κιλά και σχέσεις - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 192
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Έχεις κάποιο κόλλημα που σχετίζεται με εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Και συλλογή πτυχίων ; Να ξέρω με τι έχω να κάνω .
    Το οικονομικό επίπεδο ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ;;;;

    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ & ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ... κατανοείς τι σημαίνουν ;;;;
    Κατανοείς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ;;;;;
    Κάποιος που δεν έχει τελειώσει ούτε το δημοτικό ... γιατί ήταν βλάκας ... αλλά έχει 45 διαμερίσματα .... αντικειμενικής αξίας 10 εκατομυρίων ευρώ ....
    που αποδίδουν ενοίκια 45.000€ το μήνα ....

    αν παντρευτεί κάποια που τέλειωσε ... μαθηματικό .... φυσικό ... έκανε μεταπτυχιακά στην αστροφυσική ... και ... διδακτορικό στη νάσα ....
    είναι κατώτερός της οικονομικά ;;;;;

    ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΠΤΥΧΙΑ ... είναι σαφές αυτό ;;;;;;
    Κι εγώ με άριστα το 20 , στις εισαγωγικές .... είχα 18.7/20 .... τι πάει να πει ;;;;
    Συμμαθητής μου στο γυμνάσιο ... που δεν πήγε λύκειο ... ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΛΥΚΕΙΟ ... όχι δεν τέλειωσε ΑΕΙ ....
    βγάζει τα 50πλασια από μένα .... τα 50πλάσια ... το πιάνεις το νούμερο ;;;;;;;

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Έχεις κάποιο κόλλημα που σχετίζεται με εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Και συλλογή πτυχίων ; Να ξέρω με τι έχω να κάνω .
    Το οικονομικό επίπεδο ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ;;;;

    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ & ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ... κατανοείς τι σημαίνουν ;;;;
    Κατανοείς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ;;;;;
    Κάποιος που δεν έχει τελειώσει ούτε το δημοτικό ... γιατί ήταν βλάκας ... αλλά έχει 45 διαμερίσματα .... αντικειμενικής αξίας 10 εκατομυρίων ευρώ ....
    που αποδίδουν ενοίκια 45.000€ το μήνα ....

    αν παντρευτεί κάποια που τέλειωσε ... μαθηματικό .... φυσικό ... έκανε μεταπτυχιακά στην αστροφυσική ... και ... διδακτορικό στη νάσα ....
    είναι κατώτερός της οικονομικά ;;;;;

    ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΠΤΥΧΙΑ ... είναι σαφές αυτό ;;;;;;
    Κι εγώ με άριστα το 20 , στις εισαγωγικές .... είχα 18.7/20 .... τι πάει να πει ;;;;
    Συμμαθητής μου στο γυμνάσιο ... που δεν πήγε λύκειο ... ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΛΥΚΕΙΟ ... όχι δεν τέλειωσε ΑΕΙ ....
    βγάζει τα 50πλασια από μένα .... τα 50πλάσια ... το πιάνεις το νούμερο ;;;;;;;
    Εσύ λοιπον ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τους ανθρώπους και τους κατατάσσεις ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ; Αυτο μας λες;
    Και δεν ντρέπεσαι κιόλας να το λες; Τι να συζητήσω τώρα με ένα άτομο του επιπέδου σου; Σου είπα ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ !

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by little View Post
    Εσύ λοιπον ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τους ανθρώπους και τους κατατάσσεις ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ; Αυτο μας λες;
    Και δεν ντρέπεσαι κιόλας να το λες; Τι να συζητήσω τώρα με ένα άτομο του επιπέδου σου; Σου είπα ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ !
    Εγώ ;;;;;;;
    Το να συζητάς για ... μόρια εισαγωγής σε σχολές ... θυμίζει απόφοιτους λυκείου ....
    ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ !!!!!
    ΟΛΟΙ ΜΕΤΡΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by little View Post
    αυτη ειναι η απαντηση μου στο παραπανω μελος που λεει πως οι γυναικες ειναι αγραμματες που βρίσκουν μορφωμένους ! Δηλαδη τι αλλο να πω...εγω ξερω το αντιθετο μορφωμενες να τους την πεφτουν άτομα απο ΤΕΙ και ολο να παραπονιούνται. (οχι πως εχουν κατι τα ΤΕΙ αλλα εκεινες θελαν να μην ειναι απο ΤΕΙ αλλα απο καποια καλυτερη σχολη)
    Αυτος ζει 200 χρονια πισω...ουτε καν το 93 λοιπον !
    Ελα να σου πω κάτι που ισχυε και καθε χρονο μετά απο σχεδόν 30 χρονια ισχύει ακόμα. Ενα παιδί μπορεί να είναι πανέξυπνο, μεθοδικό, εργατικό αλλά να μην μπορεί να σπουδάσει σε πανεπιστήμιο . Εγώ απο το 1993 κάθε χρονο λύνω από φετιχ τα θέματα που βάζουν σε μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία. Σε διαβεβαιώνω λοιπόν πως αν οι γονείς ενός παιδιού δεν μπορούν να το στείλουν φροντιστήριο, αυτό το παιδί δεν πρόκειται να περάσει σε πανεπιστήμιο. Είναι αδύνατον, γιατί το ίδιο το κράτος παρέχει σχολικά βιβλία που είναι κατώτερα των περιστάσεων, είναι βιβλία που δεν δίνουν την δυνατότητα σε κάποιο μαθητή αν τα μελετήσει να περάσει. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει ούτε με βοηθήματα που ενδεχομένως θα πληρώσει από εκδοτικούς οίκους που έχουν ως αντικείμενο τις πανελλαδικές εξετάσεις. Εμείς για παράδειγμα που είχαμε δέσμες έπρεπε να γνωρίζαμε άριστα την ύλη όλου του λυκείου. Σκεψου κάτι απλό το 93 που μπηκα εγώ πανεπιστήμιο στα 17 μου με κερδισμενη χρονιά το 90% στην Ελλάδα στο μάθημα της φυσικής είχε γράψει κάτω από την βάση. Αυτό το 90% πήγαινε φροντιστήριο, αλλά να που παρόλο που πήγαινε απέτυχε παταγωδώς.

    Το 2013 στα μαθηματικά εγώ χρειάστηκα 1 ώρα για να λύσω τα θέματα όταν όλες τις υπόλοιπες χρονιές έκανα περίπου 40 λεπτά στις υπόλοιπες εξετάσεις που έλυνα τα προηγούμενα χρονια και φυσικά εκεινη την χρονια οι μαθητες στα μαθηματικά απετυχαν σε μεγαλο ποσοστό

    Η σχολή δεν καθορίζει την παιδεία και την μόρφωση ενός ανθρώπου. Δεν μπορείς για παράδειγμα να πεις πως ένας οπτομετρης που έχει βγάλει ΤΕΙ ή ένας φυσικοθεραπευτής, δεν έχει επίπεδο ή δεν είναι μορφωμένος. Βεβαια μπορείς να μου πεις μα το λες εσύ που θα ήθελες γκομενα πολυτεχνείου; Και εεγώ λάθος είμαι, απλώς επειδή είχα συναναστροφές ,ε αυτές τις κοπέλες τις ξέρω πως είναι, πως σκέφτονται κτλ για αυτό όχι επειδή τελειώσαν ντε και καλά πολυτεχνείο.

    Ενταξει η καθε γυναικα έχει οποιον θελει διπλα της, αλλά δεν νομίζω πως θα πρέπει να αποτελει κριτήριο το αν περασε σε ΑΕΙ ή εκανε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Εντάξει είναι λογικό η πιστοποιημένη γνώση σε ανώτατο επίπεδο να προκαλεί έλξη, αλλά δεν νομίζω πως θα πρέπει να αποτελει κριτήριο απορριψης η μη κατοχή πτυχιου ΑΕΙ. Βεβαια η καθε γυναίκα επιλέγει ό,τι εκείνη θέλει.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και να σου πω και κατι άλλο έχω κολλητό που έχει Phd στη Βιοχημεία με όνειρο να γινει βιοχημικός απο μικρο παιδί και με τα μορια που έγραψε εμπαινε πρωτος Ιατρική Αθηνών και όμως αυτός ήθελε βιοχημικό, ξέρεις με πόσα ζει το μήνα; 1200 ευρώ, αυτός είναι ο μισθός του και όταν ήρθε να με βρει μια ημέρα στην εταιρία μου ειπε επι λεξει "να πανε να γαμηθουνε και τα εργαστηρια και οι ερευνες, 100 φορές να έκανα την δουλειά σου" και του απάντησα πως αν αξιζαν οι ερευνες δεν θα ήμουνα Ελλάδα, ακόμα Αγγλία θα ήμουν...

  6. #171
    garfield
    Guest
    Εμένα πάντως μερικές φορές αισθάνομαι ότι το πτυχίο μου κατέστρεψε τη ζωή με την έννοια ότι θα μπορούσα να κανω τόσα πράγματα αντί να ασχολούμαι με αυτό. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα ήμουν καλύτερα αν δούλευα σε ενα σουπερ μάρκετ π.χ.
    Θέλω να πω πως δεν είναι υποχρεωτικό όλοι να σπουδάσουν αλλά στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη πίεση από την οικογένεια για το πολυπόθητο πτυχίο.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Απλώς η θετική κατεύθυνση ξερεις τι προσφέρει; Ας παρουμε για παράδειγμα ένα πλακά που βγαζει μεροκάματο 100 ευρωκαι δουλευει 24 μέρες το μήνα και καποιον του πολυτεχνειου που αμοιβεται με 1300 ευρω και παιζουν και οι δυο στοίχημα. Ο πλακάς θα παιζει στοιχημα αγνοώντας την μαθηματική πλευρά του στοιχήματος και θα χάνει, ο άλλος θα πει ας κανω ένα research τι έγινε τα τελευταια 5 χρονια να δουμε αν υπαρχει καποιο edge. Θα το ψάξει και καποια στιγμή θα ανακαλύψει πως αν διαλέγει ματς με συγκεκριμένα κριτήρια θα μπορουσε για παράδειγμα τα τελευταία 5 χρονια να ειχε παιξει 500 στοιχήματα στην απόδοση του 1,16 και να κερδιζε τα 450. Δηλαδη 450/500= 90% 1/0.9=1,11 Αρα εφόσον ποντάρει στο 1,16 και με την προυποθεση να συνεχισει να ισχυει το ποσοστο του 90% να κερδίζει 1.05 το οποιο ναι μεν ειναι κέρδος αλλα για να το καρπωθεί χρειάζεται πολύ μεγάλο επένδυσης της ταξεως των 20 ή 30 χιλιαδων ευρώ. Με 1300 ευρώ μισθό η περίπτωση κρίνεται άτοπη. Ο πλακάς από την άλλη αν δεν επαιζε όπως έπαιζε, σε καποιο χρονικο σημειο της ζωής του θα μπορουσε να το κάνει αν ειχε τα εφοδια της γνωσης.

    Αυτή ειναι η διαφορα του μορφωμενου με τον τεχνίτη... και τι έγινε δηλαδή που εβγαλες πολυτεχνείο και είσαι εξυπνος; Τιποτα και οι δυο στο ιδιο καζανι βράζουν....ασε που ο πλακας έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο....δεν το συζητάμε αυτό...
    Last edited by mindcrime; 12-06-2022 at 02:33.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εμένα πάντως μερικές φορές αισθάνομαι ότι το πτυχίο μου κατέστρεψε τη ζωή με την έννοια ότι θα μπορούσα να κανω τόσα πράγματα αντί να ασχολούμαι με αυτό. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα ήμουν καλύτερα αν δούλευα σε ενα σουπερ μάρκετ π.χ.
    Θέλω να πω πως δεν είναι υποχρεωτικό όλοι να σπουδάσουν αλλά στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη πίεση από την οικογένεια για το πολυπόθητο πτυχίο.
    Για εμένα προσωπικά αυτό που αξίζει στην ζωή δεν είναι τα πτυχία, τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά. Είναι να κάνεις ως επάγγελμα αυτό που πραγματικά αγαπάς ή αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένο ό,τι και αν είναι αυτό. Αυτό θεωρώ πως έχει σημασία στη ζωή, να κάνεις αυτό που αγαπάς ακομα και αν αυτό σημαινει πως δεν θα γυρισει να σε δει καμία γιατι δεν έχεις πτυχίο, ας είναι 100 φορές να κανεις αυτό που σε κανει να νιωθεις καλά και ας μην γυρισει να σε κοιταξει ποτε καμία.

  9. #174
    garfield
    Guest
    Ε ναι αλλά σε μια κοινωνία που όλοι θέλουν να γίνουν τραγουδιστές, μοντέλα, δημοσιογραφοι και ηθοποιοί γιατί αυτά προβάλλει η τηλεόραση και τα σοσιαλ μίντια ποιος θα έκανε τις άλλες δουλειές οπως να δουλέψει στο εργοστάσιο ή στα χωράφια; Οπότε και πάλι κάποιοι θα έκαναν δουλειές που δεν τους αρέσουν. Αλλά θα έπρεπε να πληρώνονται καλυτερα γι αυτό.
    Άλλα ο,τι και να κάνεις απαιτεί μία πειθαρχία ακόμα και να σ' αρέσει η δουλειά κάποιες φορές θα βαριέσαι.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Εγώ ;;;;;;;
    Το να συζητάς για ... μόρια εισαγωγής σε σχολές ... θυμίζει απόφοιτους λυκείου ....
    ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ !!!!!
    ΟΛΟΙ ΜΕΤΡΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.
    Κρίνει με βαση το χρημα ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΦΕΛΟΣ απο τον αλλον...πχ να ψαχνει καποια χορηγο. Αλλιως δεν αυξάνεται η αξια του ανθρωπου με το χρημα ! Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου πόσα λεφτά έχεις εσύ και ο καθένας! Δεν μπα να σαι ζάμπλουτος για μένα απο την στιγμή που δεν είσαι καλός άνθρωπος δεν αξίζεις. Τέλος.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Δεν διαφωνώ πως μπορεί ένας τεχνίτης να βγάζει παραπάνω λεφτά από κάποιον με μόρφωση αλλα ξέρετε με τι νεύρα θα γυρνά σπίτι απο την κούραση και θα ξεσπά πάνω στην γυναίκα του, τα παιδιά του κλπ;
    Ε εγώ δεν θέλω να βρω τεχνίτη και να τρώω στην μάπα τα νεύρα που εύλογα θα έχει....συν ότι πρέπει να μπορείς να συνεννοηθείς με τον άλλον. Και χωρίς μόρφωση δεν γίνεται, το ξέρω από στενούς συγγενείς μου. Όσο να ναι υπάρχει χάσμα απίστευτο. Σίγουρα δεν αποτελεί μοναδικό κριτήριο η μόρφωση αλλά είναι σημαντικό. Έστω ο άλλος για μένα πρέπει αν χει τελειώσει μία σχολή και αν μην ειναι η τοπ

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,753
    Quote Originally Posted by little View Post
    Δεν διαφωνώ πως μπορεί ένας τεχνίτης να βγάζει παραπάνω λεφτά από κάποιον με μόρφωση αλλα ξέρετε με τι νεύρα θα γυρνά σπίτι απο την κούραση και θα ξεσπά πάνω στην γυναίκα του, τα παιδιά του κλπ;
    ο ρατσισμος σου η μισανδρια σου το κομπλεξ σου προς τους αντρες εχει ξεπερασει καθε οριο

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ο ρατσισμος σου η μισανδρια σου το κομπλεξ σου προς τους αντρες εχει ξεπερασει καθε οριο
    Γιατί εσύ θίχτηκες τώρα με την αλήθεια; Τον ρατσισμό που τον είδες; Σε παρακαλώ πολύ κάνε μου την χάρη !
    Η αλήθεια ειναι αν ο αλλος λιώνει όλη μερα στην δουλειά και κανει μια βαρυά δουλειά πχ οικοδόμος δεν θα γυρνά με στις γλύκες σπίτι. Εδω κάτι απλό μπορεί να συμβεί και να χαλάσει η διάθεση του αλλου και να έχει νεύρα. Και αυτο δεν αφορά μονο τους άντρες και μια γυναικα αν τις φέρονται χάλια σε μια δουλειά λογικό να εχει και αυτή νεύρα.
    Κομπλεξ να έχω για ποιο λόγο προς τους άντρες; Έχουν παραπάνω προσόντα από εμένα μήπως και δεν το ξέρω;

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by little View Post
    Αν τις παραμυθιάζουν ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ φορες εδω μεσα, πως θελουν σχεση ή εχουν κρυφη αλλη σχεση και δεν τους το λενε, δεν ειναι δυσκολο! Επίσης εχει γινει και μοδα πως πρωτα κανουμε σεξ και μετα σχεση και οι κοπελες πανε μαζι τους γιατι φοβούνται μην τους χάσουν (τρομαρα τους) και θεωρουν πως θα κανουν και σχεση μετα. Που δεν συμφωνω προσωπικά το εχω ξαναπει, οποιος θελει πραγματικα περιμενει.
    Δηλαδή η πλειοψηφία των γυναικών είναι χάπατα που τρώνε παραμύθια ή ανασφαλείς άνθρωποι που κάθονται να τους κερατώνουν ή κάνουν σεξ μπας και κάνουν σχέση...

    Είναι θλιβερή η γνώμη που έχετε για την κοινωνία. Εγώ δίπλα μου βλέπω πως σαφώς υπάρχουν κι αυτά, αλλά όχι, δεν είναι η πλειοψηφία. Υπάρχουν (ευτυχώς) και άνθρωποι που κάνουν όμορφες σχέσεις ή κάνουν σεξ γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς να περιμένουν κάτι ή γενικά που τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και δεν ετεροκαθορίζονται... Ίσως έχει να κάνει με τις εμπειρίες και τους κύκλους που κινείται ο καθένας, τι να πω...

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δηλαδή η πλειοψηφία των γυναικών είναι χάπατα που τρώνε παραμύθια ή ανασφαλείς άνθρωποι που κάθονται να τους κερατώνουν ή κάνουν σεξ μπας και κάνουν σχέση...

    Είναι θλιβερή η γνώμη που έχετε για την κοινωνία. Εγώ δίπλα μου βλέπω πως σαφώς υπάρχουν κι αυτά, αλλά όχι, δεν είναι η πλειοψηφία. Υπάρχουν (ευτυχώς) και άνθρωποι που κάνουν όμορφες σχέσεις ή κάνουν σεξ γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς να περιμένουν κάτι ή γενικά που τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και δεν ετεροκαθορίζονται... Ίσως έχει να κάνει με τις εμπειρίες και τους κύκλους που κινείται ο καθένας, τι να πω...
    Η πλειοψηφία ειναι ελεύθερες κοπέλες που ψάχνουν μόνιμη σχέση και δεν μπορούν να βρουν.Όσες ξέρω έτσι είναι.
    Δεν ετεροκαθορίζομαι προσωπικά μια χαρά ειμαι και μόνη μου.

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 01:39
  2. σχεσεις
    By hornet in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 11-02-2010, 11:19
  3. Σχέσεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 29-10-2009, 21:16
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. Σχέσεις...
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 107
    Last Post: 13-05-2008, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •