Πως να λετε οχι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871

    Πως να λετε οχι!

    Συχνα μου ερχεται αυτη η απορια και του ποσο δυσκολο μπορει να ειναι για καποιον να λεει οχι σε προτασεις που του ερχονται, κυριως απο φιλους.

    http://nooooooooooooooo.com/

    Ναι , σιγουρα ισχυει το "γραψε τους , κανε οτι γουσταρεις" , αλλα στη θεωρια η πραξη ειναι ευκολη, στην πραξη η πραξη δεν ειναι ομως παντα. Απο οσο εχω παρατηρησει υπαρχουν διαφοροι λογοι που δυσκολευομαστε να πουμε ενα οχι σε καποιον γνωστο μας. Συνηθως βλεπω εχουν σχεση με το οτι εχουμε μαθει να μην καταστρεφουμε γεφυρες πισω μας , να μην κλεινουμε πορτες, να μην χαλαμε μονοπατια γενικα επειδη μπορει καποτε να χρειαστει να τα ξαναδιαβουμε , ασχετως αμα δε το κανουμε ποτε αυτο. μαλλον ενστικτο θα ειναι τελικα.

    Αμα σου πει ενας γνωστος σου "ελα για γκαφε, σε περιμενουμε" και εσυ βαριεσαι φριχτα να βγεις απο το σπιτι για το οτιδηποτε , ενα "βαριεμαι" ισως το εκλαμβει ο αλλος σαν "σε βαριεμαι" , ασχετα αμα εννοουσαμε αυτο ή βαριομασταν γενικα την ιδια την μερα..!
    Οποτε τοτε ειναι που ερχονται οι τυψεις οτι ο αλλος θα σχηματισει ασχημη εικονα για εσενα. Ισως αυτο να ευθυνεται κιολας στο οτι σαν κοινωνικα οντα μας αρεσει να αρεσουμε στους αλλους οποτε ετσι δεν μας αρεσει να μην δεν μας θελει καποιος.
    Παρολα αυτα ισως ενα "δε μπορω τωρα" , "θα δουμε" , κτλ , ισως να μην ειναι τοσο αρνητικο οσο ακουγεται.

    Δεν θιγεις τον αλλο, απλα δεν συμφωνεις μαζι του σε καποια θεματα. Και ασφαλως και δεν εισαι υποχρεωμενος -ουτε ειναι κακο- να συμφωνεις με το οτιδηποτε με τον οποιοδηποτε ετσι δεν ειναι?

    μερικες σκορπιες σκεψεις απλα.

    εσεις πως αντιμετωπιζετε το θεμα του "οχι" ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Θα θελα να σου πω πανω στο θεμα του "οχι" καθως ειχα μεγαλο θεμα κ ειναι κατι που με εχει απασχολησει πολυ.

    Ναι, το "οχι" συμφωνω πως εχει να κανει και με ολα αυτα και κυριως με τον φοβο της απορριψης, του να να ειμαστε αρεστοι, αποδεκτοι...δλδ κ με θεματα εικονας μας. Προσωπικα τα χω κανει θαλασσα πολλες φορες αδυνατωντας να πω ενα καθαρο "οχι" κυριως απο ελλειψη εμπιστοσυνης που ειχα στον ιδιο μου το εαυτο. Αδυνατωντας να πω το "οχι" θεωρουσα οτι προστατευω την οποιαδηποτε σχεση που ειχα, ενω στην ουσια δημιουργουσα μεγαλυτερο χασμα μη λεγοντας αυτο που πραγματικα θελω. Ενω ηθελα δλδ να διατηρησω τη σχεση, τελικα με τα "ναι" που πιεζα η ιδια τον εαυτο μου να πει, εφτιαχνα τον λακο της σχεσης.

    Ανακαλυψα λοιπον πως τολμωντας να πω "οχι" σαφη κ ξεκαθαρα μπορει να εχανα ανθρωπους αλλα κερδιζα αλλους κ μαλιστα πιο συνειδητα κ καθαρα απο ποτε. Εχει συμβει λοιπον να παρεξηγηθω με φιλη μου να χωρισουν οι δρομοι μας, αλλα να μαστε πολυ καθαρες μεσα μας κ καλα με την αληθεια μας, αφου τελικα ειπε η μια στην αλλη τους λογους των "οχι". Βεβαια ειχε να κανει κ μ αυτην κ με το τι μπορουσε να ακουσει πραγματικα κ την διαθεση της για επικοινωνια χωρις εγωισμους.

    Το "οχι" λοιπον πιστευω πως καλο ειναι να λεγεται ξεκαθαρα, οχι προσβλητικα ή υποτιμητικα. Τύπου "δεν μπορω να κανω αυτο γιατι δεν θελω τωρα" ή "οταν θελησω να βγω θα στο πω" ή τελος παντων με οποιο τροπο νομιζεις οτι γινεται σαφες. Εχει σημασια επισης αναλογα με το ατομο και την σχεση σας να τολμησεις να ανοιχτεις παραπανω λεγοντας το πως εισαι... Το πώς θα το παρει ο αλλος, εξαρταται παντα και απο τον ιδιο. Αν θα το λαβει ως απορριψη ή ειλικρινη προσπαθεια επικοινωνιας, ειναι στο χερι του. Εσυ ομως θα ξερεις οτι προσπαθησες κ ησουν συνεπης με τον εαυτο σου. Κι αυτο ειναι κατι σημαντικο πιστευω.

    Ετσι, ακομα κι αν διαφωνεις μπορεις να εισαι πραγματικα πιο κοντα με τον αλλον, γνωριζοντας οτι δειχνεις αυτο που νιωθεις χωρις περιστροφες.

    ps. το αγαπημενο μου μοτο ειναι αυτο που ειχα διαβασει σ ενα βιβλιο " τα σαφη οχι ανοιγουν τον δρομο για ξεκαθαρα ναι"
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,646
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    ......

    Ναι , σιγουρα ισχυει το "γραψε τους , κανε οτι γουσταρεις" , αλλα στη θεωρια η πραξη ειναι ευκολη, στην πραξη η πραξη δεν ειναι ομως παντα. Απο οσο εχω παρατηρησει υπαρχουν διαφοροι λογοι που δυσκολευομαστε να πουμε ενα οχι σε καποιον γνωστο μας. Συνηθως βλεπω εχουν σχεση με το οτι εχουμε μαθει να μην καταστρεφουμε γεφυρες πισω μας , να μην κλεινουμε πορτες, να μην χαλαμε μονοπατια γενικα επειδη μπορει καποτε να χρειαστει να τα ξαναδιαβουμε , ασχετως αμα δε το κανουμε ποτε αυτο. μαλλον ενστικτο θα ειναι τελικα.

    Αμα σου πει ενας γνωστος σου "ελα για γκαφε, σε περιμενουμε" και εσυ βαριεσαι φριχτα να βγεις απο το σπιτι για το οτιδηποτε , ενα "βαριεμαι" ισως το εκλαμβει ο αλλος σαν "σε βαριεμαι" , ασχετα αμα εννοουσαμε αυτο ή βαριομασταν γενικα την ιδια την μερα..!
    Οποτε τοτε ειναι που ερχονται οι τυψεις οτι ο αλλος θα σχηματισει ασχημη εικονα για εσενα. Ισως αυτο να ευθυνεται κιολας στο οτι σαν κοινωνικα οντα μας αρεσει να αρεσουμε στους αλλους οποτε ετσι δεν μας αρεσει να μην δεν μας θελει καποιος.
    Παρολα αυτα ισως ενα "δε μπορω τωρα" , "θα δουμε" , κτλ , ισως να μην ειναι τοσο αρνητικο οσο ακουγεται.

    Δεν θιγεις τον αλλο, απλα δεν συμφωνεις μαζι του σε καποια θεματα. Και ασφαλως και δεν εισαι υποχρεωμενος -ουτε ειναι κακο- να συμφωνεις με το οτιδηποτε με τον οποιοδηποτε ετσι δεν ειναι?

    .......
    νομιζω ειναι βασικο να ξεκαθαρισει κανεις μεσα του για ποιο λογο ακριβως λεει το καθε οχι που λεει και μετα να δει πως θα το πει...

    εγω για παραδειγμα ελεγα πολυ λιγοτερα οχι, και νομιζω ο λογος ηταν οτι ειχα τον ρολο του "καλου παιδιου" στην οικογενεια μου. ετσι ενοιωθα αβολα οταν χρειαζοταν να πω οχι. ελεγα βεβαια, αλλα σε μια καλη η κολακευτικη συμπεριφορα, δυσκολευομουν πολυ (ντροπη μου, αλλα ειχα κανει ακομη και μια συντομη σχεση γιατι δεν μπορεσα να πω "οχι")....

    ενα οχι, σε μια προσκληση ας πουμε, μπορει να σημαινει "οχι, δεν σε γουσταρω", η "οχι σημερα, μια αλλη μερα".

    στην δευτερη περιπτωση το λεω οπως ειναι και οντως το κανω μια αλλη μερα και ο αλλος ξερει οτι δεν ηταν μια απλη δικαιολογια αλλα μια ειλικρινης απαντηση. την επομενη φορα που την ακουει λοιπον, δεν θα το παρει προσωπικα, γιατι ξερει οτι ακριβολογω.
    αν ομως λογω τυψεων, ελεγα "μια αλλη μερα" και μ εβλεπε ξανα στην κηδεια μου, εννοειται οτι θα το επαιρνε σαν καλυμμενη αρνηση, η σαν αντιπαθεια προς τον ιδιο.

    στην πρωτη περιπτωση ομως, που γενικα δεν θελω να τον βλεπω αυτον, δεν θα πω"μια αλλη μερα" ωστε να τον κανω να με ξαναπαρει την αλλη βδομαδα, θα κανω μια πιο εκτενη εξηγηση ωστε να καταλαβει οτι δεν το βλεπω συντομα. π.χ.:"αυτο το διαστημα εχω διαφορα, αστο, θα σε παρω εγω οταν μπορεσω".ε, αν δεν τον παρω, σημαινει οτι δεν αλλαξε κατι και δεν μπορεσα.
    φυσικα δεν θα πω σε καποιον"οχι γιατι μου την σπας", οχι γαιτι ειμαι ψευτρα, αλλα γιατι δεν υπαρχει λογος να τον πληγωσω επειδη εμενα δεν μουα ρεσει. αν εχω ομως λογους, αν εχει γινει κατι που με πειραξε, τοτε θα του πω ακριβως τον λογο η αν τον θεωρω ανιατη περιπτωση θα του το κοψω εντελως, εστω και χωρις να του εξηγησω.
    αυτα οσον αφορα φιλους.

    οσον αφορα (και οχι "οσο αναφορα") φλερτ, οταν το "οχι" σημαινει οτι μου εχει τελειωσει, η οτι δεν θελω ρε παιδι μου για τον οποιοδηποτε λογο, τοτε λεω "οχι" ξεκαθαρα, γιατι θεωρω οτι τα μασημενα λογια δημιουργουν προσδοκιες και δεν θελω να το κανω σε κανεναν αυτο απλα και μονο για να εχω καποιον να τρεχει απο πισω μου και να κολακευομαι.
    π.χ. ειναι ενα παιδι που βγηκαμε μερικες φορες, πριν γνωρισω αυτον που ειμαστε τωρα μαζι. υπηρξε ενα φλερτ, αλλα δεν προχωρησε εκ μερους μου. αυτος επανερχεται κατα καιρους, με προτασεις για γκαφε κλπ, αλλα ξερω καλα τι θελει, δεν θα βγω μαζι του για να σκοτωσω την ωρα μου οταν ξερω οτι ο τυπος θα μου την πεσει! του λεω λοιπον ξεκαθαρα, οτι ειμαι με καποιον γιαυτο δεν θελω να παμε για καφε, παρολο που δεν ζητησε να με πηδηξει, να βγουμε ζητησε ο ανθρωπας.

    μπορει τα "οχι τωρα, αλλα μια αλλη μερα" να ειναι ευγενικα, αλλα γινονται πολυ αγενη στην πορεια, οταν σημαινουν στην πραγματικοτητα "κι αν με δεις, γραψε μου" για αυτο δεν τα λεω σε καποιον που εκτιμω.
    Last edited by Remedy; 29-10-2011 at 14:24.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλο ειναι να λες οχι που και που , γιατι εναν εαυτο εχουμε και πρεπει να τον προσεχουμε:)

    Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θα βαζεις παντα τις αναγκες σου , παντα πανω απο τις αναγκες των αλλων , δεν υπαρχεις μονο εσυ στον πλανητη , ουτε οι αλλοι εχουν γεννηθει για να σε εξυπηρετουν. Μπορεις φυσικα να βρεις τους αντοστοιχους "καλοβολους" , αλλα εγω δεν ειμαι διαθετειμενος να ψαξω πολυ , δεν μου αρεσει αυτο.

    Λεω λοιπον και ναι χωρις να τα εννοω , οταν νομιζω οτι πρεπει τελος παντων να πω ναι , οταν νιωθω οτι η αναγκη του αλλου ειναι σημαντικοτερη απο την αναγκη την δικια μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Εγώ προσωπικά το χω λύσει εδώ και πολύ καιρό αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταπιεστώ για κανέναν.
    Θεωρώ τις στιγμές της ζωής μου πολύτιμες για να τις αναλώνω σε πράγματα που ΔΕΝ θέλω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,646
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    .....
    Λεω λοιπον και ναι χωρις να τα εννοω , οταν νομιζω οτι πρεπει τελος παντων να πω ναι , οταν νιωθω οτι η αναγκη του αλλου ειναι σημαντικοτερη απο την αναγκη την δικια μου.
    δλδ, λες "ναι" αλλα μετα κανεις τα δικα σου? λες ναι στα ψεματα, για να τον καθησυχασεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Το πώς θα το παρει ο αλλος, εξαρταται παντα και απο τον ιδιο. Αν θα το λαβει ως απορριψη ή ειλικρινη προσπαθεια επικοινωνιας, ειναι στο χερι του. Εσυ ομως θα ξερεις οτι προσπαθησες κ ησουν συνεπης με τον εαυτο σου. Κι αυτο ειναι κατι σημαντικο πιστευω.
    σωστό και αυτό. πάντα ξεχνάω ότι δεν έχει σημασία το τι μήνυμα θα στείλεις σαν πομπός, αλλά και το τι μήνυμα θα πάρει ο άλλος σαν δέκτης. Αλλά αυτό και πάλι είναι δικό του θέμα όπως και να έχει heh


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ...
    agreed! δεν έχω κάτι να προσθεσω!


    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Λεω λοιπον και ναι χωρις να τα εννοω , οταν νομιζω οτι πρεπει τελος παντων να πω ναι , οταν νιωθω οτι η αναγκη του αλλου ειναι σημαντικοτερη απο την αναγκη την δικια μου.
    Αυτό ειναι και εμενα το λαθος μου μερικες φορες. Αλλά εξαρτάται τι κερδισεις και το τι χανεις απο ολο αυτο. Ήξερα καποτε εναν τυπά που συνήθιζε να λέει συχνά ότι γίνεται χαλί να τον πατάνε οι άλλοι. Και το τρομαχτικό είναι ότι το έκανε κιόλας! Αλλά δεν το έκανε με όλους. μάλλον επέλεγε ποιοι θα είναι και τι παπούτσια θα φοράνε αυτοί που θα τον πάταγαν όσο γινόταν χαλί. Και το έκανε επειδή ήθελε να τους δώσει ένα πιο ομαλό έδαφος, και όχι επειδή του άρεσε να κυλιέται στο πάτωμα. οπότε χάρη του χρωστούσαν λογικά huh?

    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Θεωρώ τις στιγμές της ζωής μου πολύτιμες για να τις αναλώνω σε πράγματα που ΔΕΝ θέλω.
    agreed!
    και εγώ το ίδιο πιστεύω γενικά. Δεν έχει νόημα να αναλώνουμε στιγμές της ζωής μας σε πράγματα που δεν θέλουμε.


    αλλά μέσα από αυτό βγαίνει ένα άλλο ερώτημα τώρα.

    Τι γίνεται άμα ο άλλος θέλει και εσύ δεν θέλεις? Πρέπει να δεχτείς το θέλω του απλά για να μην τον πληγώσεις κτλ , ή να συνεχίσεις με ένα δεν θέλω και να τελειώνει η υπόθεση? Θα είσαι κακός άμα κάνεις το δεύτερο ή ο σωστός τρόπος θα είναι όπως ελεγα πιο πάνω να γίνεσαι χαλάκι να σε πατάνε οι άλλοι για να μην τυχόν νοιώσουν άσχημα? Μα έτσι δεν χάνεται η ελευθερη βούληση? Ποια είναι η επιλογή? Κακός αλλά ελεύθερος, ή καλός αλλά άβουλος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω χρονο να γραψω....τελος παντων ειμαστε μεγαλα παιδια και ξερετε πολυ καλα οτι σε αυτη τη ζωη συμβιβαζομαστε πολλες φορες , ακομα και οταν δεν το καταλαβαινουμε. Δεν εισαι αβουλος , ουτε εισαι κακος...μαυρο και ασπρο , οι επιλογες σαφως ειναι πολυ πιο πολυπλοκες και τεινουν διαφορετικης αντιμετωπισης αναλογως την περιπτωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,646
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    .....

    Τι γίνεται άμα ο άλλος θέλει και εσύ δεν θέλεις? Πρέπει να δεχτείς το θέλω του απλά για να μην τον πληγώσεις κτλ , ή να συνεχίσεις με ένα δεν θέλω και να τελειώνει η υπόθεση? Θα είσαι κακός άμα κάνεις το δεύτερο ή ο σωστός τρόπος θα είναι όπως ελεγα πιο πάνω να γίνεσαι χαλάκι να σε πατάνε οι άλλοι για να μην τυχόν νοιώσουν άσχημα? Μα έτσι δεν χάνεται η ελευθερη βούληση? Ποια είναι η επιλογή? Κακός αλλά ελεύθερος, ή καλός αλλά άβουλος?
    αυτο δεν λεμε τοσες ωρες?
    αν δεν θες, λες "δεν θελω" ειτε το πεις ευγενικα, ειτε το πεις αμεσα.
    αν πεις ομως "θελω", τι πρεπει να καταλαβει ο αλλος? οτι δεν θελεις?
    και οχι, δεν γινεσαι κακος οταν δεν θελεις και το λες.
    κακος γινεσαι οταν λες "θελω" και δειχνεις με ολους τους τροπους οτι δεν το εννοεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    το θεμα ειναι να πεις το οχι και να μην ειναι αργα.γιατι ας μην κρυβομαστε πισω απο τα λογια, ποτε δεν ειναι αργα.ειναι αργα πολλες φορες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Πως να λετε οχι!
    Συχνα μου ερχεται αυτη η απορια και του ποσο δυσκολο μπορει να ειναι για καποιον να λεει οχι σε προτασεις που του ερχονται, κυριως απο φιλους.}<<
    Ειναι δυσκολο εαν τρεφεις ακομα προσδοκιες για τον αλλον, εαν δεν εισαι σιγουρη για αυτο το οχι κ την αρνηση ,
    εαν εισαι σιγουρη ειναι πανευκολο να το πεις και χιλιαδες οι τροποι. <
    <ΑΡΑ το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τι θελουμε απ τους αλλους ,κι οχι πως να πουμε το οχι ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σου ' πα ΟΧΙ Μπολτ...παει και τελειωσε , δεν σε αφηνω να κερδισεις στα ηλεκτρονικα παιχνιδια:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κανε ενα θεμα πως να λεμε και ναι, γιατι το οχι μου φαινεται πολυ ευκολο εμενα, κι απ'τα πολλα οχι εχω μεινει μονος μου. το να πεις ναι σε αυτο που σου λενε, και μαλιστα γρηγορα, δειχνει ετοιμοτητα και ανθρωπο που ζει τη ζωη και δε φοβαται. ειναι γνωστη εξαλλου και η ταινια του Τζιμ Καρεϊ 'Ναι σε ολα'!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Απο οσο εχω παρατηρησει υπαρχουν διαφοροι λογοι που δυσκολευομαστε να πουμε ενα οχι σε καποιον γνωστο μας. Συνηθως βλεπω εχουν σχεση με το οτι εχουμε μαθει να μην καταστρεφουμε γεφυρες πισω μας , να μην κλεινουμε πορτες, να μην χαλαμε μονοπατια γενικα επειδη μπορει καποτε να χρειαστει να τα ξαναδιαβουμε , ασχετως αμα δε το κανουμε ποτε αυτο. μαλλον ενστικτο θα ειναι τελικα.
    Συνήθως οι άμεσοι άνθρωποι, αυτοί που τους αρέσει η αλήθεια, προτιμούν ένα άμεσο όχι, ακόμα κι αν είναι απόριψη, παρά ένα όχι αυτού του τύπου που αναφέρεις. Μ' αυτό τον τρόπο, μάλλον κλείνεις περισσότερο τις πόρτες σε αυτούς τους ανθρώπους και την ανοίγεις σε αυτούς που είναι το αντίθετο. Ο τρόπος που έχεις επιλέξει, στην ουσία επιλέγει κατά κάποιο τρόπο και τους ανθρώπους που έχεις γύρω σου. Απλά μια ανάλυση των γεγονότων.

    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    το αγαπημενο μου μοτο ειναι αυτο που ειχα διαβασει σ ενα βιβλιο " τα σαφη οχι ανοιγουν τον δρομο για ξεκαθαρα ναι"
    Πράγματι, έτσι είναι.

    Σημείωση, δεν έχει σημασία το όχι αλλά ο τρόπος που λέγεται. Μου ήθρε να γράψω αυτό http://www.e-psychology.gr/forum/sho...620#post301620

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχω πληρώσεις πολλές φορές τα ενοχικά μου για να μην πονέσω κάποια ή κάποιον, και η κατάληξη ήταν τις περισσότερες φορές αυτή ή αυτός που προσπαθούσα να "προστατέψω" να πληγώνει με την πρώτη κιόλας ευκαιρία εμένα.
    Άσχετα με το τι συζητάμε εδώ πάντως, πονάει όταν το όχι είναι δίχως τον τρόπο τον διπλωματικό που πρότεινε ο Boltseed. Και αυτό που πονάει ακριβώς τι είναι? Οι προσδοκίες του ενός και η επιθυμία του άλλου.
    Bolt προσωπικά δεν πιστεύω στην εξήγηση του θέλουμε να αρέσουμε, όσο στο ότι οι ενοχές μας για το όχι είναι εξελικτικά βοηθητικές ως προς την κοινωνική συνοχή και συγκρότηση ομάδων. Έχουν λόγο που υπάρχουν και πολύ σοβαρό, απλά μας βασανίζουν περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα φυσικά και με το χαρακτήρα του καθενός.

    Οι κανόνες και τα μότο είναι γενικόλογα πράγματα, που δεν χωράνε τις εξαιρέσεις. Μη μου πείτε πως δεν έχετε φάει ποτέ ήττα από χυλόπιττα, γιατί θα γελάσω... ανειλικρίνεια την κόβω τόσο βαθύτατη ωριμότητα.;P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΕΙ Ο WILLIAM ΚΑΙ Η KATE ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΞΙΩΣΗ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 06-05-2011, 22:13
  2. Εσείς τη λέτε να κάνω....?
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 13-05-2010, 20:39
  3. Γνωριμιες μεσο ιντερνετ.Τι λετε?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 15-10-2009, 16:44
  4. Τι λέτε εσείς;
    By asteraki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 10-11-2007, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •