ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434

    ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Κάπου διάβασα ότι είναι καλό ν' αφήνουμε λίγη ώρα να ηρεμήσουμε πριν και μετά από κάθε συνάντηση με τον ψυχολόγο. Είναι καλύτερα για να μπορούμε να "εμπεδώσουμε" όσα μας λέει και να μας κάνουν καλό. Αυτά για όσους ξεκινάνε τώρα ψυχοθεραπεία.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ναι πολυ σημαντικο αυτο που λες..νομιζω ολοι κανουμε το λαθος να πηγαινουμε εκει ειτε με νευρα,ειτε πιωμενοι και ουσιαστικα χωρις ορεξη χανοντας το νοημα και τον δρομο της θεραπειας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τζιπσι πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λες !! Πραγματι καλο ειναι προτου πας στη συνεδρια να εισαι ηρεμος ψυχικα κ προετοιμασμενος, κ προπαντων οχι αγχωμενος, το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας κ μπλοκαρει !!
    Ξεκινησες ψυχοθεραπεια?? Εγω προσφατα εκανα 2 συνεδριες με την καινουργια γιατρο, αλλα αποτελεσμα δεν ειδα.. τεσπα, θα δειξει στο μελλον, ειναι νωρις ακομα για συμπερασματα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    σε λίγο θα ξεκινήσω και θέλω να ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καλη αρχη κ ολα ευχομαι να πανε καλα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    καλη αρχη κ ολα ευχομαι να πανε καλα !!
    Θενκς Λάκρυ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    παιδια μεγαλη προσοχη !!!το εχω ξαναπει και ισωσ να το εχετε διαβασει .
    μετα απο 3 χρονια ψυχοδυναμικης ψυχοθεραπειας κοντεψα να πηδηξω απο το παραθυρο .
    μεγαλη προσοχη !!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Χμ, συνηθίζουμε να μιλάμε γενικά για ψυχοθεραπεία, και συχνά αντιμετωπίζεται ως ένα συμπαγές, μονοδιάστατο θέμα.
    Ωστόσο, προσωπικά, δεν πιστεύω ότι είναι έτσι.

    Αφενός, υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις, διαφορετικές μεταξύ τους, αφετέρου, παίζει σημαντικό ρόλο ο άνθρωπος, η φάση μέσα στην οποία επιλέγει να κάνει θεραπεία, το πώς είναι και το πώς έχει μάθει, καθώς και ο ίδιος ο θεραπευτής.

    Άλλοτε, λειτουργεί θετικά και η θεραπεία γίνεται ένα μονοπάτι που όλο και μακραίνει, βγάζει σε νέα μέρη, μπορεί να βγάζει και σε γνωστά μέρη αλλά να τα βλέπουμε με άλλη ματιά..
    Κάποιες φορές ο ρυθμός βηματισμού είναι αργός, άλλες φορές / φάσεις πιο γρήγορος. Κάποια στιγμή ίσως και να καταλάβουμε ότι έχουμε πια αρκετά εφόδια, είτε είναι χάρτης είτε πυξίδα είτε ό,τι, και ότι μπορούμε να συνεχίσουμε να περπατάμε μόνοι μας με μια κάποια σιγουριά. Όπως και να έχει, εγώ το βλέπω ως μια προσπάθεια και δέσμευση προς τον εαυτό μας.

    Αυτό το αναφέρω, επειδή στις περιπτώσεις που η πορεία ΔΕΝ πάει, όταν κάτι ΔΕΝ πάει καλά, καλό είναι να το αποσαφηνίζουμε αυτό τόσο μέσα μας, όσο και σε άλλους -εφόσον, βέβαια, το επιθυμούμε- από τη στιγμή κιόλας που συστήνεται σε αυτούς τους άλλους να προσέχουν!
    Οι παράγοντες τόσο της ''επιτυχίας'' όσο και της ''αποτυχίας'' μπορεί να είναι πολλοί.
    Και σαφώς, για μένα, μια τέτοια συζήτηση είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα και χρήσιμη από έναν, ενδεχομένως και δικαιολογημένο, αφορισμό!

    Με αφορμή το ποστ της sandy25, αλλά και γενικότερα, κάποιες σκέψεις..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sandy25 View Post
    παιδια μεγαλη προσοχη !!!το εχω ξαναπει και ισωσ να το εχετε διαβασει .
    μετα απο 3 χρονια ψυχοδυναμικης ψυχοθεραπειας κοντεψα να πηδηξω απο το παραθυρο .
    μεγαλη προσοχη !!!!!!!!!!!!
    Ti??? γιατί τι συνέβη;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    σε λίγο θα ξεκινήσω και θέλω να ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.
    Τζίπσι, τι ψυχοθεραπεία θα κάνεις;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Τζίπσι, τι ψυχοθεραπεία θα κάνεις;
    δεν είμαι σίγουρη θα το συζητήσω με τον γιατρό. Εγώ σκέφτομαι ψυχοδυναμική.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δεν είμαι σίγουρη θα το συζητήσω με τον γιατρό. Εγώ σκέφτομαι ψυχοδυναμική.
    Αυτό ήθελα να σου πω, είναι το καλύτερο πιστευω, αν έχεις καλή σχέση και επικοινωνία με το γιατρό σου, μάλλον θα σε κατευθύνει σωστά...
    Η Σαντι στο μνμ της παραπάνω είναι λίγο "ακραία", ωστόσο ειμαι απόλυτα σίγουρη ότι μπορεί η ψυχοδυναμική να σε κάνει να νιώσεις πολύ χάλια...Πολύ χάλια στ'αλήθεια...
    Το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα νομίζω και παλιότερα....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Αυτό ήθελα να σου πω, είναι το καλύτερο πιστευω, αν έχεις καλή σχέση και επικοινωνία με το γιατρό σου, μάλλον θα σε κατευθύνει σωστά...
    Η Σαντι στο μνμ της παραπάνω είναι λίγο "ακραία", ωστόσο ειμαι απόλυτα σίγουρη ότι μπορεί η ψυχοδυναμική να σε κάνει να νιώσεις πολύ χάλια...Πολύ χάλια στ'αλήθεια...
    Το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα νομίζω και παλιότερα....
    Ναι το έχουμε ξανασυζητήσει, είναι η δεύτερη φορά που ακούω αρνητικά σχόλια για την ψυχοδυναμική θεραπεία και δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τον λόγο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post

    Αφενός, υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις, διαφορετικές μεταξύ τους, αφετέρου, παίζει σημαντικό ρόλο ο άνθρωπος, η φάση μέσα στην οποία επιλέγει να κάνει θεραπεία, το πώς είναι και το πώς έχει μάθει, καθώς και ο ίδιος ο θεραπευτής.
    Αυτό ακριβώς.
    Πιστεύω το πιο σημαντικό είναι η φάση στην οποία βρίσκεσαι.Αν είσαι σε φάση πολύ άγχους ή/και κατάθλιψης έντονης, δεν έχει νόημα να ξεκινήσεις ψυχοδυναμική ή κάτι παρόμοιο, γιατί απλούστατα δεν θα βοηθηθείς άμεσα, οποτε θα παραμενεις δυσλειτουργικός στην καθημερινότητά σου και επίσης, ειναι πολύ πιθανόν να υποτροπιάσεις.
    Είναι καλό να κάνουμε ενδοσκόπηση και να μάθουμε πράγματα για τον εαυτό μας, αλλά δεν είμαστε πάντα έτοιμοι για κάτι τέτοιο.
    Επίσης, στα αρνητικά της ψυχοδυναμικής, συγκαταλέγω ότι είναι χρονοβόρα άρα και οικονομικά ασύμφερη, αλλά και η σχέση που δημιουργείται με τον θεραπευτή, είναι πραγματικά σχέση εξάρτησης, κάτι που δημιουργεί προβλήματα και στη θεραπεία και δυσκολεύει τη διακοπή της...

    Απο την άλλη, όπωε λέει και ο ψυχίατρός μου, είναι καλό να έχουμε "γνώση" της γνωσιακής θεραπείας, ειδικά σε φάσεις που είμαστε μπλοκαρισμένοι.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Τι ακριβως ειναι η ψυχοδυναμικη ρε παιδια?Είναι το ιδιο με την ψυχαναλυση? Αφορα το παρελθον του ασθενη?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 02:01
  2. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ
    By so_so in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-11-2009, 16:49
  3. ΘΕΛΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...
    By anapofasisti24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2009, 17:18
  4. sos θελω συμβουλες
    By ζωζα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •