιμετωπισει τις δυσκολιες που αναποφευκτα προκυπτουν σε εναν γαμο ... ? τα ζευγαρια πρεπει να ειναι ενωμενα ....

    τωρα, στην περιπτωση που η φιλη σου αποφασισει να υποχωρησει στις απαιτησεις τον σογιων, τι να πω ...

    μπορει να κανει εναν λιτο θρησκευτικο γαμο με λιγους συγγενεις ( οπως θα εκανε λογικα και στον πολιτικο) και οταν ξεπεραστει το προβλημα υγειας ,να κανουν το γαμηλιο γλεντι ... παντως κατα την αποψη μου το ολο θεμα ξεκινα απο λαθος βαση ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    1. να στείλουν την πεθερά στο γυναικολόγο να της εξηγήσει τους κινδύνους.
    2. ας αφήσει να κάνουν το γάμο, να σκάσουν κι ένα κάρο λεφτά, και ας μην πάει στο τραπέζι κτλ κτλ.

    επίσης το επιχείρημα "ο γάμος δεν είναι μόνο για μας, αλλά και για τις οικογένειες" που της λέει ο τύπος, δεν στέκει. γιατί γάμος μπορεί να γίνει ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    επίσης κάτι άλλο, το ζευγάρι είναι βαθιά θρησκευόμενο ή είναι άθεοι που απλά θα κάνουν πολιτικό για χάρη των γονιών του ενός?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εκεί όμως ξεκινούν τα όργανα από το γαμπρό τύπου, μόνο τον εαυτό σου σκέφτεσαι, και ο γάμος δεν είναι μόνο για μας αλλά και για τις οικογενειες μας, και ποιο ειναι το πρόβλημα σου ότι δεν θα χορέψεις στο γάμο?
    Πως οι δικοί του είναι ήδη πληγωμένοι απ όλο αυτό: προσέξτε "πληγωμένοι" όχι τσαντισμένοι.
    Μάλλον ο γαμπρός δεν έχει κατανοήσει καλά το θέμα υγείας μου φαίνεται! Γιατί δεν κάνει ένα πριβε ραντεβού με τον ντοκτόρ καλύτερα?

    Και η πεθερά έχει πάρει το θέμα ελαφρά ίσως επειδή θα θυμάται ότι τότε στην εποχή της οι γυναίκες γεννούσαν παντώς συνθήκες χωρίς ανέσεις κτλ οπότε και λίγο όρθια να κάτσει η νύφη δε θα πάθει και κάτι!

  9. #9
    Quote Originally Posted by serena View Post
    θεοφανια

    ειμαι καθετη οτι το ζευγαρι δεν πρεπει να αφηνει τριτους να παρεμβαινουν σε προσωπικες τους αποφασεις, ακομα κι αν οι τριτοι ειναι συγγενεις πρωτου βαθμου.... καπως ετσι ανοιγουν οι τρυπες μεσα στις σχεσεις για να μπαινουν αλλοι ανθρωποι ... συγνωμη για αυτο που θα πω, αλλα αν δεν μπορει ενα ζευγαρι να παρει μια τοσο σημαντικη και καθαρα προσωπικη αποφαση απο κοινου,πως θα μπορεσει αυριο μεθαυριο να αντιμετωπισει τις δυσκολιες που αναποφευκτα προκυπτουν σε εναν γαμο ... ? τα ζευγαρια πρεπει να ειναι ενωμενα ....

    τωρα, στην περιπτωση που η φιλη σου αποφασισει να υποχωρησει στις απαιτησεις τον σογιων, τι να πω ...

    μπορει να κανει εναν λιτο θρησκευτικο γαμο με λιγους συγγενεις ( οπως θα εκανε λογικα και στον πολιτικο) και οταν ξεπεραστει το προβλημα υγειας ,να κανουν το γαμηλιο γλεντι ... παντως κατα την αποψη μου το ολο θεμα ξεκινα απο λαθος βαση ...
    ..serena...αυτά είναι τα λογικά και σίγουρα υπάρχει θέμα με το ζευγάρι.
    Είναι μόλις ένα χρόνο μαζί και προσπαθούν να βρουν τους κωδικες τους.
    Είναι ερωτευμένοι πολύ, αλλά ο έρωτας δεν λύνει τέτοιου είδους προβλήματα.
    Απ ότι έχουμε καταλάβει, ο γαμπρός πιέζεται από το σπίτι αλλά όχι υπο μορφή κόντρας, αλλά στεναχώριας κλπ.
    Αυτό με τον λιτό γάμο προτάθηκε αλλά και κει βρήκε τοίχο, καθώς πάλι οι γονείς θα στεναχωρηθούν και όχι μόνο η δικοί του, αλλά και η μητέρα της.

  10. #10
    Quote Originally Posted by claire View Post
    1. να στείλουν την πεθερά στο γυναικολόγο να της εξηγήσει τους κινδύνους.
    2. ας αφήσει να κάνουν το γάμο, να σκάσουν κι ένα κάρο λεφτά, και ας μην πάει στο τραπέζι κτλ κτλ.

    επίσης το επιχείρημα "ο γάμος δεν είναι μόνο για μας, αλλά και για τις οικογένειες" που της λέει ο τύπος, δεν στέκει. γιατί γάμος μπορεί να γίνει ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ.
    έχουν ραντεβού με το γυναικολόγο αύριο.
    Είπα στη φίλη μου να τον πάρει από σήμερα και να του εξηγήσει την κατάσταση, μήπως και αποθαρύνει το γαμπρό για το γάμο την περίοδο της εγκυμοσύνης.

    Αυτό λέμε και μεις, να το κάνουν μετά τη γέννα, αλλά τα πεθερικά υποστηρίζουν πως δεν θα είναι ευλογημένοι από το Θεό και πως τότε δεν θα κάνουν γάμο αλλά βαφτίσια, δηλαδή δεν θα έχει την ίδια βαρύτητα το μυστήριο.

  11. #11
    Quote Originally Posted by claire View Post
    επίσης κάτι άλλο, το ζευγάρι είναι βαθιά θρησκευόμενο ή είναι άθεοι που απλά θα κάνουν πολιτικό για χάρη των γονιών του ενός?
    είναι θρησκευομενοι, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.
    Δηλαδή δεν πιστεύουν πως θα πάνε στην κόλαση με τον πολιτικό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    21
    Mαλλον ο γαμπρός δεν κάνει για την κοπέλα. Ο γαμπρός ενδιαφέρετε περισσότερο για το τι θα πει η μαμα και ο μπαμπάς του...παρά για την γυναικα της "ζωής" του..και το παιδι τους. Να πω την αληθεια έτσι οπως μου ρχετε στο νου, δεν την αγαπάει πραγματικά την κοπέλα, αν την αγαπουσε πραγματικα...θα παταγε ποδι και ενεργούσε για το καλό της οικογένειας του(΄μέλουσας γυναίκας και παιδιού). Ποιό πολύ μου φένεται οτι αυτός ο γαμος γινεται απο πλευράς γαμπρου για τον κοινωνικό περιγυρο, παρά επειδεί το νιώθει. Ποιό πολύ επειδεί το θέλει και κατα πως το θέλει η....μαμμμμμά. Στην θέση της φίλης σας θα του έλεγα να παντρευτεί τη μαμά, γιατί αν δεν το πει τωρα...σε λιγα χρονάκια θα το πει σίγουρα...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Iridanos View Post
    Mαλλον ο γαμπρός δεν κάνει για την κοπέλα. Ο γαμπρός ενδιαφέρετε περισσότερο για το τι θα πει η μαμα και ο μπαμπάς του...παρά για την γυναικα της "ζωής" του..και το παιδι τους. Να πω την αληθεια έτσι οπως μου ρχετε στο νου, δεν την αγαπάει πραγματικά την κοπέλα, αν την αγαπουσε πραγματικα...θα παταγε ποδι και ενεργούσε για το καλό της οικογένειας του(΄μέλουσας γυναίκας και παιδιού). Ποιό πολύ μου φένεται οτι αυτός ο γαμος γινεται απο πλευράς γαμπρου για τον κοινωνικό περιγυρο, παρά επειδεί το νιώθει. Ποιό πολύ επειδεί το θέλει και κατα πως το θέλει η....μαμμμμμά. Στην θέση της φίλης σας θα του έλεγα να παντρευτεί τη μαμά, γιατί αν δεν το πει τωρα...σε λιγα χρονάκια θα το πει σίγουρα...
    ...κοίτα, είναι λίγο υπερβολή όλα αυτά.
    Δεν θεωρώ πως δεν την αγαπάει, απλά δεν θέλει να στεναχωρήσει τους δικούς του.
    Είναι καλοί άνθρωποι, δεν έχουν αναμιχτεί πουθενά, σκίζονται και για τα παιδιά τους και για το ζευγάρι.
    Έχουν πρότερο έντιμο βίο δηλαδή σε σχέση με τη φίλη μου και το παιδί τους.
    Έχουν όμως τον κάλο της εκκλησίας, γιατί δεν είναι θέμα πίστης το πρόβλημα τους, αλλά στερεότυπων που ποτίζει τον κόσμο η εκκλησία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    επι της ουσιας, συμφωνω με αυτο που εχει ηδη ειπωθει.
    ΚΑΝΕΝΑ θεμα του ζευγαριου δεν αφορα τριτους, σαν αποφαση και παντα αυτος που φταιει ειναι το παιδι αυτων που χωθηκαν, γιατι δεν φροντιζει να βαλει ορια.
    και βεβαια, αυτο ποτε δεν σταματαει στο πως θα γινει ο γαμος.ειναι μια ολοκληρη νοοτροπια..

    επι του συγκεκριμενου θεματος που προεκυψε, νομιζω οτι θα αλλαξουν ολοι τους γνωμη, κι ο γαμπρος μαζι, αν χασουν την εγκυμοσυνη...
    ακινησια δεν σημαινει να μην χοροπηδας. ολο το νταβαντουρι εχει πολλη κινηση και κυριως ΑΓΧΟΣ/ΣΤΡΕΣ. αν κουραστει η κοπελα και χασει το παιδι, θα χτυπανε ολα τα σογια την κεφαλα τους, αλλα αυτη θα τραβηξει ολο το ζορι..

  15. #15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    επι του συγκεκριμενου θεματος που προεκυψε, νομιζω οτι θα αλλαξουν ολοι τους γνωμη, κι ο γαμπρος μαζι, αν χασουν την εγκυμοσυνη...
    ακινησια δεν σημαινει να μην χοροπηδας. ολο το νταβαντουρι εχει πολλη κινηση και κυριως ΑΓΧΟΣ/ΣΤΡΕΣ. αν κουραστει η κοπελα και χασει το παιδι, θα χτυπανε ολα τα σογια την κεφαλα τους, αλλα αυτη θα τραβηξει ολο το ζορι..
    αυτό της είπα από την αρχή.
    Εχει το μεγαλύτερο χαρτί στα χέρια της και δεν το αξιοποιεί.
    Η φιλη μου όμως, επειδή όπως είπα είναι και νέο ζευγάρι, δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τερτίπια, αλλά να έχει επικοινωνία με τον σύντροφο της.
    Θέλει πρωτίστως αυτός να καταλάβει πως πλέον είναι οικογένεια και δεν μπορούν να παίρνουν αποφάσεις οι άλλοι γι αυτούς.
    Και φυσικά τσαντίζεται όταν εκείνος δεν παίρνει θέση και παίρνει ο αδελφός του, που είναι ο μοναδικός στην οικογένεια που υποστηρίζει πως ο γάμος ειναι αποφαση ΤΟΥ ζευγαριού γιατί είναι δικός τους.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντρική Φοβία γάμου?
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2011, 20:43
  2. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 03:43
  3. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..........ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ !
    By antonis-wolf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:50
  4. πως άρχισαν τα σημάδια της μανίας
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2007, 19:56
  5. προβληματα γαμου στη διαρκεια πενθους
    By Despina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2006, 11:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •