ΑΓΧΟΣ,ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ,ΦΟΒΙΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25

    ΑΓΧΟΣ,ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ,ΦΟΒΙΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!

    Τελευταίο μήνα έιμαι στρεσαρισμενος μέχρι τα άκρα..δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε λεπτό..κάθισα πριν από ένα μήνα και σκέφτηκα και συνέχεια έχω άγχος μην πεθάνω και διάφορα άλλα υπαρξιακά προβλήματα που μου έχουν κουράσει το μυαλό.. είμαι 17χρονων(ξαναγράφω για 2η φορά) έχω πάει παθολογο, καρδιολογο φέτος αρκετες φορές(είμαι αθλητής χρόνια) και μου λένε όλα καλά.. αλλά εγώ αμφισβητώ τέρμα συνέχεια έχω αίσθηση παλμών, νιώθω ένα κόμπο στον λαιμό,συνέχεια ψαχνω στο ίντερνετ και δεν αντέχω άλλο! Ενώ ποτε δεν είχα κάτι τέτοιο τελευταία έχω πολύ υπνοφοβια φοβάμαι μην κοιμηθώ και πάθω κάτι και τελειώσουν όλα..δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε λεπτό ούτε να κοιμηθώ με το κεφάλι μου ήσυχο! 17χρονων αγόρι

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Ψυχολόγο /ψυχίατρο. Χρειάζεσαι συνεδριες.

    Έχω το ίδιο θέμα με τον ύπνο. Και μένα κάπου στην ηλικία σου ξεκίνησαν όλα(και πιο νωρίς) τώρα είμαι 29. Φοβάμαι να κοιμηθώ και ειδικά όταν είμαι μόνος μου, για τους ίδιους λόγους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ψυχολόγο /ψυχίατρο. Χρειάζεσαι συνεδριες.

    Έχω το ίδιο θέμα με τον ύπνο. Και μένα κάπου στην ηλικία σου ξεκίνησαν όλα(και πιο νωρίς) τώρα είμαι 29. Φοβάμαι να κοιμηθώ και ειδικά όταν είμαι μόνος μου, για τους ίδιους λόγους.
    Θέλω να κοιμηθώ αλλά έχω πάντα φοβία στο να κοιμηθώ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Ψυχίατρο να πάρεις αγωγή και θα στρώσεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Ψυχίατρο να πάρεις αγωγή και θα στρώσεις
    Έχω την αίσθηση ταχυκαρδίας αλλά δεν έχω πως γίνεται.. θα πάω ψυχολόγο για αρχή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφέ ακούμε είμαι 27 χρονών και έχω αρωστοφοβεια από τότε που με θυμάμαι είναι όλα στο μυαλό δεν πρόκειται να πεθάνεις αυτό που χρειάζεσε είναι έναν καλό ΨΥΧΟΛΟΓΟ νασε κάνει να καταλάβεις πως όλα αυτά είναι στο μυαλό σου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αδελφέ ακούμε είμαι 27 χρονών και έχω αρωστοφοβεια από τότε που με θυμάμαι είναι όλα στο μυαλό δεν πρόκειται να πεθάνεις αυτό που χρειάζεσε είναι έναν καλό ΨΥΧΟΛΟΓΟ νασε κάνει να καταλάβεις πως όλα αυτά είναι στο μυαλό σου
    Δεν είναι μόνο αυτό..σκέφτομαι πάρα πολύ φιλοσοφικά κιόλας για το μέλλον πως θα είμαι.. φοβάμαι μην πάθω κάτι συνέχεια ξαφνικά..θα πάω σε ψυχολόγο αύριο να με βοηθήσει να σκέφτομαι καλύτερα..πάρα πολλά υπαρξιακά προβλήματα

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Καλωσόρισες!

    Κατ'αρχάς, σίγουρα ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου και, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα θεραπεύσει (ή έστω θα μετριάσει) τα αίτια ή τα συμπτώματα που σε καθιστούν δυσλειτουργικό ως προς το να είσαι ένας χαρούμενος και δημιουργικός άνθρωπος.

    Έχε υπόψη σου ότι είσαι ακόμα στην εφηβική σου ηλικία, όπου οι ορμόνες σου "χτυπάνε κόκκινο", συμβαίνουν "παράλογα" πράγματα όπως το να κλαις χωρίς λόγο και σκέψεις που δεν τις είχες σε νεότερη ηλικία κάνουν για πρώτη φορά την εμφάνισή τους (ορισμένες φορές, όπως διαπιστώνεις, με ολίγη αγένεια και χωρίς να σου χτυπήσουν πρώτα ευγενικά την πόρτα!). Αρχίζεις, αναπόφευκτα, να έχεις επίγνωση και της θνητότητάς σου. Κατά συνέπεια, προβληματισμοί για το θάνατο, για αν θα ζήσω πολλά χρόνια, για το τι υπάρχει μετά, για το αν υπάρχει κάτι μετά, για το νόημα της ζωής κλπ. είναι ερωτήματα που όλοι θέτουν στον εαυτό τους, αργά ή γρήγορα.

    Για τους καθαυτούς φιλοσοφικούς σου προβληματισμούς... ξανακαλωσόρισες! Πρέπει να σου επισημάνω πως ενδέχεται αυτές οι σκέψεις που κάνεις να μην "εξαφανιστούν", όπως σίγουρα εύχεσαι αυτή τη στιγμή. Κατ'αναλογία, σκέψου έναν άνθρωπο που έχει πάθος με το να παίζει κάποιο μουσικό όργανο. Υποθέτω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι κάνουν "μπαμ" εκείνοι που παίζουν από συνήθεια ή από περιστασιακό ενδιαφέρον και εκείνοι που "το έχουν", και που αν τους πάρεις την κιθάρα τους, το πιάνο τους κλπ. γίνονται δυστυχισμένοι. Σκέψου ότι ενδέχεται, όπως αυτοί έχουν πάθος με τη μουσική, εσύ να έχεις πάθος με τη φιλοσοφία.

    Το σημείο κλειδί: πρέπει να βρεις τον τρόπο το "πάθος" σου, αν είναι όντως έτσι και δεν πρόκειται για κάποιο σύμπτωμα μιας ευρύτερης ψυχοπαθολογικής κατάστασης (και εκεί έρχεται ο ειδικός να σε βοηθήσει να το ξεδιαλύνεις αυτό), να σε συναρπάζει αντί να σε φοβίζει. Τα μεγάλα ερωτήματα της ύπαρξης να σου προκαλούν το δέος και το ενδιαφέρον που σίγουρα προκάλεσε σε έναν αστρονόμο ερωτευμένο με το σύμπαν η πρώτη φωτογραφία μιας μαύρης τρύπας.

    Θα σου πρότεινα, σαν μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο της φιλοσοφίας, το βιβλίο "Ο κόσμος της Σοφίας" του Jostein Gaarder. Όπως περιγράφει και το οπισθόφυλλο, "Ένα μυθιστόρημα με ήρωες δύο διαφορετικές κοπέλες και έναν ανώνυμο επιστολογράφο. Ενα βιβλίο μυστηρίου. Ενα μυθιστόρημα σκέψης, γνώσης, πνεύματος, απόλαυσης, περιπέτειας. Kαι πάνω απ' όλα η Iστορία της Φιλοσοφίας από την αρχή ως την εξέλιξή της μέχρι σήμερα."

    Ξεκίνα από εκεί και κατευθύνσου σε ό,τι σου τραβήξει το ενδιαφέρον περισσότερο. Καλό ταξίδι!

Similar Threads

  1. Υπερβολικό άγχος-αρνητικες σκέψεις
    By elenii in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2019, 02:29
  2. Ανεξηγητο αγχος-αρνητικες σκεψεις
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2018, 02:09
  3. Άγχος,φοβίες, αρνητικές σκέψεις
    By Bill1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-02-2018, 21:10
  4. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 21:55
  5. αγχος,σκεψεις,φοβιες
    By speedman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2011, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •