Η Μαγνητική... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ έχω πάει πολλές φορές και σε πολλούς διαφορετικούς γιατρούς τα τελευταία 20 χρόνια και κανείς μα κανείς δεν μου είπε για αλεργία.

    Από αυτά που αναφέρεις φαίνεται να είναι ωτίτιδες. Θα σου πω αυτά που ξέρω. Σε εμένα δημιουργούνται γιατί φράζει η ευσταχιανή σάλπιγγα. Έτσι συσσωρεύεται υγρό μέσα στο αυτί (εκρητικού τύπου ωτίτιδα). Τώρα για το ότι δημιουργούνται ωτίτιδες μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους. Π.χ. ίωση, κρύωμα, κάποιος ερεθισμός, αλεργία, κλπ. Αυτά δημιουργούν ρηνίτιδα (μόλυνση στην περιοχή) που με τη σειρά της φράζει την/τις ευσταχιανές. Και αποτέλεσμα είναι η δημιουργία ωτίτιδας.

    Το κερί που αναφέρεις μπορεί να έχει δημιουργηθεί ακόμα και μέσα σε ένα μήνα, έτσι όταν σε είδε ο προηγούμενος γιατρός να μην υπήρχε. Είναι πάντως ένδειξη ωτίτιδας.


    > Παρατηρούνται ήπια στοιχεια μαστοειδιτιδος αριστερα

    Νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι τώρα καλά, μάλλον οφείλεται και αυτό στην ωτίτιδα.

    Μου κάνει εντύπωση που πόνεσες στην αφαίρεση του κεριού και όχι στην εισαγωγή της κάμερας στη μύτη που για μένα είναι απείρως πιο επώδυνη διαδικασία.
    Πονεσα και στα δυο.Να φανταστεις δεν την αφησα να μου βαλει πολυ μεσα στη μυτη την καμερα γιατι δεν αντεξα,αυτο μπορει και να ηταν λαθος μου.Στο νοσοκομειο χθες με ρωτησαν αν ειχα περασει ωτιτιδα.Εγω ειχα περασει περυσι μια παρομοια φαση αλλα μου ειπαν οτι ηταν παρραρινοκολπιτιδα.Πηρα κατι φαρμακα και σταματησε.Και απο τον Απριλιο τα ιδια εχω μεχρι τωρα.Απο μονη μου πηγα σε αλλεργιολογο και παιρνω πλεον φαρμακα για την αλλεργικη ρινιτιδα.Δεν ξερω αν εχει καμια σχεση η ρινιτιδα με αυτο,Μου εβγαλαν χθες αυτο το πραγμα απο το αυτι και οταν μου εκαναν ακουογραμα ακουγα ενα ''ντουπ'' που δεν ηταν ενα βασικα.Μονο σε εκεινο το αυτι.Μολις μου εβγαλε το κερι μετα οταν το ξαναεκανα ειχε μειωθει αυτο,το ακουγα μονο μια φορα.Μου ειπε οτι το αυτι λεει ειναι λιγο ερεθισμενο αλλα δε νομιζει να ειναι απο αυτο....Στη μαγνητικη φαινεται ηπια μαστοειδιτιδα και θα περασει απο μονη της πχ χωρις αντιβιωση!!!!Εν τω μεταξυ,τοσο καιρο με εστειλαν και σε εναν ρευματολογο και μου λεει ο ρευματολογος ''βλεπω εδω σε μια εξεταση αιματος οτι τα λεμφοκυτταρα ειναι χαμηλα,ειχες καμια ιωση;Ή λοιμωξη;'' εγω του ειπα τι ειχα αλλα του ειπα οτι ιωση σιγουρα δεν ειχα,αφου δεν ειχα ιωση τοσο καιρο.Μετα απο τη μαγνητικη προφανως ειχε δικιο ο ανθρωπος.Το θεμα ειναι οτι αρχικα η παθολογος μου ειχε γραψει να κανω εξετασεις για τον πυρετο και δεν ειχε βρεθει κατι.Μεχρι και στοματοφαρυγγικο υγρο εκανα εξεταση και δεν βρεθηκε τιποτα.Με την αντιβιωση που παιρνω τωρα δεν εχω ιδεα αν γινει κατι.Μακαρι να γινει να ξεμπερδευω με αυτο το θεμα γιατι εχω κουραστει.
    Επειδη με ενοχλει και το ματι στην ιδια πλευρα,πηγα σε οφθαλμιατρο σημερα,το κοιταξε μου ειπε ειναι ενταξει.Του εξηγησα τι ακριβως εχω και μου ειπε οτι χρειαζεται αντιβιωση αυτο το πραγμα για να περασει.Το ιδιο ειπε και η νευρολογος.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΩΡΛ να λεει οτι δε χρειαζεται;;;;Αφου ανεβαζω και δεκατα.Δεν εχω πια ιδεα τι γινεται.Εχω μπερδευτει κι εγω.

    p.s. Η μαστοειδιτιδα οφειλεται σε ωτιτιδα απο ο,τι μου ειπαν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by red View Post
    nantina,me agxwneis me afta pou les gia oooolous aftous tous giatrous???ti eixes ap tin arxi kai giati exeis paei se toses diaforetikes eidikotites/???
    Exw na pw se osous apaxiwnoun tous nosokomeiakous giatrous oti
    OI KALYTEROI GIATROI BRISKONTAI MONO STA DHMOSIA NOSOKOMEIA.OXI FYSIKA STA EPEIGONTA OPOY SERNOMASTE EMEIS OI TRELOI SAN TIS ADIKES KATARES,ALLA STA NOSOKOMEIA META APO RANTEBOY POU KLEINEIS STH GRAMMATEIA.



    POTE MHN PHGENETE SE IDIWTES SYNOIKIAKOUS GIATROUS

    KLEINEIS RANTEBOUDAKI,SKAS TA 70-80-EVRW SOU ,PAS TO APOGEFMA STO NOSOKOMEIO,SE BLEPEI O DIEFTHYNTHS-EPIMELHTHS-YPEFTHYNOS KAI TELEIWSE TO THEMA
    OUTE EIDIKEVOMENOI OYTE TIPOTA./.
    Πονουσα σε μυτη,αυτι και ανεβαζα δεκατα.Μετα απο το αγχος μου επεκταθηκε το θεμα,δουλευα και απειρες ωρες και καποια στιγμη κατερρευσα.Με αποτελεσμα να εχει γινει ενα μπαχαλο και να μην ξερω κι εγω τι γινεται.

    Κοιτα,επειδη επισκεφτηκα απειρους γιατρους θα σου πω το εξης.Ο αλλεργιολογος που πηγα ηταν ιδιωτης και ηταν κορυφη ο ανθρωπος.Πραγματικα απο τους λιγους γιατρους που πηγα και ηταν φοβερος.Αφου μου ειπε οτι το αυτι αυτο που με ποναει εχει το ιδιο νευρο με το βρογχο του πνευμονα και με του στομαχου.Για να φτασω βεβαια σε αυτον,σε ενα δημοσιο νοσοκομειο συναντησα μια απιστευτη πνευμονολογο που αυτη μου ειπε οτι πιθανον να εχω ρινιτιδα και ασθμα και τελικα απο εκει το εψαξα για τον αλλεργιολογο.Ομως αυτη ειχε απολυτο δικιο και εγω εν το ηξερα οτι ειχα ρινιτιδα.Οταν πας σε 5 ΩΡΛ με αξονικη σπλαχνικου κρανιου και τους λες τι εχεις και σου λενε δεν εχεις τιποτα τοτε τι να κανεις;Δεν πρεπει να ψαξεις απο που προερχεται;Ασε με,παιδευομαι απο τον απριλιο με αυτο το θεμα.
    Last edited by Nantina; 27-09-2011 at 12:06.

  3. #33
    thanasisGR
    Guest
    eides pou ola telika htan sto mialo sou???

    tpt den exeis apo osa eleges!!!

    mia xara eisai!!!!

  4. #34
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    eides pou ola telika htan sto mialo sou???

    tpt den exeis apo osa eleges!!!

    mia xara eisai!!!!
    εσύ γιατί είσαι ακόμη εδω?

  5. #35
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    εσύ γιατί είσαι ακόμη εδω?
    Ναι, αλλά εσύ είσαι ακόμα εδώ. Είμαι εδώ για την ώρα. ... Γιατί;. Οτιδήποτε είναι popular είναι και λίγο φτηνό. Είναι ένα εύπεπτο, καταναλωτικό ...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Πονεσα και στα δυο.Να φανταστεις δεν την αφησα να μου βαλει πολυ μεσα στη μυτη την καμερα γιατι δεν αντεξα,αυτο μπορει και να ηταν λαθος μου.
    Πριν κανα δίμηνο που ξεκίνησα να ξαναψάχνω το θέμα πήγα σε τρεις διαφορετικούς ΩΡΛ σε διάστημα δύο εβδομάδων. Και ο καθένας έβαζε την κάμερα. Πώς να εξηγήσεις ότι δεν χρειάζεται, να πεις το είδε ο προηγούμενος...; Είναι ακρετά επώδυνο. Κάτι μου λέει ότι δεν άφησες να προχωρήσει πολύ...


    > Στο νοσοκομειο χθες με ρωτησαν αν ειχα περασει ωτιτιδα.Εγω ειχα περασει περυσι μια παρομοια
    > φαση αλλα μου ειπαν οτι ηταν παρραρινοκολπιτιδα.Πηρα κατι φαρμακα και σταματησε.

    Όπως είπα μπορεί να είναι ωτίτιδες που να μην τις καταλαβαίνεις. Εξηγώ παρακάτω.


    > Δεν ξερω αν εχει καμια σχεση η ρινιτιδα με αυτο,

    Ναι, μπορεί να έχει, και συνήθως έχει. Θα σου εξηγήσω. Μου πήρε χρόνια να καταλάβω τι συμβαίνει και έχω επισκευθεί άπειρους γιατρούς (σε όλους τους χώρους, νοσσοκομείο, ιδιωτικά, κλπ). Γιατί δεν εξηγούνε και δεν είδα πουθενά ολοκληρωμένη αντιμετώπιση. Δώσε προσοχή γιατί είναι πολύ σημαντικό.
    Δηλαδή: δημιουργείται ρινίτιδα (καταρροή, που μπορεί να προέρχεται από οποιοδήποτε αιτία -και από αλεργία-). Η φάση αυτή μολύνει την περιοχή (ή τουλάχιστον αλλάζει η φυσιολογία). Έτσι οι ευσταχιανές σάλπιγγες φράζουν. Οι ευσταχιανές σάλπιγγες εκτός από την εξίσωση της πίεσης στα αυτιά, κάνουν και τη δουλειά να παροχετεύουν το υγρό του αυτιού. (Μέσα στο αυτί, δημιουργείται συνεχώς υγρό και είναι φυσιολογική διαδικασία). Το υγρό τρέχει από τις ευσταχιανές και έτσι αδειάζει το αυτί.
    Αν η ευσταχιανή σάλπιγγα είναι φραγμένη, το υγρό συσσωρεύεται μέσα στο αυτί. Έτσι γεμίζει σταδιακά με υγρό, και αυτού του είδους η ωτίτιδα ονομάζεται εκκριτική, (από το έκριση).
    Η ωτίτιδα αυτή δεν είναι σαν άλλες που έχουν πόνο και μόλυνση που χρειάζεται αντιβίωση. Σε αυτή την ωτίτιδα το υγρό συνήθως δεν είναι μολυσμένο και γι' αυτό σε αυτές τις ωτίτιδες δεν δίνουν συνήθως αντιβίωση γιατί δεν χρειάζεται. Μάλλον σωστά σου είπε ο ΩΡΛ. Κατάλαβα ότι ίσως δώσουν μόνο μια ελαφρά δόση αντιβίωσης, σαν συντηρητική αγωγή, για να μην τυχόν μολυνθεί το υγρό. Τώρα κατάλαβα ότι οι συνεχείς και δυνατές αντιβιώσεις που πολλοί ΩΡΛ μου έδιναν ήταν το λιγότερο άχρηστες.

    Γι' αυτό σε ρωτάνε για το αν έχεις περάσει ωτίτιδες, αν είχες λοιμώμεις, κλπ. Δυστυχώς σε εμένα είναι μια συνεχής ωτίτιδα. Στην ουσία δεν περνάει ποτέ αφού πάντα η μία τουλάχιστον ευσταχιανή σάλπιγγα (δεξιά) είναι μονίμως κλειστή.

    Μια που είπα αυτό, να πω, ότι νομίζω (αλλά δεν θυμάμαι με σιγουριά) ότι η μαστοειδιτιδα δείχνει συνεχείς ωτίτιδες. Γιατί εκτός από το μέσο αυτί που μαζεύει υγρό, σταδιακά γεμίζει και τη μαστοειδή κυψέλη. Δηλαδή ένα βήμα περισσότερο. Και νομίζω ότι ένας ΩΡΛ μου είπε και σε μένα το ίδιο.

    Κατάλαβα επίσης ότι σε αυτού του τύπου ωτίτιδες η θεραπεία είναι να ανοίξουν οι ευσταχιανές σάλπιγγες. Συνήθως κορτιζόνη και συνδυασμός από αντισταμινικό, πλύσεις μύτης, κλπ.

    Επίσης αυτές οι ωτίτιδες δεν γίνονται αντιληπτές. Και αν κατάλαβα καλά το αυτί χρειάζεται περίπου 1 μήνα για να γεμίσει με υγρό. Και για το ότι δεν γίνονται αντιληπτές θα σου πω ότι κάποια στιγμή σε εμένα έγινε διάρρηξη τυμπάνου (δηλαδή τρυπάει το τύμπανο του αυτιού για να βγει το συσσωρευμένο υγρό). Τόσο πολύ υγρό είχε μαζευτεί!Έγινε ενω κοιμόμουν δεν πόνεσα κλπ. Απλά είδα στο μαξιλάρι άφθονο υγρό!
    Έχω ακόμα τη φωτογραφία αν σε ενδιαφέρει. Και ένας ηλίθιος ΩΡΛ μου είπε οταν του έδειξα τη φωτογραφία ότι μπορεί να πρέρχεται και από νερό που είχε μείνει μέσα στο αυτί π.χ. μετά από μπάνιο. Και αυτός είναι στρατιωτικός γιατρός που δουλεύει σε στρατιωτικό νοσσοκομείο, έχει και ιδιωτικό ιατρείο. Αν δεις τη φωτογραφία είναι ολοφάνερο, και μου το επιβεβαίωσε επόμενος ΩΡΛ!

    Προσωπικά σε εμένα, τώρα που γνωρίζω και αρχίζω να κάνω μόνος μου διαγνώσεις... έχω την εντύπωση (σχεδόν σιγουριά) ότι οφείλονται σε αλεργική ρινίτιδα. Και έχω επίσης την εντύπωση (όχι όμως με μεγάλη σιγουριά) ότι η αλεργία οφείλεται ή έστω επιδεινώνεται από άγχος. Δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα σε αλεργιολόγο.

    Περίληψη: αλεργία -> ρινίτιδα -> κλείσιμο ευσταχιανής -> εκκριτική ωτίτιδα -> ζημιές στο αυτί.
    Περίληψη 2η: ποτέ δεν κατάλαβα πώς κάποιος γιατρός μπορεί να είναι τόσο ανεύθυνος. Είδα πολλούς.
    Last edited by John11; 27-09-2011 at 22:10.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Λάθος, εκκριτική γράφεται, με δύο κ και ι. Ο ένας ΩΡΛ την έγραφε εκρητική... Και μόνο τότε που άκουσα τον όρο και έψαξα στο ίντερνετ κατάλαβα τι έχω.
    Σου έστειλα πμ με τη φωτογραφία.

    Επίσης:
    http://www.eumedline.eu/post/Ekkriti...iwphlh-pathhsh
    http://www.endodiagnosis.gr/allergy.html

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Λάθος, εκκριτική γράφεται, με δύο κ και ι. Ο ένας ΩΡΛ την έγραφε εκρητική... Και μόνο τότε που άκουσα τον όρο και έψαξα στο ίντερνετ κατάλαβα τι έχω.
    Σου έστειλα πμ με τη φωτογραφία.

    Επίσης:
    http://www.eumedline.eu/post/Ekkriti...iwphlh-pathhsh
    http://www.endodiagnosis.gr/allergy.html
    και μετα σου λέει δεν μπορει να είσαι γιατρος και να κανεις ορθογραφικα λάθη...αχαχαχαχαχαχαχαχα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Ναι εισαι καλα John11,σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.Ακου,εγω ηξερα απο παντα οτι ενταξει,φτερνιζομουν,ειχα ενα θεμα αλλα δεν το θεωρουσα και φοβερο.Καποια στιγμη,πριν ενα χρονο αρχισα να εργαζομαι σε ενα χωρο οπου υπηρχε παρα πολυ σκονη, a/c και επισης με χτυπουσε και ο αερας απο την πορτα απο τη μερια που εχω το προβλημα.Δουλευα εκει 10-12 ωρες.Καποιες φορες ενιωθα εναν πονο στο αυτι αλλα δεν ηταν τοσο ανησυχητικος ετσι ωστε να πω οτι πρεπει να παω σε ΩΡΛ.Ετσι λοιπον,τον περασμενο Οκτωβριο,ξαφνικα ενιωσα στη μυτη απιστευτο ποσο.Στη μυτη ομως.Δηλαδη ελεγες ποναει η μυτη μου,οχι το αυτι μου.Ειχα βεβαια και ενοχλησεις στα αυτια αλλα τον φοβερο πονο τον ενιωθα στη μυτη.Πηγα λοιπον σε ενα νοσοκομειο και εκει μου διεγνωσαν παρραρινοκολπιτιδα.Πηρα λοιπον μια αντιβιωση,ενα αντιφλεγμονωδες και ενα σπρευ για δυο εβδομαδες περιπου και μετα περασε.Το θεμα ηταν οτι πρωτη φορα τοτε ενιωσα ενα μυικο σπασμο στο ανω χειλος του στοματος και ενα πεταρισμα στο ματι.Ετσι λοιπον,αφου πηρα την αγωγη,περασε.Δηλαδη απο τον Δεκεμβριο μεχρι τον Απριλιο ημουν ενταξει.(Ή τουλαχιστον ετσι νομιζα).Ερχεται λοιπον ο Απριλιος,φτερνιζομαι μια-δυο-τρεις φορες και θυμαμαι κιολας που σκεφτηκα μηπως εχω παλι τα ιδια.Μετα απο 3-4 μερες λοιπον,τα ιδια παλι...Ωστοσο ενιωθα στο αυτι κατι σαν τραβηγμα εσωτερικα αλλα δεν ειχα δωσει και τοση σημασια.Ξαναπαιρνω την ιδια αγωγη,δεν κανει τιποτα.Παω σε μια ιδιωτικη ΩΡΛ η οποια ελεγαν ηταν καλη.Παει να μου βαλει μεσα την καμερα αλλα δεν αντεξα να μπει και πολυ.Πραγματικα δεν αντεξα γιατι με χτυπουσε ο πονος στα δοντια.Της λεω τι συμβαινει και μου λεει συνεχισε την αγωγη και ξαναελα.Τη συνεχιζω,δεν βλεπω φως.Ωστοσο την πρωτη φορα που το ειχα παθει εφτασα μεχρι 37,8 πυρετο.Απο τον Απριλιο ειμαι με 37,5 καθημερινα,ανεβαινει-κατεβαινει.Το θεμα ειναι το εξης.Αφου ολο αυτο συνεχιζε,αρχιζουν και κανουν ανακαινιση εκει που δουλευα και η σκονη ηταν απιστευτη.Ωσπου μια μερα καταρρεω,με τους πονους αυτους που ειχα,πονο στο στηθος,ανακατεμα,μυικες συσπασεις,ερεθισμενο λαιμο και οισοφαγο και δεκατα.Απο εκεινη τη στιγμη αρχισε ο γολγοθας.Εβγαλα αξονικη σπλαχνικου κρανιου,ηταν καθαρη.Περα απο μια βλεννοκυστη που ηταν καπου στο δεξι ιγμορειο πανω απο τα δοντια και διπλα απο τη μυτη.Κατα τα αλλα,ολοι οι ΩΡΛ ελεγαν οτι δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα και ηταν πεντακαθαρη η αξονικη.Εγω ωστοσο δεν μπορουσα να αναπνευσω και το αγχος επιβαρυνε την κατασταση παρα πολυ.Και να λενε ολοι οτι ειναι απο το αγχος μου κι εγω να μην ξερω τι γινεται.Τελοσπαντων,μετα απο παμπολες εξετασεις,ετυχε να πεσω στην πνευμονολογο που μου ειπε για τη ρινιτιδα.Βεβαια επειδη ειχα παρατηρησει οτι η κατασταση επιδεινωνόταν στη δουλεια,το ειχα σκεφτει οτι μπροει να ηταν αλλεργια.Ετσι λοιπον,μου λεει αυτη για τη ρινιτιδα.Παω στον αλλεργιολογο κανω το τεστ για αλλεργικη ρινιτιδα και βγαινει θετικο στα αγρωστωδη.Φαντασου λοιπον οτι προφανως,ειχα την αλλεργια,ειχα τη σκονη και ημουν σε a/c.Εχουν περασει 20 μερες απο τοτε περιπου.Λογικα με την περιγραφη που κανεις σημαινει οτι για αυτο δεν εκανε κατι η αντιβιωση ουσιαστικη.Επειδη δεν ειναι μικροβιακη μολυνση και ουσιαστικα ουτε αυτη που παιρνω θα κανει τιποτα μαλλον.Μιλησα σημερα με τον αλλεργιολογο μου και μου ειπε οτι θα μιλησει αυριο με καποιον ΩΡΛ που τον εμπιστευεται και να τον παρω να μου πει αν χρειαζεται αντιβιωση.Μου συστησαν εναν ΩΡΛ πολυ καλο,θα παω εκει μηπως και δω καποιο φως.
    Παντως σε αλλεργιες χρησιμοποιειται αδρεναλινη και οχι κορτιζονη κανονικα.Τωρα δεν ξερω κι εγω ακριβως τι γινεται.Ισως η κορτιζονη να χρειαζεται οταν δεν υπαρχει αλλεργια.Αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.
    Το θεμα ειναι οτι εχω διαφραγμα.Ισως αυτο να μου κανει και τη ζημια αλλα ο αλλεργιολογος που ειδε την αξονικη λεει οτι δεν παιζει και τοσο ρολο.Βεβαια η πνευμονολογος μου ειπε οτι παιζει ρολο.
    Το θεμα ειναι οτι μετα το χθεσινο,το αυτι με ποναει και εχω και καποιες συσπασεις και γινεται ακομα χειροτερο το θεμα.Δεν ξερω αν λογω της αλλεργικης ρινιτιδας υπαρχει καμια περιπτωση αναφυλαξιας.Δηλαδη αν πχ επαθα κανενα αλλεργικο σοκ τοτε που κατερρευσα και για αυτο συμβαινει αυτο.Ο αλλεργιολογος ειπε οτι απο τη ρινιτιδα ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο.
    Μιλησα σημερα μαζι του,μου ειπε οτι θα ρωτησει εναν ΩΡΛ που ειναι καλος και θα μου πει αυριο.
    Προφανως ουτε η αντιβιωση θα κανει κατι δηλαδη;Τι να πω...Έχω χασει τη μπαλα.Αυτοι παντως χθες που μου εβγαλαν αυτο απο το αυτι,μου ειπαν οτι δεν οφειλονται στο αυτι ολα αυτα και να το ψαξω.Τους ειπα εν τω μεταξυ οτι εχω αλλεργικη ρινιτιδα,σημασια δεν εδωσαν.Εκανα κατι τεστ,ολα ηταν ενταξει αλλα οπως ειπαν,δεν οφειλεται στο αυτι.Τι να πω κι εγω μετα;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Λάθος, εκκριτική γράφεται, με δύο κ και ι. Ο ένας ΩΡΛ την έγραφε εκρητική... Και μόνο τότε που άκουσα τον όρο και έψαξα στο ίντερνετ κατάλαβα τι έχω.
    Σου έστειλα πμ με τη φωτογραφία.

    Επίσης:
    http://www.eumedline.eu/post/Ekkriti...iwphlh-pathhsh
    http://www.endodiagnosis.gr/allergy.html
    αχαχαχαχαχα!Φαντασου...σε τι ατομα παμε για να διαγνωσουν κατι που εχουμε στο κεφαλι μας! :P

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    P.S. Να πας οπωσδηποτε σε αλλεργιολογο γιατι αν η ρινιτιδα που εχεις ειναι αλλεργικη πρεπει να παρεις ΕΙΔΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ για τη συγκεκριμενη ρινιτιδα!Επισης,συνηθως η ρινιτιδα ειναι συνδιαστικη απο ο,τι μου ειπαν,αλλεργικη και μη αλλεργικη μαζι καποιες φορες.Γι 'αυτο το αγχος παιζει σημαντικο ρολο και ειναι οντως ετσι οπως το ειπες.Ο ψυχολογικος παραγοντας επιβαρυνει.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Ετσι λοιπον,τον περασμενο Οκτωβριο,ξαφνικα ενιωσα στη μυτη απιστευτο ποσο.Στη μυτη ομως.Δηλαδη ελεγες ποναει η μυτη μου,οχι το αυτι μου.Ειχα βεβαια και ενοχλησεις στα αυτια αλλα τον φοβερο πονο τον ενιωθα στη μυτη.Πηγα λοιπον σε ενα νοσοκομειο και εκει μου διεγνωσαν παρραρινοκολπιτιδα.
    Δεν έχω νιώσει πόνο στη μύτη. Παραρινοκολπίτιδα φαντάζομαι θα είναι φλεγμονή περιοχής δίπλα στη μύτη, κάτι σαν ιγμορίτιδα;


    > Εβγαλα αξονικη σπλαχνικου κρανιου,ηταν καθαρη.Περα απο μια βλεννοκυστη που ηταν καπου
    > στο δεξι ιγμορειο πανω απο τα δοντια και διπλα απο τη μυτη.

    Η εκκριτική ωτίτιδα φαίνεται στην μαγνητική. Αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον αυτές τις μέρες και λίγες βδομάδες πριν δεν είχες ωτίτιδα.


    > Το θεμα ειναι οτι εχω διαφραγμα.Ισως αυτο να μου κανει και τη ζημια αλλα ο αλλεργιολογος που
    > ειδε την αξονικη λεει οτι δεν παιζει και τοσο ρολο.Βεβαια η πνευμονολογος μου ειπε οτι παιζει ρολο.

    Έχω και εγώ στραβό διάφραγμα. Πριν από χρόνια όλοι οι ωρλ μου έλεγαν οφείλεται σ' αυτό και ήταν πρόθυμοι να μου κάνουν άμεσα εγχείρηση. Τώρα, όλοι οι ωρλ μου λένε, επηρεάζει μόνο την αναπνοή και δεν είμαστε σίγουροι αν επηρεάζει το ωρλ σύστημα, και μάλλον είνα απίθανο να το επηρεάζει.
    Η γνώμη μου είναι πως τουλάχιστον επιδεινώνει. Εγώ που από το δεξί μέρος της μύτης αναπνέω δυσκολότερα, πάντα στο δεξί αυτί είχα τα προβλήματα. Μόνο τελευταία παρατηρήθηκε μια φορά πρόβλημα και στο αριστερό. Έτσι η γνώμη μου είναι πως τουλάχιστον επηρεάζει. Αλλά δεν θέλω και δεν μπορώ να πάω να κάνω εγχείρηση.


    > Αυτοι παντως χθες που μου εβγαλαν αυτο απο το αυτι,μου ειπαν οτι δεν οφειλονται στο αυτι
    > ολα αυτα και να το ψαξω.

    Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως το αυτί που είχε το κερί, σε προηγούμενο χρονικό διάστημα (μπορεί πριν ένα μήνα ή δύο χρόνια) είχε ωτίτιδα. Γιατί σχηματίζεται κερί μόνο στο ένα αυτί και όχι και στα δύο; Παρατήρησα ότι όποτε είχα πρόβλημα το κερί ήταν σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, ενώ το άλλο αυτί μπορεί και εντελώς καθαρό.
    Μπορεί να μην οφείλεται από το αυτί όλα αυτά, αλλά να έχουν την ίδια πηγή/αιτία.

    Από αυτά που λες θα έδινα σημασία στα τέσσερα παρακάτω:
    > Περα απο μια βλεννοκυστη που ηταν καπου στο δεξι ιγμορειο πανω απο τα δοντια και διπλα απο τη μυτη.
    > Ετσι λοιπον,τον περασμενο Οκτωβριο,ξαφνικα ενιωσα στη μυτη απιστευτο πονο.Στη μυτη ομως.
    > Πηγα λοιπον σε ενα νοσοκομειο και εκει μου διεγνωσαν παρραρινοκολπιτιδα
    > Ωσπου μια μερα καταρρεω,με τους πονους αυτους που ειχα,πονο στο στηθος,ανακατεμα,μυικες συσπασεις,ερεθισμενο λαιμο και οισοφαγο και δεκατα.

    Ερώτηση, ο πόνος στη μύτη και η παρραρινοκολπίτιδα ήταν στο δεξί τμήμα όπως και η βλεννοκύστη στο ιγμόρειο; Αν ναι, μάλλον συνδέονται μεταξύ τους.


    > Παντως σε αλλεργιες χρησιμοποιειται αδρεναλινη και οχι κορτιζονη κανονικα.Τωρα δεν ξερω κι εγω
    > ακριβως τι γινεται.Ισως η κορτιζονη να χρειαζεται οταν δεν υπαρχει αλλεργια.Αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.

    Με το θέμα αλεργία δεν ξέρω πολλά. Δεν ξέρω για αδρεναλίνη. Πάντως από τα φάρμακα που έπαιρνα κάθε φορά, νομίζω ότι αυτό που "βοηθούσε" ήταν η κορτιζόνη.
    Και ευτυχώς που διάβασα το θέμα, γιατί θυμήθηκα ότι πρέπει να το ψάξω και εγώ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Προσεξε να δεις.Μεσα σε ολα,παρατηρησα οτι οσες φορες ειχα το θεμα με ενοχλουσε το τσιγαρο και γι'αυτο το εκοψα.Δεν ξερω αν προηλθαν αυτα απο το τσιγαρο ή επιδεινωθηκε γιατι οπως σου ειπα ειχα και μια πληγη στο ενα ρουθουνι για την οποια πληγη μου εδωσαν bactropan και περασε ομως το θεμα ειναι οτι εγω αισθανομουν οτι το προβλημα ειναι ακομα πιο μεσα στη μυτη.

    Μαγνητικη:
    Παρατηρούνται ήπια στοιχεια μαστοειδιτιδος αριστερα.(Το αυτι με το προβλημα)
    Ηπιες παχυβλεννογονιτικες αλλοιωσεις στο έδαφος του δεξιου γναθιαίου.(Μαλλον αυτο που λενε κυστη)

    Οι ΩΡΛ μου ειπαν οτι η κυστη δεν επηρεαζει τιποτα εκει που ειναι οποτε τρεχα γυρευε.Τωρα που θα ξαναπαω ΩΡΛ θα του τα δειξω ολα αυτα και θα του πω να με δει και πιο μεσα στη μυτη που δεν ειχα αφησει την αλλη να παει τοσο μεσα.Η μαστοειδιτιδα ειναι ηπια απο ο,τι γραφει στη μαγνητικη παντως.Προφανως εχεις δικιο οτι δεν υπηρχε πιο πριν.Ισως να υπηρχε η ωτιτιδα και σιγα σιγα δημιουργηθηκε,απλα εγω δεν ηξερα τοσο καιρο τι γινεται και ποτε πριν δεν ειχα παρει τιποτα για αυτο το προβλημα,περα απο εκεινη τη φορα που σου ειπα με την παρραρινοκολπιτιδα.Παντως απο ο,τι βλεπω εδω,κανενα απο αυτα που μου εχει δωσει ο αλλεργιολογος δεν ειναι κορτιζονουχο.Μηπως τελικα πρεπει να παρω καποιο τετοιο για να κανει δουλεια;

    Η παρραρινοκολπιτιδα ειναι φλεγμονη των παρραρινιων κολπων ομως δε νομιζω να ειχα αυτο το πραγμα,ρινιτιδα ηταν και τοτε.Γιατι απο την ακτινογραφια παρραρινιων δεν φανηκε κατι.

    Παντως,δεν ξέρω γιατι,πιστευω οτι αν αυτο που νιωθω στη μυτη δεν ειναι απο αγχος(γιατι πλεον δεν ειμαι και σιγουρη πια),πιστευω οτι αυτο κανει το ολο θεμα.Ομως για να με ενοχλουσε το τσιγαρο δε νομιζω να ειναι απο αγχος.Αφου μολις καπνιζα παθαινα αμοκ απο τον πονο!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •