Ερώτηση σχετική με θρησκεία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214

    Ερώτηση σχετική με θρησκεία.

    Επειδή διάβασα ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με την θρησκεία θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
    Σε ακουστικές παραισθήσεις άκουσα για τον Αρχάγγελο Μοιρό ή Μηρό και ότι είναι ο ʼρχοντας των καινοτόμων πρακτικών.
    Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είναι καθαρή βλακεία?
    Επίσης πολλές φορές κάνω ερωτήσεις στον Θεό, ας το πω έτσι, και συνήθως λαμβάνω κάποια απάντηση με την μορφή σκέψης (βέβαια μπορεί να είναι η δική μου σκέψη που κάνει αυθόρμητους συνειρμούς).
    Έτσι ρώτησα ας πούμε που βρίσκεται το παιδί ʼλεξ και η απάντηση που πήρα ήταν ότι η εξαφάνισή του συνδέεται με μια απόπειρα δολοφονίας τον Μάρτιο του 2006 που καταγράφηκε στα αστυνομικά πρακτικά και το παιδί είναι θαμμένο σε περιοχή της Νάουσας.
    Βέβαια αυτά μπορεί να είναι βλακείες (σε μια περίπτωση η πρόβλεψη αποδείχθηκε σωστή) αλλά ήθελα να το γράψω.
    Ως προς τον Αρχάγγελο γνωρίζει κανείς κάτι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    http://homepages.pathfinder.gr/frank_nuller/www.geocities.com/nefeliqe1/Angels.html

    Ειλικρινά δεν έχω ιδέα...
    Ίσως εκεί να βρεις κάποια άκρη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Συγγνώμη για το σουρρεαλιστικό της ερώτησης και η αναφορά μου στο παιδί δεν έχει σκοπό την προσβολή κανενός απλώς είναι ένα θέμα που μπορεί να αποσχολήσει την σκέψη καθενός λόγω της δημοσιότητας που έχει δοθεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σχετικά με τον Αρχάγγελο που αναφέρεις τον άκουσες σε δικές σου παραισθήσεις ή στο έχουν αναφέρει και άλλοι? Σε ρωτάω γιατί αν όντως υφίσταται σίγουρα είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς περετέρω βαθύτερη αναζήτηση......


    Περιμένω με ανυπομονησία νεότερα σχόλια σου!;)

    ΦΙΛΙΑ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Όχι είναι δική μου \"επινόηση\". Δεν έχω βέβαια τώρα ακουστικές παραισθήσεις αλλά μου έμεινε σαν απορία.
    Από μια έρευνα στο google δεν βρήκα κάτι που να παραπέμπει σε τέτοιο όνομα για αρχάγγελο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Προτείνω να το κάνεις βιβλίο το όλο ζήτημα...το παραδάκι είναι σίγουρο;)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    sigoura eixe auto to onoma o arxaggelos?mhpws den akouses swsta?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by genesis
    Επειδή διάβασα ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με την θρησκεία θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
    Σε ακουστικές παραισθήσεις άκουσα για τον Αρχάγγελο Μοιρό ή Μηρό και ότι είναι ο ʼρχοντας των καινοτόμων πρακτικών.
    Υπάρχει κάτι τέτοιο ή είναι καθαρή βλακεία?
    Επίσης πολλές φορές κάνω ερωτήσεις στον Θεό, ας το πω έτσι, και συνήθως λαμβάνω κάποια απάντηση με την μορφή σκέψης (βέβαια μπορεί να είναι η δική μου σκέψη που κάνει αυθόρμητους συνειρμούς).
    Έτσι ρώτησα ας πούμε που βρίσκεται το παιδί ʼλεξ και η απάντηση που πήρα ήταν ότι η εξαφάνισή του συνδέεται με μια απόπειρα δολοφονίας τον Μάρτιο του 2006 που καταγράφηκε στα αστυνομικά πρακτικά και το παιδί είναι θαμμένο σε περιοχή της Νάουσας.
    Βέβαια αυτά μπορεί να είναι βλακείες (σε μια περίπτωση η πρόβλεψη αποδείχθηκε σωστή) αλλά ήθελα να το γράψω.
    Ως προς τον Αρχάγγελο γνωρίζει κανείς κάτι?
    Το σημαντικό είναι ότι αποτελεί δική σου εμπειρία (μιας και ακόμα και η παραίσθηση είναι προ\'ι\'όν του εαυτού μας) και άρα η αποκωδικοποίηση αυτού του μηνύματος έχει να κάνει με τα εσώψυχα σου.ʼς πούμε...ότι κάποιες εσωτερικές σου δομές κάνουν αισθητή την παρουσία τους σε σένα μέσω αυτών των παραισθήσεων ....ενώ σε κάποιους άλλους είναι πιο βουβές ή εκδηλώνονται με πιο \"υπόγειους\" τρόπους.Δεν χρειάζεται να παίρνεις \"τοις μετρητοίς\" για ότι σου λένε ...απλά δέξου όλο αυτό σαν μια ακόμα ένδειξη της πολυπλοκότητας του μυαλού μας.Πώς λχ όταν είμαστε συναχωμένοι δεν μπορούμε να μυρίσουμε τίποτα...και μπορεί να περνάμε δίπλα απο υπόνομο και να μην το πάρουμε χαμπάρι,πως κάποια φάρμακα διαταράσουν τα αισθητήρια της γεύσης και δεν καταλαβαίνουμε τι τρώμε....έτσι και οι παραισθήσεις διαταράσουν την αίσθηση της πραγματικότητας και την αναμιγνύουν με καθαρά εσωτερικά φαινόμενα.Επειδή δεν μυρίζει ο συναχωμένος...δεν θα υιοθετούσε την άποψη ότι δεν υπάρχουν μυρωδιές στο περιβάλλον...ούτε βέβαια αυτός που έχει κάποιο προβληματάκι στην γέυση δεν θα έφτανε στο σημείο να πιστεύει ότι δεν υπάρχουν γεύσεις στις τροφές....αλλά και οι δυο θα προσπαθούσαν να διασταυρώσουν αυτό που δεν αντιλαμβάνονται μέσω της συζήτησης με άλλους ανθρώπους.Έτσι κι εσύ...μπορείς να εμπιστεύτεις τον γιατρό σου και τα δικά σου άτομα ......για το τι είναι αποτέλεσμα της εσωτερικής σου πραγματικότητας...και τι είναι συμβάν στην εξωτερική πραγματικότητα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Οι αρχάγγελοι είναι μόνο οι Γαβριήλ & Μιχαήλ, με κύριο ρόλο την μεταφορά των ψυχών (ψυχοπομποί). Είναι ο ρόλος τον οποίο κατείχε στην αρχαία ελληνική θρησκεία ο Ερμής.

    Οσον αφορά τον Αλεξ, εξαφανίστηκε τον Φεβρουάριο και δεν πιστεύω πως σχετίζεται με ένα γεγονός μεταγενέστερο όπως η δολοφονία του Μαρτίου που αναφέρεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Εδώ εννοώ ότι μετά την εξαφάνιση έγινε ο καυγάς και λόγω αυτής.
    Αλλά ας μην γράφω άλλες βλακείες που θα μπορούσαν να θίξουν και άτομα. Δεν μου αρέσει σε καμία περίπτωση να ζω με ακουστικές παραισθήσεις έστω και χαμηλές για το παρόν (στο παρελθόν ήταν δυνατές) και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή.
    Καμιά φορά απορώ και εγώ πως αφήνομαι να παρασυρθώ σε σκέψεις από μια ψευδαίσθηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    genesis ανεξάρτητα από το περιεχόμενο των όσων έχεις ως παραισθήσεις μήπως θα έπρεπε να το συζητήσεις με το γιατρό σου για να μπορέσεις από εκεί να πάρει μιαν άποψη σχετικά με τα αν γίνεται να απαλλαγείς από αυτούς τους προβληματισμούς.
    Φιλικά
    Αλέξης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Έλα ντε. Οι γιατροί που πηγαίνω συνήθως είναι του δημοσίου και γράφουν μόνο φάρμακα.
    Για να σε ακούσει γιατρός για μισή ώρα δεν ξέρω πόσα πρέπει να πληρώσεις. Παλαιότερα ήταν 5000 δρχ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    πριν χρόνια είχα διαβάσει ένα εξαιρετικό βιβλίο του κόντογλου του εξαιρετικού αγιογράφου και συγγραφέα, εκδόσεις \'αστέρα\'-παπαδημητρίου, για το πώς αποκαλύφθηκε η βιογραφία των μαρτύρων της μονής αγίου νικολάου αγίου ραφαήλ και αγίας ειρήνης στη μυτηλήνη.
    στο συντιστώ.
    εκεί υπήρχαν αναφορές αγγέλων και άλλων προσώπων στον ύπνο πολλών συγχρόνως κατοίκων, που επαληθεύονταν από τα περαιτέρω αρχαιολογικά ευρήματα, που γίνονταν σε τόπους κατόπιν υποδείξεως των απλών ανθρώπων που είχαν δει το όνειρο ή το όραμα.

    πιστεύω πως ένα πιθανό κλειδί είναι η αίσθηση που έχεις κατά τη διάρκεια και μετά από αυτό: έχεις γαλήνη, ειρήνη μέσα σου; ή όχι; έχεις την αίσθηση του παράξενου; αυτό είναι εντελώς διαφορετικό.
    αυτό που ζητάμε όλοι μας, είναι μέσα μας ειρήνη, γαλήνη, ξεκούραση.
    αν το όνειρο αυτό στα παρέχει, χωρίς να σε οδηγεί σε πράξεις που μπορεί να ανησυχούν εσένα ή τους άλλους, κράτα το, δεςστο χωρίς άγχος. αν όμως σου δημιουργεί την αίσθηση του παράξενου, και σε βάζει σε άλλα τρυπάκια, τότε πρόσεχε όσο είναι καιρός, πριν παρασυρθείς αλλού.
    κάποτε μου είχαν αναφέρει ένα χαρακτηριστικό λίγο κωμικό και στο γράφω:
    μια γυναίκα παντρεμένη με μεγάλα παιδιά, κάθε νύχτα που κοιμόταν, ξύπναγε και κουβέντιαζε μ\'ένα φανταστικό συνομιλητή που ερχοταν, κατ\' εκείνη, από το διάστημα, και μίλαγε μαζί της.
    όπως δεν έκανε παρά να μιλάει, κανείς δεν της έφερε αντίρρηση. μετά από χρόνια ωστόσο, αγρίεψε κάπως γιατί ο συνομιλητής της της είπε κάτι για το τέλος του κόσμου, την κλείσανε για λίγο σε ψυχιατρείο, βγήκε και ήταν μια χαρά.
    τη ρώτησαν: ξανάρχεται ο τύπος από το διάστημα;
    και η κυρία είπε: ξανάρχεται αλλά δεν του δίνω σημασία...


    την καλημέρα μου σε όλου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Όχι δεν μιλάω με κανέναν αρχάγγελο. Απλώς θέτω μια ερώτηση στον εαυτό μου θα έλεγα και με συνειρμικές σκέψεις έχω μια απάντηση. Η ερώτηση θα μπορούσε να ήταν \"τι είναι το σύμπαν\"?
    Το όνομα αυτό εμφανίσθηκε σε ακουστικές παραισθήσεις παλαιότερα. Επίσης στην σκέψη μου ακούστηκε ότι είναι ο αρχάγγελος που κάθε 100 χρόνια διαλέγει έναν άνθρωπο για να τον κάνει αθάνατο. Θα μπορούσα να είχα διαβάσει κάτι σχετικό παλαιότερα.
    Πάντως θα ήθελα να ψάξω σε αποκρυφιστικά κείμενα από περιέργεια και μόνο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    genesis, θεωρώ επικίνδυνη τη θέση σου. δεν είμαι ειδικός, άνθρωπος που υποφέρει όπως κι εσύ ειμαι, μα μου φαίνεται πως το όλο σενάριο σε απομακρύνει από τους συνανθρώπους σου και μπορεί να σε οδηγήσει σε μια απάνθρωπη μοναξιά.
    τάδε έφη τι ποτε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •