Τη γνώμη σας για 2 ερωτήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Τη γνώμη σας για 2 ερωτήματα

    1) Θα ήθελα να μάθω αν εσείς (με διαταραχή πανικού) πίνετε καφέ κι αν σας πειράζει, αν χειροτερεύει δηλαδή την κατάσταση. Εγώ απο τον Ιούνιο του 2009 σταμάτησα τον καφέ λόγω ομοιοπαθητικής. Τώρα έχω 3 μέρες που σταμάτησα τη θεραπεία, να δω πώς θα πάει. Θέλω να πιω καφέ γιατί μ' αρέσει πολύ και μου έχει λείψει πάρα πολύ. Θα βοηθούσε να ξεκινούσα σιγά σιγά; πχ να έφτιαχνα πρώτα στο σπίτι να τον έκανα ελαφρύ; Πριν το 2009 με πείραζε πάντως, αλλά μήπως έκανα και αυθυποβολή; Γιατί όταν έπινα πάντα πίστευα ότι θα με πείραζε. Τον Φεβρουάριο που είχα διακόψει προσωρινά τη θεραπεία, έφτιαχνα καφέ στο σπίτι και δεν με πείραζε καθόλου. Μια φορά ήπια έξω και φοβόμουν πολύ με κάθε γουλιά που έπινα. Τελικά άρχισα να νιώθω έναν ίλιγγο κι ότι μου ανέβηκε η πίεση. Παράτησα τον καφέ κι έφυγα αμέσως για το σπίτι. Η καφεΐνη είναι το πρόβλημα ή αυθυποβολή; Φοβάμαι ότι θα μου ανέβει η πίεση, θα έχω ταχυκαρδία, ίλιγγο κι ένα αίσθημα φόβου και στεναχώριας. Ο ντεκαφεϊνέ νομίζω είναι χειρότερος. Η κοκα κόλα δεν μου δημιουργεί τίποτα όσο και να πιω. Αυτή δεν τη φοβάμαι. Εσείς πίνετε καφέ; Σας πειράζει; Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω;

    2)Έχω ακούσει για τα φυτικά χάπια βαλεριάνας. Κάνουν τίποτα; Ξέρω ότι τα παίρνεις χωρίς συνταγή γιατρού. Απλά σκέφτομαι τώρα που διέκοψα την ομοιοπαθητική, μήπως μου χρειαστούν σε κάποια έκτακτη περίπτωση. Πόσα μπορείς να παίρνεις απ'αυτά και πόσα mg να πάρω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι να ζορισεις τον εαυτο σου μονο και μονο για να καταναλωσεις καφε? Εγω προσωπικα ειμαι μεγα λατρης του καφε...και του τσιγαρου (μετανιωνω για το δευτερο) , αλλα γιατι να ζορισεις τον εαυτο σου?

    Χανεις μια απολαυση που για πολλους δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο , για σενα που εχεις να πιεις πολλα χρονια δεν πρεπει να ειναι και τιποτα ουσιαστικο , απλως κατι που πρεπει να φυλαγεσαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Απλά είναι ότι μ'αρέσει. Θυμάμαι που πιο παλιά έφτιαχνα στο σπίτι γαλλικό με άρωμα βανίλιας.... Ήταν πολύ καλός! Έχω και μια μικρή ανησυχία τώρα που διέκοψα τη θεραπεία. Εύχομαι μόνο όλα να πάνε καλά. Καμιά φορά το σκέφτομαι, ανησυχώ κι αρχίζουν τα συμπτώματα, αλλά μετά σκέφτομαι κάτι άλλο, ξεχνιέμαι και μου περνάει.Όλα είναι στο μυαλό μας, έτσι δεν είναι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Εγώ παλιά είχα ξεκινήσει να πίνω καφέ στη δουλειά γιατί γύρω στις 12 το μεσημέρι με έπιανε νύστα. Συνήθως έπινα νες και καμιά φορά ελληνικό. Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι με πείραζε ο καφές έξω. Όσες φορές έπινα φραπέ έξω μετά πήγαινα σα να είχα καταπιεί κομπρεσέρ και αυτό γιατί τον κάνουν turbo. Μια φορά το είχα πάθει και με γαλλικό αλλά θυμάμαι ότι είχε φτάσει μεσημέρι και τον είχα πιει χωρίς να έχω φάει πρωινό. Όλα αυτά πάνω από 10ετία και βάλε, τότε δεν είχα πανικούς, δεν ήξερα καν την ύπαρξή τους, ευτυχισμένα χρόνια... Όταν όμως άρχισαν οι κρίσεις έβλεπα ότι ο καφές με πειράζει και τον σταμάτησα. Άρχισα να πίνω ντεκαφεινέ αλλά και αυτόν πότε πότε, δηλαδή δεν καίγομαι κιόλας αν δεν πιω. Πλέον πίνω μόνο ντεκαφεινέ καπουτσίνο έξω και στο σπίτι φραπέ ή νες μετά φόβου όμως γιατί ενώ τους λες ντεκαφεινέ σου φέρνουν κανονικό και νομίζουν ότι δεν το καταλαβαίνεις. Τέλος πάντων ας μη συγχυστώ... Το μυστικό είναι απ'ότι έχω παρατηρήσει εγώ να μην πιεις καφέ νηστικός είτε κανονικό είτε ντεκαφεινέ γιατί κι αυτός έχει κάποια ποσότητα καφείνης. Αν δεν έχεις φάει τίποτα σε θέρισε. Αυτό τουλάχιστον παθαίνω εγώ. Δοκίμασέ το αν θέλεις. Όσο για τη βαλεριάνα εμένα προσωπικά δεν μου κάνει τίποτα. Αναγκάστηκα χθες μετά από πολύμηνη ταλαιπωρία να ζητήσω από νευρολόγο να μου γράψει xanax τα οποία αγόρασα αλλά ακόμα κρατιέμαι και δεν έχω πάρει. Αυτό όμως είναι σχετικό, εσένα μπορεί να σε ηρεμεί η βαλεριάνα, μια δοκιμή θα σε πείσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    1.αμα σου αρεσει ο καφες τον πινεις στο σπιτι που νιωθεις πιο ασφαλης , και οταν εισαι εξω πινεις χυμο η κατι αλλο , που κολας;
    2 η βαλεριανα καλη ειναι μπορεις να δοκιμασεις αν σου ταιριαζει(φυσικη της Lanes) γραφει πανω τη δοσολογια 2-3 χαπακια νομιζω την ημερα .

  6. #6
    Αν σου ελειψε ο καφες αρχισε να τον πινεις σε στυλ ροφηματος... με σοκολατα π.χ αυτες τις χαζομαρες που δινουν εξω(τις λεω χαζομαρες γιατι για μενα καφες=μαυρος κ σκετος τα υπολοιπα ειναι ροφηματα!!!) Αλλα κ αν δεν πιεις δεν τρεχει κ τιποτα!!!Τον ειχα κοψει κ εγω παλια κ μαλιστα χωρις καποιον λογο..ετσι..εσυ που εχεις κ λογο δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν πιεις!!! Υπαρχουν κ αλλα φυτικα σκευασματα που ηρεμουν..αν πας σ ενα καλο φαρμακειο θα βρεις σιγουρα καποιο πολυ καλο... υπαρχουν κ καποια ανθοιαματα... ψαξε κ στο γκουγκλ!!!
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μην πίνεις φραπέ ειδικά σε καφετέριες. δοκίμασε να πίνεις εσπρέσο ή γαλλικό. επίσης μπορείς να βάλεις ένα χρονικό όριο, πχ "θα πίνω καφέ μέχρι τις 6 το απόγευμα, όχι αργότερα". και καλό είναι να μην είσαι και νηστική. δηλαδή αν πιεις καφέ το πρωί, φάε και ένα τοστάκι!
    γενικά πάντως να ξέρεις ότι ο καφές επιδεινώνει καταστάσεις άγχους, οπότε με μέτρο!

    οι βαλεριάνες κάνουν δουλειά. μπορείς να έχεις ένα κουτάκι σπίτι σου σε περίπτωση που νιώσεις κάπως στρεσαρισμένη.

  8. #8
    Σας ευχαριστώ όλους! Βασικά ανησυχώ λιγάκι λόγω της διακοπής της ομοιοπαθητικής. Αν κι αυτά δεν προκαλούν κανέναν εθισμό, παρόλα αυτά νομίζω ότι 2,5 χρόνια τώρα ο οργανισμός μου έχει συνηθίσει να λειτουργεί με τα φάρμακα. Ή μήπως δεν είναι έτσι; Τον Φεβρουάριο που την διέκοψα, μετά από κάποιες μέρες έγινα χειρότερα και μετά την ξαναξεκίνησα. Αλλά δεν μπορώ μια ζωή να είμαι έτσι. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω να τα παίρνω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by kalina View Post
    1) Θα ήθελα να μάθω αν εσείς (με διαταραχή πανικού) πίνετε καφέ κι αν σας πειράζει, αν χειροτερεύει δηλαδή την κατάσταση. Εγώ απο τον Ιούνιο του 2009 σταμάτησα τον καφέ λόγω ομοιοπαθητικής. Τώρα έχω 3 μέρες που σταμάτησα τη θεραπεία, να δω πώς θα πάει. Θέλω να πιω καφέ γιατί μ' αρέσει πολύ και μου έχει λείψει πάρα πολύ. Θα βοηθούσε να ξεκινούσα σιγά σιγά; πχ να έφτιαχνα πρώτα στο σπίτι να τον έκανα ελαφρύ; Πριν το 2009 με πείραζε πάντως, αλλά μήπως έκανα και αυθυποβολή; Γιατί όταν έπινα πάντα πίστευα ότι θα με πείραζε. Τον Φεβρουάριο που είχα διακόψει προσωρινά τη θεραπεία, έφτιαχνα καφέ στο σπίτι και δεν με πείραζε καθόλου. Μια φορά ήπια έξω και φοβόμουν πολύ με κάθε γουλιά που έπινα. Τελικά άρχισα να νιώθω έναν ίλιγγο κι ότι μου ανέβηκε η πίεση. Παράτησα τον καφέ κι έφυγα αμέσως για το σπίτι. Η καφεΐνη είναι το πρόβλημα ή αυθυποβολή; Φοβάμαι ότι θα μου ανέβει η πίεση, θα έχω ταχυκαρδία, ίλιγγο κι ένα αίσθημα φόβου και στεναχώριας. Ο ντεκαφεϊνέ νομίζω είναι χειρότερος. Η κοκα κόλα δεν μου δημιουργεί τίποτα όσο και να πιω. Αυτή δεν τη φοβάμαι. Εσείς πίνετε καφέ; Σας πειράζει; Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω;

    2)Έχω ακούσει για τα φυτικά χάπια βαλεριάνας. Κάνουν τίποτα; Ξέρω ότι τα παίρνεις χωρίς συνταγή γιατρού. Απλά σκέφτομαι τώρα που διέκοψα την ομοιοπαθητική, μήπως μου χρειαστούν σε κάποια έκτακτη περίπτωση. Πόσα μπορείς να παίρνεις απ'αυτά και πόσα mg να πάρω;
    hello!μάλλον είναι και τα δύο δηλαδή έχεις μια ευαισθησία στην καφείνη αυθυποβάλεσαι και λίγο και να τα τα συμπτώματα!Ενα ωραίο υποκαταταστατο του καφέ ειναι ένα σκευασμα που λέγεται wake up (το βρίσκεις σε μαγαζια με βιολογικά είδη βότανα κτλ).Εγώ αυτο πίνω ε'ιναι απο κριθάρι και guaranna,δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Αν έχω πιεί 2 καφέδες 1 πρώι και ενα απόγευμα φυσικά με πιάνει άγχος και φοβία και υπερένταση απο τον καφέ και πηγαίνω απο εδώ και απο εκεί νευρικά και δεν μπορώ να κοιμηθώ και έχω αυπνίες και πηγαίνει 3 μέχρι να με πάρει ο ύπνος.
    Καφέ απο έξω τον σταμάτησα και πίνω μονο ελληνικό νωρίς το πρωί μόνο για να μην με πιάσει καμιά υπερένταση το βράδυ.
    there's too much blood in my caffeine system

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Υπάρχει και ο ντεκαφεινέ.Εγω έπινα πολλούς καφέδες.Μετά τους πανικούς τους άλλαξα με ντεκαφ.Όλες οι καφετέρειες έχουν.Και η γεύση του είναι πολύ καλή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    Γεια σου Κalina!Εχω διαβασει οτι στα ατομα με διαταραχη πανικου, ακομα και μισο φλυτσανι μπορει να προκαλεσει πανικο, Εμενα με πειραζει και η κοκα κολα και το μαυρο τσαι!Γραψε μου σε παρακαλω αν σε βοηθησε η ομοιοπαθητικη???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Προσωπικά μια εποχή είχα πάθει παρόλο που έπινα μόνο χαμομήλι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο θέμα τι πίνουμε, όσο πώς σκεφτόμαστε, νομίζω πως ο πανικός είναι αποτέλεσμα νοητικής διεργασίας γενικά παρά αν πίνεις καφέ ή καπνίζεις. μπορεί να κάνω λάθος αλλά επειδή έγραψες ότι σε κάθε γουλιά φοβόσουν, δε νομίζεις ότι με τη σκέψη σου ήδη προετοίμαζες το έδαφος για το επεισόδι του πανικού?
    Ίσως μάλιστα να έχεις συνδέσει το αίσθημα εκείνο πια με τον καφέ και επεξεργάζεσαι το θέμα κατ' αυτό τον τρόπο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    H πρώτη μικρή κρίση πανικού σε εμένα, συνέβη κατά τη διάρκεια του καφέ (nescafe). Τότε ήρθε στην ουσία η πρώτη κρίση και η σκέψη της κρίσης. Συνέβη σε ένα καφέ έξω από Κόρινθο, είμουνα μόνος και ένιωσα πολύ άσχημα.
    Από τότε αποφεύγω τον νεσκαφέ, διαλέγω κατά προτίμηση γαλλικό ή fredo capuchino ή ελληνικό και οι πρώτοι πάντα με γάλα.
    Σίγουρα έχω παρατηρήσει ότι ο καφές (ειδικά ο nes) προδιαθέτει (να το πω προσθέτει) στο αίσθημα πανικού.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Ο ΚΑΦΕΣ ΦΕΡΝΕΙ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜ� �ΝΟ

Similar Threads

  1. τη γνωμη σας..
    By FreakOut in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-06-2014, 23:04
  2. Συναντηση με το "τερας του Λοχ-νες" και ευλογα ερωτηματα που προκυπτουν...
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 06-12-2010, 04:08
  3. να θεσω καποια ερωτηματα..;;;
    By ζουμπι in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2009, 03:45
  4. Ερωτήματα.
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-04-2008, 21:25
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •