ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 82
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Άμα συμβαίνουν και τέτοια καταλαβαίνω ότι δυσκολεύει πολύ η κατάσταση... εγώ αρραβωνιασμένη είμαι, δεν προσπαθούμε ακόμη για παιδάκι, πρώτα ο Θεός από το '22 μαζί με το γάμο, αν πάνε όλα καλά. Εύχομαι να τα καταφέρετε γρήγορα να κρατήσετε στην αγκαλιά σας ένα μωράκι..
    ήθελα να ήξερα, σε περίπτωση εγκυμοσύνης πώς θα διαχειριστούμε τυχόν τέτοιες καταστάσεις; το σκέφτομαι συχνά...
    Σε ευχαριστω πολυ και σε εσενα ευχομαι οτι καλυτερο.τελικα πως κυλησε το βραδυ???ο ιδιωτης γιατρος τι σου ειπε??περιμενουμε νεα σου.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Σε ευχαριστω πολυ και σε εσενα ευχομαι οτι καλυτερο.τελικα πως κυλησε το βραδυ???ο ιδιωτης γιατρος τι σου ειπε??περιμενουμε νεα σου.
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία, αγάπη, καθαρό μυαλό!
    Ο καρδιολόγος ο δεύτερος μου είπε κι αυτός τα ίδια αλλά πολύ καλύτερα. Δηλαδή ασχολήθηκε πάρα πολύ μαζί μου, άκουσε όλα τα σύμπτωματά μου, είδε τις εξετάσεις του νοσοκομείου, μου έκανε ξανά τις δικές του εξετάσεις, καρδιογράφημα, πίεση, άκουσε την καρδιά και με κάτι σαν στηθοσκόπιο και μου είπε τα ίδια. Μου εξήγησε τα είδη των αρρυθμιών και ότι υπάρχουν αυτές που πηγάζουν από καρδιά και αυτές που πηγάζουν από άλλα αίτια (στομάχι, ορμονικές διαταραχές πχ λόγω αύξησης προγεστερόνης) και τέλος το άγχος. Μου είπε πρώτα ελέγχουμε όλα τα άλλα και στο τέλος τα αποδίδουμε στο άγχος. Στη δική μου περίπτωση ήταν όλα τέλεια είπε, μόνο το άγχος δίνει ως αιτία εφόσον δεν είχα κάτι από τα άλλα. Μου είπε πως έκανα πολύ καλά που δεν πήρα το Inderal που μου έδωσε ο πρώτος καρδιολόγος γιατί όπως είπε θα μου έκανε βρογχόσπασμο. Μου είπε εάν θέλω να ανακουφιστώ από τα συμπτώματα των έκτακτων στο λαιμό που τις νιώθω πολύ, να πάρω το Ρυθμομέτρ των 150, την ελάχιστη ποσότητα μου είπε ( ενώ κανονικά είναι των 400) και είναι ότι πιο ασφαλές και χωρίς βαριές παρενέργειες υπάρχει. Έχει δοκιμάσει κανείς Ρυθμομέτρ?

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Συγγνώμη, το Ρυθμονόρμ ήθελα να γράψω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία, αγάπη, καθαρό μυαλό!
    Ο καρδιολόγος ο δεύτερος μου είπε κι αυτός τα ίδια αλλά πολύ καλύτερα. Δηλαδή ασχολήθηκε πάρα πολύ μαζί μου, άκουσε όλα τα σύμπτωματά μου, είδε τις εξετάσεις του νοσοκομείου, μου έκανε ξανά τις δικές του εξετάσεις, καρδιογράφημα, πίεση, άκουσε την καρδιά και με κάτι σαν στηθοσκόπιο και μου είπε τα ίδια. Μου εξήγησε τα είδη των αρρυθμιών και ότι υπάρχουν αυτές που πηγάζουν από καρδιά και αυτές που πηγάζουν από άλλα αίτια (στομάχι, ορμονικές διαταραχές πχ λόγω αύξησης προγεστερόνης) και τέλος το άγχος. Μου είπε πρώτα ελέγχουμε όλα τα άλλα και στο τέλος τα αποδίδουμε στο άγχος. Στη δική μου περίπτωση ήταν όλα τέλεια είπε, μόνο το άγχος δίνει ως αιτία εφόσον δεν είχα κάτι από τα άλλα. Μου είπε πως έκανα πολύ καλά που δεν πήρα το Inderal που μου έδωσε ο πρώτος καρδιολόγος γιατί όπως είπε θα μου έκανε βρογχόσπασμο. Μου είπε εάν θέλω να ανακουφιστώ από τα συμπτώματα των έκτακτων στο λαιμό που τις νιώθω πολύ, να πάρω το Ρυθμομέτρ των 150, την ελάχιστη ποσότητα μου είπε ( ενώ κανονικά είναι των 400) και είναι ότι πιο ασφαλές και χωρίς βαριές παρενέργειες υπάρχει. Έχει δοκιμάσει κανείς Ρυθμομέτρ?
    Καλη χρονια και χρονια πολλα με υγεια!!σου εβαλε holter ή οταν πήγες ειχες εκτακτες και εβγαλε το συμπερασμα???αυτες τις ημερες πως εισαι???εχουνε μειωθει καθολου ή συνεχιζουμε οπως πριν??

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Καλη χρονια και χρονια πολλα με υγεια!!σου εβαλε holter ή οταν πήγες ειχες εκτακτες και εβγαλε το συμπερασμα???αυτες τις ημερες πως εισαι???εχουνε μειωθει καθολου ή συνεχιζουμε οπως πριν??

    όχι είπε ήταν περιττό το χόλτερ με όλα τα ευρήματα που είδε, μου έκανε καρδιογράφημα ξανά και είδε και τις εξετάσεις όλες που του πήγα από τον προηγούμενο γιατρό. Έχουν μειωθεί αρκετά αλλά έχω άλλο θέμα τώρα... θα ανοίξω νέο θέμα...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Παντως εμενα απο 30/12 σταματησανε μαχαιρι οι εκτακτες και επιτελους δεν φοβαμαι την ωρα του υπνου.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Παντως εμενα απο 30/12 σταματησανε μαχαιρι οι εκτακτες και επιτελους δεν φοβαμαι την ωρα του υπνου.
    Εμένα δυστυχώς όχι εντελώς αλλά έχουν μειωθεί. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω τη μαγνητική εγκεφάλου. Γενικά είμαι καλύτερα, έχει μείνει βέβαια σε κάποιο βαθμό ζάλη, ίσως να είναι αυχενικό τελικά γιατί δε μπορώ λεπτό να κάτσω στο γραφείο όπου εργαζόμουν σε λάπτοπ. Για να γράψω πρέπει να κάτσω στον καναπέ και να τον πάρω στα πόδια μου αλλά όχι πάνω από μισή - μία ώρα.
    Το καινούριο μου είναι ότι με πονούν τα ούλα στην κάτω γνάθο ενώ πριν 2 εβδομάδες περίπου γύρισα από καθαρισμό

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by irini_30 View Post
    Εγώ όταν εβαλα πρώτη φορά χολντερ δεν είχα καμία ενόχληση και μου κατέγραψε κάποιας ελάχιστες μονήρης κοιλιακες και κολπικές.
    Στο 2ο που εβαλα έκανε κ σοβαρό χειρουργείο ο πατέρας μου στο κεφάλι κ ενώ νόμιζα πως πεθαίνω όταν πηρα το αποτέλεσμα δεν είχα ούτε μια έκτακτη παρά μόνο που έκανα 2 φορές φλεβοκομβικες ταχυκαρδίες μη παροξυσμικες.
    Το αίσθημα είναι χάλια !
    Ειδικά εγώ το νιώθω κ στην καρδιά κ στο λαιμό λες κ σταματάει .
    Βέβαια έχω το κουσούρι να βάζω το χέρι μου συνέχεια στον λαιμό να κοιτάω τον παλμό μου
    καλησπερα και χρονια πολλα.. σαν ν ακουω τον εαυτο μου.μεχρι και καταγραφεα συμβαντων αγορασα για να παρακολουθω τους παλμπους μου. ΜΑΡΤΥΡΙΟ οι εκτακτες!!! περιττο να σ πω οτι εγω εχω πολλες περισσοτερες απο σενα, τυπου 100+ την μερα. λοιπον αν δεν ειναι θεμα ανατομικο της καρδιας και στο εχει πει καρδιολογος οι εκτακτες δεν φευγουν! θα μαθουμε να ζουμε ετσι και στο λεω γιατι κ εγω ταλαιπωρουμαι πολυ..μονο αν τις ξεχασεις και ασχολεισαι με αλλα πραγματα θα τις ξεχασεις. εγω ειναι μερες που δεν νιωθω καθολου και αλλες που με τρελαινουν

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Να σας πω στην περιπτωση μου οτι και ιντεραλ ππαιρνω και καλιο και μαγνησιο αλλα οι εκτακτες τον χαβα τους!! αν εχετε βρει τροπο να τις αντιμετωπισετε πειτε το και σε μενα σας παρακαλω. εχω παει στους γνωστοτερους καρδιολοογους και αρρυθμιολογους της αττικης, ακομα και στο ωνασειο..και αυτο που ειπαν οι περισσοτεροι ειβναι να τις ξαχασω...ενας μου προτεινε τον φλεκαριθμ αλλα οι αλλοι ηταν πλ αρνητικοι..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by valerie View Post
    Να σας πω στην περιπτωση μου οτι και ιντεραλ ππαιρνω και καλιο και μαγνησιο αλλα οι εκτακτες τον χαβα τους!! αν εχετε βρει τροπο να τις αντιμετωπισετε πειτε το και σε μενα σας παρακαλω. εχω παει στους γνωστοτερους καρδιολοογους και αρρυθμιολογους της αττικης, ακομα και στο ωνασειο..και αυτο που ειπαν οι περισσοτεροι ειβναι να τις ξαχασω...ενας μου προτεινε τον φλεκαριθμ αλλα οι αλλοι ηταν πλ αρνητικοι..
    Χρόνια πολλά! Δεν έχεις δει καμία βελτίωση με τα φάρμακα; Επίσης, όλοι οι καρδιολόγοι είπαν το ίδιο; ότι δηλαδή είναι ακίνδυνες;

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by irini_30 View Post
    Εγώ όταν εβαλα πρώτη φορά χολντερ δεν είχα καμία ενόχληση και μου κατέγραψε κάποιας ελάχιστες μονήρης κοιλιακες και κολπικές.
    Στο 2ο που εβαλα έκανε κ σοβαρό χειρουργείο ο πατέρας μου στο κεφάλι κ ενώ νόμιζα πως πεθαίνω όταν πηρα το αποτέλεσμα δεν είχα ούτε μια έκτακτη παρά μόνο που έκανα 2 φορές φλεβοκομβικες ταχυκαρδίες μη παροξυσμικες.
    Το αίσθημα είναι χάλια !
    Ειδικά εγώ το νιώθω κ στην καρδιά κ στο λαιμό λες κ σταματάει .
    Βέβαια έχω το κουσούρι να βάζω το χέρι μου συνέχεια στον λαιμό να κοιτάω τον παλμό μου
    Ακριβώς το ίδιο έχω και γω.
    Βάζω το χέρι στο λαιμό για να ελέγξω παλμό

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Εγώ έχω πάντα μαζί μου τον καρδιογραφο τσέπης μου και το οξυμετρο μου. Αλλά δεν μετράω πια τόσο συχνά. Ανέκαθεν νιώθω τους χτύπους της καρδιάς μου έτσι κι αλλιώς. Επίσης πλέον μπορώ να μαντέψω με βεβαιότητα τι Ρυθμό έχω , πόσους χτύπους κλπ, κάναμε αυτό το πείραμα με τον καρδιολόγο μου. Και η πίεση μου καταλαβαίνω ποτέ πέφτει πλέον. Σκέφτομαι να πάω για νοσοκόμος

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εγώ έχω πάντα μαζί μου τον καρδιογραφο τσέπης μου και το οξυμετρο μου. Αλλά δεν μετράω πια τόσο συχνά. Ανέκαθεν νιώθω τους χτύπους της καρδιάς μου έτσι κι αλλιώς. Επίσης πλέον μπορώ να μαντέψω με βεβαιότητα τι Ρυθμό έχω , πόσους χτύπους κλπ, κάναμε αυτό το πείραμα με τον καρδιολόγο μου. Και η πίεση μου καταλαβαίνω ποτέ πέφτει πλέον. Σκέφτομαι να πάω για νοσοκόμος
    Χαχαχχα μια χαρα σε βλέπω .
    Ο καρδιογράφος τσέπης όμως τι ακριβώς είναι ;;
    Για οξύμετρο έχω ακούσει για αυτό πρώτη φορά ματακουω ! [emoji28]

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    . Και η πίεση μου καταλαβαίνω ποτέ πέφτει πλέον. Σκέφτομαι να πάω για νοσοκόμος
    κι εγω ηθελα να γινω γιατρος , κοντα επεσα ομως , εγινα ασθενης ......

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι εγω ηθελα να γινω γιατρος , κοντα επεσα ομως , εγινα ασθενης ......
    Χαχα ναι από αυτό έγινα κι εγω

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 17:30
  2. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 00:18
  3. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 19:23
  4. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 15:27
  5. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 01:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •