κάτι δεν πάει καλά με την θεραπευτική μου σχέση και δεν ξέρω τι φτάιει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    κάτι δεν πάει καλά με την θεραπευτική μου σχέση και δεν ξέρω τι φτάιει...

    καλημερα παιδια!
    τον τελευταιο καιρο δεν νιωθω καλα.νιωθω μεγαλο αγχος εκτος σπιτιου.
    χθες ειχα παει στην παραλια και ενω ειχε εναν γαματο ηλιο τον οποιο ηθελα να απολαυσω, σηκωθηκα και εφυγα πανω στο τεταρτο, χωρις καν να κανω τσιγαρο επειδη ετρεμαν τα χερια μου.
    δεν θα ηθελα να το εστιασω στην φαρμακευτικη μου αγωγη, γιατι αφενος ακομα κι ο ιδιος μου ο γιατρος μου εχει πει οτι παιρνω πολλα φαρμακα και αφετερου γιατι το να μην ειναι καποιος καλα, ειναι συνισταμενη παρα πολλων παραγοντων.(αλλιως οι ψυχολογοι θα ειχαν βαλει λουκετο προ πολλου...)

    και εδω θελω να επικεντρωθω...στο θεμα της ψυχολογου μου.
    εδω και αρκετο καιρο αισθανομαι οτι η κουραση απο τα πηγαινε-ελα μεσα στη ζεστη και η αγοραφοβια μου που χτυπαει κοκκινο σχεδον καθε φορα με αποτελεσμα πολλες φορες να πινω και να μην μπορω να συγκεντρωθω σε αυτα που μου λεει, υπερσκιαζουν τα οποια οφελη.
    να το κανω πιο λιανα.
    μεχρι πριν μερικους μηνες πηγαινα και γυριζα εχοντας αποκομισει 10 πραγματα.
    εδω και καιρο γυριζω εχοντας αποκομισει σχεδον τιποτα και αυτο δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα της ταλαιπωριας που υφισταμαι για να παω στο γραφειο της ( αγοραφοβια,συνεπειες αλκοολ,καυσωνας ) ή αποτελεσμα του οτι περασε ο αρχικος ενθουσιασμος μαζι της ή λογω του οτι τελευταια δεν της μιλαω για μενα.δλδ αντι να της μιλαω για τα συναισθηματα μου της μιλαω περι ανεμων κ υδατων.
    χθες την πηρα τηλ και την παρακαλεσα να ερχεται για καποιο διαστημα σπιτι.
    μου ειπε οτι σε αυτη την περιπτωση η τιμη θα ειναι η διπλασια οποτε την αποκλειουμε αυτη την περιπτωση.

    δεν θελω να την αλλαξω απλα νιωθω οτι δεν βοηθιεμαι πια τοσο πολυ.
    παλιοτερα μου χε πει οτι ειναι ανοιχτη στο να συζηταμε τα παραπονα μου.
    αλλα και παλι κολωνω τρομερα να της το πω.
    νιωθω τρομερα πελαγωμενη...
    το κεφαλι μου παει να σπασει...

  2. #2
    amelie μου πιστευω οτι πρεπει να συζητησεις τα παραπονα σου με την ψυχολογο σου..ειναι κριμα να πληρωνεις και να μην αποκομιζεις τιποτα απο τις συνεδριες σας..αν το συζητησεις και δεις οτι δεν τραβαει,θα πρεπει να αλλαξεις ψυχολογο..ειναι σημαντικο να αισθανεσαι εμπιστοσυνη και να νιωθεις ανετα με τη γιατρο σου..εγω σου προτεινω να της πεις οτιδηποτε σκεφτεσαι ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σε ευχαριστω πολυ Μαρακι.
    αυτο θα προσπαθησω να βρω το κουραγιο να κανω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    καλημερα παιδια!
    τον τελευταιο καιρο δεν νιωθω καλα.νιωθω μεγαλο αγχος εκτος σπιτιου.
    χθες ειχα παει στην παραλια και ενω ειχε εναν γαματο ηλιο τον οποιο ηθελα να απολαυσω, σηκωθηκα και εφυγα πανω στο τεταρτο, χωρις καν να κανω τσιγαρο επειδη ετρεμαν τα χερια μου.
    δεν θα ηθελα να το εστιασω στην φαρμακευτικη μου αγωγη, γιατι αφενος ακομα κι ο ιδιος μου ο γιατρος μου εχει πει οτι παιρνω πολλα φαρμακα και αφετερου γιατι το να μην ειναι καποιος καλα, ειναι συνισταμενη παρα πολλων παραγοντων.(αλλιως οι ψυχολογοι θα ειχαν βαλει λουκετο προ πολλου...)

    και εδω θελω να επικεντρωθω...στο θεμα της ψυχολογου μου.
    εδω και αρκετο καιρο αισθανομαι οτι η κουραση απο τα πηγαινε-ελα μεσα στη ζεστη και η αγοραφοβια μου που χτυπαει κοκκινο σχεδον καθε φορα με αποτελεσμα πολλες φορες να πινω και να μην μπορω να συγκεντρωθω σε αυτα που μου λεει, υπερσκιαζουν τα οποια οφελη.
    να το κανω πιο λιανα.
    μεχρι πριν μερικους μηνες πηγαινα και γυριζα εχοντας αποκομισει 10 πραγματα.
    εδω και καιρο γυριζω εχοντας αποκομισει σχεδον τιποτα και αυτο δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα της ταλαιπωριας που υφισταμαι για να παω στο γραφειο της ( αγοραφοβια,συνεπειες αλκοολ,καυσωνας ) ή αποτελεσμα του οτι περασε ο αρχικος ενθουσιασμος μαζι της ή λογω του οτι τελευταια δεν της μιλαω για μενα.δλδ αντι να της μιλαω για τα συναισθηματα μου της μιλαω περι ανεμων κ υδατων.
    χθες την πηρα τηλ και την παρακαλεσα να ερχεται για καποιο διαστημα σπιτι.
    μου ειπε οτι σε αυτη την περιπτωση η τιμη θα ειναι η διπλασια οποτε την αποκλειουμε αυτη την περιπτωση.

    δεν θελω να την αλλαξω απλα νιωθω οτι δεν βοηθιεμαι πια τοσο πολυ.
    παλιοτερα μου χε πει οτι ειναι ανοιχτη στο να συζηταμε τα παραπονα μου.
    αλλα και παλι κολωνω τρομερα να της το πω.
    νιωθω τρομερα πελαγωμενη...
    το κεφαλι μου παει να σπασει...
    Καλησπερα
    Θα συμφωνησω με την maraki.Αν τα κρατησεις μεσα σου υπονομευεις την θεραπευτικη σχεση και οισυνεπειες αυτου θα ειναι να βαλτωσεις και να ακυρωσεις την θεραπεια σου στο τελος.Καλο θα ειναι να εκφραζεις τα συναισθηματα σου ακομα και αν φοβασαι οτι θα συμβει κατι τρομερο.Αυτα μας πανε παρακατω!!!
    Επισης πολλες φορες μοιαζει η θεραπεια μας να εχει κολησει γιατι εμεις εχουμε κολησει σε κατι και το προβαλλουμε στο ψυχοθεραπευτη μας χωρις να ειναι υπευθυνος ομως εκεινος η απλα διαγουμε μια φαση στασιμοτητας οπου και αυτη ακομα εχει εναν ρολο να εξυπηρετησει.......πες αυτο που αισθανεσαι ετσι απλα και μην λογοκρινεις τα συναισθηματα σου...
    Φιλικα!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    να σαι καλα ανεμε σε ευχαριστω θερμα!

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ
    By elen d in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 22:05
  2. σιγουρα κατι δεν παει καλα...
    By αναστασια 27 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2011, 11:30
  3. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-2010, 15:32
  5. Κάτι δεν πάει καλά...
    By PanosGrs in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •