πως να κανω δουλεια με τον εαυτο μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    πως να κανω δουλεια με τον εαυτο μου?

    ανοιγω αυτο το θεμα αφου πρωτα το εθεσα ως ερωτημα σε αλλο post.παρακαλω πειτε τις αποψεις σας για το πως να ξεκινησει καποιος και να εχει αποτελεσματα για την αντιμετωπιση της ΙΨΔ.
    ειναι βασικο ερωτημα δικο μου μιας και εχω υποτροπιασει εαν μπορω να πω αυτο...αλλα το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ εκανα δουλεια με τον εαυτο μου.νοιωθω παγιδευμενος αυτη τη στιγμη λογω των συμπτωματων της ΙΨΔ που με εχουν κυριευσει και γνωριζω οτι αυτον τον καιρο ειμαι ανικανος να κανω βηματα λογω του αγχους και του μπερδεματος που εχω.νοιωθω σαν ενα 3χρονο παιδι που πρεπει να τα μαθει ολα απο την αρχη...παρακαλω καποιος που εχει να προτεινει λυσεις ας γραψει εδω...εαν δεν βοηθησει εμενα ισως βοηθησει καποιον αλλο.παρακαλω ολους τα φωτα σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    τι ακριβώς σκέφτεσαι τώρα δηλαδή το οποίο σε βασανίζει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι, χωρις καθοδηγηση απο ειδικο.
    εχεις παει σε καποιο ψυχοθεραπευτη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    τι ακριβώς σκέφτεσαι τώρα δηλαδή το οποίο σε βασανίζει?
    το κυριοτερο ειναι οτι αν δεν υποχωρησει το αγχος και το μπερδεμα δεν μπορω να κανω τιποτα.
    με βασανιζει κυριως οτι εχασα το κομματι του εαυτου μου που εστω και λιγο ειχα βρει-αλλα και παλι ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ...μπορει να
    εχω ολα τα κακα στο χαρακτηρα μου αλλα τουλαχιστον το γνωριζα.τωρα πολυ μπερδερμα η κατασταση.να πω οτι για χρονια ζουσα χωρις να το ξερω με καταθλιψη και ΙΨΔ απο μικρο παιδι.
    εχω κανει πολλα πραγματα ζωντας σ'αυτη την κατασταση χωρις να ξερω την ασθενεια νομιζοντας οτι ετσι ειναι "κανονικα",βεβαια κατι δεν πηγαινε καλα αλλα δεν το εδινα σημασια...αυριο θα προσπαθησω να κανω τη λιστα με τα ερωτηματα μου και αυτα που με βασανιζουν...να πω επισης οτι στην παρουσα φαση δεν μπορω να προσεγγισω την πραγματικοτητα-εστω οπως το εννοω εγω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι, χωρις καθοδηγηση απο ειδικο.
    εχεις παει σε καποιο ψυχοθεραπευτη?
    ειχα παει οταν ημουν σε περιοδο αγχους-αλλα δε μπορουσα να καταλαβω...ο γιατρος μου λεει οτι δεν χρειαζομαι(δεν ξερω πως το εννοει)
    παντως οτι λεω και εδω τα λεω και με το γιατρο και μου λεει να κανω υπομονη...μεσα σε 5 μερες εγινα οπως ημουν πριν 3 χρονια οταν πρωτοανακαλυψα την ΙΨΔ αλλα τωρα δεν εχω καταθλιψη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    το κυριοτερο ειναι οτι αν δεν υποχωρησει το αγχος και το μπερδεμα δεν μπορω να κανω τιποτα.
    με βασανιζει κυριως οτι εχασα το κομματι του εαυτου μου που εστω και λιγο ειχα βρει-αλλα και παλι ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ...μπορει να
    εχω ολα τα κακα στο χαρακτηρα μου αλλα τουλαχιστον το γνωριζα.τωρα πολυ μπερδερμα η κατασταση.να πω οτι για χρονια ζουσα χωρις να το ξερω με καταθλιψη και ΙΨΔ απο μικρο παιδι.
    εχω κανει πολλα πραγματα ζωντας σ'αυτη την κατασταση χωρις να ξερω την ασθενεια νομιζοντας οτι ετσι ειναι "κανονικα",βεβαια κατι δεν πηγαινε καλα αλλα δεν το εδινα σημασια...αυριο θα προσπαθησω να κανω τη λιστα με τα ερωτηματα μου και αυτα που με βασανιζουν...να πω επισης οτι στην παρουσα φαση δεν μπορω να προσεγγισω την πραγματικοτητα-εστω οπως το εννοω εγω.
    ναι αλλά για να έχεις άγχος σημαίνει πως κάτι σε βασανίζει, ότι κι αν είναι αυτό. έτσι είναι η ΙΔΨ. κάτι σε βασανίζει που μπορεί και να μην ισχυεί κ εσύ έχεις άγχος και δυσφορία..το θέμα εδώ είναι τι σε βασανίζει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    ειναι παρα πολλα...αν αρχισω δε θα τελειωσω ποτε,ετσι αισθανομαι...με λιγα λογια σαν να τα βλεπω αναποδα τα πραγματα-πηρε αναποδες το μυαλο μου οπως λενε...
    θα επιχειρησω να τα αναφερω ενα ενα καποια στιγμη συγκεντρωτικα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    θα ξεκινησω λεγοντας για τα κουτακια [ ] .ενα απο τα ελλατωματα μου ειναι οτι βαζω τις λεξεις σε κουτακια.πως να ξεκινησω να τα διορθωνω? γνωριζει κανεις? κουτακι ειναι κατι σαν απολυτο και σοβαρο.λεω τις λεξεις καπως πιο βαριες και εντονες σαν να το εννοω [κυριολεκτικα].να προπαθησω να μιλαω μη δινοντας τοση πολυ σημασια?θα εχει αποτελεσμα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    θα ξεκινησω λεγοντας για τα κουτακια [ ] .ενα απο τα ελλατωματα μου ειναι οτι βαζω τις λεξεις σε κουτακια.πως να ξεκινησω να τα διορθωνω? γνωριζει κανεις? κουτακι ειναι κατι σαν απολυτο και σοβαρο.λεω τις λεξεις καπως πιο βαριες και εντονες σαν να το εννοω [κυριολεκτικα].να προπαθησω να μιλαω μη δινοντας τοση πολυ σημασια?θα εχει αποτελεσμα?
    οταν για παραδειγμα καποιος μου φωναξει τοτε το εκλαμβανω σαν εμφαση της συγκεκριμενης λεξης η φρασης...με αποτελεσμα να λειτουργω με αμυνες.το εχει κανεις απο εσας?

Similar Threads

  1. Δουλειά που να σου αρέσει.
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-02-2011, 20:51
  2. Ψυχωση και δουλεια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-12-2010, 21:43
  3. λαθος και δουλεια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 10-10-2009, 12:04
  4. προβλημα με τη δουλειά
    By Marina95 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-09-2009, 18:32
  5. Δουλεια και Σχεση
    By nosecurity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2007, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •