Άγχος, αρρυθμίες και άλλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27

    Question Άγχος, αρρυθμίες και άλλα

    Χαιρεται.
    Παλιοτερα περνουσα φασεις άγχους, το οποίο συνηθως δεν ειχε λογο να υπαρχει. Εχω και μια μικρη κριση πανικού στο ενεργητικο μου που την προλαβα! Σε τετοια φαση ειχα αρρυθμίες οι οποίες, μετα απο εξετασεις και φαρμακα, τελικα εφευγαν με δυο τρεις μερες quiet life κι ημουν μια χαρα. Η συχνοτητα ήταν 1-2 φορες το χρονο, οχι παραπανω. Εδω και λιγες μερες, εχει αλλαξει κατι βασικο στη ζωη μου, χωρισα, και δεν μπορω να το αντιμετωπίσω. Το ξερω οτι μπορει να ειναι νωρις και φυσιολογικο αλλά φοβάμαι μηπως αυτο ειναι μονο η αρχη και θελω να το προλαβω. Εδω και λιγες μερες εχω και παλι αρρυθμιες, ειναι στιγμες που δυσκολευομαι να αναπνευσω, δεν μπορω να κοιμηθω, δεν τρωω, ζαλιζομαι και κανω συνεχεια εμετό. Το οτι δεν τρωω ειναι απο μονο του ενα προβλημα γιατι είμαι 50 κιλα και δε θελω να χασω ουτε μισο, (ειμαι 1.77). Αυτο με τα κιλα το ειχα ψαξει πιο παλια, ειναι θεμα μεταβολισμού, κανονικα, ισως και παραπανω ετρωγα. Εξαιτιοας αυτου ομως νομιζω οτι δε θα μπορεσω να ξαναφαω κανονικα αμεσα και θα χασω κιλα, κατι που δεν θελω για λογους υγειας.
    Αγχωνομαι για τη δουλεια, την ερευνα του μεταπτυχιακου, ολα ειναι βουνό... κι αν αυτου του ειδους τα αγχη ισως φαινονται φυσιολογικα, εχω και άλλα ανουσια, οτι θα βγω απο το σπιτι πχ, θα παρω το αυτοκινητο και δε θα βρω να παρκαρω.

    Πηγα στο σπιτι των γονιων μου για το σαββατοκυριακο, δεν ηθελα να ειμαι μονη μου, μηπως αισθανθω καλυτερα, μου εδωσε η μητερα μου μια βαλεριάνα το βραδυ, πρωτη φορα επινα, κοιμηθηκα μεν γρηγορα, αλλα για ελαχιστες ωρες. Μεχρι και που αλλαξε η ωρα κι αυτη η μερα εχει μια ωρα παραπάνω με κανει να αισθανομαι πιο ασχημα...
    Αυριο θα παω να παρω quiet life να δω αν εχουν αποτελεσμα κι αυτη τη φορά.
    Δε θελω ουτε να κοιμάμαι περισσοτερο απο οσο χρειαζεται για να ειμαι ξεκουραστη, ουτε να ειμαι χαρουμενη, θελω να ειμαι ηρεμη και συγκεντρωμένη και να μπορω να κανω τις δουλειες μου.
    Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να προσέξεις την διατροφή σου και να προσθέσεις σ' αυτήν φρούτα. Πίεσε τον εαυτό σου τουλάχιστον για ένα καλό γεύμα την ημέρα γιατί με το ύψος που διαθέτεις θα γίνεις στο τέλος σκιά του εαυτού σου. Καλό θα ήταν ν' αποφύγεις αγχολυτικά και λοιπά φάρμακα αν πιστεύεις ότι τα καταφέρνεις και να παίρνεις μόνο βαλεριάνα.


    Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στον σκοπο σου και κάνε και μερικές εξετάσεις για την καρδιά. Αυτό που πιστεύω ότι σου χρειάζεται τώρα είναι μια αγκαλιά από ένα αγαπημένο σου πρόσωπο
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. αρρυθμίες - αγχος???
    By Nicos70 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1972
    Last Post: 21-04-2022, 12:19
  2. ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-08-2013, 05:26
  3. Το θελω πολυ,αλλα το αγχος και ο φοβος μου κοβουν τη χαρα!
    By nansyan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-09-2011, 19:46
  4. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 18:45
  5. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •