κατά πόσο σας επηρεάζει η οικονομική κρίση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    κατά πόσο σας επηρεάζει η οικονομική κρίση...

    εγώ όσο περνάει ο καιρός αισθάνομαι να με κυριεύεi το άγχος...
    κάθε δεκαπενθήμερο που πληρώνομαι σκέφτομαι ποιο λογαριασμό να πληρώσω πρώτα κ
    σε ποιον να δώσω απο αυτους που χρωστάω ( είναι 3 , οποτε αποφάσισα απο λίγα λιγα κ στους 3.
    έχω κοψει ολα τα περιττά έξοδα, αν εξαιρέσεις το τσιγάρο ( κ αυτο το έχω μειώσει με σκοπό να το κόψω ).
    σκέφτομαι πως ειναι πολυ πιθανό να μν έχω δουλειά σε λίγο διάστημα κ να πληρώνομαι με το 60% του μισθού μου.
    ήδη έχει μειωθεί κατά 200 ευρώ περίπου κ περιμένουμε κ αλλη μείωση.
    σκέφτηκα ακόμη πως θα μας έβγαινε οικονομικότερη η ζωή αν αποφασίζαμε να συγκατοικήσουμε με άλλη οικογένεια, αν κ δν θα το ήθελα, μιας κ το σπιτι μου διαθέτει 4 κρεβατοκαμαρες.
    με 2 λόγια όλο σκέφτομαι κ όλο αγχώνομαι...
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν απέκτησαν ποτέ δικό τους σπίτι, που δε χώθηκαν ποτέ σε κάποια θεσούλα, που δε χώρεσαν γενικώς πουθενά. Που δεν έχουν να αγχώνονται για το πότε θα βγουν στη σύνταξη γιατί είναι άνεργοι και δε συμπληρώνουν ανάλογα ένσημα, που δεν έγλυψαν ουδέποτε κανέναν και που σήμερα υποφέρουν ίσως λιγότερο από όσους είχαν την αντίθετη νοοτροπία όλων των παραπάνω. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός υπήρξε σαφέστατος. Οι πλούσιοι θα γίνουν ακόμη πιο πλούσιοι και οι φτωχοί θα πληθύνουν και θα πεθάνουν. Το δημόσιο ασφυκτιά από απραγείς και άσχετους με το αντικείμενο εργασίας τους. Αν τους φαίνονται "λίγα" τα 700 ευρώ στα οποία τους έριξαν, είναι γιατί τόσα χρόνια φρόντισαν να γίνει κατεστημένο το βύσμα, η λαμογιά και η καλοπέραση. Αν όμως όλοι οι άνθρωποι μπαίναν στον κόπο να σκεφτούν για ποιό λόγο επιθυμούν να έχουν πάντα περισσότερα απ' το διπλανό τους, η κατάσταση δε θα είχε φτάσει εδώ σήμερα. Δυστυχώς, ακόμη αδυνατούν να προβληματιστούν. Τα χειρότερα έπονται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Μαλλον το ερωτημα θα επρεπε να τεθει ως εξης: Κατα ποσο ΔΕΝ σας επηρεαζει η οικονομικη κριση???!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν απέκτησαν ποτέ δικό τους σπίτι, που δε χώθηκαν ποτέ σε κάποια θεσούλα, που δε χώρεσαν γενικώς πουθενά. Που δεν έχουν να αγχώνονται για το πότε θα βγουν στη σύνταξη γιατί είναι άνεργοι και δε συμπληρώνουν ανάλογα ένσημα, που δεν έγλυψαν ουδέποτε κανέναν και που σήμερα υποφέρουν ίσως λιγότερο από όσους είχαν την αντίθετη νοοτροπία όλων των παραπάνω. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός υπήρξε σαφέστατος. Οι πλούσιοι θα γίνουν ακόμη πιο πλούσιοι και οι φτωχοί θα πληθύνουν και θα πεθάνουν. Το δημόσιο ασφυκτιά από απραγείς και άσχετους με το αντικείμενο εργασίας τους. Αν τους φαίνονται "λίγα" τα 700 ευρώ στα οποία τους έριξαν, είναι γιατί τόσα χρόνια φρόντισαν να γίνει κατεστημένο το βύσμα, η λαμογιά και η καλοπέραση. Αν όμως όλοι οι άνθρωποι μπαίναν στον κόπο να σκεφτούν για ποιό λόγο επιθυμούν να έχουν πάντα περισσότερα απ' το διπλανό τους, η κατάσταση δε θα είχε φτάσει εδώ σήμερα. Δυστυχώς, ακόμη αδυνατούν να προβληματιστούν. Τα χειρότερα έπονται.

    πολυ επιθετικη/ο σε βρίσκω!
    μπαινοντας σε ένα φόρουμ δν κανεις κ την καλυτερη είσοδο!

    δν θα απολογηθω σε κανενα ούτε για το πως απέκτησα το σπιτι μου, ούτε για το πως μπηκα στο δημόσιο.
    θα τα συζητούσα, αλλα οχι σε ένα τετοιο επιθετικο κ μονο μνμ.
    να 'σαι καλα.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Αν θεωρείτε αγαπητή κυρία πως σας απηύθυνα το λόγο, καλά κάνετε και απαντάτε έτσι. Κατά τα άλλα, είμαι σε ένα δημόσιο ανοιχτό φόρουμ και απαντώ με σαφή ελληνικά όπου θέλω και όπου μου κάνει κέφι. Δε μίλησα για το σπίτι σας ή για την εργασία σας. Κι αν η προσωπική έκφραση του λόγου σας είναι δυσάρεστη, τότε ή εγώ νομίζω πως είμαι σε ελεύθερο χώρο έκφρασης ή εσείς έχετε παρανοήσει την ύπαρξή του και τον θεωρείτε τσιφλίκι σας. Καλό βράδυ και σε εσάς και επίσης να είστε καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Αν θεωρείτε αγαπητή κυρία πως σας απηύθυνα το λόγο, καλά κάνετε και απαντάτε έτσι. Κατά τα άλλα, είμαι σε ένα δημόσιο ανοιχτό φόρουμ και απαντώ με σαφή ελληνικά όπου θέλω και όπου μου κάνει κέφι. Δε μίλησα για το σπίτι σας ή για την εργασία σας. Κι αν η προσωπική έκφραση του λόγου σας είναι δυσάρεστη, τότε ή εγώ νομίζω πως είμαι σε ελεύθερο χώρο έκφρασης ή εσείς έχετε παρανοήσει την ύπαρξή του και τον θεωρείτε τσιφλίκι σας. Καλό βράδυ και σε εσάς και επίσης να είστε καλά.

    ξέρεις πως είμαι γυναίκα αν κ τα νέα μέλη πιστεύουν το αντίθετο.
    κ χρησιμοποιείς κ τη λεξη " τσιφλίκι " που έχει γίνει της μόδας τελευταία απο κάποιους.

    μάλιστα!
    μας έπεισες!
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Και πρέπει να απολογηθώ σε μέλος του φόρουμ για το αν είμαι νέο μέλος ή όχι; Είναι ή δεν είναι ανοιχτός χώρος έκφρασης αρκεί να τηρούνται οι ευνόητοι "κανόνες"; Και γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον ή όχι; Δεν είμαι λάτρης της χειραγώγησης αν και θα μπορούσα να την ασκήσω. Το πρόβλημά σας ποιό είναι ακριβώς; Αν θορυβείστε, βρείτε έναν τρόπο να απαντούν στα θέματά σας όσοι εσείς θέλετε. Εγώ έγραψα αυτό ακριβώς που ένιωσα εκείνη τη στιγμή πως επιθυμώ να γράψω. Και πάλι καλό σας βράδυ.
    Last edited by RockElCasbah; 18-09-2011 at 00:41.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Και πρέπει να απολογηθώ σε μέλος του φόρουμ για το αν είμαι νέο μέλος ή όχι; Είναι ή δεν είναι ανοιχτός χώρος έκφρασης αρκεί να τηρούνται οι ευνόητοι "κανόνες"; Και γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον ή όχι; Δεν είμαι λάτρης της χειραγώγησης αν και θα μπορούσα να την ασκήσω. Το πρόβλημά σας ποιό είναι ακριβώς; Αν θορυβείστε, βρείτε έναν τρόπο να απαντούν στα θέματα σας όσοι εσείς θέλετε. Εγώ έγραψα αυτό ακριβώς που ένιωσα εκείνη τη στιγμή πως επιθυμώ να γράψω. Και πάλι καλό σας βράδυ.

    οχι βρε ότι θέλει ο καθενας κανει.
    απλά θα ήθελα να ξερω με ποιον μιλαω.
    τίποτα παραπανω.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Τι να πω, τα γνωστά? Εκείνοι που λες βολεμένους δεν είναι οι πλούσιοι κατάφεραν και μπήκαν ως υπάλληλοι σε κάποια υπηρεσία αν σου τη χαρίζανε ας μην την έπερνες ξέρεις θέλει κάποια μόρια για να μπεις στο δημόσιο δεν πληρώνεις και μπαίνεις απλά.και το να έχεις δικό σου σπίτι ξέρεις τι άχος είναι? να το συντηρείς από φθορές λογαριασμούς και ένα σωρό άλλα? καλα είναι το ενοίκιο έχω ζήσει πολλά χρόνια σε ενοίκιο και μόνη και με γονείς δεν είχα το ίδιο άχος που έχω για το δικό μου σπίτι...! Ιδιαίτερα αν τρέχει και κάνα στεγαστικό από πίσω. Τέσπα πάνω στο θέμα, δεν θα πω πολλά παντού απογοητευμένο κόσμο βλέπω χάνω και τις ελπίδες μου ότι μια μέρα θα ασκήσω το επάγγελμά μου...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Α! χαζή παντελώς ξέχασα να σου ευχηθώ καλή τύχη με το κόψιμο του τσιγάρου! Χαίρομαι να βλέπω τέτοιες λέξεις! ελπίζω να το κάνω κι εγώ μια μέρα :)))))))))))))))))))))))
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    να πω το γνωστο κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες?
    ναι σας κοψανε τον πισινο δεν μπορω να πω ομως οσα και να τρεχουν απο πισω σου(δανεια κτλ)εχεις 700 βρεξει χιονισει??θα φας ενα σκατο λιγοτερο και θα τα βγαλεις περα!
    τι να πουν αλλοι που ζουν στην καμια γιατι δεν ειχαν μπαρμπα υπουργο?
    και μην ακουω μαλακιτσες για μορια και ασεπ!οχι στην ελλαδα αυτα!λιγοι πολυ λιγοι κατεχουν θεσεις με την αξια τους!περα απο αυτο ομως εγω δεν τα βαζω με τον δημοσιο υπαλληλο..οι πολιτικοι μας εφτασαν εδω που μας εφτασαν και η νοοτροπια μας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Τι να πω, τα γνωστά? Εκείνοι που λες βολεμένους δεν είναι οι πλούσιοι κατάφεραν και μπήκαν ως υπάλληλοι σε κάποια υπηρεσία αν σου τη χαρίζανε ας μην την έπερνες ξέρεις θέλει κάποια μόρια για να μπεις στο δημόσιο δεν πληρώνεις και μπαίνεις απλά.και το να έχεις δικό σου σπίτι ξέρεις τι άχος είναι? να το συντηρείς από φθορές λογαριασμούς και ένα σωρό άλλα? καλα είναι το ενοίκιο έχω ζήσει πολλά χρόνια σε ενοίκιο και μόνη και με γονείς δεν είχα το ίδιο άχος που έχω για το δικό μου σπίτι...! Ιδιαίτερα αν τρέχει και κάνα στεγαστικό από πίσω. Τέσπα πάνω στο θέμα, δεν θα πω πολλά παντού απογοητευμένο κόσμο βλέπω χάνω και τις ελπίδες μου ότι μια μέρα θα ασκήσω το επάγγελμά μου...
    BloodyKate, μπήκα στο δημόσιο πριν αρκετά χρόνια δουλεύοντας με μια σύμβαση.
    είχαν πάρει πολλα παιδιά τότε.
    έκαναν μήνες να μας πληρωσουν.
    οποτε έπιασα κ 2η δουλειά.
    κάποια στιγμή με την οικουμενικη κυβέρνηση, έγινα μόνιμη.
    όσο για το σπιτι είμαι τυχερή γιατί είχα τους γονείς μου που δούλεψαν σκληρά.
    εγώ δν τα κατάφερα καθόλου καλα με τα οικονομικά.

    τί έχεις σπουδάσει?
    σου εύχομαι πάντως σύντομα να ασκήσεις το επάγγελμα σου!
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Α! χαζή παντελώς ξέχασα να σου ευχηθώ καλή τύχη με το κόψιμο του τσιγάρου! Χαίρομαι να βλέπω τέτοιες λέξεις! ελπίζω να το κάνω κι εγώ μια μέρα :)))))))))))))))))))))))
    το είχα κοψει κ το άρχισα πάλι.
    σου παίρνω τον τίτλο της χαζής!
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Μεχρι εκει που δεν παιρνει.................................... .......
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ανεργια - οικονομικη κριση
    By serena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 16-09-2011, 22:03
  2. ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΑΠΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ??
    By ΡΕΒΕΚΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2011, 12:32
  3. οικονομική κρίση και ενδεχόμενη πτώχευση.
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-04-2011, 17:05
  4. Αδιέξοξο & οικονομική κρίση
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2010, 15:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •