πρεπει να πεθανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99

    πρεπει να πεθανω

    το χω σκεφτει επανηλημενα και εχω βρει λυση για τα προβληματα μου.η αυτοκτονια.το θεμα ειναι γιατι δεν το παιρνω αποφαση να το κανω επιτελους να ησυχασω.τι περιμενω;ειμαι ο πιο ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα.ντρεπομαι γ αυτα και παλι δεν ειμαι αξια ουτε να αυτοκτονησω.γιατι;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Γιατι απ' ότι φαίνεται κατα βάθος αγαπάς τη ζώη και δεν θέλεις να κακό στον ευαυτό σου και στους γύρω σου. Μια κακή στιγμή είναι που θα περάσει και θα ξεχαστει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Καλό θα ηταν να ζητήσεις βοήθεια απο ενα ψυχολόγο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    δεν ειναι μια κακη στιγμη που θα ξεχαστει.το σκεφτομαι εντονα εδω κ 7 μηνες κ κολωνω να το κανω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Τι συνέβη και σ' έκανε ν' αρχίσεις να το σκέφτεσαι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα

    Μπορείς ένα παράδειγμα που να δικαιολογεί τον κάθε έναν από τους χαρακτηρισμούς αυτούς?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by aleg View Post
    το χω σκεφτει επανηλημενα και εχω βρει λυση για τα προβληματα μου.η αυτοκτονια.το θεμα ειναι γιατι δεν το παιρνω αποφαση να το κανω επιτελους να ησυχασω.τι περιμενω;ειμαι ο πιο ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα.ντρεπομαι γ αυτα και παλι δεν ειμαι αξια ουτε να αυτοκτονησω.γιατι;
    aleg, εγώ νομίζω ότι παρότι έχεις κάνει μια τέτοια σκέψη, βαθιά μέσα σου θα ήθελες να μπορέσει να υπάρξει και να βρεθεί μια άλλη λύση..

    Αν μπορούσε να βρεθεί ένας άλλος τρόπος, ώστε να νιώσεις διαφορετικά απ' ότι τώρα, πιο θετικά, δε θα τον προτιμούσες;
    Αν μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει πώς θα αισθανόσουν;

    Σε ρωτάω επειδή, πραγματικά, θα μπορούσε να βρεθεί ένας άλλος τρόπος,
    επειδή όντως θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    πρεπει να ενημερωσεις καποιον γιαυτες τις σκεψεις εκτος φορουμ, ενας γιατρος θα σε βοηθησει..ποσο χρονων εισαι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by aleg View Post
    το χω σκεφτει επανηλημενα και εχω βρει λυση για τα προβληματα μου.η αυτοκτονια.

    πιστεψε με λυση δεν ειναι, κραυγη απογνωσης ναι...

    το θεμα ειναι γιατι δεν το παιρνω αποφαση να το κανω επιτελους να ησυχασω.τι περιμενω;

    για να μην το πραγματοποιεις λοιπον, κατι σε κραταει ακομα εδω κ σε θελει να παλεψεις, στο βαθος του μυαλου σου υπαρχει μια ελπιδα αλλα ειναι πολυ σκοτεινη...

    ειμαι ο πιο ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα.

    αυτη ειναι η δικη σου αποψη.. διαστρεβλωμενη φυσικα κ μη ρεαλιστικη... αλλα για τη φαση που βρισκεσαι λογικο να σκεφτεσαι ετσι.... ετσι νιωθεις.. ΔΕΝ εισαι αυτα που περιγραφεις..

    ντρεπομαι γ αυτα και παλι δεν ειμαι αξια ουτε να αυτοκτονησω.γιατι;
    περαν αυτων, πιστευω πρεπει να μιλησεις σε καποιον ειδικο για αυτες σου τις σκεψεις..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα
    ειμαι 24
    αχρηστη γιατι δεν εχω κανει τιποτα στη ζωη μου,δεν σπουδασα δεν εχω παρει καποιο διπλωμα τιποτα τιποτα τιποτα.και ναι ξερω οτι δεν ειναι το παν αυτα αλλα με εχουν υποτιμησει πολλοι γ αυτο το λογο
    ασημαντη και σπαστικια και κακια ειμαι γιατι μου το χουν πει πολλοι ανθρωποι,φιλοι γκομενοι απλοι γνωστοι.ναι ξερω πρεπει να μην τους δινω σημασια γιατι μορει αυτοι να μην αξιζουν εμενα αλλα ειναι τοσοι πολλοι που τελικα σκεφτομαι οτι δεν μπορει να χουν αδικο οι πολλοι κ εγω δικιο.
    δεν αξιζω τιποτα γιατι μου το χουν δειξει.
    και ηλιθια γιατι σκεφτομαι ετσι,δεν κοιταω τον εαυτο μου,δεν καταφερα ποτε να εκδικηθω εστω κ εναν απ αυτους που με προδωσαν παρολο που το θελω πολυ εστω μια φορα,κρεμιεμαι απο ανθρωπους που μου φερονται ασχημα η με φτυνουν.
    ναι θα ηθελα να βρεθει μια αλλη λυση περα απο την αυτοκτονια,ξερω οτι μπορει να αλλαξει η ζωη μου τα ξερω αυτα τα χω ξαναακουσει τα χω σκεφτει αλλα εγω δεν μπορω να περιμενω αλλο.ειμαι δυστυχισμενη
    σε ψυχολογο δεν θελω να μιλησω γιατι σχεδον ξερω τι θα ακουσω περι αυτοπεποιθησης κλπ και δεν εχω καμια ορεξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    ηλιθιος,ασημαντος,σπαστικο ς,κακος και αχρηστος ανθρωπος του κοσμου.ενα σκουπιδι που δεν εχει καρδια ουτε ψυχη ουτε αισθηματα και δεν αξιζει τιποτα και δεν ειναι αξιο για τιποτα
    ειμαι 24
    αχρηστη γιατι δεν εχω κανει τιποτα στη ζωη μου,δεν σπουδασα δεν εχω παρει καποιο διπλωμα τιποτα τιποτα τιποτα.και ναι ξερω οτι δεν ειναι το παν αυτα αλλα με εχουν υποτιμησει πολλοι γ αυτο το λογο


    Άκου να δεις, τους έχεις γραμμένους αν σε έχουν υποτιμήσει για αυτόν τον λόγο. Αυτό δείχνει κάτι για τους ίδιους, όχι για εσένα. Πέρα από αυτό... κι εγώ που πήρα τι κατάλαβα? Πάλι άχρηστη, βάρος, αποτυχημένο πείραμα νιώθω όταν είμαι στα βάθη της μαυρίλας. Θέλω να πω δεν έχει να κάνει με σπουδές αυτό, είναι κάτι από μέσα μας, εσύ το δικαιολογείς επειδή δεν σπούδασες, εγώ το δικαιολογώ αλλιώς, όμως όλα αυτά είναι εκλογίκευση του γιατί νιώθουμε έτσι, δεν είναι η αιτία.

    ασημαντη και σπαστικια και κακια ειμαι γιατι μου το χουν πει πολλοι ανθρωποι,φιλοι γκομενοι απλοι γνωστοι.ναι ξερω πρεπει να μην τους δινω σημασια γιατι μορει αυτοι να μην αξιζουν εμενα αλλα ειναι τοσοι πολλοι που τελικα σκεφτομαι οτι δεν μπορει να χουν αδικο οι πολλοι κ εγω δικιο.

    Με έχουν πει όλα αυτά. Επίσης με έχουν πει κατίνα, σκληρό και άκαρδο άνθρωπο, ψυχρή, ζηλιάρα, νευρόσπαστη, εγωίστρια, σνομπ κλπ. Όπως με έχουν πει και τα ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετα. Κάποια από αυτά μπορεί να ισχύουν, κάποια όχι, αλλά ακόμα κι αν τα πιστεύουν αυτοί που τα λένε, δεν πάει να πει ότι είναι όλα αλήθεια. Πρακτικά να το δεις, δεν μπορεί κανείς να είναι δύο αντίθετα πράγματα. Για να δεις τι είσαι, κοίτα μέσα σου... μην κοιτάς τι λένε οι άλλοι. Οι άλλοι δεν μπορούν να μας διαβάσουν σε βάθος τόσο όσο μπορούμε εμείς αν προσπαθήσουμε. Μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς.


    δεν αξιζω τιποτα γιατι μου το χουν δειξει.

    Ρε συ οι άλλοι θα σου δώσουν αξία?? Εσύ θα βρεις την αξία σου, από μέσα σου. Στην τελική αν η ίδια δεν αναγνωρίζεις την αξία σου, οι άλλοι πώς θα την δούνε?

    και ηλιθια γιατι σκεφτομαι ετσι,δεν κοιταω τον εαυτο μου,δεν καταφερα ποτε να εκδικηθω εστω κ εναν απ αυτους που με προδωσαν παρολο που το θελω πολυ εστω μια φορα,κρεμιεμαι απο ανθρωπους που μου φερονται ασχημα η με φτυνουν.

    Αυτό πιστεύω ότι είναι το λάθος σου. Κρεμιέσαι από ανθρώπους, και περιμένεις να δεις τι αξίζεις μέσω αυτών. Σου ξαναλέω... κανείς δεν θα σου δώσει αξία. Την αξία την έχεις ήδη. Πρέπει να την αναγνωρίσεις στον εαυτό σου. Οι άλλοι είτε θέλουν και μπορούν να πορευτούν μαζί μας, είτε όχι... δεν έχει όμως να κάνει με το πόσο αξίζουμε, έχει να κάνει με το πόσο ταιριάζουμε μαζί τους.

    Δεν πιστεύω στην εκδίκηση προσωπικά... το να σπαταλήσω τόση ενέργεια για να εκδικηθώ κάποιον που δεν το αξίζει (γιατί ναι, κάποιος που μου φέρεται άσχημα δεν αξίζει τον χρόνο και την ενέργειά μου) το βρίσκω... σπατάλη.


    ναι θα ηθελα να βρεθει μια αλλη λυση περα απο την αυτοκτονια,ξερω οτι μπορει να αλλαξει η ζωη μου τα ξερω αυτα τα χω ξαναακουσει τα χω σκεφτει αλλα εγω δεν μπορω να περιμενω αλλο.ειμαι δυστυχισμενη

    Να μην περιμένεις παθητικά ελπίζοντας να γίνει το θαύμα. Αυτό είναι ψυχοφθόρο και εξαντλητικό ψυχολογικά. Να ψάξεις τον εαυτό σου, να δεις τι σου αρέσει πάνω σε εσένα και γιατί αξίζεις αγάπη. Να σταθείς ψυχολογικά στα πόδια σου. Αυτό είναι σκληρή δουλειά και θέλει προσπάθεια, αλλά θα σε ανταμείψει. Ξέρω ότι είπες δεν θες να πας σε ψυχολόγο, όμως ίσως να σε στήριζε η βοήθειά του και να τα κατάφερνες πολύ γρηγορότερα. Είναι κρίμα να δίνεις σε ξένο κόσμο τόση δύναμη πάνω σου που να σε φέρνουν να σκέφτεσαι τον θάνατο.
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    παρε με κι εμενα μαζι σου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    κ εγω ετσι νιωθω....αλλα σκεψου..δεν μπορει ολα οσα εισαι κ κανεις εδω που κληθηκες να ζησεις να μην εχουν κανενα νοημα.Παρολη την απογοητευση,θλιψη και αποριψη που μας χαριζουν τοσο απλωχερα και ιδιωτελως οι συνανθρωποι μας.ΔΕΝ ξερουν τα παντα,ΔΕΝ ειναι τελιοι και δεν εχουν κανενα δικαιωμα να σε κρινουν.Πιστευω στη θεια δικαιοσυνη και να ξερεις πως οτι κακο κανουν θα το υποστουν..Ξεχνα τους για λιγο και ψαξε μεσα σου να βρεις ποια εισαι και τι θες απο αυτη τη ζωη.Ειναι πιο ουσιαστικο.Τοτε να εισαι σιγουρη πως θα αφηνεις λιγοτερο τους ανθρωπους και τις καταστασεις γενικοτερα να σε στενοχωρουν ή ακομα εκνευριζουν.

    Μα κοιτα γυρω σου..συμβαινουν θαυματα!Η φυση ολοκληρη ειναι ενα θαυμα!ΕΣΥ εισαι ενα θαυμα και η αποστολη σου ειναι να το ζησεις.Μην παρετηθεις λοιπον

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    και τι να κανω τη ζωη μου.να λεω στον εαυτο μου οχι δεν εχουν δικιο ολοι οι αλλοι εγω θα βρω αυτο που αξιζω η ζωη ειναι ωραια κλπ και θα μεινω μονη μου;ποιος το θελει αυτο.ολοι θελουμε να μαστε αρεστοι στουσ αλλους.το να πορευομαι μονη μου σε ολη μου τη ζωη και να περιμενω να γυρισει η ροδα απλα.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ.... αν αυτη ειναι η αποστολη μου στη ζωη τοτε απετυχα λυπαμαι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Η ζωή είναι πολύ όμορφη.. αλήθεια σου λέω.
    Η δυσκολία πηγάζει μόνο μέσα απ'το κεφάλι μας και απο εκει είναι η έξοδος της.

    Και εγώ έχω προβλήματα όπως πολλοί εδώ στο site.. και γω είχα και έχω αυτοκτονικές σκέψεις αλλά..το πιστεύω πως είναι όμορφη.
    Αν αυτοκτονήσεις δεν θα μάθεις ποτέ πως θα ήταν η συνέχεια της ζωής σου.
    Ίσως να μην είναι έτσι όπως την φαντάζεσαι..
    Σίγουρα δεν θα είναι όπως νιώθεις αυτή τη στιγμή.
    Ελπίδα είναι το αίσθημα πως αυτό που σε βασανίζει τώρα δεν θα κρατήσει για πάντα.
    ΕΛπίδα λοιπόν..

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 129
    Last Post: 13-03-2016, 18:24
  2. Θέλω να πεθάνω
    By listrobia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 07-01-2016, 15:03
  3. θελω να πεθανω!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-01-2012, 20:57
  4. Θέλω να πεθάνω
    By Swan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 13-06-2009, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •