υδραργυρος και νευρικο συστημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22

    υδραργυρος και νευρικο συστημα

    Νομιζω οτι απο τοτε που εκανα σφραγισματα στα δοντια μου με υδραργυρο (πριν 25 χρονια) μου παρουσιαστηκαν η ζαλαδες! νομιζα οτι ειναι απλως μια σκεψει απο τις πολλες που κανω ,για το τι φταιει!!Μεχρι που διαβασα αυτο!!! Ο υδράργυρος ασκεί τη φυσική, πνευματική και το νευρικό σύστημα του σώματος, προκαλώντας δυσκολία με την κατάποση, ζάλη, κόπωση, ο φόβος της αποτυχίας, η απώλεια της όρασης κλπ. Υπάρχει οξεία βλάβη στον οργανισμό από την σωματιδίων και των ατμών που εκπέμπονται από τον υδράργυρο. Σιελόρροια , στοματίτιδα, ρίγη, προβλήματα όρασης, επιδείνωση της ακοής, έμετος, νευρικό, κλπ μούδιασμα είναι λίγα σε άλλους κινδύνους που ενδέχεται να υποστούν από σταθερό ή μακράς διάρκειας έκθεση στον υδράργυρο. ποσοι απο εσας που εχετε διαφορα προβληματα , εχετε τετοια(μαυρα) σφραγισματα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Οι οδοντιατροι λενε οτι ειναι τοσο ελαχιστη η ποσοτητα (αμελητεα σχεδον) που εισερχεται στον οργανισμο απ τα σφραγισματα σε σχεση με αλλες διοδους ,οπως τροφιμα και ενα σωρο αλλα, που δεν θαπρεπε να μας απασχολει αυτο.
    Β. Μπορεις αν το χεις εγνοια να πας στον οδοντιατρο σου και να αντικαταστησεις ολα τα σφραγισματα με νε α μεθοδο που δεν χρησιμοποιειται αυτο το παλιο αμαγαλμα, αλλα νεα μεθοδος με ρητινες στο χρωμα των δοντιων σου!!!! με ελαχιστη επιπλεον επιβαρυνση στο κοστος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    πριν πεντε χρονια πηγα να τα αφαιρεσουν,οχι για το θεμα αυτο(δεν ηξερα κατι τοτε) αλλα γιατι επρεπε να βαλω θηκες.Το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο,και τα μεγαλα σφραγισματα δεν γινοταν να τα αφαιρεσουν,με αποτελεσμα να τα τροχισουν!Απο εκει και περα αρχισα να εχω τα περισοτερα προβληματα!!Μπορει να ειναι τυχαιο η να ανχωθηκα πιο πολυ με την διαδικασια!!Παντως στην ομοιοπαθητικη λενε .οτι θεραπεια και να κανεις για να εχει καλυτερο ααποτελεσμα πρεπει να τα αφαιρεσεις , και μαλιστα πολυ προσεκτικα ,για να μην σπασουν και διασκορπιστουν στον οργανισμο!!!Φαντασου εμενα που μου τα τροχισε!Τελοσπαντων δεν μου εχει γινει και εμμονη, απλος αναροτιεμαι...............

Similar Threads

  1. Σύστημα προειδοποιήσεων/ αποκλεισμών
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-2011, 13:00
  2. To συστημα προειδοποιησεων.
    By oboro in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2011, 22:19
  3. Σύστημα προειδοποιήσεων
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 165
    Last Post: 07-09-2010, 16:18
  4. Replies: 42
    Last Post: 31-07-2008, 15:59
  5. Το προσωπικό μας αξιακό σύστημα .............
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2007, 04:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •