ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by currant View Post
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ. ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.ΙΔΨ.
    ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ. ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΠΑΧΥΝΑ.ΕΒΑΛΑ 7 ΚΙΛΑ -ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΑΣΩ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΩΡΑ ΝΙΚΟ. ΗΔΗ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ Κ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ. ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ-ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
    Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ.
    εκανες πολυ καλα που ξεκινισες φαρμακευτικη αγωγη Μην τα κοψεις ακολουθα την φαρμακευτικη αγωγη .
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Αυτό που κάνει εντύπωση όμως είναι η ερώτηση τι είναι αυτό που τις ενεργοποιεί;



    Παραμένει άγνωστος ο ακριβής μηχανισμός. Αλλά υπάρχουν πλέον πολλά δεδομένα για ένα συγκεκριμένο πολύ σημαντικό-εν μέρη αρχαίο- κύκλωμα στο κέντρο προς το πρόσθιο μέρος του εγκεφάλου που έχει να κάνει με την "ανταμοιβή", τον "έλεγχο' και τον "αυτοματισμό" (και παίρνει μέρος σε πολλές σημαντικές άλλες "ανώτερες" λειτουργίες όπως το πως λαμβάνουμε αποφάσεις, κάνουμε επιλογές σε φάσεις αβεβαιότητας κλπ.). Υπάρχουν δεδομένα ότι στην ΙΨΔ, αυτό το κύκλωμα αναπτύσεται με διαφορετικό τρόπο κατα την εφηβεία και βγαίνει εκτός ελέγχου (υπερ-λειτουργεί).


    Νευροαναπτυξιακά σχετίζεται και με άλλες παρόμοιες διαταραχές, τα τικ, το τουρέ, την δυσμορφική διαταραχή, την νευρική ανορεξία, την τριχοτιλλομανία, όπως και με τις εξαρτήσεις από ουσίες. Πράγμα που σημαίνει ότι όλα αυτά αποτελούν ένα "φάσμα διαταραχών" που έχουν σαν βάση τους την δυσλειτουργία αυτού του μέρους του εγκεφάλου που οδηγεί σε εμμονές και επαναληψιμότητα. Μερικές φορές θέλει και ένα στρεσογόνο γεγονός για να πυροδοτηθεί φουλ (αν και συνήθως από την παιδική ηλικία του ατόμου υπάρχουν νευρωσούλες και κολληματάκια). Άλλες φορές πάλι απλά εμφανίζεται μόνο του από το πουθενά. Κάτι παίζει με αυτό το κύκλωμα (που όπως φαίνεται μέρος του εμπλέκεται και στις ψυχώσεις). Αυτό είναι το μόνο γνωστό.


    Με την εντατική συμπεριφορική θεραπεία και την συνεχή έκθεση σε αυτό που το άτομο φοβάται και αποφεύγει, σταδιακά "επανακαλοδιώνεται" αυτό το μέρος του εγκεφάλου (όπως όταν κάνεις φυσιοθεραπεία μετά από ένα εγκεφαλικό). Η γνωσιακή θεραπεία βοηθάει και αυτή παράλληλα. Πιθανότατα, οι ιδεοψυχαναγκασμοί να έχουν γενικευθεί σε πολλά μέρη της ζωής του ατόμου. Π.χ. αν έχεις μια πιο δυσλειτουργική μορφή αυτού του κυκλώματος σε σχέση με μια αυστηρή, άκαμπτη οικογένεια που επιβάλει πολλούς κανόνες κλπ. και χρειάζεται και η ψυχοθεραπεία για να αλλάξουν σταδιακά και αυτοί οι κάπως-δυσλειτουργικοί τρόποι σκέψης και συμπεριφοράς. Τα αντικαταθλιπτικά και τα άτυπα αντιψυχωσικά με κάποιο άγνωστο μηχανισμό ηρεμούν επίσης από όλο αυτό (όπως φαίνεται "ηρεμούν" αυτό το κύκλωμα που φαίνεται να "υπερ-λειτουργεί"). Πλέον υπάρχει και ο εν το βάθυ ενδοκρανιακός ερεθισμός (deep brain stimulation), όπου κατεβάζωντας έναν "βηματοδότη" σε αυτό το μέρος του εγκεφάλου το σταθεροποιεί με σταθερούς αργούς παλμούς (και μειώνει αισθητά τα συμπτώματα). Αλλά αυτό είναι για πολύ βαριές περιπτώσεις.


    Λολ αυτή η απάντηση για κάποιο λόγο έχει πολύ την μορφή άρθρου τώρα που την βλέπω :P

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπράβο Πετράν, έτσι να μας ενημερώνεις! Πολύ ενδιαφέρων ο τομέας που σπουδάζεις!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    καλημερα παιδια..
    διαβασα ολα οσα μου ειπατε..πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη και τις συμβουλες..κανω οτι μπορω για να τις εφαρμοσω..
    σημερα συμπληρωνω 1,5 μηνα απ τη μερα που μου καρφωθηκε αυτη η σκεψη στο μυαλο μου..
    χθες το βραδυ δεν ειχα υπνο..νιωθω σαν να εχουν εξαντληθει οι αντοχες μου να κρατιεμαι μακρια απ τη σκεψη αυτη..ειναι η 1η μερα που οτι και να κανω το σκεφτομαι συνεχεια..δε μ αφηνει πια το μυαλο μου μακρια απ αυτη τη σκεψη..ουτε δευτερολεπτο..
    ακομα να βρω τροπο να μιλησω στους δικους μου για να επισκεφτω ψυχολογο..φοβαμαι δεν ξερω..φοβαμαι οτι θα με κλεισουν στο ψυχιατρειο στην κατασταση που ειμαι..μακρια απ ολους και απ ολα..μην τυχον κανω κακο σε κανεναν..
    δηλαδη αυτο το πραγμα δεν το χει κανενας ανθρωπος σε βαθμο που το χω εγω..εχω καταντησει σε οτι και να κανω,οπου και αν κινουμαι,με οτι και αν ασχολουμαι,να σκεφτομαι τη δολοφονια της μητερας μου..
    νιωθω οτι η ιδεα αυτη μου εχει γινει εμμονη..ψυχωση..τρεμω μονο που το γραφω..και οσο διαβαζω οτι ολο αυτο ειναι δυσλειτουργια του εγκεφαλου και μπορει να σου προκαλεσει και αλλα προβληματα οπως το λεγομενο τικ τρελαινομαι..αλλα ετσι νιωθω χωρις να το θελω..οτιδηποτε και αν κανω το σκεφτομαι συνεχως..
    ετσι μου ρχεται να παρω ενα μαχαιρι απ την κουζινα και να το χωνω βαθια μεσα μου..ή στην καλυτερη περιπτωση να κρατησω την αναπνοη μου να τελειωνω..
    βαρεθηκα πια να μη μπορω να νιωσω τις χαρες της ζωης..ειναι σαν να μην εχω συναισθηματα πια..
    και οσο διαβαζω οτι τα φαρμακα που σου δινουν οι ψυχιατροι ειναι ολα γαμισετα και αφησετα,τοσο το αποφευγω..δε θελω να γινω χειροτερα..
    τα περισσοτερα μελη του forum λενε οτι εχουν απιστευτες παρενεργειες απ τα χαπια..αντι να γινω καλυτερα θα γινω χειροτερα..
    πως κατεντησα ετσι ρε πουστη μου..τωρα πια δε μπορω να κοιμηθω κιολας..εκτος και αν πεθαινω απ τη νυστα..γιατι χθες λογω της πολλης νυστας κοιμηθηκα..αλλιως θα ειχα φουνταρει..δε μπορω αλλο ρε παιδια..πραγματικα ειμαι ενα βημα πριν την αυτοκτονια..μ αυτο που γινεται στο μυαλο μου εχω αρχισει να πιστευω οτι το μυαλο μου μια μερα θα με πιεσει τοσο πολυ που θα πραγματοποιησω τη μακαβρια σκεψη μου..ηδη εχει αρχισει..νιωθω οτι ειμαι ενας ψυχοπαθης..που θελει να σκοτωνει και τπτ αλλο..ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ..
    τουλαχιστον πειτε μου σας παρακαλω..υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασω μονος μου..?
    οτι και αν ακουσω θα το κανω..δε θελω χαπια και τις παπαριτσες που δινουν οι γιατροι μονο και μονο για να κονομησουν..πειτε μου σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασω μονος μου..εστω και αν ειναι δυσκολος..πριν γινω ενας ψυχοπαθης..ΤΡΕΜΩ με την ιδεα..

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Καλημέρα,
    Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Καλό θα ήταν να μην δώσεις πολύ σημασία σε ότι έχουν να σου πουν. Λίγα λόγια όμως από έναν άνθρωπο που υπέφερε προτού φτάσει στην θέση που βρίσκεται σήμερα.
    Αν προσέξεις εδώ μέσα γράφουν κάποιοι άνθρωποι από επαρχία και από πόλη. Στην επαρχία φαίνεται είναι κάπως πιο εύκολο να ξεπεραστούν τα ψυχικής φύσεως προβλήματα. Όλοι αυτοί που είναι "καλά δήθεν" και σου δίνουν τα φάρμακα είναι απλά τσιράκια πολυεθνικών εταιριών η φαντάσματα που μας έχουν στοιχειώσει αν θέλεις να το δεις λίγο πιο ρομαντικά.
    Φαίνεται πως η φύση θεραπεύει από ψυχολογικά προβλήματα , δεν γνωρίζω τον τρόπο, μπορώ όμως να σου πω ότι μπορείς να δοκιμάσεις μερικά απλά πράγματα όπως το να έχεις στο σπίτι σου πράσινο, όπως φυτά, δέντρα, γλάστρες, θάμνους, λουλούδια, η να πας να αγοράσεις από έξω αν έχεις χρήματα διαθέσιμα. Μπορείς ακόμα να αποφύγεις την παγίδα γιατί είσαι νεότερος και έχεις περισσότερο χρόνο μπροστά σου από άλλους δύστυχους που άκουσαν άγνωστους στα τηλέφωνα. Κοντά στη φύση λοιπόν.
    Επίσης γυμναστική, προσπάθησε να είσαι σε δραστηριότητα.
    Αυτά είναι λίγα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό. συζητώ με κάθε επιφύλαξη με διάθεση όμως να βοηθήσω ως άνθρωπος που έχει βιώσει τη ζωή από μέσα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Nίκο μην φοβάσαι τα φάρμακα και γω τα φοβόμουν αλλά δεν μου προκάλεσαν τίποτα. Ίσα ίσα, με βοήθησαν κιόλας. Μην συνεχίζεις να βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου. Τέτοιου είδους προβλήματα δεν ξεπερνιούνται χωρίς φάρμακα. Πήγαινε σ' έναν γιατρό γιατί είναι κρίμα νέο παιδί να βασανίζεις τον εαυτό σου. :)
    Last edited by Gypsy Cello; 17-09-2011 at 22:03.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #22
    thanasisGR
    Guest
    Νίκο σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.. σκέψου ότι δεν είσαι ο μονος που τα νιώθει όλα αυτά.. για να σε ηρεμήσω λίγο δεν προκειται να κανεις τίποτα από ολα αυτά που σκέφτεσαι και σου έρχονται στο μυαλό.. απλά σε κάνουν αυτές η εμμονες ιδέες να νιώθεις σα να θέλεις να κανεις κακό στον ευατό σου η σε κάποιο άλλο άτομο.. ενώ στην πραγματικότητα δεν πρόκειται να κανεις κάτι.. η δίκια μου γνώμη είναι να το συζήτησης και με τους γονείς σου..

    τώρα σχετικά με τα φάρμακα μερικά άτομα τα έχουνε βοηθήσει παρα πολύ.. χειρότερα από αυτό που έχεις τώρα δεν θα σε κάνουνε πίστεψε με.. αλλα και από την άλλη καλο είναι να τα αποφύγεις τα φάρμακα και εγώ έχω ιδψ είχα τις ιδιες σκεψεις με εσένα πριν κάποιο καιρό σε έντονο βαθμό τις ξεπέρασα χωρίς φάρμακα.. μην νομίζεις ότι και τα φάρμακα κάνουνε θαύματα..

    και για όσα άτομα νομίζουν ότι δεν ύπαρχη θεραπεία χωρίς φάρμακα κάνουνε μεγάλο λάθος!!! και βεβαια ύπαρχη θεραπεία για το ιδψ... αλλα κάποια άτομα είναι ακόμα πίσω.. και η μονη λύση είναι ο ψυχίατρος λένε.. εμ.. όχι δεν είναι έτσι όμως...

    η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει παρα πολύ. και μαζί με την ψυχοθεραπεία υπάρχουνε και άλλες εναλλακτικές θεραπείες τις οποιες δεν θα τις αναφέρω εδώ... για διαφορους λόγους..

    edit: @nikosss, tha sou stilo suntoma pm :)
    Last edited by thanasisGR; 17-09-2011 at 22:49.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by nikosss View Post
    καλημερα παιδια..
    διαβασα ολα οσα μου ειπατε..πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη και τις συμβουλες..κανω οτι μπορω για να τις εφαρμοσω..
    σημερα συμπληρωνω 1,5 μηνα απ τη μερα που μου καρφωθηκε αυτη η σκεψη στο μυαλο μου..
    χθες το βραδυ δεν ειχα υπνο..νιωθω σαν να εχουν εξαντληθει οι αντοχες μου να κρατιεμαι μακρια απ τη σκεψη αυτη..ειναι η 1η μερα που οτι και να κανω το σκεφτομαι συνεχεια..δε μ αφηνει πια το μυαλο μου μακρια απ αυτη τη σκεψη..ουτε δευτερολεπτο..
    ακομα να βρω τροπο να μιλησω στους δικους μου για να επισκεφτω ψυχολογο..φοβαμαι δεν ξερω..φοβαμαι οτι θα με κλεισουν στο ψυχιατρειο στην κατασταση που ειμαι..μακρια απ ολους και απ ολα..μην τυχον κανω κακο σε κανεναν..
    δηλαδη αυτο το πραγμα δεν το χει κανενας ανθρωπος σε βαθμο που το χω εγω..εχω καταντησει σε οτι και να κανω,οπου και αν κινουμαι,με οτι και αν ασχολουμαι,να σκεφτομαι τη δολοφονια της μητερας μου..
    νιωθω οτι η ιδεα αυτη μου εχει γινει εμμονη..ψυχωση..τρεμω μονο που το γραφω..και οσο διαβαζω οτι ολο αυτο ειναι δυσλειτουργια του εγκεφαλου και μπορει να σου προκαλεσει και αλλα προβληματα οπως το λεγομενο τικ τρελαινομαι..αλλα ετσι νιωθω χωρις να το θελω..οτιδηποτε και αν κανω το σκεφτομαι συνεχως..
    ετσι μου ρχεται να παρω ενα μαχαιρι απ την κουζινα και να το χωνω βαθια μεσα μου..ή στην καλυτερη περιπτωση να κρατησω την αναπνοη μου να τελειωνω..
    βαρεθηκα πια να μη μπορω να νιωσω τις χαρες της ζωης..ειναι σαν να μην εχω συναισθηματα πια..
    και οσο διαβαζω οτι τα φαρμακα που σου δινουν οι ψυχιατροι ειναι ολα γαμισετα και αφησετα,τοσο το αποφευγω..δε θελω να γινω χειροτερα..
    τα περισσοτερα μελη του forum λενε οτι εχουν απιστευτες παρενεργειες απ τα χαπια..αντι να γινω καλυτερα θα γινω χειροτερα..
    πως κατεντησα ετσι ρε πουστη μου..τωρα πια δε μπορω να κοιμηθω κιολας..εκτος και αν πεθαινω απ τη νυστα..γιατι χθες λογω της πολλης νυστας κοιμηθηκα..αλλιως θα ειχα φουνταρει..δε μπορω αλλο ρε παιδια..πραγματικα ειμαι ενα βημα πριν την αυτοκτονια..μ αυτο που γινεται στο μυαλο μου εχω αρχισει να πιστευω οτι το μυαλο μου μια μερα θα με πιεσει τοσο πολυ που θα πραγματοποιησω τη μακαβρια σκεψη μου..ηδη εχει αρχισει..νιωθω οτι ειμαι ενας ψυχοπαθης..που θελει να σκοτωνει και τπτ αλλο..ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ..
    τουλαχιστον πειτε μου σας παρακαλω..υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασω μονος μου..?
    οτι και αν ακουσω θα το κανω..δε θελω χαπια και τις παπαριτσες που δινουν οι γιατροι μονο και μονο για να κονομησουν..πειτε μου σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασω μονος μου..εστω και αν ειναι δυσκολος..πριν γινω ενας ψυχοπαθης..ΤΡΕΜΩ με την ιδεα..



    Niko, niko, chill, πάρε μια βαθιά ανάσα και ανέπνευσε αργά οκ? Από την μυτούλα βάλε και ένα φτεράκι μπροστά, να μην μετακινείται όμως πολύ.


    Το γεγονός ότι υπάρχει μια ευαισθησία στον εγκέφαλο δεν πάει να πει ότι είσαι καταδικασμένος. Ο εγκέφαλος είναι ένα εύπλαστο οργανό και αλλάζει και προσαρμόζεται με τις εμπειρίες. Το γεγονός ότι αύριο θα θυμάσαι τι γράφεις εδώ πέρα και τι σου λέμε εμείς είναι επειδή ο εγκέφαλος σου άλλαξε οκ?

    Έτσι και με την ψυχοθεραπεία σταδιακά μπορεί να αλλάξει και να φύγεις εντελώς από αυτό το κόλλημα. Σου είπαμε για ειδικό που να κάνει "γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία". Η βάση είναι να αποδεχθείς την σκέψη σου. Αυτό που λες για να μαχαιρώσεις την μάνα σου. Όσο πιο πολύ 'την διώχνεις" και την θεωρείς σημαντική, τόσο και πιο πολύ αυτή γίνεται πιο δυνατή. Όταν συμφιλιωθείς με την σκέψη να μαχαιρώσεις την μάνα σου δεν θα σε ενοχλεί πια. Ίσως είναι δύσκολο γι αυτό και πρέπει να να πας σε ένα ψυχολόγο καλύτερα για να σε καθοδηγήσει.


    Τώρα όσο και να το σκέφτεσαι ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ. Δεν θα την μαχαιρώσεις. Επειδή ακριβώς ξέρεις ότι δεν θα την μαχαιρώσεις και θεωρείς αυτή την σκέψη σατανική είναι ο λόγος που σε βασανίζει. Όσο μα όσο και να το σκέφτεσαι δεν θα την μαχαιρώσεις οκ? Πίστεψέ το γιατί έτσι είναι.


    Τώρα, επειδή είσαι σε φάση που το άγχος σε έχει λυγίσει, πήγαινε αγόρι μου σε ένα ψυχίατρο γι αρχή να σου γράψει ένα ηρεμιστικό να ηρεμίσεις. Αν δεν την παλεύεις άλλο πήγαινε στην εντατική από ένα νοσοκομείο και πες τους ότι έχεις πολύ άγχος. ΤΩΡΑ. Δεν θα σε κλείσουν μέσα στο ψυχιατρείο μην φοβάσαι. Για να σε κλείσουν πρέπει να έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα, κάτι που εσύ δεν έχεις πάθει. Ξέρεις τι θα γίνει? Θα σε δει ο ψυχίατρος, εσύ θα του πεις μέσα στην απόγνωση "έχω την σκέψη να σφάξω την μάνα μου! Βασανίζομαι!" και αυτός θα πει "αα άλλος ένας με αυτόν τον ιδεοψυχαναγκασμό...καλά καλά πάρε αυτό που θα σου γράψω και συγνώμη τώρα γιατί έχω ένα σοβαρό περιστατικό κάτω..." Δεν έχεις ψύχωση. Ούτε είσαι "ψυχάκιας" όπως λες. Πολλοι΄έχουν αυτή την κατάσταση. Είναι νεύρωση και μόνο εσένα ταλαιπωρεί. Αν χρειαστεί μην φοβάσαι τα φάρμακα. Αυτά έίναι μύθοι. Ένα αντικαταθλιπτικό (αυτά γράφουν για ΙΨΔ) να πάρεις για κάποιους μήνες δεν χάλασε και ο κόσμος. Παράλληλα ψάξε και για ένα καλό ψυχολόγο που να κάνει γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία. Απλά αυτό θέλει κάποιο καιρό να δράσει και βοηθάει να έχεις ηρεμίσει λίγο γι αρχή.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πετράν, αν κάποιος γιατρός είναι άσχετος και τον παρεξηγήσει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πετράν, αν κάποιος γιατρός είναι άσχετος και τον παρεξηγήσει;



    Αν πάει εντατική το πιο πιθανό είναι να του στείλουν ψυχίατρο να τον αξιολογήσει και όλα οκ μετά.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2
    thanasisGR;290031]
    Νίκο σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.. σκέψου ότι δεν είσαι ο μονος που τα νιώθει όλα αυτά.. για να σε ηρεμήσω λίγο δεν προκειται να κανεις τίποτα από ολα αυτά που σκέφτεσαι και σου έρχονται στο μυαλό.. απλά σε κάνουν αυτές η εμμονες ιδέες να νιώθεις σα να θέλεις να κανεις κακό στον ευατό σου η σε κάποιο άλλο άτομο.. ενώ στην πραγματικότητα δεν πρόκειται να κανεις κάτι.. η δίκια μου γνώμη είναι να το συζήτησης και με τους γονείς σου..

    τώρα σχετικά με τα φάρμακα μερικά άτομα τα έχουνε βοηθήσει παρα πολύ.. χειρότερα από αυτό που έχεις τώρα δεν θα σε κάνουνε πίστεψε με.. αλλα και από την άλλη καλο είναι να τα αποφύγεις τα φάρμακα και εγώ έχω ιδψ είχα τις ιδιες σκεψεις με εσένα πριν κάποιο καιρό σε έντονο βαθμό τις ξεπέρασα χωρίς φάρμακα.. μην νομίζεις ότι και τα φάρμακα κάνουνε θαύματα..

    και για όσα άτομα νομίζουν ότι δεν ύπαρχη θεραπεία χωρίς φάρμακα κάνουνε μεγάλο λάθος!!! και βεβαια ύπαρχη θεραπεία για το ιδψ... αλλα κάποια άτομα είναι ακόμα πίσω.. και η μονη λύση είναι ο ψυχίατρος λένε.. εμ.. όχι δεν είναι έτσι όμως...

    η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει παρα πολύ. και μαζί με την ψυχοθεραπεία υπάρχουνε και άλλες εναλλακτικές θεραπείες τις οποιες δεν θα τις αναφέρω εδώ... για διαφορους λόγους..
    Νίκο συμφωνώ με το παραπάνω μήνυμα του thanasisGR και χθες το βράδυ σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα το οποίο θα ήθελα να το ρίξεις μια ματιά και θα καταλάβεις... θα χαρώ πολύ να μου απαντήσεις... Περιμένω απάντησή σου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Νίκο δηλαδή αυτο το ιδεοψυχαναγκαστικό το έπαθες απο μια απλή σκέψη? Δεν προηγήθηκε έντονο στρές για κάτι ή καποια ψυχοπιεστική κατάσταση?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    Κωνσταντινε πραγματικα ετσι απλα μου εχει κολλησει στο μυαλο..και ειναι εμμονη για 1 μονο ατομο..δεν ειναι τρελο..?
    τι σκατα εχω δεν ξερω..πραγματικα δεν ξερω..
    λετε να ειναι μια μορφη σχιζοφρενειας..?
    ψυχωση για δολοφονια ενος ατομου..?
    αυτα σκεφτομαι και τρομαζω..ειναι κατι τελειως απροσμενο δε θελω να κανω στη μητερα μου κακο..και ομως ειναι σαν να με αναγκαζει το ******** το μυαλο μου..σαν καρκινος του μυαλου ειναι ολο αυτο πια..
    βαρεθηκα..
    νιωθω οτι δε θελω να ζω πια..
    το καλο ειναι οτι κανονισα με τους γονεις μου ραντεβου με ψυχολογο αλλα και παλι δεν τους ειπα τον αληθινο λογο..δε θελω να με φοβηθουν..δεν ειμαι τετοιος ρε γαμωτο..δεν ξερω τι με εκανε ετσι..:(
    και αν ο ψυχολογος μου πει οτι εχω σχιζοφρενεια..?ψυχωση με τη δολοφονια ενος ατομου..?ογκο στον εγκεφαλο..?
    τρελαινομαι δεν αντεχω!
    σκεφτομαι και ολα αυτα και γινομαι ακομα πιο ΣΚΑΤΑ..
    γιατι σε μενα κατι τετοιο..?
    κανεις αλλος δεν εχει εμμονη να σκοτωσει ενα ατομο παρα τη θεληση του..ΚΑΝΕΙΣ..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Σε πληροφορώ πως κ εγώ κ κάποιοι άλλοι σε αυτο το φόρουμ έχουν αυτή την εμμονή, μόνο που εμένα προήλθε απο ψυχοπιεστικές καταστάσεις, δεν είσαι τίποτα απο όλα αυτα, απλά έδωσες περισσότερο σημασία στην σκέψη σου αυτή κ την έκανες εμμονή, ίσως να πάσχεις κ απο ΙΔΨ. Και εγώ τα ίδια τραβάω, σου έρχονται σαν σκέψεις απλά κ σε ενοχλούν ή νιώθεις ότι τρελένεσαι εκείνη την ώρα κ οτ ιθα τα χάσεις κ θα το κάνεις?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by nikosss View Post
    Κωνσταντινε πραγματικα ετσι απλα μου εχει κολλησει στο μυαλο..και ειναι εμμονη για 1 μονο ατομο..δεν ειναι τρελο..?
    τι σκατα εχω δεν ξερω..πραγματικα δεν ξερω..
    λετε να ειναι μια μορφη σχιζοφρενειας..?
    ψυχωση για δολοφονια ενος ατομου..?
    αυτα σκεφτομαι και τρομαζω..ειναι κατι τελειως απροσμενο δε θελω να κανω στη μητερα μου κακο..και ομως ειναι σαν να με αναγκαζει το ******** το μυαλο μου..σαν καρκινος του μυαλου ειναι ολο αυτο πια..
    βαρεθηκα..
    νιωθω οτι δε θελω να ζω πια..
    το καλο ειναι οτι κανονισα με τους γονεις μου ραντεβου με ψυχολογο αλλα και παλι δεν τους ειπα τον αληθινο λογο..δε θελω να με φοβηθουν..δεν ειμαι τετοιος ρε γαμωτο..δεν ξερω τι με εκανε ετσι..:(
    και αν ο ψυχολογος μου πει οτι εχω σχιζοφρενεια..?ψυχωση με τη δολοφονια ενος ατομου..?ογκο στον εγκεφαλο..?
    τρελαινομαι δεν αντεχω!
    σκεφτομαι και ολα αυτα και γινομαι ακομα πιο ΣΚΑΤΑ..
    γιατι σε μενα κατι τετοιο..?
    κανεις αλλος δεν εχει εμμονη να σκοτωσει ενα ατομο παρα τη θεληση του..ΚΑΝΕΙΣ..
    Δεν έχει κάποια σχέση με την σχιζοφρένεια αυτό. Είναι ιδεοψυχαναγκασμοί. Τι όγκο στον εγκέφαλο και κουλά; λολ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 20:04
  2. Ενα βήμα πριν να φουνταρω η να κλειστώ σε ίδρυμα
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 102
    Last Post: 12-09-2011, 15:01
  3. Πριν το τέλος
    By Sweet Home in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 05-08-2011, 01:56
  4. Ένα βήμα πρίν με χωρίσει...Δυστυχώς..
    By christina_ast in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 12-04-2009, 13:29
  5. Ενα βήμα πριν τον χωρισμό?
    By black.toulip in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2007, 12:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •