Πρόβλημα με ιδψ διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7

    Πρόβλημα με ιδψ διαταραχή

    Καλησπέρα και από μενα. Γεια σε ολους σας. Από πού να αρχίσω και πώς; Και εγώ έχω συμπτώματα παρόμοια με μερικων από εδω. Τα έχω τουλάχιστον από το καλοκαίρι του 2009 χωρίς να έχω ψάξει ποτέ για το τι μου συμβαίνει παρ'ολο που ηταν πολυ βασανιστικα. Μόλις πρόσφατα το έψαξα στο internet και είδα ότι αυτά που έχω συμπίπτουν με τι ιδψ διαταραχή.
    Παλιά αυτή η διαταραχή ήταν σε μεγάλη έξαρση, π.χ. το μυαλό μου κατακλιζόταν σχεδόν όλη τη μέρα με πολύ άσχημες σκέψεις για τον Θεό. Προσπαθούσα να τις βγάλω αλλά τίποτα. Το κεφάλι μου "ήταν στα κόκκινα". Επίσης αυτό δεν το θυμάμαι καλά, αλλά για να απευλευθερωθώ από κάποια σκέψη (δεν θυμάμαι ποιά ή ποιές) έπρεπε να επαναλάβω κάποια βήματα περπατώντας μπρος πίσω. Επίσης, κάποια πράγματα αν τα έκανα λάθος μετα έπρεπε να τα κάνω 3 φορες, αν θυμαμαι καλά. Και λέω αν θυμάμαι καλά, γιατί πολλά πράγματα τα εχω ξεχάσει. Και έχω ξεχάσει και άλλα πράγματα από μεγάλες περιόδους της ζωής μου.
    Και γενικά η ιδψ διαταραχη μου έχει εμφανιστεί με πολλά συμπτώματα κατα περιόδους και ακομα εχω. Π.χ. αυτό το διάστημα, που είμαι καλύτερα σε σχέση από ότι ήμουν το 2009, έχω την εμμονή ότι χωρίς να το επιδιώξω θα κλέψω τους άλλους.
    Ή κοιτάω αν έχω βγάλει την μπρίζα, όντως την έχω βγάλει αλλά πρέπει να ξανακοιτάξω και δεύτερη ίσως και παραπάνω φορές. Και άλλα...
    Δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό.
    Έγραψα πολλά αλλά ζητώ την κατανόησή σας.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    καλως ηρθες!!!
    Βασικα αν θες τη γνωμη μου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις σε εναν επαγγελματια και μετα γραφεις εδω για το θεμα σου.
    αλλωστε κανεις δεν προκειται να σου κανει διαγνωση εδω.
    πηγαινε σε ενα ψυχολογο για αρχη να του μιλησεις αναλυτικα για τα οσα σου συμβαινουν και πιστευω θα κρινει εκεινος αν χρειαζεται να επισκευθεις ψυχιατρο
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Για αρχή κάνε αυτο που σου λεει η BloodyKate. Παλι καλα που το έχεις μόνο για τρια χρόνια. Κοιταξε κι αυτο το λινκ από το φορουμ, πιστευω θα σε βοηθησει, μέθοδος που δοκίμασα, το έστειλα και σε άλλους,

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post289482
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by lemon View Post
    Καλησπέρα και από μενα. Γεια σε ολους σας. Από πού να αρχίσω και πώς; Και εγώ έχω συμπτώματα παρόμοια με μερικων από εδω. Τα έχω τουλάχιστον από το καλοκαίρι του 2009 χωρίς να έχω ψάξει ποτέ για το τι μου συμβαίνει παρ'ολο που ηταν πολυ βασανιστικα. Μόλις πρόσφατα το έψαξα στο internet και είδα ότι αυτά που έχω συμπίπτουν με τι ιδψ διαταραχή.
    Παλιά αυτή η διαταραχή ήταν σε μεγάλη έξαρση, π.χ. το μυαλό μου κατακλιζόταν σχεδόν όλη τη μέρα με πολύ άσχημες σκέψεις για τον Θεό. Προσπαθούσα να τις βγάλω αλλά τίποτα. Το κεφάλι μου "ήταν στα κόκκινα". Επίσης αυτό δεν το θυμάμαι καλά, αλλά για να απευλευθερωθώ από κάποια σκέψη (δεν θυμάμαι ποιά ή ποιές) έπρεπε να επαναλάβω κάποια βήματα περπατώντας μπρος πίσω. Επίσης, κάποια πράγματα αν τα έκανα λάθος μετα έπρεπε να τα κάνω 3 φορες, αν θυμαμαι καλά. Και λέω αν θυμάμαι καλά, γιατί πολλά πράγματα τα εχω ξεχάσει. Και έχω ξεχάσει και άλλα πράγματα από μεγάλες περιόδους της ζωής μου.
    Και γενικά η ιδψ διαταραχη μου έχει εμφανιστεί με πολλά συμπτώματα κατα περιόδους και ακομα εχω. Π.χ. αυτό το διάστημα, που είμαι καλύτερα σε σχέση από ότι ήμουν το 2009, έχω την εμμονή ότι χωρίς να το επιδιώξω θα κλέψω τους άλλους.
    Ή κοιτάω αν έχω βγάλει την μπρίζα, όντως την έχω βγάλει αλλά πρέπει να ξανακοιτάξω και δεύτερη ίσως και παραπάνω φορές. Και άλλα...
    Δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό.
    Έγραψα πολλά αλλά ζητώ την κατανόησή σας.
    Ευχαριστώ.
    Πάνω κάτω τα ίδια βλάσθημες σκέψεις όταν έβλεπα εικόνες,σταυρους και σεξουαλικου περιεχομενου πολλες φορες,μπριζες τα ιδια και γενικα 3 φορες το ειχα παλιοτερα μπλεγμενο με τριαδικο Θεο ως τυχερο νουμερο και το 6 ως σατανικο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για αρχή κάνε αυτο που σου λεει η BloodyKate. Παλι καλα που το έχεις μόνο για τρια χρόνια. Κοιταξε κι αυτο το λινκ από το φορουμ, πιστευω θα σε βοηθησει, μέθοδος που δοκίμασα, το έστειλα και σε άλλους,

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post289482


    Καλή αυτή η γνωστική τεχνική και σίγουρα είναι σημαντική σε άτομα που έχουν χαμηλή επίγνωση της υπερβολής των σκέψεων τους (αν και οι περισσότεροι έχουν επίγνωση απλά δεν μπορούν να τις ελέγξουν). Το πρόβλημα είναι ότι οι ψυχαναγκασμοί μάλλον προέρχονται από μια πιο αρχέγονη περιοχή του εγκεφάλου που δεν παίρνει τόσο από "λόγια" αλλά πιο πολύ από "πράξεις". Μάλιστα πολλές φορές η "εκλογίκευση" γίνεται και η ίδια "τελετουργικό-καταναγκασμός" που πρέπει να γίνεται συνεχώς για να "χαλαρώνει" από το άγχος των εμμονών.


    Πιο σημαντικό είναι να εκτεθεί κάποιος σε αυτό που φοβάται και αποφεύγει με τα "τελετουργικά". Π.χ. αν φοβάσαι μην πάρεις το μαχαίρι και σκοτώσεις τους γονείς σου ενώ κοιμούνται, κόλπο δεν είναι να προσπαθείς να "διώξεις αυτή την σκέψη ως παράλογη" (κάτι που μάλλον θα χειροτερέψει το πρόβλημα και το άτομο θα είναι σε μια συνεχή πάλη με τις σκέψεις του προκαλώντας εξουθένωση στον εαυτό του) αλλά με παράδοξο τρόπο να την σκεφτείς με δική σου βούληση, να την αποδεχτείς και να την "αγκαλιάσεις" όσο βίαιη και αποκρουστική και αν φαίνεται.


    Π.χ. στο παράδειγμα που έφερα, καλό είναι για αρχή να φαντάζεται κάποιος με δική του βούληση πως θα ήταν να έπαιρνε το μαχαίρι και να σκότωνε κάποιον και τους γονείς του και μάλιστα σταδιακά να προκαλεί όσο πιο πολύ βίαιες εικόνες γίνεται π.χ. να φαντάζεται να σφάζει τους πάντες. Σταδιακά μπορεί μετά την φαντασία να το δοκιμάσει και πιο ρεαλιστικά (!) με την ένοια να πάρει το μαχαίρι και να σταθεί έξω από την κρεβατοκάμαρα η πάνω από το κρεβάτι τους (μια κοπέλα το είχε κάνει αυτό με τρομερή επιτυχία). Προκαλώντας αυτό με δική σου βούληση επανειλημμένα ο εγκέφαλος σου το "απομυθοποιεί" εντελώς και κατανοεί "στο πετσί του" ότι δεν πρόκειται να σκοτώσει κάποιον. Οι παράλογες σκέψεις θέλουν παράλογες λύσεις όπως έλεγε ένας θεραπευτής.

    Απλά επειδή η όλη διαδικασία προκαλεί πολύ άγχος, καλό είναι να γίνεται υπο την σταδιακή καθοδήγηση ενός έμπειρου συμπεριφορικού θεραπευτή.


    Στο γνωσιακό επίπεδο είναι πιο σημαντικό το άτομο να μάθει να αποδέχεται την αβεβαιότητα της κάθε σκέψης και πράξης παρά να την "διώχνει". Το να θέλει κάποιος να ασκήσει τον απόλυτο έλεγχο και να εποπτέυσει και την παραμικρή σκέψη του είναι σημαντικός παράγοντας που τροφοδοτεί την ΙΨΔ. Είναι σταδιακά σημαντικό να μάθει κάποιος να δέχεται πιο "ευέλικτα" τα πράγματα παρά να προσπαθεί να τα βάζει όλα σε κουτάκια προσπαθώντας να τα ελέγξει (κάτι που είναι αδύνατο και ενισχύει τους ψυχαναγκασμούς-καταναγκασμούς) όπως και το ότι η σκέψη/ιδέα δεν ισοδυναμεί με πράξη. Αυτό γίνεται σταδιακά με την συζήτηση με τον θεραπευτή. Αλλά και οι "εκθέσεις" κάνουν το άτομο σταδιακά να κατανοεί ότι δεν "χρειάζεται να τα σκέφτεται τόσο" και ότι δεν είναι όλα "άσπρο-μαύρο" ούτε και οι σκέψεις του "κακές". .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Lemon.Θα συμφωνησω και εγω με την bloodykate στο οτι θα πρεπει να πας σε γιατρο.
    Παντως αυτα που περιγραφεις μοιαζουν πολυ με ΙΔΨ.
    Αυτο που σου προτεινει ο Γιαννης ειναι οντως αποτελεσματικο.Εμενα με εχει βοηθησει πολυ και το οτι σταματησα να το κρυβω και αρχισα να μιλαω για το προβλημα και με βοηθαει πολυ το να ενδιδω που και που στους καταναγκασμους μου και στις ιδεοληψιες μου.
    Δηλαδη που και που δινω στον εαυτο μου την ευκαιρια να μετραει καταναγκαστικα και αφηνω και τις σκεψεις να με κατακλυζουν.Περιπου δυο με τρεις φορες καθε μηνα εχω μια ιδεοληπτικη μερα.
    Σε αυτο εχω καταληξει μονη μου,δεν ξερω αν οντως ειναι σωστο ή οχι αλλα εμενα με βοηθησε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    Δεν θα ήταν να καλύτερα να πάω κατευθείαν στον ψυχίατρο. μια επίσκεψη είχα κάνει σε ένα ψυχολογο και δεν εμεινα ικανοποιημενος. όχι από το αποτέλεσμα, γιατι αποτέλεσμα δεν μπορεις να δεις αμεσως, αλλά από το όλο σκηνικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    δεν ξερω τι να σου πω... αρκει να μιλησεις με καποιον επαγγελματια συντομα απο κει και περα σου ευχομαι να πανε ολα καλα!
    μην το αναβαλεις και βγαζεις μονος σου διαγνωσεις
    θα δεις ο γιατρος θα σου μιλησει οπως πρεπει και θα σου δωσει φαρμακευτικη αγωγη (αν κρινει οτι τη χρειαζεσαι) που θα σε βοηθησει σε σημαντικο βαθμο!
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    να ρωτήσω. στα εξωτερικά ιατρεία του δρομοκαίτιου μπορώ να πάω; ή είναι καλύτερα σε ιδιωτικό γιατρό;
    δύσκολα πράγματα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    εγω εδω στο νησι παω σε ιδιωτικο
    ρωτησε με pm καποιον απο τα μερη σου να σου πει :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Lemon μπορεις να πας σε καποιο Κεντρο ψυχικης υγειας.Ειναι δωρεαν.
    Επισης μπορεις να κλεισεις ραντεβου σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο οχι απαραιτητα στο δρομοκαιτειο.
    Εγω βεβαια πιστευω πως ειναι καλυτερα να πας σε εναν ιδιωτη γιατι η εμπειρια μου με τα ΚΨΥ ηταν αθλια.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    Σε κέντρο ψυχικής υγείας ούτε εγω πολυθέλω να πάω. αλλά σε ένα δημόσιο νοσοκομείο ναι. γιατί η οικονομική δυνατότητα δε με υποστηρίζει για ιδιωτικό γιατρό.
    δύσκολα πράγματα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Εγώ πληρωνω 70 ευρώ την επίσκεψη 2 με 3 φορές την εβδομάδα,πολλά χρήματα αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...Καλό κουράγιο φίλη μου και σε όλους μας...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by alexios View Post
    Καλό κουράγιο φίλη μου και σε όλους μας...
    Αλέξιος, αγόρι είμαι.
    δύσκολα πράγματα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    εγώ έχω μια φίλη μου που αν θυμάμαι καλά πληρώνει 40 ευρώ την επίσκεψη σε ψυχολόγο.
    δύσκολα πράγματα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το προβλημα μου...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2011, 23:14
  2. το προβλημα μου
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 08:43
  3. Πρόβλημα
    By eve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 06-01-2011, 18:13
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By tsixlofouska in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 20:28
  5. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •