Βοηθειστε με σας παρακαλω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11

    Unhappy Βοηθειστε με σας παρακαλω...

    Καλησπερα
    Ειμαι η "Yiannouk" και γραφω πρωτη φορα με σκοπο να μου δωσετε να καταλαβω και να με βαλετε μεσα στα πραγματα... πραγματικα χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
    Ειμαι 29 χρονων και εχω (ειχα?) σχεση με ενα παλικαρι μικροτερο μου για 2 χρονια.
    Η μανα του εχει παει σε ψυχιατρο,δεν ξερω ακριβως τι εχει παθει αλλα τον ξυπναγε πχ στις 3 τα ξημερωματα να τον παει σχολειο κ καλα, ολα τα επαθε επειδη ο πατερας του ηταν ζωηρουλης, καυγαδες στο σπιτι, χαμος. Και κατεληξε η γυναικα να μην ειναι πλεον καλα.
    Μεγαλωσε εκεινος, γνωριστηκαμε, ειχαμε ενα θεμα με την αποσταση επειδη μενουμε μακρυα-απο ακρη σ ακρη της Ελλαδας, και επειδη το επαγγελμα του ειναι ναυτικος αλλα το παλεψαμε. Τον Μαιο επεστρεψε Ελλαδα, ειχα νοικιασει κ εγω ενα σπιτι με σκοπο να διευκολυνθουμε, ηρθε, ολα καλα. Μετα πηγα εγω στο μερος του, γνωρισα γονεις, η μανα του μεγαλη εμπαθεια προς εμενα επειδη εχω ενα μικρο κινητικο προβλημα, αλλα αυτο δε μ αφορα εφοσον εκεινος με δεχεται κ με εβαλε σπιτι του, αν κ εχουνε τσακωθει πολλες φορες για μενα, γενικα αυτη χωνει τη μυτη της παντου.
    Φευγω και εκεινος πηγε σε ενα νησι κ δουλευε σε μια καφετερια για λιγο καιρο με σκοπο αμεσως μετα να ξαναρθει σπιτι μου.... Μετα απο μια βδομαδα που ηταν εκει αρχισε να μη μου μιλαει νορμαλ.. με πηρε ξαφνικα ενα βραδυ μετα τη δουλεια και μου ελεγε οτι του παρακολουθουνε το κινητο, ρωταγε αν τον βλεπω που περπαταει κ που παει, απ τη μια ελεγε θα κανει μπανιο κ θα κοιμηθει κ απ την αλλη ελεγε θα βγει βολτα, και σε 10 λεπτα παλι τηλ κ αλλαζανε τα σχεδια παλι. Εγω πιστεψα πως κατι του εκανα κ δεν το καταλαβα και παει να μου σπασει τα νευρα. Την αλλη μερα τα ιδια πανω κατω, του παρακολουθουνε τον υπολογιστη, του αλλαζουνε τους υποτιτλους στην ταινια που εβλεπε, του ελεγα οτι δεν θα ανοιξω τον ανεμιστηρα γιατι εχω παθει ψυξη κ μου λεγε "καλα αγαπη μου, θα τον κλεισω τον ανεμιστηρα" ενω ειμασταν χλμ μακρυα!!! Οταν τον ρωταγα τι συμβαινει μου λεγε παντα "θα τα πουμε μετα", ειχε ενα αγχος με την ωρα, και εκλεινε το κινητο του κ εβγαζε τη σιμ μη τον παρακολουθουνε. Την τριτη μετα ξανα τα ιδια και χειροτερα,κλειστο το κινητο του, αφαντος, επικοινωνω με τον κολλητο του, μιλαμε κ διασταυρωνουμε, ενημερωνει τους δικους του και ξεκινανε να πανε να τον παρουνε απο εκει. Στο μεταξυ εκεινος επικοινωνησε μαζι μου απο αλλο κινητο, μετα χαθηκε, ωσπου να παει ο πατερας του εκει εγω με τον κολλητο ειχαμε ξεσηκωσει κ επικοινωνησει με ολο το νησι. Τελικα τον βρηκανε σε αθλια κατασταση, να κανει κ να λεει ασυναρτησιες, να μου λεει η αστυνομια οτι ειναι δραμα το παλικαρι, εγω να κλαιω....
    Τελικα πηγε πισω σπιτι του, τον πηγανε σε ψυχιατρο, παιρνει αγωγη,οι ασυναρτησιες συνεχιστηκανε για περιπου 2 βδομαδες ακομα, ειχα τρομαξει, νομιζα του εμεινε βλαβη... Η ψυχιατρος ειπε οτι ειναι διαταραχη που προυπηρχε κ εκδηλωθηκε τωρα. Εγω για να ενημερωθω πιο καλα πηγα σε ψυχολογο κ μου ειπε οτι ειναι ψυχωση, οτι εχει χασει τον εαυτο του κ οτι η θεραπεια θα ειναι μακροχρονια....
    Οταν συνηλθανε τα λογια του απο αυτο το πραγμα, παθαινει πνευμονικη εμβολη κ μενει στο νοσοκομειο μια βδομαδα με οξυγονα κτλ..
    Εκεινος εδω κ μια βδομαδα μ εχει βγαλει απ τη ζωη του... Λεει για τον εαυτο του οτι ειναι ενας ψυχακιας που χαπακωνεται, που δεν μπορει να κανει κ να προσφερει τιποτα εφοσον στο νησι στην κατασταση που ηταν μοιρασε ολα του τα λεφτα απ την τραπεζα οπου εβρισκε, οτι να μη μεινω πισω γιατι εκεινος ειναι πισω, οτι το μονο που θελει ειναι να ηρεμησει κ δεν τον αφηνει κανεις, να βρω καποιον να ειναι συνεχεια μαζι μου κτλ... ( να σημειωσω εδω οτι η μανα του, δεν φτανει η κατασταση στην οποια ηταν εκεινος, καθε πρωι εμπαινε στο δωματιο του κ ελεγε "τι γινεται, θα χωρισουμε σημερα???" και ειχε βαλει λογια σε ολους οπου πηγαινε εκεινος να τον πριζουνε να με χωρισει). Και το εκανε. Γιατι προφανως ειναι ευαλωτος κ δε μπορει να τους αντιμετωπισει, δεν εχει δυναμη να με υπερασπιστει οπως εκανε παντα. Κι εγω ποναω...για εκεινον κυριως. Και πανω απ ολα, δεν ξερω πως να αντιμετωπισω την κατασταση. Τι χρειαζεται τωρα, μου λετε???? Σκεφτομαι να παω να τον δω αλλα δεν ξερω αν θα με δεχτει. Θα κανω καλο 'η κακο???
    Βοηθειστε με....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?8921-Δυστυχως-τοσο-αντεξα...και-τι-δεν-θα-εδινα-για-να-ημουν-λιγο-πιο-δυνατη!<<
    ειναι ενα θεμα που μοιαζει αρκετα με το δικο σου προβλημα ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Μοιαζει... Λες να μου φερθει ετσι???? Θα γινει ποτε καλα? Οπως ηταν πριν 'η σχεδον ετσι???? Ας με διαφωτισει καποιος τι ειναι αυτο το πραγμα και κυριως, αν περναει!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Δεν το πιστευω οτι εχουμε φτασει σ αυτο το σημειο..Εχω αρχισει κι εγω να μην ειμαι καλα, ουτε τρωω ουτε κοιμαμαι... Και μη μου πειτε να δω τον εαυτο μου, προς το παρον δεν γινεται αυτο!
    Θελω να μαθω αν περναει, βοηθειστε με... αμεσα.
    Αυριο μαλλον θα ξεκινησω να παω να δω φιλους μας στα μερη του κ να επιχειρησω να τον δω... το θελω πολυ αλλα φοβαμαι... μη το παρει σαν πιεση, μη μου πει οχι.... τον αγαπαω τοσο πολυ.... Δε μπορω να χωνεψω αυτο που εγινε, δεν δεχομαι πως τελειωνουμε ετσι. Εγω ανεξαρτητα απ τη φιλη μας παραπανω, θελω να ειμαι διπλα του! Κι εκτος απ το θελω, του το χρωσταω... εκεινος ποτε δε ντραπηκε για μενα. Δεν ειμαι καλα, διαφωτιστε με....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Eιναι ενα ατομο στο ιντερνετ καφε και καθεται και γραφει καθε μερα 3-4 διαφορετικες ιστοριες εδω μεσα για πλακα; Θα προτεινα το συγγραφικο του ταλεντο να το εξασκησει στο γραψιμο καποιου βιπερ. Που ξερει κανεις, μπορει να φτασει να το διαφημιζει και το αλτερ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    παρακαλω? τι εννοεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Βοηθειστε με... πειτε μου ποσο σοβαρες ειναι οι ψυχωσεις? με διωχνει απο κοντα του επειδη δεν μπορει να κανει κατι αλλο και να προσφερει? Δεν το αντεχω ολο αυτο που γινεται ειλικρινα..... Μιληστε μου....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,798
    απλα πρπει να του πεισ οτι η ζωη δεν τελειωνει με το να εισαι ψυχακιασ κι οτι πρεπει να παλεψει για να ξανακερδισει τη ζωη του σαν να ξαναμαθαινει τη ζωη ενα πραγμα μπορει να του παρι καποια χρονια αλλλα ανα το θελει πολυ θα τα καταφερει πεσ του και για το φορουμ να γραψει εδω και θα του πουμε εμεισ τι καναμε οταν ειμασταν στη θεση του

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Αυτα του λεω... να μην αφησει κανεναν να τον πεισει οτι ειναι αχρηστος και να παλεψει κ να κανει υπομονη...
    Θα παω στην πολη του για να δω κοινους μας φιλους και θα του στειλω μνμ αν θελει να παμε για καφε...
    'Η να τον παρω τηλ? φοβαμαι μην νιωσει πιεση κ θελω καθε κινηση μου να ειναι σωστη.
    Ηδη τον εχω πιεσει, φοβαμαι.... Αλλα δεν ηξερα ποσο σοβαρο ειναι.
    Νιωθω πολυ χαλια.... Για ολα... Θελω εννοειται να το ξεπερασει αλλα για αρχη να γινει λιγο πιο αισιοδοξος.
    Δεν μπορω να το πιστεψω οτι τελειωσαν ολα ετσι... Δεν μπορω να τον ακουω να εχει τετοια γνωμη για τον εαυτο του.
    Οταν τον ρωταω γιατι με διωχνει μου λεει γιατι δεν ειναι κωλανθρωπος κ τον ρωταω γιατι κ λεει οτι θα καταλαβω με τον καιρο.
    Εγω ηθελα μονο να ειμαι διπλα του....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eιναι ενα ατομο στο ιντερνετ καφε και καθεται και γραφει καθε μερα 3-4 διαφορετικες ιστοριες εδω μεσα για πλακα; Θα προτεινα το συγγραφικο του ταλεντο να το εξασκησει στο γραψιμο καποιου βιπερ. Που ξερει κανεις, μπορει να φτασει να το διαφημιζει και το αλτερ.
    Πάνω που ετοιμάζομουνα να δώσω συμβουλές βλέπω το δικό σου μήνυμα. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το θέμα είναι ψεύτικο; Αμάν πια, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είναι ψεύτικο και τι αληθινό εδώ μέσα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eιναι ενα ατομο στο ιντερνετ καφε και καθεται και γραφει καθε μερα 3-4 διαφορετικες ιστοριες εδω μεσα για πλακα; Θα προτεινα το συγγραφικο του ταλεντο να το εξασκησει στο γραψιμο καποιου βιπερ. Που ξερει κανεις, μπορει να φτασει να το διαφημιζει και το αλτερ.
    Πάνω που ετοιμαζομουνα να δώσω συμβουλές βλέπω το δικό σου μήνυμα. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το θέμα είναι ψεύτικο; Αμάν πια, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είναι ψεύτικο και τι αληθινό εδώ μέσα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Δωσε τις συμβουλες και ασε να νομιζουν Gypsy Cello.... Σε παρακαλω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλώς. Λοιπόν, καταρχήν να σε ρωτήσω πόσο καιρό είστε μαζί και τι σημαίνει αυτός ο άνθρωπος για σένα.


    2ον θέλω να σε ρωτήσω όταν λες ζωηρούλης ο μπαμπάς του τι εννοείς; Ότι έκανε σχέσεις εκτός γάμου; Για την μαμά του θα μπορούσα να σου πω σκρόφα πεθερά είναι όπως όλες άστην να λέει όπως λέει και ο Καρράς λολ :D Aλλά αν πραγματικά νοιάζεσαι αυτόν τον άνθρωπο δεν πρέπει να αδιαφορήσεις. Πρέπει να σκεφτείς ότι είναι μάνα του και είναι φυσικό ν' ανησυχεί είτε έχει είτε δεν έχει ψύχωση. Αυτό που είναι σωστό είναι να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση μαζί της, να παραδεχτείς τα λάθη σου (αν θεωρείς ότι έχεις κάνει) και να της δείξεις ότι το μόνο που θέλεις είναι το καλό του παιδιού της και όχι να προσποιηθείς την "καλή νύφη".


    Αν και αυτή νοιάζεται πραγματικά το παιδί της θα υποχωρήσει, δεν μπορεί. Αν εμμένει στις απόψεις της απλά μην της δώσεις σημασία. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορείς να κάνεις.


    Όσον αφορά τα συμπτώματα του συντρόφου σου δεν δύναμαι να γνωρίζω αν πρόκειται όντως για ψύχωση και αν ναι δεν μπορώ να βγάλω και διάγνωση για ευνόητους λόγους. Είχε μήπως οικονομικές διαφορές ή προβλήματα άλλου είδους με τρίτους τα οποία εσύ δεν δύνασαι να γνωρίζεις; Μπορεί όντως να τον παρακολουθούν. Και έγω είχα τέτοιες υποψίες και πίστεψε με δεν έχω πρόβλημα ψύχωσης. (μόνο κατάθλιψη διεγνωσμένη)


    Όσο για τη τελευταία ερώτηση εγώ προτείνω ν' αφήσεις μερικές μέρες να περάσουν και να πας μετά για να ηρεμήσει γιατί απ' όσο καταλαβαίνω δεν θα αισθάνεται καλά.


    ΥΓ: Προτείνω να δείτε μαζί και έναν άλλο ειδικό για να έχετε και μια δεύτερη γνώμη. Να σημειώσω ότι και γω όταν πρωτοπήγα στην ψυχίατρο μου δεν μου άρεσε γιατί ήθελα να με περιποιηθεί παραπάνω αλλά εγώ έπασχα από κατάθλιψη οπότε εκ των υστέρων κατάλαβα ότι έκανα λάθος.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Φιλη, αμα τον πιανουν τα φαρμακα , περναει !!

    Εδω περνανε οι ψευδαισθησεις που βλεπεις πραγματα σαν να ειναι διπλα σου πραγματα και φωνες και δεν περναει αυτο ;

    Θεμα χρονου ειναι..

    Στηριξε τον οσο ειναι στη δυσκολη φαση και μη παρεξηγηθεις αμα σου πει κατι στην κατασταση που εισαι. Μερικα φαρμακα προκαλουν και λιγη νευρικοτητα.

    Παντως αμα κανεις υπομονη και τον πιανουν τα φαρμακα μετα θα ειναι πολυ καλα,
    μαλιστα θα αγχωνεται και λιγοτερο απο οτι τον ηξερες πριν !!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση!
    Η μαμα του εχει νοσηλευτει σε κλινικη για 3 μηνες κ θα παιρνει φαρμακα εφ ορου ζωης.
    Εκεινος εχει ψυχωση διεγνωσμενη.
    Ειμαστε μαζι 2 χρονια ακριβως... Τον αγαπαω παρα πολυ και ειμαι ικανη να μεινω ακομα κ μακρυα του προκειμενου να του κανω καλο, γιατι αν μπλεκομαι κ τον πριζει κ πιεζει η μανα του, μονο καλο δεν κανω οση αγαπη κ αν θελω να δωσω.

    maus μου εδωσες πολλες ελπιδες με την απαντηση σου! Οντως οποτε μιλαγαμε (γιατι τωρα εχουμε 3 μερες να μιλησουμε) το πρωτο που μου ελεγε ειναι οτι εχει νευρα κ μ εχει πληγωσει πολυ που με πεταξε εξω απ τη ζωη του, εγω ηθελα να τον βοηθησω...
    Χτες βραδυ του εστειλα σε μηνυμα συγνωμη για ολα κ πως θελω μονο να γελαει... φυσικα απαντηση δεν πηρα.
    Τη Δευτερα θα ειμαι στην πολη του κ θα επιχειρησω να τον δω. Πολυ φοβαμαι την αρνητικη απαντηση ομως....

    Καλως ή κακως δε μπορω να μπω στη θεση του κ σκεφτομαι πως στα δυσκολα θελουμε ανθρωπους που αγαπαμε κ μας αγαπανε, δεν θελουμε να μεινουμε μονοι...

    Φανταζομαι μπορω να τον στηριζω και σιωπηλα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά άραγε;;;; Βοηθείστε παρακαλώ
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 08-09-2011, 18:34
  2. βοηθειστε με..
    By lorelei321 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 10-10-2010, 13:00
  3. δεν αντεχω ..βοηθειστε με
    By amarylis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 20-10-2009, 13:16
  4. Βοηθειστε λιγακι
    By BrainTrance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2009, 23:40
  5. Βοηθείστε με να βοηθήσω!
    By Μαριάννα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 15-06-2006, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •