ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21

    ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..

    Χαιρετω τα μελη του forum..και πριν μιλησω για το προβλημα που αντιμετωπιζω θελω να ευχηθω σε ολους να εχουν ενα αισιο τελος με το προβλημα τους..
    Λοιπον..
    Ενα βραδυ σαν ολα τα αλλα πριν απο 1 μηνα και κατι μερες ξαπλωσα να κοιμηθω..και ετσι στο ακυρο αρχιζα να σκεφτομαι πως θα ηταν να σκοτωνω ανθρωπο..και αμεσως αρχισα να σκεφτομαι οτι σκοτωνω τη μανα μου..ηταν μια σκεψη που πραγματικα με σηκωσε απ το κρεβατι με ιδρωτα και με εκανε να περπαταω περα δωθε στο σπιτι..ηταν 3 η ωρα τα ξημερωματα και βγηκα απ το σπιτι και εκανα βολτες στον δρομο να ηρεμησω απ αυτο που ειχε μπει στο μυαλο μου και με εκανε να σκεφτομαι μακαβρια πραγματα..πραγματα που δεν ειχα ΠΟΤΕ προθεση να κανω..απο κεινη τη μαυρη νυχτα τρωγομαι με τον εαυτο μου..δεν ξερω τι να κανω..νομιζω οτι ειμαι ενας ψυχακιας και θελω να σκοτωσω τη μανα μου..ενω δε θελω ρε γαμωτο..δεν ξερω γιατι οποτε ειμαστε μαζι στην κουζινα κοιταζω το μαχαιρι και χτυπαει η καρδια μου δυνατα..ειμαι ενα βημα πριν το κανω..και δεν το θελω..το προβλημα δεν τελειωνει ομως εδω..θελω να παω να μιλησω σε εναν ψυχολογο να λυσω το προβλημα μου..να μου φυγει απ το μυαλο μου..δε μπορω αλλο..μια νυχτα φωναζα και εκλαιγα με αναφιλητα στο δωματιο μου "εγω τη μητερα μου την αγαπαω δε θελω να της κανω κακο"..αλλα ειμαι ανηλικος..για την ακριβεια ειμαι 17 χρονων..και χωρις γονεα δε μπορω να επισκεφτω εναν τετοιο γιατρο..δε θελω να πω κατι τετοιο στη μητερα μου..δε θελω να την πληγωσω..την αγαπαω και το ξερω..αλλα δεν ξερω γιατι το σκεφτομαι συνεχεια..ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης..φοβαμαι οτι ειμαι ενας ψυχακιας που θελει να σκοτωσει τη μητερα του..οτι εχω ψυχωση..αλλα δεν ειναι ετσι..ξερω οτι δεν ειμαι τετοιος..πριν απο κεινη τη μερα τον αυγουστο δε μου χε περασει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ κατι τετοιο απ το μυαλο μου..ουτε για μυρμηγκακι..δεν εχω μιλησει ακομα σε ψυχολογο..δεν εχω πει τιποτα..πουθενα..το κραταω μεσα μου..οσοι το διαβασετε ειστε οι πρωτοι που το μαθαινετε..ηθελα επιτελους να το μοιραστω με καποιους ανθρωπους το τι περναω..ζητω βοηθεια..ειμαι απελπισμενος πραγματικα..μεχρι και την αυτοκτονια εχω σκεφτει..για να μην πονεσω τη γυναικα που με εφερε στον κοσμο..και πραγματικα την αγαπαω πολυ..βοηθεια παρακαλω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    καλησπερα νικο
    μην ανησυχεις
    ουτε 'ψυχακιας" εισαι, ουτε την μητερα σου θελεις να σκοτωσεις.
    αν πας σε εναν ψυχολογο, οπως πολυ σωστα σκεφτηκες , θα καταλαβεις οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι κατι σαν ψυχαναγκασμος ας πουμε... ειναι δηλαδη, απλα μια σκεψη που σε βασανιζει κι οχι κατι πραγματικο..
    δεν ειμαι ειδικη για να στο εξηγησω αναλυτικα, αλλα πρεπει να ξερεις οτι συμβαινει ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ , και ουτε την μανα τους θελουν να σκοτωσουν, ουτε σκοτωσαν ποτε κανεναν.
    δρομολογησε την ιδεα σου με τον ψυχολογο για να απαλλαγεις απ τις ενοχλητικες σκεψεις
    δεν χρειαζεται να πεις ολοκληρη την αληθεια στην μητερα σου, πες της οτι νοιωθεις υπερμετρο αγχος και θελεις εναν ειδικο για να το συζητησεις μαζι του γιατι εμαθες οτι μπορει να σε βοηθησει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    Remedy καλησπερα..
    ευχαριστω για την προσπαθεια σου να με ηρεμησεις..
    παντως..
    το θεμα ειναι οτι ο ψυχολογος θα αναγκαστει μετα απ αυτο να μιλησει στη μητερα μου και να της πει οτι σκεφτομαι αυτα τα πραγματα..εστω και χωρις να το θελω..αλλα τα σκεφτομαι..δε θελω να της τσακισω τη δικη της ψυχολογια..εδω τσακιζομαι εγω οταν σκεφτομαι πως θα νιωσει οταν ακουσει κατι τετοιο..
    Και περα απ αυτο ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι μου μπηκε αυτη η σκεψη μες στο μυαλο..αν εξαιρεσεις οτι μεχρι τοτε ειχα καποια μικροκαυγαδακια με τους δικους μου και με τους φιλους μου,οπως καθε εφηβος εχει,δεν ειχα καποια τραυματικη εμπειρια στο παρελθον..ουτε καποιο αγχος που με επηρεαζε πολυ ασχημα στη ζωη μου,ουτε τιποτα..ηρθε τελειως απροσμενα μια απλη νυχτα του αυγουστου..και απο τοτε,αν εξαιρεσεις παλι καποιες στιγμες της ημερας που τις περναω με φιλους,γελαμε και γενικοτερα περναμε καλα,το σκεφτομαι ΣΥΝΕΧΩΣ..οποτε κοιμαμαι ξυπναω με ενα σφυξιμο στην καρδια..πραγματικα εχω τρομοκρατηθει..και αυτο που σου πα το οτι βγαινω με φιλους και γελαω και ξεχνιεμαι δε γινεται να το κανω συνεχεια..πραγματικα σου μιλαω η πιεση που νιωθω μεσα μου με εχει κανει να μην εχω ορεξη για απολυτως τιποτα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    μην ανησυχεις ουτε γι αυτο που συμβαινει, ουτε για τον ψυχολογο.
    ο ψυχολογος θα της πει κατι πολυ γενικοτερο για αυτο που σου συμβαινει και οχι οτι θελεις να τους σκοτωσεις....
    ακομα κι αν τους πει καποιο τεοτoιο παραδειγμα, που δεν το πιστευω οτι θα το κανει, θα τους εχει πρωτα εξηγησει τον μηχανισμο που παραγει τετοιες σκεψεις και να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ανησυχησει κανεις.
    αυτες οι σκεψεις δεν προερχονται απο απωθημενα μισους, το ακριβως αντιθετο.
    μπορει να κανεις τεοτοιες σκεψεις για τα πιο αγαπητα σου προσωπα, οπως κανεις εσυ δλδ.
    ειναι ενας τροπος του εαυτου σου να σε βασανιζει...
    και οχι ενας τροπος να σε πεισει να κανεις κατι κακο..
    μην ανησυχεις, ειναι κυριως αγχος και καποια αλλα πραγματα πιο ειδικα.
    ακουσε με και πεισε τους γονεις σου να πας σε καποιον ψυχολογο, προσεχε ομως που θα πας. να στον εχει συστησει καποιος, να ειναι ψυχοθεραπευτης, οχι ενας οποιοσδηποτε με μια βασικη σπουδη ψυχολογιας.
    Last edited by Remedy; 15-09-2011 at 01:18.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νίκο μην φοβάσαι, έτσι κι αλλιώς ο ψυχολόγος δεν έχει κανένα δικαίωμα να μιλήσει σε κανέναν. Του το απαγορεύει ο νόμος. Δεν ξέρω από που μπορεί να προέρχονται αυτές οι σκέψεις, ίσως να είναι και αυτό που λέει η Ρέμεντυ. Πήγαινε σ' έναν ειδικό και εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    erase your brain dude.

    Πήγαινε στον ψυχίατρο να σου δώσει φάρμακα. Δεν θα ήθελες να το κάνεις αυτό, έτσι;

  7. #7
    νικο πηγαινε να μιλησεις με εναν ειδικο...μπορει να περασουν αυτες οι σκεψεις σου ειτε με ψυχοθεραπεια ειτε με φαρμακευτικη αγωγη...ολα ειναι στο μυαλο σου..καμια απο τις σκεψεις σου δεν προκειται να την κανεις πραγματικοτητα, γι'αυτο μην ανησυχεις...το ξερω οτι ειναι πολυ βασανιστικο!!!πηγαινε στον ειδικο οσο πιο γρηγορα,για να μην ταλαιπωρεισαι αδικα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η αλήθεια είναι πως το παιδί είναι πολύ μικρό για να πάρει φάρμακα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    ζητω συγγνωμη που αργησα να απαντησω..
    ειναι αυτο που λεει ο/η Gypsy Cello..
    ειμαι αρκετα μικρος για φαρμακα..και δεν υπαρχει αλλη θεραπεια απ οτι διαβαζω..μονο η συμπεριφορικη αλλα και παλι ολος αυτος ο πολεμος μεταξυ του μυαλου μου και του εαυτου μου δεν εχει καποια επιδραση στη συμπεριφορα μου..τα σκεφτομαι περιστασιακα οταν ειμαι με κοσμο και επιμονα οταν ειμαι μονος μου..
    προσπαθω να κανω συνεχεια πραγματα να ξεχνιεμαι οπως να ξημεροβραδιαζομαι στο facebook,να βλεπω τηλεοραση,να βγαινω με φιλους,με την κοπελα μου..αλλα και παλι ακομα και τοτε περναει απ το μυαλο μου και οταν περναει η καρδια μου τρανταζεται και νιωθω ενα σφυξιμο ξανα..
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..ειμαι απελπισμενος..φουλ..
    φοβαμαι οτι οι σκεψεις μου θα με "αποπαρουν" καποια στιγμη και χωρις να το θελω θα το κανω..και εκτος αυτου παλι το μυαλο μου ειναι σαν να προσπαθει να με πεισει οτι εχω ψυχωση παλι..προστιθεται και αυτο στα προβληματα μου..ειναι σαν καρκινος του μυαλου ολο αυτο..
    καλυτερα να πεθαινα παρα να το ζουσα ολο αυτο..
    ειλικρινα νοσταλγω την παλια μου ζωη..οχι αυτο το μπουρδελο που περναω τωρα..δε μου αξιζει και το ξερω..
    και ολο αυτο με κανει να απομακρυνομαι απο εκεινη..εντελως..εχει διαπιστωσει πολλες φορες οτι εχω κατι μαζι της αλλα ολο της λεω οτι δεν εχω τιποτα..και συχνα της λεω μαλακιες οπως "σε 1 χρονο ενηλικιωνομαι δε μπορω να ειμαι οπως 15 χρονια πριν ρε μανα.."
    τι να της πω της γυναικας..?οτι με αναγκαζει το μυαλο μου να σε σκοτωσω..?τρομαζω μονο με την οψη της οταν ακουσει κατι τετοιο..
    γιατι ειναι αρκετα ευαισθητη και αν ακουει ακραια πραγματα φερεται επισης ακραια..και αν φυγει απ τη ζωη μου με τον οποιοδηποτε τροπο θα τρελαθω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μην προτρέχεις Νίκο, δεν ξέρουμε αν είναι ψύχωση. Ταλαιπωρείσαι πάρα πολύ και καλό θα ήταν αν πήγαινες σε ψυχολόγο σε πρώτη φάση. Ο ψυχολόγος δεν θα σου δώσει χάπια, θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο μόνο αν το κρίνει απαραίτητο. Είναι ήδη ένας μήνας που σε γυροφέρνουν αυτές οι σκέψεις, μην το αφήνεις άλλο. Απλά πες τους ότι αισθάνεσαι άγχος π.χ για το σχολείο ή ότι έχεις προβλήματα με την κοπέλα σου ή βρες ένα άλλο πιο βολικό ψέμα για να μην θορηβηθεί άδικα η μητέρα σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Η αλήθεια είναι πως το παιδί είναι πολύ μικρό για να πάρει φάρμακα.
    αυτό που λες δεν ισχύει.. και εγώ μικρός είμαι 19 χρονων. αλλα πρέπει να πάρω φάρμακα..

    και σκέψου ότι υπάρχουνε και παιδιά σε ηλικία 12-14 ετών που τους δίνουνε πολύ βαριά φάρμακα όπως τα zyprexa...

    μην σου πω ακόμα και σε πιο μικρά παιδιά όταν δεν μπορούνε να κοιμηθούνε τους δίνουνε atarax

    να ξέρεις δεν έχει σχέση η ηλικία.. εγώ πάντως θα του προτείνω να πάει σε ένα ψυχολόγο.. για αρχή.. επίσης υπάρχουν διαφορα φυτικά σκευάσματα τα οποια θα σε βοηθήσουνε για αυτά τα προβλήματα που έχεις.. ξεκινα etc για αρχή και άμα δεν δεις αποτελέσματα μέσα σε 2 μήνες πήγαινε σε κάποιο ψυχίατρο... δεν χρειάζεται να φοβάσαι τα φάρμακα.. ένταξη και εγώ δεν στα προτείνω τα φάρμακα.. αλλα σκέψου ότι όσο πιο νωρίς κανεις μια φαρμακευτική αγωγή τόσο πιο γρήγορα θα περάσουνε όλα αυτά που έχεις.. και μην το αφήσεις έτσι.. gt θα γίνετε όλο και χειρότερο.. αυτό που έχεις είναι ιδψ δεν είμαι γιατρός για να σου κάνω διάγνωση.. αλλα πιστεύω το έχεις καταλάβει και μονος σου ότι πρόκειται για Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή.. πάντως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι όλα θα περάσουνε.. :)

    η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει παρα πολύ χωρίς φάρμακα να ξεπεράσεις αυτά τα προβλήματα..! αλλα σου προτείνω εγώ κάποιο φυτικό σκεύασμα υπάρχουνε παρα πολλά σε ομοιοπαθητικά φαρμακεία.. ακόμα και για να καθαρίζουνε το μυαλό από αυτές τις εμμονες ιδέες :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πολλοί με ιδεοψυχαναγκαστικές σκέψεις να σκοτώσουν την μάνα τους τελευταία. Και η άλλη κοπέλα στο απο κάτω θρεντ αυτό λέει. Βρεθείτε για κανα καφέ αλληλουποστήριξης ρε παιδιά.


    Nikosss, διάβασε και τα άλλα θρεντ. Το γεγονός ότι σε βασανίζουν αυτές οι σκέψεις είναι επειδή τις δίνεις εσύ αξία και τις φοβάσαι και σε βάζουν στο τριπάκι. Όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι, τόσο και πιο πολύ επαναλαμβάνεται και σου φαίνεται όλο και πιο φριχτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόκειται να σκοτώσεις την μάνα σου όσο και να νιώθεις ψυχαναγκασμούς-καταναγκασμούς.Απλά έχεις τον φόβο ότι θα την σκοτώσεις και αυτοί οι ψυχαναγκασμοί επαναλαμβάνονται. Είναι όπως τα "τικ" στο πρόσωπο(επαναλαμβανόμενες ακούσιες κινήσεις) που χειροτερεύουν με το άγχος. Ο ιδεοψυχαναγκασμός είναι σαν "τικ" στον τομέα των σκέψεων και των συναισθημάτων και μπορεί να ελεγχθεί πλήρως.


    Ένα χρήσιμο site


    http://cbt.com.gr/index.php?option=c...id=141&lang=el


    Πήγαινε σε ένα ψυχολόγο με γνωσιακή-συμπεριφορική κατεύθυνση που να έχει εμπειρία με ΙΨΔ. Αν θες πήγαινε και σε ένα ψυχίατρο. Δεν είναι κακό να πας σε αυτούς τους ειδικούς. Μην το θεωρείς ντροπή και ταμπού. Είναι όπως ο οποιοσδήποτε γιατρός. Για την ΙΨΔ δίνουν άτυπα αντικαταθλιπτικά που είναι ελαφριά (μην σε μπερδεύει η λέξη "αντικαταθλιπτικά", λειτουργούν σε ένα χημικό του εγκεφάλου που λέγεται "σεροτονίνη" και σχετίζεται γενικά με την ρύθμιση των αρνητικών συναισθυμάτων/σκέψεων. Δεν κάνουν εξάρτηση ούτε καταστέλουν το μυαλό.). Δεν έχει σημασία η ηλικία για τα φάρμακα, αν το κρίνει ο γιατρός θα σου πει. Μην φοβάσαι καθόλου και μην σκέφτεσαι καν για αυτοκτονία και χαζομάρες. Ούτε για απωθημένα και παιδικά τραύματα και τέτοια δεν ισχύουν αυτά. Απλά το μυαλό σου σε βασανίζει και μπορείς να τα καταφέρεις. Μην το φοβάσαι καθόλου. Σκέψου να μαχαιρώνεις την μάνα σου άφοβα (!) Ο καθένας μπορεί να έχει τέτοιες σκέψεις απλά εσύ τις φοβάσαι και ενοχοποιείς τον εαυτό σου παραπάνω από το κανονικό με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνονται και αυτές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό που κάνει εντύπωση όμως είναι η ερώτηση τι είναι αυτό που τις ενεργοποιεί;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Είσαι 17 χρονών φίλε!!, μην καταστρέφεις τα πιο δημιουργικά χρόνια της ζωής σου, μην καταστρέφεις την περίοδο της ζωής που ο καθενας βαζει τις στερεες βασεις για την υπολοιπη του ζωή με αυτες τις καταστροφικες σκέψεις. Δλδ η σκέψη σου αντί να ασχολείται με χαρούμενα και δημιουργικά πράγματα όπως καθε νεος στην ηλικία σου, βασανίζεται και αυτομαστιγώνεται με φανταστικά σενάρια που πάνε να σου δημιουργήσουν έμμονες ιδέες και μετα θα παλευεις να τις διωξεις. Δώσε παραπάνω χρόνο μέσα στη σκέψη σου στα μαθήματα σου, στους στοχους σου για το αυριο και στη συναναστροφή με φίλους και με την οικογένεια σου.
    Μάθε να αναγνωρίζεις τια παράλογες σκέψεις και να τις διώχνεις, μάθε να κατευθυνεις τη σκέψη σου προς τα ωραια και δημιουργικά. Ένας ψυχολόγος, όπως σε συμβουλεύει ο Πετράν θα σε βοηθήσει πολύ στην κατευθυνση αυτη, θα δεις διαφορά. Ξεκινα τις σκέψεις σου γι αυτα που σε βασανίζουν να τις μοιράζεσαι μ αυτούς που σε γνοιάζονται και σ αγαπούν, θα δεις ενδιαφερον απ αυτούς παραπάνω κι από τις καλύτερες σου προβλέψεις. Θετικό το γεγονός ότι σε τετοια ηλικία συνηδητοποιείς το πρόβλημα και αναγνωρίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Ζήτησε την το συντομότερο και μην έχεις αναστολές. Το να μιλήσους στους δικούς σου χωρίς φόβο και αναστολές και η βοηθεια ενος καλού ψυχολόγου θα σε βοηθησουν να το ξεπεράσεις και να ασχοληθείς με τις στερεες βασεις ζωής που πρεπει να ξεκινησεις από τωρα να βαζεις. Μην αφηνεις στιγμη να πηγαινει χαμενη. Κανε τα αυτα άμεσα!!!
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ. ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.ΙΔΨ.
    ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ. ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΠΑΧΥΝΑ.ΕΒΑΛΑ 7 ΚΙΛΑ -ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΑΣΩ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΩΡΑ ΝΙΚΟ. ΗΔΗ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ Κ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ. ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ-ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
    Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 21:04
  2. Ενα βήμα πριν να φουνταρω η να κλειστώ σε ίδρυμα
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 102
    Last Post: 12-09-2011, 16:01
  3. Πριν το τέλος
    By Sweet Home in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 05-08-2011, 02:56
  4. Ένα βήμα πρίν με χωρίσει...Δυστυχώς..
    By christina_ast in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 12-04-2009, 14:29
  5. Ενα βήμα πριν τον χωρισμό?
    By black.toulip in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2007, 13:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •