Δεν μπορώ να ηρεμήσω μετα απο νεύρα η στεναχώρια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Δεν μπορώ να ηρεμήσω μετα απο νεύρα η στεναχώρια.

    Παιδιά καλησπέρα και παλι. Εχω καιρο να γράψω εδω και ήθελα να μοιραστώ κατι μαζι σας. Τα συμπτώματα μου κατα 90% έχουν φύγει ολα. Ούτε ταχυπαλμίες ούτε ζαλάδες ούτε κατι αλλο τρομακτικό μονο μερικές έκτακτες αραιά και που. Το μονο που δεν φεύγει με τιποτα ειναι οτι δεν μπορώ να ηρεμήσω εύκολα μετα απο στεναχώρια η αν νευριάσω. Κοκκινιζω και καίει το πρόσωπο μου και με πιάνει ζαλάδα. Νιώθω αδύναμο όλο μου το σώμα και φοβάμαι οτι καμια μερα στο μέλλον θα πάθω εγκεφαλικό απο τα νεύρα μου η απο μια στεναχώρια. Καίγεται όλο το πρόσωπο και γίνεται κατακόκκινο. Επίσης δεν μπορώ να κανω κατι γιαυτο εκείνη τη στιγμή γιατι δεν λειτουργώ κανονικά. Φοβάμαι πολυ οτι αυτο στο μέλλον θα ειναι πολυ κακό και λεω στο μέλλον γιατι τωρα ειμαι μονο 24. Αν απο τωρα εχω τέτοια δείγματα στο μέλλον το εγκεφαλικό το εχω σίγουρο. Εκτός του οτι κοκκινιζω η καρδιά παει σαν μηχανάκι αλλα αυτο ειναι φυσιολογικό όταν νευριάζει κάποιος. Δεν ξερω τι μπορώ να κανω και κάποια πραγματα δεν μπορεις να τα αποφύγεις. Το κακό ειναι οτι αργω να ηρεμήσω τελείως! Ποσο μαλλον αν το εχω στο κεφάλι μου αυτο το πράγμα μετα και δεν λεει να φύγει.. όσο σκέφτεσαι το πρόβλημα δεν ηρεμεις. Και κάποια πραγματα δεν γίνεται να μη τα σκέφτεσαι! Άνθρωποι είμαστε κατι θα τύχει θα μευριασουμε. Θα μας αδικήσουν θα θελουμε να βρούμε το δίκιο μας αλλιώς θα είμαστε μια ζωή τουμπεκί για να είμαστε ήρεμοι. Δεν ξερω τι να κανω παιδιά. Έφυγαν ολα τα αλλα αλλα με αυτα που παθαίνω φοβάμαι οτι θα ξαναέρθουν. Αν μπορείτε και ξέρετε κατι να μου προτείνετε θα ήμουν ευγνώμων!

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα φίλε μου.. Είπες ότι παίρνεις ομοιοπαθητικα..απο όσο ξέρω έχει χάπι το οποίο μπορεις να το πάρεις και να ηρεμήσεις.. Εχω και εγώ θεμα όταν συμβεί κάτι το οποίο θα με αναστατώσει να κρατήσει μέρες.. Ψυχοθεραπεία είπες πως κάνεις; Δεν θυμάμαι. Ασκήσεις με αναπνοές σου έχει δείξει; με βοηθάνε εμένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα φίλε μου.. Είπες ότι παίρνεις ομοιοπαθητικα..απο όσο ξέρω έχει χάπι το οποίο μπορεις να το πάρεις και να ηρεμήσεις.. Εχω και εγώ θεμα όταν συμβεί κάτι το οποίο θα με αναστατώσει να κρατήσει μέρες.. Ψυχοθεραπεία είπες πως κάνεις; Δεν θυμάμαι. Ασκήσεις με αναπνοές σου έχει δείξει; με βοηθάνε εμένα.
    Ναι μου εχει δείξει. Απλά σε κάποια πραγματα φιλε δεν βοηθάει καθόλου. Ειδικα όταν σε αδικούν η όταν εχεις δίκιο και σου λένε το αντίθετο το σκέφτεσαι συνέχεια και μεχρι να βρεις το δίκιο σου συνεχίζεις και νευριάζεις και δεν εχει αποτέλεσμα. Αφου τελειώσει όλο αυτο τοτε μπορεις να κανεις αναπνοές. Ναι παίρνω κάποια ομοιοπαθητικά τα οποία βοηθανε πολυ αλλα τυχαίνει να έχουν τελειώσει. Άνθρωποι είμαστε και κάποια πραγματα δεν τα ανεχόμαστε. Και οι στεναχώριες ερχονται εκει που δεν το περιμένεις όποτε τι να κανεις; Ειναι ενα δύσκολο θέμα. Κατα τ’αλλα ειμαι καλα τα συμπτώματα έχουν φύγει κατα 90%

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    ταυτίζομαι απόλυτα με όσα γράφεις, λες και έχουμε τηλεπάθεια!
    Και εγώ τα ίδια, έχω μαζέψει πολλά μέσα μου από αδικίες που έχω υποστεί, τα σκέφτομαι κάθε μέρα , τα βρίσκω μπροστά μου και κοντεύω να σκάσω! Η καρδιά μου πάει σαν πύραυλος! Πολλά νεύρα, οργή, απελπισία, θυμός.
    Το καλύτερο είναι να βρεθεί λύση.... Μέχρι τότε μπορείς να δοκιμάσεις να πίνεις καθημερινά χαμομήλι με μέλι, καθώς και ένα ποτηράκι (125ml) κόκκινο κρασί μετά το φαγητό (μεσημέρι-βράδυ).

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Παιρνε λιγη βαλεριανα ή ζαναξ όταν είσαι σε υπερενταση. Εγώ δεν παρατηρω να μου συμβαίνει αυτό, αλλά αν γίνει κάτι, συνήθως μου φέρνει υπερενταση που βγαίνει σε αϋπνία.

    Εισαι σιγουρος ότι έχεις ταχυπαλμια ή είναι ιδέα σου; Εχεις μετρησει τους παλμους όταν συμβαίνει αυτό;

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ναι μου εχει δείξει. Απλά σε κάποια πραγματα φιλε δεν βοηθάει καθόλου. Ειδικα όταν σε αδικούν η όταν εχεις δίκιο και σου λένε το αντίθετο το σκέφτεσαι συνέχεια και μεχρι να βρεις το δίκιο σου συνεχίζεις και νευριάζεις και δεν εχει αποτέλεσμα. Αφου τελειώσει όλο αυτο τοτε μπορεις να κανεις αναπνοές. Ναι παίρνω κάποια ομοιοπαθητικά τα οποία βοηθανε πολυ αλλα τυχαίνει να έχουν τελειώσει. Άνθρωποι είμαστε και κάποια πραγματα δεν τα ανεχόμαστε. Και οι στεναχώριες ερχονται εκει που δεν το περιμένεις όποτε τι να κανεις; Ειναι ενα δύσκολο θέμα. Κατα τ’αλλα ειμαι καλα τα συμπτώματα έχουν φύγει κατα 90%
    Όταν έχεις δίκιο.. Θα πιστεύεις σε αυτό μέχρι να σου αποδείξουν το αντίθετο. Με επιχειρήματα!! Αν δεν το κάνουν και σου αλλάζουν απλά γεγονότα τότε συνεχίζεις να πιστεύεις ότι έχεις δίκιο. Φαίνεται μάλλον ότι δεν έχεις τόση εμπιστοσύνη του εαυτού σου..
    Θες να πεις τι έγινε; Ίσως σε ηρεμησει αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όταν έχεις δίκιο.. Θα πιστεύεις σε αυτό μέχρι να σου αποδείξουν το αντίθετο. Με επιχειρήματα!! Αν δεν το κάνουν και σου αλλάζουν απλά γεγονότα τότε συνεχίζεις να πιστεύεις ότι έχεις δίκιο. Φαίνεται μάλλον ότι δεν έχεις τόση εμπιστοσύνη του εαυτού σου..
    Θες να πεις τι έγινε; Ίσως σε ηρεμησει αυτό.
    Γενικά το λεω φιλε. Επειδή επιμένω στο δίκιο μου και δεν υπάρχουν επιχειρήματα αυτο με τρελαίνει. Κάποιοι άνθρωποι δεν δέχονται ποτε οτι έχουν άδικο και αυτο με εκνευρίζει αφάνταστα. Μετα απο ενα σημείο σκας δεν αντέχεις αλλο. Όταν ο αλλος ειναι αναίσθητος και επιμένει τοτε τι να κανεις; Να του βουλώσεις για να μη πάθεις τιποτα; Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω φιλε μου. Όταν ο αλλος με λίγα λογια σε δουλεύει η δεν δέχεται το προφανές τοτε τι κανεις; Εγω μια χαρά πιστεύω στον εαυτό μου και δεν τα παρατάω και ειμαι άνθρωπος που αν κατι με ενοχλεί μιλαω απευθείας και οτι και να ειναι δεν εχω κανένα κόλλημα και στον οποιοδήποτε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παιρνε λιγη βαλεριανα ή ζαναξ όταν είσαι σε υπερενταση. Εγώ δεν παρατηρω να μου συμβαίνει αυτό, αλλά αν γίνει κάτι, συνήθως μου φέρνει υπερενταση που βγαίνει σε αϋπνία.

    Εισαι σιγουρος ότι έχεις ταχυπαλμια ή είναι ιδέα σου; Εχεις μετρησει τους παλμους όταν συμβαίνει αυτό;
    Εκείνη την στιγμή Αντώνη δεν σκέφτεσαι ούτε τη βαλεριάνα ούτε τιποτα αλλο. Ολοι οι άνθρωποι έχουμε νεύρα και δύσκολες στιγμές και στεναχώριες. Απλά πιστεύω οτι αυτο μελλοντικά θα προκαλέσει προβλήματα στη υγεία μου και αυτο ειναι αποδεδειγμένο! Οι παλμοί μου φιλε ανεβαίνουν γιατι ειναι φυσιολογικό να ανέβουν όταν νευριάζω η όταν εχω μεγάλη στεναχώρια και άγχος. Δεν χρειάζεται να μετρήσω και εκείνη τη στιγμή ούτε που το σκέφτομαι πίστεψε με. Όταν κάθομαι να ηρεμήσω και ειμαι φουλ κόκκινος και καίω τοτε τα σκέφτομαι και λεω θα πάθω κανένα εγκεφαλικό. Τσάι και τέτοια πινω το βραδυ και τα ομοιοπαθητικά βοηθανε αλλα δε γίνεται όταν παθαίνω κατι τέτοιο η τυχαίνει γιατι ανθρώπινο ειναι κάποια στιγμή θα τύχει. Αν με το παραμικρό παίρνω χάπια τοτε τι κανουμε; Εκείνη τη στιγμή πρέπει να μάθουμε να γίνουμε αναίσθητοι και να τους γράφουμε όλους. Αλλα δεν γίνεται δυστυχώς!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    ταυτίζομαι απόλυτα με όσα γράφεις, λες και έχουμε τηλεπάθεια!
    Και εγώ τα ίδια, έχω μαζέψει πολλά μέσα μου από αδικίες που έχω υποστεί, τα σκέφτομαι κάθε μέρα , τα βρίσκω μπροστά μου και κοντεύω να σκάσω! Η καρδιά μου πάει σαν πύραυλος! Πολλά νεύρα, οργή, απελπισία, θυμός.
    Το καλύτερο είναι να βρεθεί λύση.... Μέχρι τότε μπορείς να δοκιμάσεις να πίνεις καθημερινά χαμομήλι με μέλι, καθώς και ένα ποτηράκι (125ml) κόκκινο κρασί μετά το φαγητό (μεσημέρι-βράδυ).
    Πινω χαμομήλι κάθε βραδυ και Μαλιστα έφερα απο Γερμανία τσάι για χαλάρωση. Επειδή δεν πινω καφε πινω κάθε μερα τσάι Ειδικα το βραδυ πριν κοιμηθω! Το κρασι δεν το μπορώ το κόκκινο Ειδικα με χαλάει και ζαλίζομαι απευθείας. Κοκκινιζω παλι και δεν το μπορώ. Μονο λευκό πινω!

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Γενικά το λεω φιλε. Επειδή επιμένω στο δίκιο μου και δεν υπάρχουν επιχειρήματα αυτο με τρελαίνει. Κάποιοι άνθρωποι δεν δέχονται ποτε οτι έχουν άδικο και αυτο με εκνευρίζει αφάνταστα. Μετα απο ενα σημείο σκας δεν αντέχεις αλλο. Όταν ο αλλος ειναι αναίσθητος και επιμένει τοτε τι να κανεις; Να του βουλώσεις για να μη πάθεις τιποτα; Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω φιλε μου. Όταν ο αλλος με λίγα λογια σε δουλεύει η δεν δέχεται το προφανές τοτε τι κανεις; Εγω μια χαρά πιστεύω στον εαυτό μου και δεν τα παρατάω και ειμαι άνθρωπος που αν κατι με ενοχλεί μιλαω απευθείας και οτι και να ειναι δεν εχω κανένα κόλλημα και στον οποιοδήποτε!
    Η συμπεριφορά των άλλων είναι καθαρά θέμα δικό τους.. Όχι δικό σου. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά και φέρεται με βάση τα βιώματα του και τον τρόπο που σκέφτεται.. Όταν ο άλλος δεν σου φέρεται με σεβασμό απλά τον κάνεις στην άκρη. Δεν θα χαλάς την υγεία σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η συμπεριφορά των άλλων είναι καθαρά θέμα δικό τους.. Όχι δικό σου. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά και φέρεται με βάση τα βιώματα του και τον τρόπο που σκέφτεται.. Όταν ο άλλος δεν σου φέρεται με σεβασμό απλά τον κάνεις στην άκρη. Δεν θα χαλάς την υγεία σου.
    Αυτο θέλω να σου πω. Κάποιους δεν μπορεις να τους κανεις περα είτε επειδή ειναι δουλεια σου είτε στην οικογένεια είτε επειδή δεν πρέπει εκείνη τη στιγμή να τους κανεις περα γιατι θα χάσεις το δίκιο σου. Πχ παράδειγμα σου δίνω τωρα. Εισαι εξω με το αυτοκίνητο και κάποιος ερχεται και σε τρακάρει και πέφτει πάνω σου και σου λεει εσυ φταις και σου την μπαινει κιολας η γίνεται κατι μπροστά στα μάτια σου και μετα λες γιατι το έκανες αυτο και σου λεει δεν το έκανα αυτο ενώ το εκανε μπροστά στα μάτια σου. Κάποιοι άνθρωποι σε ενδιαφέρουν θες δε θες επειδή ειναι οικογένεια και κάποια θέματα δεν μπορεις να τα αποφύγεις αυτο προσπαθώ να εξηγήσω. Εγω τουλάχιστον σε κάποια πραγματα δε μπορώ να κλείσω το στόμα μου. Ετσι ειμαι εγω αλλα πιστεύω και ολοι οι άνθρωποι ειναι ετσι. Λίγοι ειναι που δεν ενδιαφέρονται και αυτοι ζουν πιο πολυ και πιο καλα απο όλους! Εμένα το θέμα μου ειναι οτι όταν συμβαίνει αυτο η μι μεγάλη στεναχώρια να μπορώ να το αντιμετωπίσω ετσι ώστε να μη πάθω κατι κακό με την υγεία μου! Μετα απο στεναχώρια ερχεται και το άγχος ερχονται και χίλια δυο που δεν αποφεύγεις πολλές φορές. Αλλα εκείνη τη στιγμή που γίνομαι κόκκινος βράζω και πραγματικά νιώθω οτι θα σκάσει το κεφάλι μου κατι πρέπει να κανω..

  12. #12
    george1520
    Guest
    Ξέρω πως είναι γιατί έτσι είμαι κι εγώ.. Αλλα δεν σταματάω να υποστηρίζω αυτά που πιστεύω ακόμη και αν ο αλλος κάνει το μαύρο άσπρο. Νομίζω πιο πολύ σε κουράζει το γεγονός ότι προσπαθείς να δείξεις ότι έχεις δίκιο σε ανθρώπους που δεν θέλουν να το δουν πάρα το πως θα είσαι μετά.. Ίσως κάποιες φορές να μη χρειάζεται τόση προσπάθεια να δείξεις στους άλλους ότι έχεις δίκιο και να αφήσεις τον χρόνο να το κάνει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ξέρω πως είναι γιατί έτσι είμαι κι εγώ.. Αλλα δεν σταματάω να υποστηρίζω αυτά που πιστεύω ακόμη και αν ο αλλος κάνει το μαύρο άσπρο. Νομίζω πιο πολύ σε κουράζει το γεγονός ότι προσπαθείς να δείξεις ότι έχεις δίκιο σε ανθρώπους που δεν θέλουν να το δουν πάρα το πως θα είσαι μετά.. Ίσως κάποιες φορές να μη χρειάζεται τόση προσπάθεια να δείξεις στους άλλους ότι έχεις δίκιο και να αφήσεις τον χρόνο να το κάνει.
    Αυτό που είπες το μαυρο άσπρο κανουν κάποιοι άνθρωποι. Όχι εκείνη τη στιγμή ούτε που σκέφτομαι την υγεία μου. Μετα όταν κάθομαι και ηρεμώ τα νιώθω πολυ πιο έντονα και με τρομάζουν! Απλά δε κάποια θέματα δεν μπορεις να κανεις πίσω φιλε μου! Ειναι αδύνατο να κλείνεις το στόμα σου παντού. Εκει που εχω άδικο δεν μιλαω ετσι ειμαι. Αλλα αν εχω δίκιο δεν θα σταματήσω!

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Αυτό που είπες το μαυρο άσπρο κανουν κάποιοι άνθρωποι. Όχι εκείνη τη στιγμή ούτε που σκέφτομαι την υγεία μου. Μετα όταν κάθομαι και ηρεμώ τα νιώθω πολυ πιο έντονα και με τρομάζουν! Απλά δε κάποια θέματα δεν μπορεις να κανεις πίσω φιλε μου! Ειναι αδύνατο να κλείνεις το στόμα σου παντού. Εκει που εχω άδικο δεν μιλαω ετσι ειμαι. Αλλα αν εχω δίκιο δεν θα σταματήσω!
    Δεν είπα παντού.. Είπα πως κάποτε χρειάζεται να μην πεις τίποτα. Ειτε δεν υπάρχει λόγος να αποδείξεις αυτά που λες, είτε επειδή δεν χρειάζεται να χαλαστεις, είτε γιατί ο χρόνος θα δείξει την αλήθεια. Η σιωπή είναι χρυσός.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν είπα παντού.. Είπα πως κάποτε χρειάζεται να μην πεις τίποτα. Ειτε δεν υπάρχει λόγος να αποδείξεις αυτά που λες, είτε επειδή δεν χρειάζεται να χαλαστεις, είτε γιατί ο χρόνος θα δείξει την αλήθεια. Η σιωπή είναι χρυσός.
    Δυστιχως έπεσα σε φάση που ειναι απο αυτές που δεν μπορεις να κανεις αλλιώς και τρελάθηκα! Δεν μπορώ να ηρεμήσω εύκολα μετα και το ενα φέρνει το αλλο!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-11-2019, 16:44
  2. Έκτακτες συστολές μετά από στεναχωρια
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-2019, 19:41
  3. Μούδιασμα μετα απο νεύρα!!
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-04-2019, 23:35
  4. δεν μπορω να ηρεμησω σε μια αγκαλια
    By adriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 19-03-2013, 11:22
  5. Δεν μπορω να ηρεμησω/χαλαρωσω καθολου :/
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-01-2013, 12:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •