Ψυχωση και αδρανεια-τεμπελια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ψυχωση και αδρανεια-τεμπελια....

    Ψυχωση και αδρανεια-τεμπελια μεχρι και στην...σκεψη.

    Πολλες φορες βαριεμαι ακομα και να σκεφτω , να το κουρασω δηλαδη , να το δουλεψω.

    Ελα να παιξουμε χαρτια...δεν παιζω βαριεμαι να...σκεφτομαι και να θυμαμε τα φυλλα , ελα να παιξουμε σκακι...αστο καλυτερα...μια γενικη βαριεμαρα.

    Σε γενικες γραμμες εχω πολλα ενδιαφεροντα που με κρατανε σε εγρηγορση , αλλα αισθανομαι οτι καπου χανω το τρενο στην καθημερινοτητα , δηλαδη μπορει να διαβαζω σε πανεπιστημιακο επιπεδο για παραδειγμα αλλα βαριεμαι να κανω μικρες καθημερινες εργασιες που βοηθουν να εξασκειται σωμα και πνευμα.

    Δεν ξερω εαν το περιγραφω καλα και θα ηθελα να ακουσω ομοιοπαθεις με την ιδια ασθενεια.

    Αισθανονται οπως εγω ή απλως ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλημερα!

    Μου εχει συμβει και εμενα αυτο. Να βαριεμαι να κανω καθημερινα πραγματα ενω να μπορω να διαβαζω για καποιο πτυχιο μου εκεινη την περιοδο. Πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο, οτι υπαρχει κατι που δεν σε γεμιζει και σε εχει ριξει. Ισως να φταιει οτι δεν δουλευεις (αν δεν κανω λαθος ειχες πει οτι εισαι ανεργος). Ισως δεν υπαρχει καποιο κινητρο στη ζωη σου ή εχεις βαρεθει. Κανεις καθολου βολτες ή εχεις κλειστει μεσα στο σπιτι? Παιζει ρολο και αυτο.. Επισης εχεις στοχους?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Κι εγω πριν το καλοκαιρι ειχα μια εντονη ραθυμια και κουραζομουν με το παραμικρο. Αρχισα να υποψιαζομαι οτι το χαπι που παιρνω για τον υποθυρεοειδισμο δεν με καλυπτει κι ετσι εκανα εξετασεις που επιβεβαιωσαν την υποψια μου. Πηγα στην ενδοκρινολογο,μου αλλαξε αγωγη και τωρα ειμαι περδικι(μεχρι τωρα τουλαχιστον!).

    Μην ανησυχεις...τα οσα περιγραφεις δεν ειναι "μονοπωλιο" των ψυχωσικων! Αρκετοι ανθρωποι αισθανονται ετσι κατα περιοδους!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Βρε μηπως πρεπει να κοιταξεις τον θυρεοειδη σου? Καποτε ειχα τρομερη κουραση, ατονια και καμια ορεξη για το οτιδηποτε και τελικα ετεινα να εχω θυρεοειδη τον οποιο προλαβα με χαπια.. και ετσι ρυθμιστηκα και το ελεγξα! Αλλαξαν ολα μετα.. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι θα το κοιταξω , ισως εκει να εξηγειται και το βαρος που εχω παρει αδικαιολογητα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    οι ψυχωσεις ειναι ενεργοβορες καταστασεις ,συναισθηματικα , ψυχολογικα ,νοητικα , σε ολα τα επιπεδα γενικα...
    Κι οταν δεν υπαρχει ενεργεια καποιος μηχανισμος φιλτραρει τα πραγματα -για λογους ασφαλειας- και 'αφηνει'
    να γινονται τα ακρως απαραιτητα.
    Δεν κουνας βλεφαρο αν δεν πει οκ αυτη η συγκεκριμενη βαλβιδα αποφασεων.
    Το ζητημα μαλλον πρεπει να στοχευθει στην αντληση περισοτερης ενεργειας απ το ζωτικο περιβαλλον κ στην εξοικονομιση απο τις σπαταλες
    ο θυροειδης κλπ ειναι συμπτωματολογια ,ειναι επομενο . Δεν περιτευει ενοειται να τα ελεγξει κανεις κι αυτα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και γω παιδια μια απο τα ιδια!
    ειναι φορες που μονο να αναπνεω με κουραζει ειδικα οταν γινεται το πανηγυρι μεσα μου...
    και οι αλλοι με λενε τεμπελα οταν κοιμαμαι πολυ!που αναγκαστικα κοιμασαι απο τα φαρμακα..:(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    keep όλοι το παθαίνουν αυτό καμιά φορά αλλά καλύτερα να παίρνεις απαντήσεις μόνο από ομοιοπαθείς γιατί οι υπόλοιποι ούτε το ίδιο πρόβλημα έχουν με σένα, ούτε την ίδια φαρμακευτική αγωγή πάιρνουν, οπότε και οι επιδράσεις στον δικό σου οργανισμό είναι τελείως διαφορετικές.


    Απ' ότι γνωρίζω για το αλτσχάιμερ είναι καλό οι ασθενείς να εξασκούν συχνά το μυαλό τους. Δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο για την ψύχωση. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    εγώ έχω ιδψ, αυτό που έχω παρατήρηση τώρα τελευταία είναι ότι βαριέμαι τα πάντα... τα ίδια ακριβώς με εσένα έχω.. σαν να μην δουλεύει το μυαλό μου σωστά.. επίσης ξεχνάω διαφορα πράγματα συνεχώς.. έχω και κάτι εμμονες ιδέες καθημερινά ότι είμαι άρρωστως ότι έχω κάποια ασθένεια κλπ... και μου έχει κόλληση ρε γαμώτο δεν φεύγει με τίποτα.. όλη μέρα μέσα στο μυαλό μου αυτές η σκέψεις...

    βασικά έχω μια διάθεση κατάθλιψης/μελαγχολίας όλη μέρα.. νιώθω κάτι σουβλιές στην καρδια.. σφίξιμο στην πλάτη στο πίσω μέρος τις καρδιας.. είμαι γενικά σε κατάσταση τρέλας μερικές φορες... με έχει κούραση αυτή η κατάσταση... :(

Similar Threads

  1. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  2. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  3. νεα αρχη-τερμα η αδρανεια.
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2009, 19:34
  4. Αδράνεια
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2009, 18:46
  5. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •