Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4

    Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;

    Καλησπέρα σε όλους...

    Όταν έχεις κάνει το λάθος επειδή δεν ήξερες και όταν το συνέχισες γιατί δεν απομακρύνθηκες και η τροπή των πραγμάτων παίρνει το πρόσωπο του κινδύνου και του ολέθρου συχνότερα και μόνο μια στο τόσο αυτό της με το στανιό και για το γαμώτο ευδαιμονίας φτάνεις -σαν το τζογαδόρο που χάνει τα πάντα στη προσπάθεια να πάρει πίσω αυτά τα πρώτα 300 ευρώ- και έχεις χάσει το δρόμο της ζωής σου. Με το κεφάλι κάτω κυνηγώντας το διαβολεμένο άπιαστο που η εσωτερική σου ανωμαλία το ακολουθεί μαγνητισμένη ξαφνικά μένεις απο δυνάμεις και σηκώνεις το κεφάλι και έισαι σαν μέσα σε σώμα άλλου. Για να ξεπληρώνεις τις φορτίσεις και τα ζόρια του τώρα δανείζεσαι αντοχές από το μέλλον. Το μέλλον μια μέρα φτάνει και νά μαι. Συνασισθηματικά ακρωτηριασμένος. Ψυχικά νεκρός. Τυπικά ζωντανός. Για μια κούβέντα σοβάρη.. μια κουβέντα φαιδρή... μια έμπνευση κάποιου είδους όχι μια λύση ή ένα τρόπο... Βέβαια δεν ήξερες μικρέ (στα μισά παρα κάτι του προσδόκιμου ζωής είμαι) θα μου πείτε... Τι να πώ ...

    Μάλλον το "σύρμα" και η σειρήνα βαράει όταν ο κίνδυνος είναι εξωτερικός. Όταν κατασκευάζεις ο ίδιος τον κίνδυνό σου σωπαίνει.

    ... από τους έμπειρους αυτοί που από τις εμπειρίες τους μάθαν πολλά θα μου στείλουν δυό γραμμές αληθινές και αυτοί που μάθαν λίγα θα μου αδειάσουν τα κλισέ όμως όποια και να είναι, μπροστά σε αυτά που σούρνω εγώ στον εαυτό μου δεν θα με ενοχλήσουν. Έτσι αν δεν κάνω κάποιο λάθος στο μέτρημα μόνο κέρδος μπορώ να έχω.

    Καλησπέρα

  2. #2
    ...εγώ που δεν κατάλαβα τίποτα, ανήκω στους άπειρους?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ούτε κι εγώ κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις εκτός του ότι τα έκανες χάλια με κάποια σχέση σου;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    /μεταφραση στην γλωσσα των ανθρωπων?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εγω καταλαβα, αλλα δεν προκειται να σας πω :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Τον πόλεμο τον αρχίζεις γιατί θέλεις και τον σταματάς όταν μπορείς.(είπε κάποιος...όχι εγώ!!!)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Ούτε κι εγώ κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις εκτός του ότι τα έκανες χάλια με κάποια σχέση σου;;;
    Εκτιμώ την ερώτηση και απορία... δεν έχεις άδικο αλλά....

    ...μάλλον δε τα έκανα χάλια με τη σχέση μου... Μάλλον είναι πιό πολύ ότι τα έκανα χάλια με τον εαυτό μου μέσα στη σχέση. Λάθος αποφάσεις. Ο χρόνος ποτέ δεν είναι σχετικός όταν έχει να κάνει με το είναι μας. Ο χρόνος στην περίπτωση αυτή είναι απόλυτος και αν και πανδαμάτωρ δεν γιατρεύει πάντα. Η αυτοϊαση μέσω του χρόνου επέρχεται στην περίπτωση που ο χρόνος είναι σύμμαχός σου. Όταν ο χρόνος και οι ελπίδες σου τοποθετούνται λανθασμένα μπερδεύοντας το τι πιστεύεις με το τί ελπίζεις, ο χρόνος γίνεται εχθρός και οι άμυνες μας εξασθενούν με το πέρασμά του.

    Εθισμός να ήταν η αιτία; Εγωϊσμός του να καταφέρω το δύσκολο ;
    Έπρεπε να έφευγα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ε τώρα μάλιστα! Όλα γίναν ξεκάθαρα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ε τώρα μάλιστα! Όλα γίναν ξεκάθαρα!
    αχαχαχαχαχαχα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    Καμιά εμπειρία δεν είναι χαμένη.Σκέψου πως γράφεις όλ'αυτά εκ των υστέρων.Αν δεν έκανες έτσι δε θα είχες την αμφιβολία πως δε συνέχισες;Τα γεγονότα υπάρχουν για να δοκιμάζουν τις σχέσεις,τις αντιδράσεις και τη δύναμη μας.Μετά επιλέγουμε καλύτερα αυτό που μας ταιριάζει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σταματας να γραφεις ποιητικα,μαζευεις τον εγωισμο σου και ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ αποφαση πως με αυτη τη γυναικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα,ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ....
    και πας να βρεις κατι καλυτερο που ειμαι σιγουρος πως υπαρχει εκει εξω....και μετα βαρας το κεφαλι σου για την βλακεια τοσων χρονων που αφιερωσες σε κατι που δεν αξιζει....
    αλλα καλιο αργα παρα ποτε :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί να σταματήσει να γράφει ποιητικά? Απόλαυσα τα κειμενάκια όσο δεν παίρνει, καταπληκτική γραφή. Κοίτα να δεις φίλε μου, ακόμη και το ξέρασμα των εσώψυχων του άλλου μπορεί εκτός από ταύτιση με το συναίσθημα, τις σκέψεις, τις προσωπικές απορίες, τις εμπειρίες ή τις φαντασίες, να περιλαμβάνει και το θαυμασμό για την ικανότητα αυτή, την εξαίσια, της επιλογής των κατάλληλων λέξεων, που μερικές φορές σε κάποιους ανθρώπους είναι ένα δικό τους, μοναδικό χάρισμα. Ο op το κατέχει νομίζω.

    Στην ταμπακιέρα. Οι σειρήνες είναι όχι πάντα έξω από τον Οδυσσέα, αλλά μέσα στο μυαλό του. Δικές του κατασκευές, που προβάλλει στον εξωτερικό κόσμο. Δοκιμάζεις. Την επόμενη φορά μπορεί να ηχούν λιγότερο έντονα. Έτσι νομίζω. Πως για να αντισταθείς στον πειρασμό, προυπόθεση είναι να τον γνωρίζεις και λιγάκι. Και για να πάψεις να πεινάς πολύ για πόνο, να σ' έχει και λιγάκι σημαδέψει. Τότε αρχίζεις να τον αποφεύγεις. Αλλιώς σε τραβάει κι η μυρωδιά κι η γεύση του και η αίσθησή του κι η μνήμη του ακόμη κι η ονειροπλασιά του. Αααχ, το χάρηκα το ρημάδι το ποιητικό. λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Γραφεις πολυ ωραια τουλαχιστον ταξιδεψες... εφτασες μεχρι τα ακρα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Quote Originally Posted by MakeItSo View Post
    Για να ξεπληρώνεις τις φορτίσεις και τα ζόρια του τώρα δανείζεσαι αντοχές από το μέλλον. Το μέλλον μια μέρα φτάνει και νά μαι. Συνασισθηματικά ακρωτηριασμένος. Ψυχικά νεκρός. Τυπικά ζωντανός. Για μια κούβέντα σοβάρη.. μια κουβέντα φαιδρή... μια έμπνευση κάποιου είδους όχι μια λύση ή ένα τρόπο... Βέβαια δεν ήξερες μικρέ (στα μισά παρα κάτι του προσδόκιμου ζωής είμαι) θα μου πείτε... Τι να πώ ...

    Μάλλον το "σύρμα" και η σειρήνα βαράει όταν ο κίνδυνος είναι εξωτερικός. Όταν κατασκευάζεις ο ίδιος τον κίνδυνό σου σωπαίνει.
    Είχα την κρυφή ελπίδα ότι δεν βρίσκεται άλλος σε αυτό το συγκεκριμένο πηγάδι. Ότι έπεσα μέσα μόνο εγώ. Λυπάμαι που έχω παρέα, ειλικρινά.

    Όσο για το διαβολεμένο το άπιαστο... εγώ δεν το κυνήγησα ποτέ... και αυτό θα με στοιχειώνει πάντα.
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Οι παραπομπες του εγω μου ειχαν ενα μονοπατι παρεα με ενα χαρτι και ενα στυλο,δεν υπηρχε δυσβατος δρομος αλλα καποια στιγμη επεφταν τα ματια του ανθρωπου
    εκεινου που οταν πονουσε πονουσα,εκεινου που εδινα και νομιζα πως επαιρνα,εκεινου που του ελεγα μην φωναζεις αλλα εκανε το δικο της,
    Εβλεπα αλλα ειμουν τυφλος,ακουγα αλλα εκανα πως δεν ακουγα,πληγωνομουν ομως επρεπε να χαμογελαω για να νιωσω ζωντανος..
    Τα χαρτια πλεον δεν τα κραταω τα πεταξα λογου του οτι επλαθα με την καρδια μου συναισθηματα που απο μεριας της εγιναν σταχτες που τα πηρε ο αερας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36
  3. "... Αν δεν έχει σκυλιά στον Παράδεισο... εγώ δε πάω!..."
    By Rabola in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2011, 19:19
  4. Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 28-09-2010, 13:00
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •