Όταν θα πάρουν φωτιά οι ασπίδες!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    Όταν θα πάρουν φωτιά οι ασπίδες!!!

    Όταν θα πάρουν φωτιά οι ασπίδες

    Μεταμορφωμένος τότε σε ταύρο ο Δίας μετήγαγε την Ευρώπη στη Δύση, μεταμορφωμένη σήμερα σε αποδιοπομπαίο τράγο η Ελλάδα επιστρέφει απ' τη Δύση πού; ......................................... Εδώ;
    δεν θα 'χει να πληρώσει ούτε το φως. Το ανέσπερον

    http://s.enet.gr/resources/2011-10/n...umb-medium.jpg


    Δεν είναι πατρίδα μου το Προτεκτοράτο.
    Εμένα, πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, και δεν μπορεί στην Ελλάδα να ξεκινάει τη διαδρομή του για να μάθει γράμματα στα παιδιά ένας δάσκαλος με 660 ευρώ τον μήνα,
    για να πάρει 750 ευρώ στα 45 του και να μην κάνει παιδιά δικά του ο ίδιος ποτέ...


    Δεν είναι Πρωθυπουργός μουαυτός ο τύπος που πάει να κάνει τη Θράκη Ειδική Οικονομική Ζώνη υπό την Εντολή της Γερμανίας - ανοίγοντας έτσι έναν ακόμα δρόμο για την «αυτονόμηση» της περιοχής και τον ακρωτηριασμό της Ελλάδας...



    Είναι πιθανόν αυτός ο ανιστόρητος να μη γνωρίζει ότι οι Ναζί στην Κατοχή διακρίθηκαν εκτός των άλλων και στο σπορ του διαμελισμού της χώρας μας -ώς και ανεξάρτητο «Βασίλειο των Βλάχων» στην Πίνδο έστησαν οι ολετήρες· όμως, πώς να κάνει την Ελλάδα πειραματόζωο της νέας Τάξης, απέδειξε ότι γνωρίζει πολύ καλά ο επικεφαλής των δωσιλόγων.
    *****
    Δεν είμαι υπήκοος της Τρόικας.
    http://s.enet.gr/resources/2011-10/n...umb-medium.jpg

    Είμαι Ελληνας πολίτης -δεν οφείλω καμιά νομιμοφροσύνη στα ανδρείκελα και τους κουίσλινγκ- δεν είμαι ανδράποδο... δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη σε αυτούς που βουτάνε το υστέρημα του συνταξιούχου κι αφήνουν τον φοροφυγά να πλουτίζει ακόμα περισσότερο.


    Δεν είναι (μόνον) φασιστικό, είναι και αηδιαστικό ο Υπουργός -εν προκειμένω ο Παπουτσής- να βάζει τις διαδηλώσεις για το ψωμί στον ίδιο παρονομαστή με την εγκληματικότητα -


    δεν αναγνωρίζω συνεπώς καμμιάν εξουσία σε αυτούς που αφήνουν ανυπεράσπιστους τους γέροντες μπροστά στα καλάσνικωφ και τους φταίνε για την άθλια ανικανότητά τους οι διαδηλωτές.


    Οχι, δεν είναι πατρίδα μου οι εντολές των τοκογλύφων, πατρίδα μου είναι η τήρηση του Συντάγματος.


    Οφείλω να αντισταθώ για λόγους στοιχειώδους ευπρέπειας στον Υπουργό Οικονομικών -εν προκειμένω στον Βενιζέλο- που βάζει 23% ΦΠΑ στην μπουγάτσα αν είναι αλμυρή και 13% αν είναι γλυκιά. Η μαλακία δεν είναι θεσμός,



    ούτε μπορεί πατρίδα μου να γίνει ο εκβιασμός, η τρομοκρατία, η καταστολή, ο παραλογισμός και η ανικανότης. Και η ντροπή.

    Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, της μάνας μου και του πατέρα μου η ιστορία, των παιδιών το πεδίο -δεν μπορώ να την παραδώσω μικρότερη.


    Δεν ανέχομαι πλέον τους χυδαίους που με κατασυκοφάντησαν urbi et orbi ότι είμαι διεφθαρμένος και τεμπέλης, ότιμαζί τους τα έφαγα.


    Οφείλω να τους αντισταθώ. Να τους απονομιμοποιήσω.


    Δεν πρόκειται να πληρώσω τα χαράτσια που μου επέβαλαν και θα μου επιβάλουν, πρώτον διότι δεν είμαι ούτε τούρκος ούτε ραγιάς για να με σφάζει όποτε γουστάρει ο αγάς -ούτε είναι η χώρα μου οθωμανικό σαντζάκι, ώστε νόμος νά 'ναι η ανομία και δεύτερον δεν θα νομιμοποιήσω με τον οβολό μου τη ληστεία εναντίον όλων μας -διότι δεν πρόκειται περί κάποιας θυσίας για να σωθεί η πατρίδα... αλλά πρόκειται για το τίμημα της προδοσίας -την υπαγωγή της χώρας στο Μνημόνιο.

    Οχι, δεν θα πληρώσω το μερίδιό μου για τα τριάντα αργύρια του Ιούδα, δεν θα γίνω συνένοχός τους.
    Ως εδώ!


    Δυο χρόνια τώρα η χώρα καταστρέφεται. Σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια μάς γύρισαν πίσω στο 1950 -οφείλω συνεπώς να αντισταθώ.



    Πατρίδα μου ήταν τα σχολικά βιβλία -τα 3.000 χρόνια της παιδικής μας ηλικίας, απ' τον Ομηρο ώς τον Νίκο Γκάτσο - τι να προδώσω και γιατί; τα κυπαρισσάκια ή τα ηλιοβασιλέματα;
    Δεκάδες φορές ώς τώρα στην Ιστορία τον μονόδρομο προς τα Τάρταρα τον έχουν φράξει τα οδοφράγματα...


    ΣΤΑΘΗΣ Σ. 8.Χ.2011 [email protected]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Συμφωνω Κωστα αλλα με μερικες παρατηρησεις....
    1)Τον Πρωθυπουργο αυτον τον επελεξε το 45 και παραπανω τοις εκατο των Ελληνων.Οταν ο Καραμανλης στην προεκλογικη εκστρατεια του δηλωνε περικοπες στο δημοσιο και μειωσεις ο Ελληνας αποφασισε να εμπιστευτει αυτον που του εταζε.Γιατι?
    2)Το αντιπαλο δεος δλδ η Ν.Δ ισχυριζεται σημερα οτι θα αλλαξει την Ελλαδα προς το καλυτερο φερνοντας νεα πνοη στην οικονομια πατασοντας την φοροδιαφυγη και την παραοικονομια δινοντας κινητρα στην αναπτυξη μειωνοντας τους φορους κ.α δλδ θα κανει οσα ελεγε στην προεκλογικη του εκστρατεια ο νυν Πρωθυπουργος.Κοινως λαικιζει πανω στις πλατες του Ελληνικου λαου ξεροντας πως προς το παρον αυτα που λεει δεν γινονται πολυ απλα γιατι η τροικα αποφασιζει και καμια κυβερνηση.
    3)Η Αριστερα χρησιμοποιει ακομη την ξυλινη γλωσσα του 50 και δυστυχως δεν προτεινει καμια νεα ιδεα αλλα αναμασα τον ταξικο πολεμο ιδεες και φιλοσοφιες οπου πια μοιαζουν απαρχαιωμενες.Το δυσαρεστο ειναι οτι καποιες απο τις φορες οπου παλευει εχει <<δικιο>> αλλα δυστυχως δεν μπορει να κοινωνησει αυτο που εχει σαν φιλοσοφια για τους ανωτερω λογους.Επισης το δυσαρεστο ειναι οτι εχει την ταση να διαμελιζεται και να κομματιαζεται σε μικροτερα κομματια με αποτελεσμα να χανει μερος δυναμης της.
    4)Η ακροδεξια και ο κωλοτουμπας οπως την αποκαλεσε η Μπακογιαννη ειναι ενας μηχανισμος που παραμονευει στην γωνια κανοντας τα παντα για να μπει στο προσκηνιο παιρνοντας κομματι της πιτας.Το δυσαρεστο ειναι οτι συμπολιτες οπου εχουν αγανακτησει δυστυχως την ψηφιζουν κλεινοντας τα ματια στην πραγματικη της ιδεολογια οπου βασιζεται στην τρομοκρατια και τον φοβο τον ρατσισμο και σε ενα ψευτοπατριωτισμο χωρις περιεχομενο....
    Ετσι λοιπον το αντισταθειται μοιαζει μετεωρο.Η χωρα χρειαζεται εναν ηγετη η τελος παντων καποιους οι οποιοι ειναι πραγματικα αδιαφθοροι,αξιολογοι και μπορουμε να τους εμπιστευτουμε.Το κυριοτερο για μενα ειναι οτι χρειαζομαστε εναν ηγετη οπου θα μπορεσει να εμπνευσει τον λαο του για να παει μπροστα....
    Η απογοητευση για μενα ειναι ο πνευματικος κοσμος δλδ οι καθηγητες πανεπιστημιου,οι ποιητες οιζωγραφοι γενικα οι ανθρωποι του πνευματος.Μονο ο Θεοδωρακης ειχε το κουραγιο να αντισταθει απεναντι σε ολο αυτο.Ακομα και η ακαδημαικος μας η Δημουλα μαζι με κατι αλλους πηραν μια ασαφη εντελως θεση χωρις περιεχομενο και νοημα.
    Απο την αλλη ειναι ολαος.Μια ερωτηση μονο!!Εχει τα κοτσια να γινει Αργεντινη??Δλδ οταν εβλεπα κατσαρολικα στα χερια στο Συνταγμα αναρωτιομουν τοτε αν πραγματι πεινανε η αν ολο αυτο ηταν μια υπερβολη.Επειδη εχω παει στην Αργεντνη πολλες φορες εχω να πληροφορησω τον κοσμο οτι δεν ξερουμε τι ειναι πεινα!!!!!!!!!!!ΔΕν εχουμε φτασει εκει και ευχομαι να μην φτασουμε ποτε...
    Εν κατακλειδι χρειαζεται να κανουμε την αυτοκριτικη μας για ολο αυτο το ολισθημα.Πιστευω ακραδαντα οτι πρωτα χρεοκωπησαμε αξιακα και μετα οικονομικα.Επι χρονια βασιλευει η αναξιοκρατια,η ανισοτητα,ο ωχαδελφισμος και καμια κοινωνικη συνειδηση.Κανενας σεβασμος για τον διπλανο μας αλλα μια απιστευτη και ηλιθια ανταγωνιστηκοτητα.Ο διπλα πηρε πορσε εγω θα παρω πυραυλο....Και δυστυχως σε μια δημοκρατια ολοι ειμαστε υπευθυνοι οχι βεβαια στο ιδιο ποσοστο αλλα ολοι ειμαστε συνενοχοι στο ιδιο εγκλημα.
    Το ερωτημα μενει.Αντεχουμε να πουμε αντε στο διαολο ολοι να παρουμε στα χερια μας την χωρα.Η στον πρωτο πυροβολισμο θα λουφαξουμε?Αντεχουμε να φυτευουμε στον κηπο μας και οχι να πηγαινουμε σουπερμαρκετ?Θελει θυσιες η ελευθερια Κωστα.Αυτο λεει η Ιστορια μας.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "Αντεχουμε να φυτευουμε στον κηπο μας και οχι να πηγαινουμε σουπερμαρκετ?".

    Λολ!... :) ... για να κάνω και λίγο χιούμορ, πήρα αυτή τη φράση μόνο... καλέ λες και το ήξερες για μένα και το έγραψες!... εγώ τα πήρα τα βουνά Άνεμε. Μέσα στους χαλεπούς καιρούς κατάφερα να κάνω ένα μεγάλο μου όνειρο παραγματικότητα. Και το σούπερ - μάρκετ το βλέπω σπάνια έως καθόλου. Έχει να κάνει πολύ αυτό που λες με τον τρόπο ζωής μας. Λίγοι θα το καταφέρουν, λίγοι θα το αντέξουν. Όσο πιο κοντά ήσουν σε αυτό που λέγεται "υπερκαταναλωτισμός" ως άνθρωπος στα προηγούμενα χρόνια, όσο πιο επιρρεπής είσαι στο να ακολουθείς ό,τι σου πασάρουν στη μούρη, τόσο πιο δύσκολο είναι να ακολουθήσεις ένα άλλο μοντέλο και στάση ζωής. Ο ολιγαρκής και αυτάρκης συνάμα, είναι σπάνιο πουλί του δάσους για τη διαμορφωθείσα ελληνική πραγματικότητα...
    Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες. Εύχομαι να μη γίνει ο εφιάλτης της πείνας πραγματικότητα, αλλά δε μπορώ να πω πως το πιστεύω. Οι έλληνες δυσκολεύονται να σκεφτούν συλλογικά. Να νοιαστούν για τον άλλο, να μη θέλουν πράματα που στην ουσία είναι άχρηστα. Να κοιτάξουν πέρα απ' την αυλή τους. Και κυρίως, να σκεφτούν πως αυτό που συμβαίνει στη διπλανή αυλή μπορεί μια μέρα να συμβεί και στη δική τους. Φταίνε πολλά, πάρα πολλά για αυτή τη νοοτροπία.
    Πιστεύω κι εγώ πως μόνο ένας χαρισματικός άνθρωπος θα μπορούσε να βοηθήσει. Και αναρωτιέμαι. Θα πρέπει να είναι πολύ απλός για να τα καταφέρει... αλλά η δυσκολία στην απλότητα είναι πως δε περνάει πια η μπογιά της. Και δεν είναι αναγνωρίσιμη δυστυχώς... και ακόμη πιο "δυστυχώς", οι άνθρωποι που θα αποδεχτούν τον καλύτερο απ' αυτούς, τον πιο έντιμο, τον πιο ειλικρινή και τον πιο ικανό, όσο πάνε και εκλείπουν... μια χαρά τα λέτε...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Αυτόν τον πρωθυπουργό (όπως και τον προηγούμενο) τον επέλεξε μια μειοψηφία… οι περισσότεροι επέλεξαν είτε να μην προσέλθουν καν στις κάλπες (ανοίγοντας τον δρόμο στους «σωτήρες» μας), είτε κάποιον άλλο σχηματισμό… Επέτρεψε μου αλλά θεωρώ λίγο παρορμητική την άποψη, ότι όλα όσα λαμβάνουν χώρα τα δύο τελευταία χρόνια, οφείλονται στις υπέρογκες (?) δημόσιες δαπάνες… βέβαια κάποιοι υποστηρίζουν με θέρμη την παραπάνω θέση (προσπερνώντας προκλητικά, επίσημα στοιχεία και συγκρίσεις με άλλες χώρες της ΕΕ), μιας και αναμένουν να επωφεληθούν από τη νέα πραγματικότητα που θα δημιουργηθεί μετά τη λαίλαπα… Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι επιστήμονες, με διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων (και σαφώς με διαφορετική ιδεολογική προσέγγιση), οι οποίοι αντιτασσόμενοι στα όσα προσπαθούν – με φασιστικό πολλές φορές τρόπο – να επιβάλλουν οι κρατούντες, παρουσιάζουν στοιχεία (τα περισσότερα των οποίων προέρχονται από έρευνες των ίδιων των κυβερνώντων) τα οποία φανερώνουν μια εντελώς διαφορετική «αλήθεια»…

    Απ’ ότι κατάλαβες συμφωνώ στο ότι ούτε μια κυβέρνηση Ν.Δ. έχει ως πρόθεση να πράξει κάτι διαφορετικό σε σχέση με τα όσα πράττει η τωρινή κυβέρνηση… το ίδιο πράγμα είναι… και αυτοί και κάποιες άλλες «ουρές» που λιγουρεύονται θέση σε «συναινετικά» κυβερνητικά σχήματα…

    Στην αριστερά όπως εμφανίζεται αυτή τη στιγμή στο πολιτικό σκηνικό, δεν πιστεύω ούτε και εγώ… συμφωνώ απόλυτα στο ότι έχουμε να κάνουμε με μια διαμελισμένη «ομάδα», η οποία δεν φαίνεται διατεθειμένη για ανακωχή, αλλά και δεν τολμά να ζητήσει επίσημα και καθαρά τον ψήφο του λαού, ώστε να διεκδικήσει τη διακυβέρνηση της χώρας… για ποιο λόγο;… δεν είμαι σίγουρος … Πέρα από αυτό, η ταξικότητα δεν είναι απλά ένας όρος, ένας χαρακτηρισμός… υπήρξε κατά το παρελθόν και εξακολουθεί να υπάρχει… και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με παλιότερα… ίσως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε νέες ορολογίες, μιας και η προπαγάνδα ετών, φρόντισε να φτάνουν στα αυτιά μας ως αναχρονιστικές (δυστυχώς φτάνουν μόνο έως τα αυτιά μας… περαιτέρω επεξεργασία κρίνεται απαγορευτική λόγω διάφορων συνθηκών). … μια μερίδα των πνευματικών ανθρώπων απέχει αδικαιολόγητα… από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που ακολουθώντας την ειλικρίνεια τους, την έντιμη στάση τους απέναντι στη ζωή και τη διάθεση τους για αλληλεγγύη, καταθέτουν το λόγο τους και προσπαθούν να περάσουν και σε δράσεις… (αν κάποιοι από αυτούς τυγχάνει να ανήκουν στην αριστερά είναι άλλο θέμα)… που είναι αυτοί… ρωτώντας διάφορους από σχετικούς χώρους, υποστηρίζουν ότι δεν έχουν βήμα πια… ότι είναι αποκλεισμένοι… μια μερίδα του λαού έχει πρόσβαση στα γραφόμενα τους, στις διαλέξεις τους, στις δράσεις τους… η πλατιά μάζα όχι… Άλλωστε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, πριν από λίγες μέρες, μας είπε ότι οι διαφορετικές απόψεις είναι αντιπατριωτικές και ότι είναι δυνατόν να εξαγριώσουν τις «αγορές» (αχ αυτές οι αγορές) και την πολυαγαπημένη μας τρόικα…

    Η βάση μια υγιούς δημοκρατίας είναι μια ποιοτική «παιδεία» (μην μπλέξουμε πάλι με το τι εννοούμε παιδεία… τα εισαγωγικά έχουν τον ρόλο τους)… και η ποιότητα της «παιδείας» είναι άμεσα συναρτώμενη με το κράτος και τις προθέσεις του… ή μήπως, κατά βάθος, κάποιοι δεν θέλουν μια ουσιαστική «παιδεία» για το λαό…; Μια παιδεία που είναι δυνατόν να δημιουργεί «ρωγμές»… Συμφωνώ ότι προηγήθηκε η κατάρρευση των αξιών, πριν από την οικονομική κατάρρευση… θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως φτάσαμε σε αυτή την αξιακή κατάρρευση και ποιος ευθύνεται πραγματικά γι’ αυτή…
    Η ατμόσφαιρα στην Αργεντινή, πριν από το «μπαμ», έμοιαζε αρκετά με τη δική μας (με βάζουν σε σκέψεις οι πολλές ομοιότητες). Ο Λεωνίδας Βατικιώτης (πανεπιστημιακός, οικονομολόγος, με συνεχή παρουσία στην Αργεντινή εκείνο το διάστημα), σε πρόσφατο άρθρο του αναφέρει, ότι το μπαμ δεν έγινε όταν ήρθε η πείνα, το μπαμ έγινε όταν μπήκε όριο στις αναλήψεις, όταν ουσιαστικά δεσμεύτηκαν οι καταθέσεις (κάτι ψέλλιζε ο Βενιζέλος πριν από κάποιες μέρες). Δυστυχώς, έτσι θα γίνει… δεν θα βγούμε στο δρόμο γιατί θα έχουμε πλήρη συνείδηση της κατάστασης… για άλλη μια φορά, η μάζα θα οδηγηθεί στο δρόμο όταν θα θιγεί ο ατομισμός της…

    Αν με ρωτάς προσωπικά για το αν αντέχω… μπορώ να σου πω ότι αν και έχω τη δυνατότητα, είμαι διατεθειμένος να μείνω στη χώρα μου, να μη μεταναστεύσω, να παλέψω, να στερηθώ, ακόμη και να πεινάσω, με την προϋπόθεση ότι θα λάβω εγγυήσεις για την αποτελεσματικότητα των θυσιών μου, από μια έντιμη κυβέρνηση. Δεν δέχομαι να πληρώνω έκτακτη εισφορά, η οποία (ενώ υποτίθεται ότι προορίζεται για την ενίσχυση των ανέργων, ενώ το επίδομα ανεργίας πάει για κατάργηση) θα κατατεθεί ως έχει στους λογαριασμούς των τοκογλύφων… Δέχομαι να πληρώσω έκτακτη εισφορά όταν θα είμαι σίγουρος ότι τα χρήματα αυτά θα προορίζονται για τον άνεργο και τον αναξιοπαθούντα…

    Και κάτι άλλο ας υποθέσουμε ότι όλοι μαζί τα φάγαμε και ότι όλοι έχουμε ευθύνη… Συγγνώμη αλλά το ποσοστό της ευθύνης έχει τεράστια σημασία… την ισοπέδωση αυτή την έχουν αξιοποιήσει στο παρελθόν καθεστώτα που λειτουργούσαν έξω από δημοκρατικούς θεσμούς… Στην πραγματική δημοκρατία γίνεται καταμερισμός των ευθυνών… ας δοθεί άδεια σε κάποια ανεξάρτητη επιτροπή για έλεγχο των δανειακών συμβάσεων, των αναθέσεων, των επιχορηγήσεων κ.λπ. που δόθηκαν από τη μεταπολίτευση έως σήμερα…. στο κάτω κάτω ρε αδερφέ πως θα πληρώσω αν δεν γνωρίζω τον λογαριασμό… θέλω να ξέρω… είσαι υποχρεωμένη σαν πολιτεία να μου πεις…

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Συμφωνω Κωστα αλλα με μερικες παρατηρησεις....
    1)Τον Πρωθυπουργο αυτον τον επελεξε το 45 και παραπανω τοις εκατο των Ελληνων.Οταν ο Καραμανλης στην προεκλογικη εκστρατεια του δηλωνε περικοπες στο δημοσιο και μειωσεις ο Ελληνας αποφασισε να εμπιστευτει αυτον που του εταζε.Γιατι?
    2)Το αντιπαλο δεος δλδ η Ν.Δ ισχυριζεται σημερα οτι θα αλλαξει την Ελλαδα προς το καλυτερο φερνοντας νεα πνοη στην οικονομια πατασοντας την φοροδιαφυγη και την παραοικονομια δινοντας κινητρα στην αναπτυξη μειωνοντας τους φορους κ.α δλδ θα κανει οσα ελεγε στην προεκλογικη του εκστρατεια ο νυν Πρωθυπουργος.Κοινως λαικιζει πανω στις πλατες του Ελληνικου λαου ξεροντας πως προς το παρον αυτα που λεει δεν γινονται πολυ απλα γιατι η τροικα αποφασιζει και καμια κυβερνηση.
    3)Η Αριστερα χρησιμοποιει ακομη την ξυλινη γλωσσα του 50 και δυστυχως δεν προτεινει καμια νεα ιδεα αλλα αναμασα τον ταξικο πολεμο ιδεες και φιλοσοφιες οπου πια μοιαζουν απαρχαιωμενες.Το δυσαρεστο ειναι οτι καποιες απο τις φορες οπου παλευει εχει <<δικιο>> αλλα δυστυχως δεν μπορει να κοινωνησει αυτο που εχει σαν φιλοσοφια για τους ανωτερω λογους.Επισης το δυσαρεστο ειναι οτι εχει την ταση να διαμελιζεται και να κομματιαζεται σε μικροτερα κομματια με αποτελεσμα να χανει μερος δυναμης της.
    4)Η ακροδεξια και ο κωλοτουμπας οπως την αποκαλεσε η Μπακογιαννη ειναι ενας μηχανισμος που παραμονευει στην γωνια κανοντας τα παντα για να μπει στο προσκηνιο παιρνοντας κομματι της πιτας.Το δυσαρεστο ειναι οτι συμπολιτες οπου εχουν αγανακτησει δυστυχως την ψηφιζουν κλεινοντας τα ματια στην πραγματικη της ιδεολογια οπου βασιζεται στην τρομοκρατια και τον φοβο τον ρατσισμο και σε ενα ψευτοπατριωτισμο χωρις περιεχομενο....
    Ετσι λοιπον το αντισταθειται μοιαζει μετεωρο.Η χωρα χρειαζεται εναν ηγετη η τελος παντων καποιους οι οποιοι ειναι πραγματικα αδιαφθοροι,αξιολογοι και μπορουμε να τους εμπιστευτουμε.Το κυριοτερο για μενα ειναι οτι χρειαζομαστε εναν ηγετη οπου θα μπορεσει να εμπνευσει τον λαο του για να παει μπροστα....
    Η απογοητευση για μενα ειναι ο πνευματικος κοσμος δλδ οι καθηγητες πανεπιστημιου,οι ποιητες οιζωγραφοι γενικα οι ανθρωποι του πνευματος.Μονο ο Θεοδωρακης ειχε το κουραγιο να αντισταθει απεναντι σε ολο αυτο.Ακομα και η ακαδημαικος μας η Δημουλα μαζι με κατι αλλους πηραν μια ασαφη εντελως θεση χωρις περιεχομενο και νοημα.
    Απο την αλλη ειναι ολαος.Μια ερωτηση μονο!!Εχει τα κοτσια να γινει Αργεντινη??Δλδ οταν εβλεπα κατσαρολικα στα χερια στο Συνταγμα αναρωτιομουν τοτε αν πραγματι πεινανε η αν ολο αυτο ηταν μια υπερβολη.Επειδη εχω παει στην Αργεντνη πολλες φορες εχω να πληροφορησω τον κοσμο οτι δεν ξερουμε τι ειναι πεινα!!!!!!!!!!!ΔΕν εχουμε φτασει εκει και ευχομαι να μην φτασουμε ποτε...
    Εν κατακλειδι χρειαζεται να κανουμε την αυτοκριτικη μας για ολο αυτο το ολισθημα.Πιστευω ακραδαντα οτι πρωτα χρεοκωπησαμε αξιακα και μετα οικονομικα.Επι χρονια βασιλευει η αναξιοκρατια,η ανισοτητα,ο ωχαδελφισμος και καμια κοινωνικη συνειδηση.Κανενας σεβασμος για τον διπλανο μας αλλα μια απιστευτη και ηλιθια ανταγωνιστηκοτητα.Ο διπλα πηρε πορσε εγω θα παρω πυραυλο....Και δυστυχως σε μια δημοκρατια ολοι ειμαστε υπευθυνοι οχι βεβαια στο ιδιο ποσοστο αλλα ολοι ειμαστε συνενοχοι στο ιδιο εγκλημα.
    Το ερωτημα μενει.Αντεχουμε να πουμε αντε στο διαολο ολοι να παρουμε στα χερια μας την χωρα.Η στον πρωτο πυροβολισμο θα λουφαξουμε?Αντεχουμε να φυτευουμε στον κηπο μας και οχι να πηγαινουμε σουπερμαρκετ?Θελει θυσιες η ελευθερια Κωστα.Αυτο λεει η Ιστορια μας.....
    ποσο μα ποσο συμφωνω με τον ανεμο!

    ας κανουμε ενα φανταστικο πειραμα: ακομα κ αν δεν χρωσταγαμε τιποτα στους ξενους δανειστες μας, κ δεν ειχαμε το δημοσιο χρεος κ την τρόϊκα, παλι ενα καρω προβληματα θα ειχαμε, σε αλλα επιπεδα.

    παλι πχ θα μπαιναν εδω σε αυτο το φορουμ ενα καρω ανθρωποι να διαμαρτυρονται οτι νιωθουν δυσαρεσκεια κ καταθλιψη, κ μοναξια, γιατι δεν μπορουν να βρουν ενα φιλο, γιατι ολοι οσοι γνωριζουν ειναι ανταγωνιστικοι κ υπουλοι κ εγωκεντρικοι κ δεν γνωριζουν τι θα πει αλληλεγγυη. που αυτο σημανει φυσικα 2 πραγματα: το πρωτο ειναι οτι οντως οι αλλοι μπορει να μην ειναι ενταξει, το δευτερο ειναι οτι κ οι ιδιοι ουσιαστικα εχουν δυσκολια κ δεν μπορουν να σχετιστουν με τους αλλους με εναν αλληλεγγυο τροπο. γιατι αν μπορουσαν, αν ειχαν την αυτογνωσια κ την ωριμοτητα, θα εκαναν σωστες επιλογες κ θα σχετιζονταν με αλληθινους φιλους.

    παλι θα ειχαμε μια χωρα μπουρδελο, μεσα στα σκουπιδια κ τα αυθαιρετα κ μια αρχιτεκτονικη αχταρματζιδικη, συχρονοων ελληνων εργολαβων, δρομους θεοστραβους, ρημοτομια μεθυσμενου σχεδιαστη, οδικη σημανση τυφλου συγκοινωνιολογου!

    παλι θα ειχαμε μια γραφειοκρατια που σου σπαει τα νευρα.

    παλι θα ειχαμε ενα πολιτισμικο επιπεδο που ο μεσος ελληνας πασχει απο το συνδρομο: "ξερεις ποιος ειμαι εγω?", μιλαει αγενως στους υπαλληλους κ στους αλλους ανθρωπους οταν νιωθει οτι πληρωνει, μετραει την ανθρωπινη αξια μονο με το χρημα κ με κανενα αλλο κριτηριο, το πολιτισμικο του επιπεδο περιγραφεται απο τρεντυ εστιατορια, κλαμπ, μπαρ, πιστες, θεατρο λαζοπουλου κ σεφερλη, σινεμα χολυγουντιανης παπαντζας κ μεχρι εκει, κ άλλα...

    παλι θα ειχαμε να βασιλευει η αναξιοκρατια κ αντι να αναλαμβανει ενα εργο μια ομαδα δημιουργικων ανθρωπων, να το αναλαμβανει μια ομαδα γλυφταραδων, μετριων κ μιζαδορων...

    προσθεστε εσεις ο,τι αλλο εχετε διαπιστωσει!
    Last edited by Lou!; 09-10-2011 at 22:51.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    συμφωνω με τα περισσότερα που διάβασα, εκτός από το ότι η ψηφος είναι αρσενικό..;-)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    συμφωνω με τα περισσότερα που διάβασα, εκτός από το ότι η ψηφος είναι αρσενικό..;-)
    δεν μπορεσα να μη γελασω! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    συμφωνω με τα περισσότερα που διάβασα, εκτός από το ότι η ψηφος είναι αρσενικό..;-)
    Ουπς... σε μένα πρέπει να πάει αυτό... μου αρέσει να με διορθώνουν... ειλικρινά...
    Κάνα σχόλιο επί της ουσίας δεν βλέπω...

  9. #9
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Ουπς... σε μένα πρέπει να πάει αυτό... μου αρέσει να με διορθώνουν... ειλικρινά...
    Κάνα σχόλιο επί της ουσίας δεν βλέπω...

    ....δεν είχα καμία διάθεση να σε διορθώσω, (με την έννοια να στην πω εννοώ) ίσα-ίσα που χαίρομαι όταν βλέπω τέτοια θεματα εδώ..:)
    Εχουμε δραματική πτώση στην ποιότητα του φόρουμ και μέλη σαν εσένα μου θυμίζουν καλές εποχές.
    Απλά εχω ένα θέμα (και δυο μπορω να πω) με την ελληνική γλώσσα.


    Επι της ουσίας, πραγματικά νομίζω πως ζω σε άλλη χώρα, μερικές φορές πιστεύω πως μου κάνουν πλάκα, δεν είναι δυνατό να συμβαίνουν όλα αυτα.
    Αρκεί να σου πω, πως μου ήρθε άλλος φόρος εκτακτης εισφορας ως ελευθερου επαγγελματια, αλλη για ενα μαγαζί που έχω, άλλη περιμένω για το σπίτι, (ελπίζω να μην έρθει και για κάτι οικόπεδα που μου έγραψε η γιαγιά και είναι στο πουθενα με καμιά αξία).
    Εχω ξαναπει σε ανάλογο θέμα σου, πως ΔΥΣΤΥΧΩΣ είμαι από αυτούς που δεν ψηφιζουν και τώρα βλέπω πόσο λάθος ήταν αυτή η στάση μου.
    Αν δεν είχα πέντε πράγματα που με κρατούν εδώ, (οικογένεια, καριέρα, επιχείρηση), θα έφευγα τρέχοντας για την Αμερική.
    Δεν λύνεται εδώ που φτάσαμε. Θα φυτοζωούμε, θα τρώμε ο ένας τον άλλο να επιβιώσουμε, θα χάσουμε τους εαυτούς μας.
    Εχω άπειρα παραδείγματα, θα μείνω σε ένα που δεν αφορά εμένα, αλλα μια φίλη.
    Δουλεύει σε έναν μεγάλο όμιλο στον τομεα της πωλησης.
    Ξερεις τι εκαναν με τις πωλήτριες? τους έδωσαν απο ένα τετράδιο να σημειώνουν τις πωλήσεις, ώστε στο τέλος της εβδομάδας να βλέπουν την απόδοση τους.
    Καταλαβαίνεις τι γίνεται? Πέφτουν σαν τα κοράκια στους πελάτες για να μη χασουν τη δουλειά τους.
    Ανατρίχιασα μόλις το άκουσα αυτό.
    Εχουμε οικονομικό πόλεμο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    δεν ξερω ρε Κωστα.Οταν εχουμε εκλογες δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ψηφισουμε?Οταν δεν ψηφιζουμε ουσιαστικα δεν δινουμε την ευκαιρια σε ενα ποσοστο μικρο να βγαλει κυβερνηση?Σε αυτο το κομματι δεν εχουμε ευθυνη ολοι?Η δημοκρατια νομιζω δουλευει ετσι ακομα και η απραξια του ενος εχει ενα πολυ μικρο αλλα εχει αντικτυπο στους πολλους.
    Αυτο οσο αναφορα το πως εγινε κυβερνηση ο Γιωργος.Τωρα αν εχει την νομιμοποιηση η δεν την εχει να κανει αυτα που κανει ειναι πολυ μεγαλο θεμα...
    Αλλες εποχες με οσα εχουν συμβει θα ειχε πεσει η κυβερνηση!Με ανησυχει πολυ οτι ο κοσμος δεν αντιδρα.....ισως να εχεις δικιο οτι δεν εχει θιγει εντελως ο ατομικισμος μας αλλα παραλληλα μας αφορουν ολα οσα συμβαινουν...ακομα και αν δεν συμβαινουν σε εμας αμεσα!!!!
    Το δημοψηφισμα θα ηταν μια πολυ καλη λυση γιατι θα μας εφερνε προ των ευθυνων μας........και ετσι θα αποφασιζαμε εμεις να θελουμε ΔΝΤ η οχι...βεβαια ο Ελληνας δεν θελει να παιρνει την ευθυνη απο οσο εχω διαπιστωσει εγω,λολ
    θελω να γραψω και για την αριστερα αλλα οχι σημερα,λολ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ναι... συμφωνώ... το αποτέλεσμα έδειξε ότι η αποχή ήταν μια άστοχη επιλογή... Αν θυμάσαι, το προεκλογικό κλίμα όπως αυτό είχε δημιουργηθεί μέσω των ΜΜΕ, έσπρωχνε τον κόσμο προς αυτή την κατεύθυνση... για τους νέους, είχαν φροντίσει εδώ και καιρό (χρόνια πριν) μέσα από την προβολή της μόδας του απολιτίκ (όπου εσκεμμένα φρόντιζαν να ταυτίζουν την κομματική ενασχόληση με την ενασχόληση κάποιου με τα πολιτικά πράγματα). Ήταν in όποιος υποστήριζε ότι δεν θα ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές... ήταν και βολικό... η άκριτη απαξίωση δεν θέλει και πολύ κόπο... χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν (άλλωστε δεν ανήκω σε αυτή την "ομάδα"... πάντα ψηφίζω) θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει αρκετή και οργανωμένη, σχεδόν επιστημονική δουλειά, προκειμένου να απομακρυνθεί ο κόσμος από την πολιτική και να αφήσει ελεύθερο το πεδίο στους... λίγους... ελπίζω αν ποτέ γίνουν εκλογές (είναι και αυτό ένα θέμα :) ) να μην έχουμε τα ίδια...

    Δυστυχώς, η πλειοψηφία δεν αντιλαμβάνεται ότι τα όσα συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια θα έχουν άμεση επίδραση, σε σύντομο χρονικό διάστημα, και στο μικρόκοσμο του. Το σκεφτόμουν, πριν από κάποιες μέρες παρακολουθώντας τη διαμαρτυρία των παιδιών του ΚΕΘΕΑ. Περικύκλωσαν το υπουργείο υγείας, διαμαρτυρόμενοι για τη μη ανανέωση των συμβάσεων των εργαζομένων και την επικείμενη απόλυση κάποιων αορίστου χρόνου. Σε πρώτο επίπεδο, το πρόβλημα φαίνεται να αφορά τον εργαζόμενο που χάνει τη δουλειά του, σε δεύτερο επίπεδο τα παιδιά και τις οικογένειες τους... για εμένα υπάρχει και τρίτο επίπεδο... αφορά και όλους εμάς... όχι μόνο ηθικά... αν αυτά τα παιδιά βρεθούν στο δρόμο, θα έχουμε επιπτώσεις και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Πως θα βρει αυτός ο άρρωστος άνθρωπος τη δόση του, πως θα αποφορτιστεί γενικότερα... το ίδιο ισχύει και με την κατάσταση στα νοσοκομεία, στην εκπαίδευση και πάει λέγοντας...

    Υπάρχει και μια μερίδα πολιτών που δεν αντιδρά, διότι βρίσκεται σε αδράνεια, σε κατάθλιψη... δεν είναι και λίγα τα όσα έχουν να αντιμετωπίσουν... για να φτάσει κάποιος στη δράση θέλει προσπάθεια... προσωπικά δεν πιέζω και δεν απαιτώ από κάποιον να δράσει άμεσα... δεν μου αρέσει να κακοποιώ τους ανθρώπους... ο καθένας έχει τα θέματα του... απαιτείται φροντίδα και εδώ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αυτο που θιγει παραπανω η Θεοφανια με την ψηφο, την αποχη απο τις εκλογες, τα λευκα, τα ακυρα, τη μη συμμετοχη στα πολιτικα δρωμενα του τοπου ειναι πολυ σημαντικο επισης.

    κατ αρχην η πραξη της ψηφοφοριας ειναι η ελαχιστη πολιτικη πραξη, μια πραξη που ως πολιτες καλουμαστε να κανουμε καθε 4 χρονια κ μας παιρνει 1 ωρα απο τη ζωη μας καθε 4 χρονια! (σε εμενα συγκεκριμενα παιρνει 10 λ επειδη το σχολειο που ψηφιζω ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι μου! λολ!)

    λεμε οτι ψηφιζουμε λευκο, ακυρο, ή απεχουμε απο τις εκλογες κ πηγαινουμε για μπανιο στην παραλια, αν οι εκλογες πεσουν καλοκαιρι, για να δειξουμε στους πολιτικους την αγανακτηση μας! συμβαινει ομως αυτο? ή μηπως ειναι πλανη?

    ας κανουμε αλλο ενα φανταστικο πειραμα: εστω οτι η κοινωνια δεν ηταν τα 10 εκ, αλλα ηταν μια παρεα 4 ατομων που αποφασιζουμε να παμε εκδρομη, κ ο κοινος στοχος αυτης της παρεας, ειναι το πώς θα περασει καλα η ομαδα στο ταξιδι. πρεπει να παρθουν διαφορες αποφασεις, που θα παμε, τι θα δουμε, ποιος θα οδηγησει, ποτε θα κατσουμε να φαμε, κ που, ποσα θα ξοδεψουμε για δωματιο κλπ.

    πχ ερχεται το ερωτημα που θα παμε για φαγητο σημερα. ο καθενας εκφραζει την αποψη του. αυτο ουσιαστικα ειναι η ψηφος του, η πολιτικη του θεση, η πολιτικη του συμμετοχη στα κοινα. εκφραζεται, αρα ψηφιζει, αρα συμμετεχει στα κοινα.

    αν εγω σιωπησω κ δεν εκφρασω γνωμη, δεν ειναι σαν να λεω στους αλλους: "παιδια καντε ο,τι θελετε, εμενα μου ειναι αδιαφορο που θα παμε για φαγητο". το ιδιο κ αν τους πω: "παιδια δε με ενδιαφερει".

    αρα, με το λευκο, το ακυρο κ την αποχη απο τις εκλογες, ουσιαστικα συνεισφερω στη διατηρηση του status quo. ειναι σα να λεμε δηλ στους πολιτικους, καντε ο,τι θελετε guys, εμενα δε με ενδιαφερει να αλλαξει κατι. ας μεινουν τα πραγματα ως εχουν, εγω ειμαι οκ.

    μια πιο συνειδητη εκλογικη τοποθετηση οσον αφορα τις εκλογες, θα ηταν, οποιος ενδιαφερεται να συμμετεχει για ενα καλυτερο μελλον αυτου του τοπου, να ψηφιζει, αλλα να ψηφιζει με κριτηρια πιο κοινωνιοκεντρικα, κ προσωπα που καπως εμπιστευεται. πχ ανθρωπους που εχει ακουσει καλες φημες οτι ειναι ικανοι κ εντιμοι, κ που εχουν καποιους στοχους για το κοινο καλο.

    επισης καλη ιδεα θα ηταν να ψηφιστουν φερεγγυοι ανθρωποι κ απο τα μικρα κομματα, να αποδυναμωθει καπως αυτος ο δικομματισμος κ η πολωση κ ο φανατισμος γηπεδου, αλλωστε εχουμε δει κ ξαναδει τις προθεσεις των δυο μεγαλων κομματων οτι ειναι κυριως συμφεροντολογικες. νοιαζονται για το κομμα τους κ για την παρτη τους. η ιστορια το εχει δειξει, μην τρεφουμε φρουδες ελπιδες οτι με ενα μαγικο ραβδακι ο Σαμαρας σε δυο χρονια, θα εχει γινει αλτρουιστης κ ειλικρινης ηγετης.

    τελος θελω να σχολιασω οτι πολιτικη συνειδηση, δεν ειναι μονο το να ψηφιζουμε στις εκλογες. πολιτικη συνειδηση ειναι η μετοχη στα κοινα, η συμμετοχη στα ζητηματα μιας ομαδας ανθρωπων!

    ειτε η ομαδα ειναι ολοκληρη η κοινωνια, ειτε ειναι ο δημος που μενω, ειτε ειναι το φορουμ που γραφω κ που χθες συζητησαμε το θεμα αν θα επρεπε να σβηνονται παλαια μηνυματα ή οχι.

    πολιτικη συμμετοχη ειναι η συμμετοχη στα της πολυκατοικιας, στα θεματα του κλαμπ φωτογραφιας που συμμετεχω, στο ταξιδιωτικο γκρουπ με το οποιο εχω παει εκδρομη, στην παρεα με την οποια εχω βγει για καφε, στα θεματα της οικογενειας μου, στον τροπο με τον οποιο σχετιζομαι με τον εραστη μου.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Ναι... συμφωνώ... το αποτέλεσμα έδειξε ότι η αποχή ήταν μια άστοχη επιλογή... Αν θυμάσαι, το προεκλογικό κλίμα όπως αυτό είχε δημιουργηθεί μέσω των ΜΜΕ, έσπρωχνε τον κόσμο προς αυτή την κατεύθυνση... για τους νέους, είχαν φροντίσει εδώ και καιρό (χρόνια πριν) μέσα από την προβολή της μόδας του απολιτίκ (όπου εσκεμμένα φρόντιζαν να ταυτίζουν την κομματική ενασχόληση με την ενασχόληση κάποιου με τα πολιτικά πράγματα). Ήταν in όποιος υποστήριζε ότι δεν θα ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές... ήταν και βολικό... η άκριτη απαξίωση δεν θέλει και πολύ κόπο... χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν (άλλωστε δεν ανήκω σε αυτή την "ομάδα"... πάντα ψηφίζω) θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει αρκετή και οργανωμένη, σχεδόν επιστημονική δουλειά, προκειμένου να απομακρυνθεί ο κόσμος από την πολιτική και να αφήσει ελεύθερο το πεδίο στους... λίγους... ελπίζω αν ποτέ γίνουν εκλογές (είναι και αυτό ένα θέμα :) ) να μην έχουμε τα ίδια...
    Δεν θέλανε και πολύ κόπο για να πείσουν τον κόσμο να μην ψηφίζει. Ο λόγος που ο κόσμος απομακρύνθηκε από την πολιτική είναι επειδή δεν είχε απλά ελπίδα για κάτι καλύτερο. Αν δεν είσαι μπλε τότε θα εισαι πράσινος. Αλλιώς θα είσαι κόκκινος και τότε την έβαψες!

    Σε αυτό βοήθαγαν βέβαια και τα ΜΜΕ ($$$) που έκαναν διαφήμιση θετική-αρνητική μόνο στα κόμματα που ήθελαν να προβάλουν με τον τρόπο τους και έτσι ο κόσμος έβλεπε να έχει μόνο 2 επιλογές. Μα 2 επιλογές στην ουσία δεν είναι επιλογές , αλλά δίλημμα , ψευδές στην περίπτωση μιας και απλά δεν βλέπανε όλα τα άλλα κόμματα εκεί γύρω.


    Μακάρι ο κόσμος να ξεκινούσε να ψάχνεις λύσεις για τα προβλήματα όχι με κομματική διόπτρα αλλά.. με σκεπτική. Κόσμο που να ελέγχει και να κυνηγάει τους ανάποδους που κυβερνάνε και να μην δίνει αυτή την εξουσία στα κανάλια. Βλέπεις μια κόντρα σε δελτίο ειδήσεων με δικαστή-εκφωνητή ειδήσεων εναντίον βουλευτή με τον πρώτο να του τα χώνει , λες "ετσι!πεστα!" και μόλις μετά κλείσεις την τηλεόραση ικανοποιημένος αυτοί οι 2 ηθοποιοί πάνε να πιούνε καφέ. Εσύ θα συνεχίσεις την καταπιεσμένη ζωή σου, και αυτοί οι 2 την δικιά τους, τίποτα δεν αλλάζει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Lou! View Post

    κατ αρχην η πραξη της ψηφοφοριας ειναι η ελαχιστη πολιτικη πραξη, μια πραξη που ως πολιτες καλουμαστε να κανουμε καθε 4 χρονια κ μας παιρνει 1 ωρα απο τη ζωη μας καθε 4 χρονια! (σε εμενα συγκεκριμενα παιρνει 10 λ επειδη το σχολειο που ψηφιζω ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι μου! λολ!)
    Όχι μόνο είναι ελάχιστη πολιτική πράξη, αλλά και επικίνδυνη επίσης..!

    Σκέψου, ψηφίζεις κάποιον και βγαίνει. Αν έκανες λάθος (το πιο πιθανό) τότε θα μείνει στην εξουσία για 4 (τέσσερα!!!) ολόκληρα χρόνια να καταστρέφει ότι βρίσκει με την άνεση και ανικανότητα του γιατί τον καλύπτει και η βουλευτική του ασυλία. Είναι όπως το είπες, 10 λεπτά για να αποφασίσεις τι θα γίνει στα επόμενα τέσσερα χρόνια. αρκούν? δε νομίζω.

    Και άμα σε αυτό προσθέσουμε το γεγονός ότι δεν ψηφίζουμε αυτούς με τις καλύτερες ηγετικές ικανότητες , αλλά αυτούς που έχουν το καλύτερο image, τους πιο ακριβούς επικοινωνιολόγους , τις πιο πολλές επεξεργασμένες αφίσες στους δρόμους και ασφαλώς την μεγαλύτερη διαφήμιση στα μμε , στην ουσία η διαδικασία των εκλογών δεν διαφέρει σε τίποτα με την διαδικασία των καλιστείων όπου η εικόνα είναι που μετράει..

    "Μα καλά βρε βολτ! έστω ότι κάποιος μπορεί να χρησιμοποιεί όλα τα παραπάνω κόλπα μάρκετινγκ για να εξαπατήσει τον κόσμο να τον ψηφίσει , αλλά να αξίζει! Τότε???"

    Τότε τι? Ακόμα και κάποιος έξυπνος , χαρισματικός, με μυαλά υπέρ της κοινωνίας και κατά της εξουσιαστικής τσέπης να υπάρχει και να λέει τις απόψεις του στο προ-εκλογικό του πρόγραμμα, μετά άμα θέλει να μείνει στο κόμμα θα πρέπει να ξεχάσει ότι είπε και να κάνει ότι του πει ο εργοδότης του, ο αρχηγός του κόμματος. Αλλιώς θα τον διαγράψουν άμα δεν κάνει ότι του πούνε. Συγχαρητήρια , μόλις πέταξες 4 χρόνια!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πολυ ωραια πολιτικη συζητηση! ωραιες αποψεις απο ολους τους συμμετεχοντες! ας κρατησουμε το θετικο κλιμα! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 17:55
  2. ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.................
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-08-2012, 19:26
  3. οταν σου τη σπανε!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 06-06-2011, 22:54
  4. ΦωΤιΑ ΣτΑ ΣαΒβΑτΟβΡαΔα....
    By Reina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2007, 15:25
  5. οταν ξημερωσει
    By episkeptis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 23-04-2007, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •