θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5

    θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα

    Μετα την διακοπη χρησησς κοκαινης και κανναβης η κορη μου παρουσιασε ψυχωση και ψυχοσωματικα συμπτωματα αγχους.ειναι τωρα 4 μηνες που δεν κανει χρηση,αυτο ειναι απολυτως βεβαιο,στσματησε τα ζυπρεξα και τα ταβορ που πηρε τις πρωτες 50 μερες οπου η ψυχωση ελλατωθηκε οχι ομως το αγχος οτι ειναι αρρωστη.Τωρα δεν περνει τιποτε,δεν εχει ψυχοσωματικα,αλλα οπως λενε οι ψυχιατροι εχει ψυχωση.Γελαει μονη της,εχει συχνα τικ και βγαζει συχνα σαλιο,φτυνει.Δεν θελει να παρει φαρμακα,δεν θελει βοηθεια απο ψυχοθεραπευτη,και συνεχιζει να απεχει απο τις δραστηριοτητες της κλεισμενη στον κοσμο της.Πως θα καταλαβω αν ακουει φωνες η εχει σκεψεις που την αποροφουν?Μπορει να τελειωσει αυτο που περναει χωρις φαρμακα,οταν ενας ψυχιατρος και ενας ψυχολογος διεγνωσαν ψυχωση?Μπορει να χειροτερεψει?δεν κανει πια καθολου χρηση ουσιων.Παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλη μου ανήσυχη , πόσα χρόνια έκανε χρήση η κόρη σου και τη ηλικία έχει? Επιπλέον οι ψυχίατροι που έκαναν τη σχετική διάγνωση για ψύχωση τί αντιμετώπιση συνέστησαν βάση του ιστορικού της?

    Μιας δε και έπαιρνε πριν αγωγή όπως ανάφερες τώρα με ποια αιτιολογία αρνήται να δεχτεί αγωγή και συμβολή ειδικού?:(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή φίλη....δεν είμαι ειδικός και αυτό που σου γράφω είναι τα λιγοστά πράγματα που έχω διαβάσει γύρω απ το θέμα.Συνήθως η μακρόχρονη λήψη ουσιών σαν αυτές που έπαιρνε η κόρη σου...φέρνει αλλαγές στην λειτουργική κατάσταση του εγκεφάλου...και αυτές οι αλλαγές είναι η βάση στην οποία στηρίζονται μια ειδική κατηγορία ψυχώσεων ,οι οργανικές ψυχώσεις.Απ τη στιγμή που μιλάμε για ψύχωση (και μάλιστα με μια περισσότερο οργανική βάση) σίγουρα ο ψυχίατρος είναι ο πρωταγωνιστής στην θεραπευτική αντιμετώπιση και απο εκεί και πέρα και όλες οι άλλες ψυχό- ειδικότητες.Ενδεχομένως κάποια απ τα συμπτώματα που περιγράφεις (πχ ακούσια απώλεια σιέλου) να έχουν μια νευρολογική βάση...η οποία πάλι οφείλεται στην τοξίκωση της απ τις ουσίες στις οποίες ήταν εξαρτημένη.Όλα αυτά όμως απαιτούν τη συνεργασία σας με έναν γιατρό πρωτίστως.

    Σίγουρα αυτό που θα πρέπει να σε χαροποιεί είναι ότι η κόρη σου απεξαρτήθηκε ή διέκοψε αυτές τις βλαπτικές ουσίες που σε οδηγούν σε ότι χειρότερο μπορεί να φανταστεί κανείς για το παιδί του.Βεβαίως οι ουσίες αυτές επειδή επιδρούν στο κεντρικό νευρικό σύστημα...κατα κάποιο τρόπο το απορυθμίζουν .Ωστόσο και το να εξαρτηθεί κανείς απο ναρκωτικές ουσίες δεν σημαίνει ότι είναι πάντοτε ψυχικά και το πιο εύρωστο άτομο....ίσως να προυπήρχαν κάποιες αδυναμίες τις οποίες προσπάθησε να καλύψει μέσω των ουσιών αυτών.Έτσι λοιπόν έστω και τώρα η συνεργασία σας με τον γιατρό και την λοιπή ειδική θεραπευτική ομάδα....να είναι όχι μόνο η αιτία αντιμετώπισης των προβλημάτων που τώρα αντιμετωπίζει η κόρη σου αλλά ίσως και αυτών που την οδήγησαν σε αυτούς τους δρόμους.Χρειάζεσαι επιστημονική βοήθεια ...αν θέλεις αποτελεσματικές λύσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    εκανε χρηση ουσιων,περιπου 3 χρονια χωρις να ειναι νομιζω υπερβολικα θερμη χρηστρια αλλα κατα διαστηματα,το αλκοολ βεβαια επαιζε απο παντα και αυτο με τον ιδιο τροπο.Η εκκριση σιελου ειναι εκουσια,το προβλημα ειναι τωρα οτι δηλωνει οτι ειναι καλα,οτι δεν την ενολει η εκκεντρικη συμπεριφορα της ,γελακια,τικ,απομονωση,διακ οπη των δραστηριοτητων της,και δεν θελει να παρει κανενα φαρμακο.Για 50 μερες που επαιρνε δηλωνει οτι τα χρειαζοταν γιατι φοβοταν οτι κατι θα παθει,νοσοφοβια τωρα λεει οτι δεν τα χρειαζεται.Μπορει να χειροτερεψει η κατασταση της χωρις φαρμακα?Πως θα καταλαβω αν ακουει φωνες?Εχει ενα αγορι που ερχεται και την βλεπει εχουν σεξουαλικες σχεσεις αυτος της δειχνει αγαπη αλλα αυτη λεει οτι απλα δεν την ενοχλει,υπαρχουν φορες που μιλαει κανονικα οταν επισκεπτεται γιατρο μετα απο πιεση δικη μου και αλλες που αργει πολυ να μου απαντησει σαν να ειναι στον κοσμο της.Οι ψυχιατροι λενε οτι μαλλον ειναι μια μορφη ψυχωσης και πρεπει να παρει φαρμακα.Αυτη δηλωνει οτι δεν προκειται να παρει και αν νομιζω οτι μπορω ας την παω με εισαγγελικη αρχη στο δαφνι.Η συμπεριφορα της ειναι αλλοιωτικη απο μερα σε μερα,αλλες μερες εχει τικ αλλες μερες φτυνει πολυ αλλες μερες λεει μια λεξη συνεχεια και το μονο που ειναι σταθερα ιδιο καπνιζει πολυ,πινει μερικα ποτηρακια κρασι μαγειρευει το μεσημερι κανει μπανιο και τιποτε αλλο.Οταν κανω τα ιδια που κανει αυτη γελακια τικ ,γελαει και με κοροιδευει.Ειναι μονιμα στο δωματιοτης χωρις να κανει τιποτε.Μπορω να την αφησω ετσι η κινδυνευει να γινει χειροτερα.τΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ 21 ιΟΥΝΙΟΥ τωρα δεν εχει κρισεις πανικου η αγχος κοιμαται το βραδυ σηκωνεται σχετικα νωρις αλλα με φοβιζει η απομονωση της και τα περιεργα γελακια,Αν μπορειτε δωστε μου μια συμβουλη σας ευχαριστω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9
    Καλησπέρα και από εμένα.Δεν είμαι ειδική αλλά έχω περάσει παρόμοια προβλήματα από χημείες(ναρκωτικά) και συγκεκριμένα χάπια έκσταση και χασίς.Όπως είχανε πει τότε ήμουνα στα όρια της ψύχωσης με την διαφορά ότι έγινα καλά και δεν έχω τίποτα πια πέρα από αγοραφοβία και περιστασιακά κρίσεις πανικού.
    Όταν έπαθα την \"φρίκη\" δεν ήξερα που ήμουν,όλα μου φάνταζαν περίεργα και εξωπραγματικά.Απομονώθηκα, δεν μπορούσα να κοιμηθώ,έβριζα τα πάντα και τους πάντες,έκλαιγα και γελούσα συγχρόνως,χτυπιόμουν,μια περίεργη κατάσταση.H κατάσταση αυτή κράτησε περίπου 1χρόνο,μετά πέρασα τα στάδια της κατάθλιψης για να καταλήξω να έχω μόνο αγοραφοβία και αυτή όχι συνέχεια.
    Ποτέ μου δεν πήρα φάρμακα,σε ψυχολογους όμως πήγα και με βοήθησαν σημαντικά.Με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ η ομοιοπαθητική.θα σου πρότεινα να ψάξεις γι αυτή την μέθοδο πρωτού πάρεις οποιαδήποτε απόφαση.
    Το γεγονός ότι στέκεσαι στο παιδί σου είναι η καλύτερη θεραπεία.
    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά για σενα και την κόρη σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    Μηπως εχει κανεις εμπειρια απο border line φαση?Οταν υπαρχει κατι τετοιο με ηπια ψυχωτικα οπως τικ,γελακια,απομονωση, θλιψη,ειναι απαραιτητα τα αντιψυχωτικα τυπου ζυπρεξα,?το ατομο απο μονο του 24 χρονων δεν θελει να παρει φαρμακα ουτε να συμβουλευτει γιατρο η ψυχολογο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    37
    Originally posted by sleena
    Καλησπέρα και από εμένα.Δεν είμαι ειδική αλλά έχω περάσει παρόμοια προβλήματα από χημείες(ναρκωτικά) και συγκεκριμένα χάπια έκσταση και χασίς.Όπως είχανε πει τότε ήμουνα στα όρια της ψύχωσης με την διαφορά ότι έγινα καλά και δεν έχω τίποτα πια πέρα από αγοραφοβία και περιστασιακά κρίσεις πανικού.
    Δεν είχα σκεφτεί οτι μπορει να τα παθαίνω απο τη μακροχρόνια αλλά σταδιακή χρήση ναρκωτικων....γιατί έχω συμπτώματα αγοραφοβίας...
    Ωχ.....
    Χάλια!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να ξεπεραστούν όλα τα προβλήματα...Έχω ζήσει τον κόσμο των ναρκωτικών και ευτυχώς κατάφερα να την \"κάνω\" γρήγορα...
    Μείνε δίπλα της όσο χρειαστεί και κάνε κουράγιο!!Εϊμαστε μαζί σου..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1
    Μηπως εχει κανεις εμπειρια απο border line φαση?Οταν υπαρχει κατι τετοιο με ηπια ψυχωτικα οπως τικ,γελακια,απομονωση, θλιψη,ειναι απαραιτητα τα αντιψυχωτικα τυπου ζυπρεξα,?

    Καλησπέρα ανήσυχη
    Καθώς είμαι νέος χρήστης στο φορουμ, θα απαντήσω στην ερώτηση σύμφωνα με τις εμπειρίες που διαθέτω, έχω όμως σκοπό αυτές να τις παραθέσω αναλυτικά σε νέο θέμα.Προς το παρών δε θα μπω σε λεπτομέρεις περί της χρήσης ουσιών και των εμπειριών που συνδέονται.
    Αισθάνομαι ότι η ύπαρξη αυτού το φορουμ μπορεί να βοηθήσει σημαντικά.
    Προ πενταετίας περιπου και μετά από χρήση LSD μιας περιόδου δύο εβδομάδων (5 με 6 φορές ) εφτασα σε αυτό που αποκαλείς border line φαση (LSD induced psychosis) Φρίκη, μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω. Χρησιμοποιούσα κάνναβη από τα 20 μου και περιστασιακά εκσταση,κοκκαινη και LSD. Πανικός, ιδεοληψίες , όλα κατευθυνοντουσαν εναντίον μου, λογια φίλων και αγνωστων που μόνο σκοπό είψαν να με υπονομεύσουν να με ειρωνευτούν και να με πληγώσουν. Διαταραχές σκέψης,ύπνου...πόλλα. Η αρρωστημένη φαντασία μου οργίαζε. Τα συμπτώματα συνέχισαν για μια τραγική περίοδο ενός μήνα. Ανάγκη για θεραπεία, φαρμακευτική. Το πρόβλημα μου είχε έντονα βιολογικό χαρακτήρα. Φυσικά οδηγήθηκα στη χρήση ουσιών απο ψυχολογικούς παράγοντες.
    Αγωγή> Ζυπρέξα - Σεροξατ.
    Αποτέλεσμα> Μερική θεραπεία. Κατάφερα να γίνω λειτουργικός και πάλι. Σιγά σιγά βρήκα τον εαυτό μου, εψαξα μέσα μου, εκπλήρωσα τους στόχους μου. Κάποια κατάλοιπα συνέχισαν να με ενοχλούν. Καταιγισμός σκέψεων, συνεχές άγχος, αδυναμία συγκέντρωσης, μια αίσθηση πίεσης στο κεφάλι μου ειδικά μετα από μελέτη...και άλλα.
    Περίμενα να φύγουν με τον χρόνο. Δεν έγινε μέχρι στιγμής, δοκίμασα γιογκα,διαλογισμό, συστηματική γυμναστική, διακοπή χρήσης ουσιών.

    Συμπέρασμα
    Το ζυπρεξα μπορεί να απομακρύνει ένα πλήθος συμπτωμάτων. Οπως έμαθα αργότερα λειτουργει πιθανώς ανταγωνιστικά με το σεροξατ. Δεν ενδυκνειται η ταυτόχρονη. χορήγηση. Το μεγαλύτερο μέρος των συμπτωμάτων εξασθενεί σημαντικά από τον πρώτο μήνα. Η περίπτωσή μου ήταν σχετικά βαρειά. Αρκετα μπορούν να αντιμετωπιστουν και με εναλλακτικές μεθόδους πλήν της φαρμακευτικής αγωγής. Το ζυπρέξα δεν μου παρουσίασε παρενέργειες, θεωρείται αρκετά καλό σε αυτόν το τομέα.
    Γενικά πρέπει να βλέπουμε την ψυχική υγεία σαν ένα σύστημα με πολλές εισόδους, για τη διατήρησή της ή την επαναφορά της πολλά είνα τα πραγματα που πρέπει να λάβουμε υπόψη. Η σωστή διατροφή, η διακοπή των καταχρήσεων, η γυμναστική, οι παρέες μας, οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους, τα ενδιαφέροντα μας ... και άλλα μαζί οδηγούν στα αποτελεσματα που επιζητάμε. Τα φαρμακα καλό είναι να επιλέγονται μόνο εκεί που πραγματικά χρειάζονται.
    Προσπαθησε υπομονετικά να ανήξεις τον ψυχικό κόσμο της κόρης σου, να την κάνεις να σου πει πραγματα που ίσως φοβάται, να πιστέψει ότι μπορεί να σου πεί τα πάντα. Γιατί έχει πολλά. Εμένα με ταλαιπώρησε σημαντικά το γεγονός ότι ελάχιστοι ήταν οι άνθρωποι που με ακουσαν και που μπόρεσα να βγαλω σε αυτούς τις πιο μαυρες και απελπιστικές μου σκέψεις και συναισθηματα.
    Η προσπάθεια σου ειναι καθοριστική, ειδικά όταν η κόρη σου είναι αρνητική στο να ασχοληθεί και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της. Θα γίνει και αυτό σίγουρα. Υπομονή και πίστη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Αν αναλογιστείς οτι από ένα τσιγάρο χασίς μπορεί να πάθεις κρίση πανικού, σκέψου τι κάνουν τα άλλα. Από τα λίγα που ξέρω από αυτό που σπουδάζω, ναι τα ναρκωτικά και ειδικά το LCD μπορεί να προκαλέσουν ψύχωση. Παρανοικές ιδέες, ακουστικά παραληρήματα-ναι είναι πιθανόν να ακούει φωνές-, άγχος, καταναγκαστική συμπεριφορά και διαταραχές της σεξουαλικ΄ς συμπεριφοράς. Εγώ νομίζω οτι να της πεις οτι δεν της προτείνεις να πάει σε ειδικό γιατί έχει πρόβλημα και χρειάζεται φάρμακα, αλλά γιατί θα μπορέσει να του ανοιχτεί και να του πει κάποια πράγματα που δεν μπορεί να εκφράσει σε σένα ή στο αγόρι της. Ο ειδικός έχει τρόπο να \"της περάσει\" την πιθανή αναγκαιότητα για θεραπεία σε συνδιασμό -ή χωρίς -λήψης φαρμακευτικής αγωγής. Το πιο σημαντικό είναι να την πείσεις να πάει σε ειδικό. Το δύσκολο έργο έπεσε για ακόμα μια φορά στη μάνα. Καλό κουράγιο και καλή δύναμη. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να έχει αποκατάσταση.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    αγια παρασκευη
    Posts
    4
    melita mono ta lcd prokaloun psixosi? mipos kai ta tft? enas ksaderfos mou exi crt prepei na exi trelathei telios...:P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •