ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙΑ & ΙΔΨ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 80
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.πιστευω οτι αυτα που γραφεις θα ειναι μια καλη αρχη για μενα και για πολλους αλλους.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σας παιδια!! Καταρχην να ευχαριστησω ολους για την συμπαρασταση!!
    Εχουν περασει σχεδον 3 χρονια απο τοτε που ξεκινησε το θεμα.
    Εκτοτε ,μπηκα χθες. Εγιναν τοσα πολλα ( εντονες καταστασεις)
    Χθες δεν ηξερα αν θυμηθω το password αλλα για καλη μου τυχη το πετυχα.
    Επισης θελω να ευχαριστησω το site και το forum που κραταει κ παλιοτερα θεματα.
    Αυτα που διαβασα δεν τα πιστευα πως τα ειχα γραψει.
    Θελω να πω πως πριν 3 χρονια σχεδον πρεπει να σκεφτομουν πολυ ανωριμα για τα 26.
    Παντα κανω αυστηρη αυτοκριτικη στον εαυτο μου με αποτελεσμα να νιωθω πολυ χειροτερα.
    Σιγουρα ανεκαθεν με την συμβουλη του γιατρου κρατουσα ενα ημερολογιο-τετραδιο να γραφω αυτο που νιωθω κ με ανακουφιζε.
    Αλλα αυτα που ειχα γραψει εδω δεν τα ειχα σημειωσει καπου.
    Περι φαρμακευτικης αγωγης. Οτι πχ πηρα αυτα κ αυτα. Για να ξερει κ ο τωρινος γιατρος το ιστορικο.
    Τελος παντων. Θελω παρα πολυ να μοιραστω μαζι σας κατι.
    Καταρχας ειχατε δικιο σε ολα.
    Ποτε μα ποτε δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μας , ποσο μαλλον αυτο που θα μας
    πουν οι γυρω μας (στην δικη μου περιπτωση ο φιλος μου)
    Μονο ο Γιατρος θα μας πει αν ειμαστε η οχι σε θεση να διακοψουμε την θεραπεια. Κανενας αλλος.
    Εγω ειχα χειροτερεψει παιδια. Πολυ. Ηταν μια κατασταση Απεριγραπτη.
    Επωδυνη κ ψυχοφθορα.
    Πως μπορεσα να το κανω στον εαυτο μου...?
    Καταλαβα ενα ομως.
    Οτι υπαρχει σιγουρα ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων ( ετσι θελω να πιστευω πως ειναι μικρο το ποσοστο) που δεν μαθαινει απο τα λαθη των αλλων κ δεν ακουει κανενος την συμβουλη μεχρι να φαει κυριολεκτικα τα μουτρα του κ τοτε αντιμετωπιζει τις συνεπειες.
    Για μενα μιλαω. Ενω αλλοι ακουν κ γνωριζουν απο τα λαθη των αλλων κ πολυ απλα αποφευγουν να κανουν το ιδιο λαθος.
    Μπορω να με δικαιολογησω ( επειδη μονο κατηγορω τον εαυτο μου οπως σας ειχα πει)
    Να με δικαιολογησω κ να συγχωρεσω τον εαυτο μου.
    Ουτως η αλλως εμπεδωσα τις συνεπειες. Τις ενιωσε το κοκκαλακι μου..
    Ηθικο διδαγμα : Κανεις εκτος του γιατρου, δεν ειναι σε θεση να καθορισει για το αν χρειαζομαστε φαρμακα.
    Μονο ο ειδικος ξερει την περιπτωση μας.
    Ημουν 26 κ τοσο ανωριμη κ ανευθυνη απεναντι στον εαυτο μου.
    Αλλοι στα 26 ''δημιουργουν'' κ εγω να αυτοκαταστρεφομαι??
    Για ποιον?? Για τον συντροφο μου?
    Ο οποιος δεν λεω οτι ειχε αδικο σε ολα. Δεν μπορω να γνωριζω αν ειμουν εγω ενταξει κ επασχε εκεινος απο ΙΔΨ , οτι θα αντεχα η οχι. Θα ηταν ψεμα να πω ''Ναι θα αντεχα'' η ''Οχι δεν θα αντεχα''.
    Και κατι αλλο ηθελα να συμπληρωσω αλλα μου διαφευγει.
    Αφου να φανταστειτε ολο το βραδυ σκεφτομουν τι ακριβως θελω να πω κ να μην ξεχασω κατι :-) :-)
    Αυτο που περασα στο διαστημα που τα εκοψα με λιγα λογια ηταν μια τρελα..
    Επισης οπως ισχυριζεται κ ο γιατρος κ ειναι κ πολυ λογικο :
    Αν ζουμε μια ηρεμη ζωη ,χωρις στρεσογονες καταστασεις, Χωρις τα φαρμακα- μπορει κ να μην φτασει στο σημειο που εφτασα εγω. Της απολυτης χειροτερευσης.
    Εγω ζουσα πολυ εντονα στρεσογονες καταστασεις εκεινο το διαστημα. Πολυ αγχος κ στρες..
    Μια σχεση ανισσοροπη. Να ερχεται κ να φευγει απι την ζωη σου κ εσυ να τον δεχεσαι. Να σε υποβιβαζει κ μειωνει..
    Εδω ο γιατρος κ η μητερα μου να μου λενε οτι κ ενας εντελως νορμαλ θα κατερρεε, ποσο μαλλον εγω που διεκοψα την φαρμακευτικη αγωγη.
    Ενω Αν ( αχ αυτο το ''αν'') ζουσα μια πιο ηρεμη ζωη ,ολα θα ηταν καλυτερα..
    Κ ναι μπορουμε να ζουμε ηρεμα. Εστω κ μονοι παρα με τετοιο συντροφο..
    Ενα διαστημα περιπου 6 μηνων που δεν επικοινωνουσαμε ημουν ηρεμη..
    Μολις εμπαινε ξανα στην ζωη μου γινομουν χαλια οπως ισχυριζεται η μητερα μου.
    Τελος παντων ελπιζω να μην σας κουρασα παιδια.
    Κ κατι ακομα. Ειναι η πρωτη φορα που πιστευω σε ενα φαρμακο!!
    ''Οτι ναι πιστευω πως θα με βοηθησει''. Παλια ειμουν πολυ καχυποπτη με αυτα. Κ μου ελεγε κ ο γιατρος απο την αρχη πως θελει κ πιστη. Δεν θελει αρνητισμο.
    Επισης ημουν τοσο επηρεασμενη απο τον φιλο μου οσο αφορα τους γιατρους , που σκεφτομουν εντελως λαθος. Ποιος γιατρος δεν παιρνει χρηματα? Ο οδοντιατρος? Ο καρδιολογος?? Ολοι περνουν.. Κ πολυ λογικο. Επειδη διαβασα αυτο περι χρηματων που ειχα γραψει κ εμεινα με το στομα ανοιχτο.. Αχ..
    Βαθια νυχτωμενη κ βυθισμενη ημουν κ ξυπνησα ομως καλα κ γερα αργοτερα.
    Δυνατη η ''σφαλιαρα'' που εφαγα..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Κανενας δεν θελει να μου απαντησει..

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην εφοσον ειχες σχεση κανονικα θα επρεπε να εισουν καλυτερα για το μονο οστοσο που ειμουν σιγουρος απο αυτο που διαβασα οτι η σχεση αυτη ηταν σχεση απλα για να περασουμε το καιρο μας κ με τη πρωτη δυσκολια αντε γεια οταν λεμε σχεση που ειναι σχεση κ οχι απλα να περασουμε το καιρο μας αυτο σημαινει οτι τον αλλο τον ξερεις τοσο καλα οσο τον εαυτο σου ξερεις πως σκεφτεται κλπ κατι που στη περιπτωση σου αν συνεβαινει δε θα χωριζατε.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Αλεξανδρε.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    ΅Εχεις δικιο σε αυτο που λες. Αν και ξεραμε ο ενας τον αλλον απο την καλη και απο την αναποδη.
    Ισως δεν ειναι ολοι σε θεση να ''αντεξουν'' /συμβιβαστουν σε μια σχεση

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου elis δεν καταλαβα τι νοημα βγαζει το βιντεακι που δημοσιευσες..

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    γεια δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αλλα ειναι απο τουσ ocd δεν μου καθοταν και πολυ καλα αλλα το βαλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #54
    Currant τι παρενεργειες εχεις απο τα φαρμακα? Απο ο,τι λες λειτουργουν για σενα, οποτε αν οι παρενεργειες τους δεν ειναι πολυ ενοχλητικες καλο θα ηταν να συνεχισεις τον συνδυασμο που παιρνεις. Πιθανο ειναι αν τα σταματησεις να μην βρεις αλλα φαρμακα που να λειτουργουν τοσο αποτελεσματικα για την ιδψ ή αν αρχίσεις ξανά τα ίδια να μην λειτουργούν το ίδιο. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Gandalf32 View Post
    Currant τι παρενεργειες εχεις απο τα φαρμακα? Απο ο,τι λες λειτουργουν για σενα, οποτε αν οι παρενεργειες τους δεν ειναι πολυ ενοχλητικες καλο θα ηταν να συνεχισεις τον συνδυασμο που παιρνεις. Πιθανο ειναι αν τα σταματησεις να μην βρεις αλλα φαρμακα που να λειτουργουν τοσο αποτελεσματικα για την ιδψ ή αν αρχίσεις ξανά τα ίδια να μην λειτουργούν το ίδιο. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου.
    Γεια σου Gandalf.
    Δεν καταλαβα. Το θεμα το ειχα δημιουργησει πριν 3 χρονια σχεδον κ εκτοτε απαντησα τις προαλλες.
    Το θεμα αφορουσε την διακοπη φαρμακων για τοτε (δεν ξερω αν το διαβασες το πρωτο θεμα)
    Κ στην δημοσιευση που εκανα χθες, μιλουσα για το λαθος αυτο. Πρεπει παντα να συμβουλευεσαι τον γιατρο.

  11. #56
    currant, οταν ειχες ανοιξει το θεμα αυτο το 2011, σου ειχε γραψει αναλυτικα για μια μορφη αυτοθεραπειας, τη μεθοδο της εσωτερικης παρατηρησης, την οποια δοκίμασα και ειχα βρει πολύ αποτελεσματικη στην ιψδ. Εσυ την χρησιμοποίησες? Τα φαρμακα ήταν η πρωτη μορφη ψυχοθεραπειας που ακολουθησες? εννοώ προτύτερα πήγες σε ψυχολόγο?
    Ασχημα περιστατικα στη ζωη μας, πχ χωρισμος, αποτυχία, βία, συμβάλλουν στο να επανέλθει το πρόβλημα ή να γίνει οξύτερο. Μετα απο τετοια περιστατικα καταλαβαινουμε αν όντως ξεπερασαμε την ιψδ, διοτι αλλιως τετοια περιστατικα την τρεφουν.
    γιάννης

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    currant, οταν ειχες ανοιξει το θεμα αυτο το 2011, σου ειχε γραψει αναλυτικα για μια μορφη αυτοθεραπειας, τη μεθοδο της εσωτερικης παρατηρησης, την οποια δοκίμασα και ειχα βρει πολύ αποτελεσματικη στην ιψδ. Εσυ την χρησιμοποίησες? Τα φαρμακα ήταν η πρωτη μορφη ψυχοθεραπειας που ακολουθησες? εννοώ προτύτερα πήγες σε ψυχολόγο?
    Ασχημα περιστατικα στη ζωη μας, πχ χωρισμος, αποτυχία, βία, συμβάλλουν στο να επανέλθει το πρόβλημα ή να γίνει οξύτερο. Μετα απο τετοια περιστατικα καταλαβαινουμε αν όντως ξεπερασαμε την ιψδ, διοτι αλλιως τετοια περιστατικα την τρεφουν.
    Γεια σου φιλε μου Γιαννη!!
    Χαιρομαι πολυ που μου απαντησες. Επειδη δεν μπορω να στειλω προσωπικο μνμ ειχα γραψει στον τοιχο σου (τις προαλλες που μπηκα) -οπως κ δεν ξερω πως γινεσαι φιλος με καποιον -
    Κ σε ευχαριστω για τοτε κ για τωρα-οπως κ τα αλλα μελη που μου ειχαν συμπαρασταθει-
    Μονο που απο λαθος δικο μου (οπως διαβασες ειχα διακοψει την θεραπεια τοτε)
    Ναι Γιαννη ακολουθησα την μεθοδο. Με βοηθουσε. Αλλα ημουν ηδη σε κατερευση που μονο φαρμακα θα βοηθουσαν Γιαννη. Δεν ηταν τοτε ηπια τα συμπτωματσ εννοω.
    Πολυ πριν (απο το 2011) πηγα σε γιατρο. Ολα ειχαν ξεκινησει με καταθλιψη. Αργοτερα διαγνωστηκε ιδψ.
    Εγω πιστευω ανεκαθεν υπηρχε απλα δεν ηταν εντονη.
    Ακομα κ οι γιατροι το καταλαβαν τωρα. Οτι υπηρχε ανεκαθεν απλα δεν το ειχαν καταλαβει απο την πρωτη.
    Κ οταν λεω ''γιατροι'' εννοω πως ηταν 4 -5 μεχρι τωρα. ( κ για ολες τις περιπτωσεις δεν ηταν θεληση μου να αλλαζω γιατρους. Απλα λογω συνθηκων)
    Μιλαμε τωρα για 9 χρονια σχεδον.. Το λεω κ με ποναει Γιαννη.
    Επισης εχεις απολυτο δικιο για τα ασχημα περιστατικα.

  13. #58
    Currant καλησπερα κι'απο'μενα. Αυτο που λεει ο Γιαννης, να προσπαθησεις να το ξανακανεις,νομιζω αξιζει τον κοπο,γιατι ετσι θα καταφερεις να μειωσεις και τα φαρμακα και αυτο δεν ειναι λιγο! Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Currant καλησπερα κι'απο'μενα. Αυτο που λεει ο Γιαννης, να προσπαθησεις να το ξανακανεις,νομιζω αξιζει τον κοπο,γιατι ετσι θα καταφερεις να μειωσεις και τα φαρμακα και αυτο δεν ειναι λιγο! Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;
    Γεια σου Στελιο!!
    Μπαινω στα 29 (σε λιγο καιρο)
    Γεματα 29.. Κ οπως καταλαβαινεις ηταν γλυκα εκεινα τα χρονια.. Ολα ξεκινησαν στην εφηβεια.
    Αλλα η φαρμακευτικη αγωγη μετα την ενηλικιωση.. Αρχικα ειχε διαγνωστει καταθλιψη.
    Κ αργοτερα (Περιπου στα 21 με 23) η ιδψ. Σε συνδιασμο με καταθλιψη.
    Που τωρα ισχυριζεται ο γιατρος οτι η ιδψ ανεκαθεν υπηρχε απλα ηταν ηπιας μορφης.
    Κ γενικα ειχαν γινει λαθος διαγνωσεις. Οπως αρχικα μεταιχμιακη διαταραχη, διπολικη διαταραχη, κ επαιρνα ενα διαστημα κ σταθεροποιητη. Τελος παντων . Οταν- λογω συνθηκων- δεν πηγαινεις σταθερα σε εναν γιατρο, λογικο να βγανει κ μια λαθος διαγνωση. Παλια θυμωνα, αλλα τωρα δεν με πειραζει τιποτα παρα μονο επιτελους να γινω καλα.
    Last edited by currant; 20-05-2014 at 14:08. Reason: ορθογρ. λαθος

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Γειά σου, είχα ΙΨΔ με πολύ έντονες σκέψεις-παρορμήσεις, κακού περιεχομένου, πολύ κακού.. τρόμαζα και εγώ ο ίδιος, με αγωγή αντικαταθλιπτικών ( Cypralex ) και λίγου αντιψυχωσικού ( 100mg Solian ) έφευγαν, πλέον δέν παίρνω αντικαταθλιπτικά, τα μείωνα σιγά σιγα, απο μισό χαπάκι τη φορά μέχρι που τα σταμάτησα και τώρα παίρνω πλάον μόνο μισό χάπι Solian ( 50mg ) είμαι καλά, με εξαίρεση κάποια ήπια ψυχοσωματικά, μπορείς να τα κόψεις! απλά θέλει χρόνο και επιμονή - σε συμβουελεύω να τα κόψεις με συννενόηση γιατρού

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Απογοητευση απο τα παντα..
    By argy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 22-03-2010, 18:18
  2. Να προσπαθεις για το καλυτερο...παντα?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-07-2008, 11:47
  3. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  4. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 03:13
  5. Aυτό που με άλλαξε για πάντα
    By Sonia. in forum Κακοποίηση
    Replies: 37
    Last Post: 21-05-2007, 15:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •