Μετεγχειριτικο Σοκ - Φοβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18

    Μετεγχειριτικο Σοκ - Φοβος

    Σας καλησπεριζω με λενε Μιχαλη και ειμαι 24ων ετων. Πριν 3ς μηνες εκανα για πρωτη φορα επεμβαση ολικης ναρκωσης η οποια ηταν μια απλη διορθωση σε διαφραγμα - κογχες. Η επεμβαση αυτη φυσιολογικα απαιτουσε την παραμονη μου στο νοσοκομειο για ενα βραδυ μετεπειτα..και εκει ειναι που ξεκινησαν ολα οσα περναω σημερα.
    Εκεινο το βραδυ λοιπον η μυτη μου ηταν κλειστη με βαμβακια στα ρουθουνια και ενιωσα για πρωτη φορα να πανικοβαλλομαι εντονα επειδη ειχα ενα αισθημα δυσποιας παρολο που το λογικο ηταν απλα να αναπνεω απο το στομα κ να νιωθω ενταξει με αυτο. Ομως αντι να ηρεμησω αρχισα να κανω βολτες στον διαδρομο του νοσοκομειου μες την νυχτα και να ζηταω απο την νοσοκομα να κανει ο,τι ειναι δυνατον για να μπορεσω να αναπνευσω απο την μυτη μεχρι κ σε βαθμο που σκεφτηκα να αφαιρεσω μονος μου οτι μου εκλεινε την αναπνοη απο εκει. Σαφως εκεινη μου ειπε να ηρεμησω με ενα ηρεμιστικο και να ξαπλωσω..πραγμα που ποτε δεν καταφερα οπως επισης αρνηθηκα το ηρεμιστικο..περασαν 3ς μηνες απο τοτε με δουλεια το καλοκαιρι και ολα να κυλουν σε απολυτα φυσιολογικους ρυθμους.. να σημειωσω εδω οτι ειμαι απο τα ατομα τα οποια επειδη δεν εχουν καταφερει να βρουν σταθερη δουλεια μενουν ξυπνια στο νετ ολη νυχτα και προτιμουν να κοιμουνται οταν ξημερωσει μεχρι το μεσημερι..και αυτο το εχω κανει για μεγαλο διαστημα στην ζωη μου σε συνδιασμο με πολλα λιτρα παγωμενα τσαι για συντροφια (τεεινη-πειραζει στα νευρα). Πριν απο 2 εβδομαδες και κρατωντας παντα το ιδιο lifestyle οπως εβλεπα ταινια ενιωσα μια τρομερη δυσφορια και ηθελα αμμεσα να βγω στο μπαλκονι γιατι ενιωθα οτι ο αερας που παιρνω δεν ειναι αρκετος αρα ενα εντονο αισθημα δυσπνοιας..επισης πολλοι παλμοι,φοβος,στεγνο στομα κ.ο.κ..μετα απο λιγο ηρεμησα και ολα καλα για εκεινο το γεγονος..ομως απο τοτε μεχρι σημερα εχει αλλαξει ολη η ζωη μου..εχω παει 2 φορες για εξετασεις σε πνευμονες κ μυτη ηδη γνωριζοντας οτι δεν θα μου βρουν κατι..εχω παθει και αλλες διαταραχες πανικου με τα ιδια συμπτωματα και ενω εχω ψαξει πολυ στο ιντερνετ για λυσεις και εχω αλλαξει τον τροπο ζωης μου ακομα τα βραδια φοβαμαι οταν πεφτω στο κρεβατι και δεν κοιμαμαι καλα..σκεφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ κατι που ολοι μας κανουμε πολυ μηχανικα το οποιο ειναι το ποσο αναπνεω,εαν αναπνεω καλα,εαν εχει κλεισει εστω κ λιγο η μυτη μου και την φυσαω συνεχεια..ειναι μια εμμονη ιδεα στο κεφαλι μου που δεν με αφηνει να ηρεμησω και να χαρω την ζωη μου οπως παλια ενω σαφως ηδη γνωριζω ολα τα λογικα και τα σκεφτομαι συχνα αλλα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Μιχάλη, να σε ρωτήσω πρώτα απ' όλα, την εγχείρηση την έκανες μετά από ατύχημα ή όπως κάνουν πολλοί για να διορθώσουν το διάφραγμα; Τις κρίσεις πανικού τις είχες και από πριν ή εμφανίστηκαν μετά την εγχείρηση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Γεια σου Gypsy Cello και ευχαριστω για τον χρονο σου..τις κρισεις πανικου τις επαθα αφου εκανα την επεμβαση η οποια εγινε καθαρα για διορθωση διαφραγματος απλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πόσος καιρός είναι που έκανες την εγχείρηση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Εχουν περασει 3,5 μηνες απο τοτε και αν εχω διαβασει τα σημαδια σωστα η 1η μου κριση ηταν εκεινο το βραδυ που περιγραφω επανω μες το νοσοκομειο η οποια ομως δεν εγινε αλυσιδα μεσα στο καλοκαιρι και εμεινε σαν μεμονομενο γεγονος,η αλυσιδα ξεκινησε απο μια κριση που επαθα 2 εβδομαδες πριν και απο τοτε καποια πραγματα ειναι αλλιως..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δοκίμασες κάποιο φυτικό ηρεμιστικό τουλάχιστον για να δεις αν θα περάσει έτσι σε πρώτη φάση; (όπως βαλεριάνα π.χ)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Τα μετρα που πηρα ειναι τα εξης: 1) Αλλαξα τροπο ζωης και ενω ημουν ενας ανθρωπος που δυσκολα θα εβγαινε απο το σπιτι και θα ελεγε "βαριεμαι" και "οχι" σε ολα,πλεον προσπαθω να γεμισω την μερα μου οσο πιο πολυ μπορω και προσπαθω να αθλουμαι κιολας. 2) Εκοψα παντελως το τσαι στο οποιο εκανα απιστευτη καταχρηση..(2L Ice tea καθε βραδυ σχεδον).3) Ενα μεγαλο θεμα που προσπαθω να αλλαξω ειναι το θεμα υπνου..μεγαλο κομματι των τελευταιων ετων της ζωης μου ειναι το να κοιμαμαι με το 1ο φως της μερας αντι σαν κανονικος ανθρωπος το βραδυ και μαλιστα επειδη περναω απο κατασταση "αναγνωσης" του εαυτου μου μπορω να πω με σιγουρια οτι πλεον οταν πεφτω για υπνο την νυχτα ειναι σαν να φοβαμαι και να μην εχω συνειθησει και αυτο δεν κανει καλο γιατι ηδη μου χει προκαλεσει 2-3ς κρισεις.
    Αλλες καταχρησεις ειναι οτι πινω εναν φραπε την μερα και οτι καπνιζω μεχρι κ 10 τσιγαρα. Βαλεριανα δεν εχω δοκιμασει..οταν επαθα την 1η κριση που μου δημιουργησε και την αλυσιδα κρισεων μου ειχαν δωσει να πιω δικταμο για να χαλαρωσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πολύ καλά όλα αυτά που κάνεις αλλά επιτρέπεται ν' αθλήσαι μετά από μια τέτοια εγχείρηση; Και επιτέλους 2 λίτρα τσάι που το έβαζες;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    χαχαχαχαχαχαχα..πιστεψε με οταν καθεσαι ολο το βραδυ σε ενα pc κ θες κατι να πινεις..χωραει!! και μετα απο εναν μηνα οι γιατροι μου παν οτι μπορω να κανω ο,τι εκανα και παλια χωρις προβλημα..Η παρουσα κατασταση ειναι η εξης: σχεδον καθε μερα νιωθω τον κομπο στο στομαχι σε συνδιασμο με γρηγορους παλμους και αισθημα δυσπνοιας (οχι παντα το τελευταιο). Προσπαθω να μαθω να τα ελεγχω και να μην επιρεαζομαι απο αυτα..Τα 2 πραγματα που μου μοιαζουν πιο δυσκολο να ελεγξω ομως ειναι τα εξης: Να νιωσω ασφαλεια και οτι δεν θα με πιασει τιποτα οταν θα πεσω να κοιμηθω την νυχτα στο κρεβατι μου και το 2ο το οποιο μου εχει γινει εμμονη ειναι οτι ασχολουμαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ με την μυτη μου και την αναπνοη μου και αυτο σημαινει πως οταν τους δινω σημασια αυτοματως αλλαζει η αναπνοη μου (οχι παντα) και μοιαζει σαν αισθημα δυσπνοιας..δεν ξερω τι να κανω για αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    πλάκα πλάκα και γω το κάνω αυτό! Τρώω συνέχεια σπόρια και πίνω κακάο, ξυνόγαλα, χυμούς κ.τ.λ. Προσπάθησε όσο μπορείς να μην ενοχλείς την μύτη σου γιατί θ' αποκτήσεις σοβαρό πρόβλημα μετά. Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις να το ελένξεις απευθύνσου σε κάποιο ψυχίατρο για να σου γράψει κανένα ηρεμιστικό. Προς το παρόν ν' αρκεστείς σε κάποιο φυτικό και να το παίρνεις λίγο πριν κοιμηθείς και πάνω απ' όλα στρέψε την προσοχή σου αλλού. Εν ανάγκη, άρχισε το πλέξιμο λολ


    ΥΓ:Ίσως αυτό που λες αίσθημα δύσπνοιας να προέρχεται μόνο από το άγχος σου και να είναι η ιδέα σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 26-04-2012, 22:44
  2. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 13:34
  3. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 21-06-2009, 00:20
  4. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •