ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ

    Καλησπέρα σας σε όλους,

    Πότε εχει την δυνατότητα ο ψυχολόγος να σπάσει το ιατρικό απόρρητο?Ενας πολύ στενός μου φίλος, επισκεφτότανε ψυχολόγο για κάποια προβήματα που είχε.Του ερχόντουσαν αρνητηκές εικόνες ότι κάνει κάτι κακό,,(ιδιελοψίες),και φοβόταν μήπως τις κάνει.Τώρα έχει φόβο μήπως ο ψυχολογος τον κατηγορήσει ότι μπορεί να βλάψη κάποιον.Ο φίλος μου ούτε καν σκέφετε και θέλει να κάτι κάτι κακό,δεν έχει πειράξει μύγα.Δεν θα το είχε σπάσει το απόρρητο εαν ήταν να το κάνει ?υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σοβαρό θέμα ανοίγεις, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σ' αυτές τις περιπτώσεις. Μόνο με εισαγγελική εντολή ξέρω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αναλογως τι ειπε , αναλογως το γιατρο ,αναλογως....αναλογως.

    Εαν ειπε οτι σκοπευει να διαπραξει εγκλημα τοτε μαλλον ειναι υποχρεωμενος ο ψυχολογος να τον καταγγειλει , εαν και απο οτι εχω διαβασει εδω οι συγκεκριμενες αρνητικες σκεψεις τετοιας υφης ειναι συνηθισμενες.

    Αλλο μαλλον το να σου ερχονται αρνητικες σκεψεις και να φοβασαι μηπως τις κανεις και αλλο να οργανωνεις εγκλημα. Με λιγα λογια δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειπε , δεν ειμαστε ψυχολογοι για να ξερουμε...δεν ....δεν ...δεν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Τα άτομα με ιδιελοψίες όσο και να φοβούνται ότι θα κάνουν κάτι κακό ποτέ δεν το κάνουν. Απλά βασανίζονται από σκέψεις. Αυτό σίγουρα θα το γνωρίζει ο ψυχολόγος.


    Είναι πιθανό να υλοποιήσω κάποια ιδεοληψία;
    Μπορούμε να σας διαβεβαιώσουμε κατά τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ότι δεν πρόκειται να υλοποιήσετε κάποια ιδεοληψία. Το να έχουμε μία σκέψη δε σημαίνει ότι θα την υλοποιήσουμε κιόλας. Αυτού του είδους η εξίσωση ενός εσωτερικού νοητικού γεγονότος (μίας σκέψης) με την πραγματικότητα (υλοποίηση της σκέψης) αποτελεί και τη βάση πάνω στην οποία αναπτύσσονται οι ιδεοψυχαναγκασμοί. Υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ σκέψεων και συμπεριφοράς και δεν έχει βρεθεί κάποια σύνδεση μεταξύ της ύπαρξης έμμονων ιδεών και της πραγματοποίησής τους, δηλαδή μία μητέρα μπορεί να σκέφτεται συνέχει ότι μπορεί να σκοτώσει τα παιδιά της, αλλά δεν τα σκοτώνει στην πραγματικότητα. Για να το καταλάβετε αυτό καλύτερα, αρκεί να σκεφτείτε πόσο διαφορετικός θα ήταν ο κόσμος γύρω μας αν πραγματοποιούσαμε καθετί που σκεφτόμασταν. Σκεφτείτε για παράδειγμα πόσα βίαια εγκλήματα θα γίνονταν μεταξύ των εκνευρισμένων οδηγών αυτοκινήτων στην καθημερινή κίνηση.

    Είναι απολύτως φυσιολογικό να ζητάτε επιβεβαίωση ότι οι φόβοι σας δεν πρόκειται να υλοποιηθούν και δεν έχουμε κανέναν δισταγμό να σας την προσφέρουμε, όμως συχνά οι επιβεβαιώσεις αυτού του είδους δεν είναι αρκετές για να ξεπεραστεί το πρόβλημα. Συχνά η διάρκεια του καθησυχασμού που προσφέρουν είναι σύντομη και για αυτό η γνώμη μας θα ήταν να προσπαθήσετε να αντιμετωπίσετε την ίδια την πηγή της ανησυχίας σας



    http://www.mpes.uoa.gr/faq/30#30n262

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Aπ' ό, τι έχω διαβάσει εδώ είναι συχνό φαινόμενο οι σκέψεις να σκοτώσεις. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Φαντάζομαι ότι οι ψυχολόγοι είναι συνηθισμενοι σε τέτοια προβλήματα. Και ο συγκεκριμένος ψυχολόγος δεν θα το ακούει για πρώτη φορά. Ίσως είναι καλό ο φίλος σου να συζητήσει τις φοβίες του μαζί του, και αυτός θα τον καθοδηγήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Μου θύμισες μια... πολύυυυυυυυυυ παλιά ιστορία... ... ναι, ο ψυχολόγος παίρνει την ευθύνη να "σπάσει" τα προσωπικά δεδομένα όταν ο ιδεοληπτικός όχι απλά απειλεί να πειράξει κάποιον, αλλά όταν αυτός ο "κάποιος" - αντικείμενο της απειλής - είναι υπαρκτό πρόσωπο και έχει δεχτεί μεγάλη φρίκη απ' τον υποψήφιο... δολοφόνο να το πω;... μη φανταστείς βέβαια πως μπορούν να τον βάλουν στη θέση του εύκολα. Αν, για παράδειγμα, απευθυνθείς στην αστυνομία/Αρχές, θα σου πουν ευθαρσώς πως... "αφού δε σας μαχαίρωσε μαντάμ, δε μπορούμε να κάνουμε κάτι"... τόσο καλά. Εύχομαι να λυθεί το θέμα σας σύντομα και με την καλύτερη κατάληξη... ...

Similar Threads

  1. Εύρεση ψυχολόγου
    By kalinna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-11-2010, 12:58
  2. Ιατρικό απόρρητο
    By Oneiroplasmenos in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 76
    Last Post: 24-06-2010, 01:39
  3. επιλογη ψυχολογου
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2010, 18:31
  4. Σχεση ψυχιατρου/ψυχολογου και ασθενους
    By dimitriskai in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 21-10-2006, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •