ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΩΜΑΤΙΚΕς ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΟ ΕΞΕΛΗΧΘΗΞΕ ΣΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩς ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟς ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΗΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΠΤΕΡΥΓΑ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 7 ΣΥΝΕΔΡΙΕς ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ(ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΓΤ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟς ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟς)ΟΙ ΚΡΙΣΕΙς ΦΥΓΑΝ .ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩς ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΟς ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΙΧΑ.ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΩ ΑΣΚΗΣΕΙς ΧΑΛΑΡΩΣΗς ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΣΑΝ.ΕΙΧΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΚΡΙΣΕΙς ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΟΒΙΕς.ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΔΕ ΕΦΥΓΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΕ ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΩ ΞΑΝΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩς ΟΤΑΝ ΒΙΩΝΕΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕ ΕΧΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕς ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ.

    ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΦΑΡΜΟΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΣΚΗΣΕΙς ΧΑΛΑΡΩΣΗς(ΚΑΘΟΔΗΣΗ ΣΚΕΨΗς) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΤΕΛΕΙΑ.ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΤΕΛΕΙΑ!ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑΝ .ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΚΡ.ΠΑΝΙΚΟΥ(ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΑΘΩ 1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΤΗ ΤΡΕΛΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ.ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ MONK ΠΟΥ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΝΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΑΦΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΑ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙς.ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕ ΤΟ ΔΙΝΩ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΝΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΙΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΥΕΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥς.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Όταν λες διαλογισμό είδες δηλαδή κάτι στο youtube και το έκανες από μόνος σου ή πήγες σε κάποιο δάσκαλο που κάνει διαλογισμό?

  3. #3
    THN TEXNIKH vipassana .ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ YOUTUBE.ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΤΟ ΨΙΛΟΔΙΑΒΑΣΑ, ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE TΟΥ MONK(EINAI AΠΟ ΤΑΙΛΑΝΔΗ) ΚΑΙ ΕΧOYME EΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΛΟΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by kostas87 View Post
    THN TEXNIKH vipassana .ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ YOUTUBE.ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΤΟ ΨΙΛΟΔΙΑΒΑΣΑ, ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE TΟΥ MONK(EINAI AΠΟ ΤΑΙΛΑΝΔΗ) ΚΑΙ ΕΧOYME EΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΛΟΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ
    Θεωρώ ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος και φαντάζομαι ότι κι εσύ το καταλαβαίνεις και ίσως γι'αυτό σου έχει δημιουργηθεί η φοβία της τρέλας. Το καλύτερο που θα είχες να κάνεις από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει ο διαλογισμός είναι να τον κάνεις με κάποιον ειδικό και όχι μέσω ίντερνετ φυσικά. Έτσι θα έχεις και την ευκαιρία να συζητήσεις μαζί του το φόβο σου περί τρέλας από την τεχνική αυτή.

  5. #5
    ναι.οταν εμαθα οτι εχει κινδυνους ναι. αλλα δε ξερω αν γενικα μπορω να επωφεληθω απο αυτην τη τεχνικη και δε ξερω καταποσο ειναι εμπειροι οι δασκαλοι στην Ελλαδα να διδαξουν κατι τετοιο...
    Αυτο που κυριως θελω να ρωτησω.Απο εναν ειδικο αυτος ο τρόπος προτίνεται?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Θα πρέπει να το ψάξεις πολύ ώστε να βρεις κάποιον που όντως να είναι έμπειρος και συζητήσεις μαζί του το λόγο που θες να το κάνεις και αν θα έχεις αποτελέσματα. Τότε θα αποφασίσεις αν είναι αυτό που χρειάζεσαι και αν αυτός ο άνθρωπος είναι ο κατάλληλος.

  7. #7
    nai tora pou emetha oti exei kindinous nai fisika.de mporo na xero omos pios xeri kai na exo metro sigrisis an de rotiso kapion eidiko sumboulo pou xeri.aytos einai kai o logos pou grafo edo.eyxaristo gia tis apantiseis sou

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    104
    Κωστα ο m.monkey σωστα σου μιλησε...

    Δια-λογισμος ειναι η δια του λογισμου προσπαθεια ταυτισης με την ουσια των οντων.Με λιγα λογια ολοι διαλογιζομαστε.Υπαρχουν πολλες τεχνικες διαλογισμου στο εμποριο.Κατι αναλογο με οτι γινεται και με την Γιογκα.Ενας ψιλοχαμος με σκοπο το κερδος.

    Ομως χρειαζεται ενασχοληση για να καταλαβει καποιος μερικα πραγματα και κυριως ορθολογισμος.
    Στην προσευχη εγω ειμαι εδω και ο Θεος ειναι εκει.Στον διαλογισμο δεν υπαρχει αυτη η αποσταση. Διαλογιζεσαι για παραδειγμα σ ενα τριανταφυλλο.Επιτυχημενος διαλογισμος θεωρειται αν αρχιζεις να μυριζεις σαν τριανατφυλο.

    Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι ειναι οντως επικινδυνο να προσπαθει καποιος να διαλογιζεται πανω σε ιδεες ή συναισθηματα,οταν δεν εχει κανει καποια "χιλιομετρα" σ αυτο το μονοπατι.Γι αυτο και ξεκιναμε απο απλα πραγματα που δεν κινδυνευουμε: αν το αντικειμενο του διαλογισμου μου ειναι ενα πορτοκαλι αποκλειεται να νομισω οτι ειμαι πορτοκαλι:)

    Οπως και να χει ακομα και η απλη συγκεντρωση της σκεψης μας σ ενα αντικειμενο μονο ευεργετικα αποτελεσματα μπορει να εχει.Απο κει και περα το να επαναλαμβανει καποιος καποια μαντραμ ειναι αρκετα επικινδυνο και δυστυχως πολλες "τεχνικες διαλογισμου" του εμποριου κανουν ακριβως αυτο.

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    To μυαλό που επεκτείνεται για να δημιουργήσει μια καινούρια ιδέα δεν επιστρέφει ποτέ στις προηγούμενες διαστάσεις του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    To μυαλό που επεκτείνεται για να δημιουργήσει μια καινούρια ιδέα δεν επιστρέφει ποτέ στις προηγούμενες διαστάσεις του.
    Τι εννοεις?

  11. #11
    auto pou ekane einai aplo einai dialogismos gia kathari skepsi sigentronese stin anapnoi kai koveis kathe skepsi de afinis sinaisthimata somatiko pono kai peribalontikous paragontes na se apospasous.kai tote bgenoun ta entona mesa sou!ekana mono 3 bdomades kai eytixos diabasa gt me makroxronia xrisi allazei grafoun ti domi tou egefalou.kai pragmatika eniosa allagi mesa se 3 bdomades megali!kai energia.alla theli pitharxia.nai to xero oti xriazete kapoios na didaxi ayti ti methodo kai na s eepiblepi alla ego empisteyome tin epistimi ligo pio poli apo oti arxees methodous ton monk.giati aytos pou "mas didaxe"itan monk apo sri lanka.de xero ti na kano me ayto to thema pragmatika eniosa telia alla apo tin alli min trellathoume kiolas!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •