απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . ! - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 131
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    οκ θα περιμένω να έρθει η Πέμπτη που θα πάω στον γιατρό μου και από εκεί και πέρα θα δω τι μπορώ να κάνω..
    γνωρίζετε αν η ομοιοπαθητική, τα ομοιοπαθητικά χάπια μπορούν να βοηθήσουν?? γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό . .
    Δεν εχω ιδεα για την ομοιοπαθητικη.Πολλοι ισχυριζονται οτι τους βοηθαει..Προσωπικα δεν εχω ιδεα..

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ότι τους βοηθάει στην ΙΔΨ??

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Οχι δεν εχω ακουσει συγκεκριμενα τι και που βοηθαει..Γενικοτερα εχω ακουσει οτι καποιους τους βοηθαει
    Ανοιξε ενα θεμα να σου απαντησουν ατομα που εχουν σχετικη εμπειρια αν θελεις να μαθεις για αυτο.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    αυτή τη στιγμή τρέμω..κλαίω..ευτυχώε που φάνηκες niah..δεν ξέρω τι να κάνω..από χθες τρέμω..μόλις είδα τα μηνύματα της ναντίνας έπεσα από τα σύννεφα..περίμενα κάτι άλλο..όχι να μου πει πως σίγουρα είμαι λεσβία..πηγαίνω στο πανεπιστήμιο και βλέπω τη συγκεκριμένη κοπέλα και προσπαθώ να καταλάβω αν τα λόγια της ναντίνας είναι αληθινά..δεν μπορώ ..δεν ξέρω..όπως δεν ήθελα να βλέπω μαχαίρια γιατί φοβόμουν ότι θα σκοτώσω..τώρα δεν θέλω να ακούω τραγούδια γιατί φοβάμαι ότι θα την ερωτευτώ..από χθες το βράδυ δεν ξέρω πως να χειριστώ τον εαυτό μου..
    Φελισιτι,χιλια συγγνωμη που σου δημιουργησα αυτο το προβλημα.Ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου,συγγνωμη και δεν το λεω για να το πω απλα.Ομως,εχω ζησει απο κοντα τετοιο περιστατικο στο πολυ στενο μου περιβαλλον και τα συμπτωματα εμοιαζαν με τα δικα σου.Μπορει πραγματικα να ειναι οντως μια εμμονη οπως και οι υπολοιπες που λες.Σου ξαναζηταω συγγνωμη για το ποστ μου,απλα αυτο που ειπα ειναι οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει να κανει με ψυχιατρικη νοσο και αυτο το ειπα μονο και μονο για να βοηθησω προσφερωντας τη γνωση μου πανω στο θεμα,διοτι το γνωριζω,οχι επειδη ετσι μου ηρθε.Η niah ισως εχει δικιο στο γεγονος που αναφερεται οτι δηλαδη εγω προσωπικα δεν εχω διαβασει προηγουμενα ποστ σου.Ομως τα δυο που διαβασα πριν γραψω την αποψη μου εστιαζαν σε αυτο το θεμα και ''ακουγοσουν'' πανικοβλημενη.Και οπως σου ειπα,επειδη ακριβως γνωριζω το θεμα,το να εισαι πανικοβλημενος οταν ανακαλυπτεις κατι τετοιο για τον εαυτο σου ειναι το πρωτο συμπτωμα.Αν δεν γνωριζα καποια πραγματα,δε θα τα εγραφα καν.Μπορει πραγματικα,να ειναι θεμα ΙΔΨ ομως εγω δεν ειμαι γιατρος και δεν μπορω να γνωριζω τι συμβαινει με εσενα,απλα εξεφρασα την αποψη μου.Και η Θεοφανια ειχε απολυτο δικιο σε αυτο που ειπε,οτι αν χαλαρωσεις και πεις ''ε,σιγα και να ειμαι γκει τι εγινε;'' τοτε πραγματικα μπορει να φανει οτι δεν εισαι και οτι ειναι απλα μια εμμονη λογω ΙΔΨ.Δεν ειχα κανενα σκοπο να σε πανικοβαλλω,ισα ισα προσπαθησα να βοηθησω την κατασταση πανω σε κατι που γνωριζω πολυ καλα για αυτο και εξεφρασα την αποψη μου.Και δε θα αλλαξω το γεγονος οτι υποστηριζω οτι η ομοφυλοφιλια δε στηριζεται σε ψυχιατρικη διαταραχη,επειδη θα ηταν ψεμα και θα ημουν ηλιθια να το κανω γιατι θα το εκανα μονο και μονο για να σε καθησυχασω.Δεν γνωριζω τι σχεση εχει με ΙΔΨ λογω εμμονων ομως ενας ανθρωπος που ειναι γκει αυτο δεν ειναι ψυχιατρικο νοσημα.Λυπαμαι παρα πολυ για ο,τι συνεβη και συγγνωμη που σου προκαλεσα αθελα μου ολα αυτα.Προσπαθησα με αυτα που ειπα να σε βοηθησω γιατι γνωριζω πως ειναι να εχεις πανικοβληθει εξαιτιας αυτου του συγκεκριμενου θεματος.Και παλι χιλια συγγνωμη για αυτα που προκαλεσα αθελα μου.
    Last edited by Nantina; 19-09-2011 at 20:13.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Nantina με συγκινεις με το μνμα σου ρε συ.Οκ ηρεμησε.Δεν μπορουσες να ξερεις την περιπτωση της Φελισιτι εκ των προταιρων
    Συμφωνω μαζι σου, οτι οταν προκειται για σεξουαλικο προσανατολισμο είναι τουλαχιστον ηλιθιο να κατατασσεται η ομοφυλοφιλια σε ψυχικες διαταραχες και να προσπαθει να ξεπεραστει με ψυχοθεραπεια..Να ξεπεραστει τι δλδ? Μια επιλογη?Οποτε συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν προκειται για κατι τετοιο.Οπως φανταζομαι θα συμφωνει και η ιδια η Φελισιτι.Αν ηταν ετσι ομως στην περιπτωση της δεν θα της χαριζε μονο δυσφορια ουτε θα της ερχοταν με τον τροπο που της ηρθε.
    Στην περιπτωση της μαλλον προκειται για εμμονη μεσα στις υπολοιπες που εχει.Κι εμενα μου ειχε κολλησει αυτη η ιδεα και με βασανιζε αρκετο καιρο,και πιστεψε με ποτε δεν ειχα ορεξη να κανω κατι σεξουαλικο με αλλη γυναικα.Οπως ειδα οτι εχει ταλαιπωρησει και πολλες αλλες κοπελες ή αγορια αντιστοιχα..
    Εαν ειχαμε να κανουμε με κατι πραγματικο πιστεψε με,εχω την εντυπωση οτι θα το αποδεχομασταν πολυ ευκολοτερα απ ολο αυτο το παλουκι που εχουμε τραβηξει, γιατι μην νομιζεις οτι ειναι μοναχα αυτη η ιδεα..αλλα πολυ περισσοτερες απ αυτην.Αλλες χειροτερες,αλλες πιο χαλαρες...
    Οπως και να εχει δεν ειναι κατι που θα μπορουσες να ξερεις εκ των προταιρων..Οποτε ηρεμησε κι εσυ ;) Το μνμα σου βγαζει απιστευτη ειλικρινια,σε μενα τουλαχιστον.Ελπιζω το ατομο στο οποιο αναφερεσαι να ειναι οκ τωρα,να το εχει αποδεχτει και να τα χει βρει με τον εαυτο του.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ναντινα θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι.Αν και εφοσον μπορεις και θελεις, μου απαντας.
    Σε τι ηλικια ανακαλυψε το οικειο σου προσωπο οτι ειναι ομοφυλοφιλο? Ηταν οντως τελικα?Και τι σταδια περασε μεχρι να το αποδεχτει(αν το εχει αποδεχτει)?
    Σε ρωταω για να μπορεσω να κατανοησω τις διαφορες που υπαρχουν.Δεν χρειαζεται να αναφερεις καν αν ειναι γυναικα ή αντρας.Κι αν νιωθεις αβολα και θες πες μου με π.μ.
    Θα με ενδιεφερε να δω.Αν δεν μπορεις παλι,δεν πειραζει..ολα γκουντ.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    φελισιτάκο υπάρχουν φάρμακα που βοηθούν πολύ στην περίπτωσή σου. Επισκέψου κάποιον ψυχίατρο.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Nantina με συγκινεις με το μνμα σου ρε συ.Οκ ηρεμησε.Δεν μπορουσες να ξερεις την περιπτωση της Φελισιτι εκ των προταιρων
    Συμφωνω μαζι σου, οτι οταν προκειται για σεξουαλικο προσανατολισμο είναι τουλαχιστον ηλιθιο να κατατασσεται η ομοφυλοφιλια σε ψυχικες διαταραχες και να προσπαθει να ξεπεραστει με ψυχοθεραπεια..Να ξεπεραστει τι δλδ? Μια επιλογη?Οποτε συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν προκειται για κατι τετοιο.Οπως φανταζομαι θα συμφωνει και η ιδια η Φελισιτι.Αν ηταν ετσι ομως στην περιπτωση της δεν θα της χαριζε μονο δυσφορια ουτε θα της ερχοταν με τον τροπο που της ηρθε.
    Στην περιπτωση της μαλλον προκειται για εμμονη μεσα στις υπολοιπες που εχει.Κι εμενα μου ειχε κολλησει αυτη η ιδεα και με βασανιζε αρκετο καιρο,και πιστεψε με ποτε δεν ειχα ορεξη να κανω κατι σεξουαλικο με αλλη γυναικα.Οπως ειδα οτι εχει ταλαιπωρησει και πολλες αλλες κοπελες ή αγορια αντιστοιχα..
    Εαν ειχαμε να κανουμε με κατι πραγματικο πιστεψε με,εχω την εντυπωση οτι θα το αποδεχομασταν πολυ ευκολοτερα απ ολο αυτο το παλουκι που εχουμε τραβηξει, γιατι μην νομιζεις οτι ειναι μοναχα αυτη η ιδεα..αλλα πολυ περισσοτερες απ αυτην.Αλλες χειροτερες,αλλες πιο χαλαρες...
    Οπως και να εχει δεν ειναι κατι που θα μπορουσες να ξερεις εκ των προταιρων..Οποτε ηρεμησε κι εσυ ;) Το μνμα σου βγαζει απιστευτη ειλικρινια,σε μενα τουλαχιστον.Ελπιζω το ατομο στο οποιο αναφερεσαι να ειναι οκ τωρα,να το εχει αποδεχτει και να τα χει βρει με τον εαυτο του.
    Θα σου στειλω pm.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Ναντινα σε ευχαριστώ, δεκτή η συγγνωμή σου αλλά θα σου ξαναπώ κάτι που ίσως δεν κατάλαβες..εγώ δεν είπα ότι η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια και ιδίως ψυχολογική, ψυχιατρική κτλ..καμιά σχέση..εγώ απλά είπα ότι στα άτομα με ΙΔΨ έρχεται η σκέψη ότι είναι ομοφυλόφιλα, χωρίς να έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα..απλά έτσι..όπως και οι άλλες ιδέες που έρχονται στα άτομα με ΙΨΔ έρχεται και αυτή..όμως επεδή εσύ δεν έχεις καμιά σχέση με ΙΔΨ απ' ότι κατάλαβα τότε δικαιολογημένα σε κάποιον βαθμό είπες ότι είπες.
    τώρα απευθύνομαι και στην niah και θέλω να σας πω ότι μπορεί χθες να έκανα λάθος που έγραψα εδώ τις απορίες μου, έπρεπε να στείλω μαιλ στον γιατρό μου όπως και έκανα πριν λίγο. Του είπα την περίπτωσή μου και μου είπε ότι με σκεφτόταν χθες και ότι την Πέμπτη που θα πάω θα μου πάρει ενα φουλ ιστορικό έτσι ώστε εκτός από ανάδραση να κάνω και γνωστική - συμπεριφοριστική θεραπεία που απ' ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο αυτή είναι αποτελεσματική μέθοδος για την ΙΔΨ. Επίσης μου είπε ότι αν νιώσω την ανάγκη να πάω πριν το ραντεβού μας να πάω, αλλιώς μέχρι το ραντεβού μας να προσπαθήσω να εκλογικεύσω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι ομοφυλόφιλη. από εκείνη τη στιγμή ένιωσα μια χαλάρωση. σιγά σιγά σαν να εξαφανίστηκε αυτή η έντονη δυσφορία και να φεύγει από τη σκέψη μου αυτή η κοπέλα από μόνη της. τώρα ας πούμε κατάλαβα πως ναι είναι θέμα του άγχους μου. και τώρα σκέφτομαι δηλαδή ότι μπορεί να είμαι ομοφυλόφιλη αλλά δεν το νιώθω..δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω βασικά..που νομίζεις ότι μπορεί να οφείλεται αυτό niah?

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Ναντινα σε ευχαριστώ, δεκτή η συγγνωμή σου αλλά θα σου ξαναπώ κάτι που ίσως δεν κατάλαβες..εγώ δεν είπα ότι η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια και ιδίως ψυχολογική, ψυχιατρική κτλ..καμιά σχέση..εγώ απλά είπα ότι στα άτομα με ΙΔΨ έρχεται η σκέψη ότι είναι ομοφυλόφιλα, χωρίς να έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα..απλά έτσι..όπως και οι άλλες ιδέες που έρχονται στα άτομα με ΙΨΔ έρχεται και αυτή..όμως επεδή εσύ δεν έχεις καμιά σχέση με ΙΔΨ απ' ότι κατάλαβα τότε δικαιολογημένα σε κάποιον βαθμό είπες ότι είπες.
    τώρα απευθύνομαι και στην niah και θέλω να σας πω ότι μπορεί χθες να έκανα λάθος που έγραψα εδώ τις απορίες μου, έπρεπε να στείλω μαιλ στον γιατρό μου όπως και έκανα πριν λίγο. Του είπα την περίπτωσή μου και μου είπε ότι με σκεφτόταν χθες και ότι την Πέμπτη που θα πάω θα μου πάρει ενα φουλ ιστορικό έτσι ώστε εκτός από ανάδραση να κάνω και γνωστική - συμπεριφοριστική θεραπεία που απ' ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο αυτή είναι αποτελεσματική μέθοδος για την ΙΔΨ. Επίσης μου είπε ότι αν νιώσω την ανάγκη να πάω πριν το ραντεβού μας να πάω, αλλιώς μέχρι το ραντεβού μας να προσπαθήσω να εκλογικεύσω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι ομοφυλόφιλη. από εκείνη τη στιγμή ένιωσα μια χαλάρωση. σιγά σιγά σαν να εξαφανίστηκε αυτή η έντονη δυσφορία και να φεύγει από τη σκέψη μου αυτή η κοπέλα από μόνη της. τώρα ας πούμε κατάλαβα πως ναι είναι θέμα του άγχους μου. και τώρα σκέφτομαι δηλαδή ότι μπορεί να είμαι ομοφυλόφιλη αλλά δεν το νιώθω..δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω βασικά..που νομίζεις ότι μπορεί να οφείλεται αυτό niah?

  11. #101
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Του είπα την περίπτωσή μου και μου είπε ότι με σκεφτόταν χθες και ότι την Πέμπτη που θα πάω θα μου πάρει ενα φουλ ιστορικό έτσι ώστε εκτός από ανάδραση να κάνω και γνωστική - συμπεριφοριστική θεραπεία που απ' ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο αυτή είναι αποτελεσματική μέθοδος για την ΙΔΨ
    φελ σόρι, αλλα νομίζω πως χτες έλεγες ότι κάνεις γνωστική συμπεριφοριστικη θεραπεία.....

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Που μπορει να οφειλεται ποιο Φελισιτι μου?Ειπες και μονη σου οτι υποχωρησε το αγχος και αυτοματα αρχισαν να σου φευγουν οι σκεψεις ή η δυσφορια που σου προκαλουν αυτες.Μονη σου το λες.Φανταζομαι οτι οταν αυτη η κατασταση γινει μονιμη (το να μην σε αγχωνουν δλδ) θα καταφερεις και να απαλλαγεις τελειως απο αυτες.
    Μια χαρα μου φαινεται ο γιατρος σου,φαινεται τουλαχιστον να εχει καλη διαθεση, ομως εκτος απο αυτο θα πρεπει να σε βοηθησει κιολας.Οποτε ξεκινα τη θεραπεια μαζι του και βλεπεις πως θα παει και τι θα κανεις στην πορεια.Ευχομαι να ειναι καλος και να βοηθηθεις.Καλη αρχη
    Περιμενουμε νεα. ;)
    Και να θυμασαι παντα να προστατευεις τον εαυτο σου απ το αγχος.Μην του κανεις τη χαρη..

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Θεοφανια,εγω καταλαβα οτι ειπε πως η νευροαναδραση στηριζεται σε αυτην.(κ καλα οτι η μεθοδος της νευροαναδρασης στηριζεται στη γνωσιακη συμπεριφορικη).Προφανως καπου ειχε μπερδευτει.
    Αν κανω λαθος διορθωστε με.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    φελ σόρι, αλλα νομίζω πως χτες έλεγες ότι κάνεις γνωστική συμπεριφοριστικη θεραπεία.....
    ναι έτσι νόμιζα πως είναι η νευροανάδραση αλλά τελικά δεν ήταν έτσι..είναι κάτι σαν εκπαίδευση η νευροανάδραση..τώρα μου είπε πως καλύτερα να αρχίσουμε γνωστική συμπεριφοριστική θεραπεία γιατί το άγχος μου είναι πιο πολυ απ' όσο νόμιζε αρχικά..δεν είναι απλά μια γενικευμένη αγχώδης διαταραχή.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Θεοφανια,εγω καταλαβα οτι ειπε πως η νευροαναδραση στηριζεται σε αυτην.(κ καλα οτι η μεθοδος της νευροαναδρασης στηριζεται στη γνωσιακη συμπεριφορικη).Προφανως καπου ειχε μπερδευτει.
    Αν κανω λαθος διορθωστε με.
    α μπραβό! =)

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 13:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 11:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 18:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •