Χαιρετω - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43

Thread: Χαιρετω

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Αρχικα 1200μγ τωρα ειμαι στα 600.
    Σου δινουν και ακινετον μαζι με το αλοπεριντιν ?

    Οταν λες οτι ακουγες φωνες, τις ακουγες κανονικα σαν να σου μιλαει καποιος ή ηταν σαν υποθετικος εσωτερικος διαλογος?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ακομη ακουω!μου μιλανε κανονικα γινεται διαλογος!
    παιρνω και ακινετον 4μγ μου ειπαν να το κανω 6 αλλα εχω προβληματα μνημης και ειμαι σιγουρη οτι φταιει αυτο οποτε το εχω αφησει στα 4 και τους λεω οτι παιρνω 6!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    ακομη ακουω!μου μιλανε κανονικα γινεται διαλογος!
    παιρνω και ακινετον 4μγ μου ειπαν να το κανω 6 αλλα εχω προβληματα μνημης και ειμαι σιγουρη οτι φταιει αυτο οποτε το εχω αφησει στα 4 και τους λεω οτι παιρνω 6!
    Για τη μνημη συμβαλλει και το ακινετον αλλα η σκοτωστρα ειναι το Χαλντολ.
    Αυτο λεω ακους σαν να ειναι καποια πραγματικη φωνη, σαν να σου μιλαει ενας πραγματικος ανθρωπος δηλαδη?
    Ή αναγνωριζεις οτι προκειται για αλλου ειδους φωνη?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    σαν να μου μιλαει πραγματικος ανθρωπος!νομιζω οτι ερχεται καπου εξω απο μενα!ειναι τρεις βασικοι που μου μιλανε και μπορουσα να τους δω παλαιοτερα!αλλα εχω και εσωτερικες φωνες χωρις ηχο!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Α οκ το πρωτο δεν το χω βιωσει ποτε (να ερχεται η φωνη εξω απο μενα κ να νομιζω οτι ειναι πραγματικος ανθρωπος).

    Τις εσωτερικες φωνες τις θεωρω ως προεκταση της σκεψης και απολυτως φυσιολογικες. Απο μικρο παιδι εκανα αρκετους υποθετικους διαλογους (θυμομουν διαλογους με φιλους ή συγγενεις ή και φανταζομουν/εφτιαχνα σεναριακια/στιχομυθιες).

    Τωρα αν το ακους εξωτερικες φωνες θεωρω οτι ειναι πιο ενοχλητικο. Η συμβουλη θα ταν, αφου δεν γινεται να "κοπουν" να προσπαθεις να συμβιβαστεις με αυτες τις φωνες να κανεις διαλογο με τσαμπουκα(νοητο ε, οχι να μιλας/φωναζεις μονη σου στο σπιτ σου ή στο δρομο !!! :P ) και να τις κανεις να το βουλωσουνε !!

    ΥΓ Αφου ακους και με το χαλντολ φωνες, ποιος ο λογος να μην δοκιμασεις πχ σεροκουελ που θα σου χει (λογικα) λιγοτερες παρενεργεις? Συζητα το με οικογενει και γιατρο/γιατρους !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιατι μετα το αλοπεριντιν μου ειπαν οτι θα με βαλουν στο ζυπρεξα μαζι με το αλοπεριντιν η στο λεπονεξ που ειναι χειροτερα!
    ειμαι σε καλυτερη φαση τωρα τα εχω ψιλοβρει με τις φωνες(εχω και θετικες εννοω)και κανω συζητησεις μαζι τους!
    εχω παρει σεροκουελ ρισπερνταλ και ινβεγκα παλια!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Α δηλαδη ΚΑΙ αλοπεριντιν ΚΑΙ ζυπρεξα? Ασχολιαστο... ΤΙ να πω , πρεπει επιτελους να καταλαβει το κατεστημενο των γιατρων οτι μεγαλυτερη δοση/περισσοτερα φαρμακα ΔΕΝ συνεπαγεται απαραιτητα βελτιωση,μαλιστα καμμια φορα η μειωση μπορει να ειναι ευεργετικη.

    Τελοσπαντων ψηστους αν μπορεις να σε αφησουν με ενα φαρμακο , και κατα προτιμηση 2ης γενιας (σεροκουελ,ζυπρεξα, κλπ )

    Καλα κανεις, το ολο θεμα ειναι να συμφιλιωθεις με οτι σου συμβαινει ωστε να ειναι λιγοτερο ενοχλητκο ή ακομα και βοηθητικο. Βεβαια οι περισσοτεροι ψυχιατροι εναντιωνονται σε κατι τετοιο και προτιμουν τον "ευκολο" δρομο της καταστολης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι εχεις δικιο!εγω αμπιλιφαι θελω αλλα δεν μου το δινουν!:(
    σε ευχαριστω παντως!
    μου δινει πολυ κουραγιο η ιστορια σου!
    θενκς:)

  9. #39
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Καλώς ήρθες καλέ μου φίλε!! Καλώς επέστρεψα και εγώ μετά από...4 χρόνια δίχως ούτε ένα post :S

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    welcome:))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Ο γιατρος που με εχει αναλαβει τωρα παρολο που ειναι γενικα συμπαθητικος δεν ειναι πολυ προθυμος στο να μειωνει τα φαρμακα... δηλαδη μειωνονται αλλα ανα 6 μηνο πανω κατω ... Εγω σκοπευω σε καποια φαση να μην παιρνω καθολου ειμαι σιγουρος οτι μπορω και χωρις
    ...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Ο γιατρος που με εχει αναλαβει τωρα παρολο που ειναι γενικα συμπαθητικος δεν ειναι πολυ προθυμος στο να μειωνει τα φαρμακα... δηλαδη μειωνονται αλλα ανα 6 μηνο πανω κατω ... Εγω σκοπευω σε καποια φαση να μην παιρνω καθολου ειμαι σιγουρος οτι μπορω και χωρις
    ...


    Εξαιρετικά ποστ χαλ. Με κράτησαν καθηλωμένο, το χεις στην διήγηση. ;)



    Είναι λυπηρό που ακόμα χρησιμοποιούν την αλοπεριδόλη, αν και δεν το έχω δει να το κάνουν ιδιαίτερα σε πιο σύγχρονες δομές. Ίσως βέβαια να το κάνουν ακόμα καμιά φορά γιατί φέρνει πιο γρήγορα βαθειά καταστολή (με όλες αυτές τις άσχημες παρενέργειες) με αποτέλεσμα να μην είναι το άτομο σε υπερδιέγερση και out of control. Δεν θες όλους τους νοσηλευόμενους σε μια δομή ψυχικής υγείας να τρέχουν πάνω κάτω σε φάση ψυχωσικής μανίας, παράνοιας η οτιδήποτε, φωνάζοντας για τις ψευδαισθήσεις τους και τις παραληρητικές τους ιδέες. Θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα και μεταξύ των νοσηλευόμενων και με οποιοδήποτε άλλο άτομο βασικά. Έτσι ήταν οι δομές πριν την ανακάλυψη των ψυχοτρόπων και απλά μιλάμε για ένα...τσίρκο-π.χ. το "bedlam" στο Λονδίνο κλπ. που είχε πάρει και την μορφή θεάματος. Δηλαδή ίσως το κάνουν βραχυπρόθεσμα αλλά μακροπρόθεσμα πλέον σχεδόν πάντα χρησιμοποιούν τα άτυπα.
    Ίσως βέβαια η "έννοια" της ψυχιατρικής κλινικής να είναι πλέον παλιά και να γινόταν θαυμάσια δουλειά σε μια απλωμένη θεραπευτική κοινότητα στην φύση μόνο με άτυπα και πολύ υποστηρικτικό προσωπικό, ψυχιάτρους, κλινικούς ψυχολόγους κλπ. αλλά κάτι τέτοιο θα ήθελε υπέρογκα ποσά που κανείς στον κόσμο δυστυχώς δεν έχει ξοδέψει για την ψυχική υγεία. Αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα...



    Φαίνεσαι (και γράφεις) πολύ καλά οπότε καλή συνέχεια! Να προσέχεις όμως αυτό που λες με τα φάρμακα γιατί όλοι έτσι λένε-νιώθουν σίγουροι, πολύ high, "πλέον δεν τα χρειάζομαι", τα κόβουν εντελώς, μπορεί να περάσουν μερικούς μήνες (η και χρόνο) cool μέχρι που ξαφνικά αρχίζει και γίνεται πάλι triggered το επεισόδιο χωρίς οι ίδιοι να το καταλάβουν και καταλήγουν να κάνουν μια βαρβάτη υποτροπή (πολλές φορές χειρότερη από την προηγούμενη). Να φανταστείς, εδώ μέσα από κάποιες περιπτώσεις παιδιών πάντα αυτό γίνεται. Δεν στο λέω για να σε απογοητεύσω απλά αυτό είναι ο κανόνας συνήθως. Για μένα μην ακολουθείς αυτό που νιώθεις αλλά αυτό που σου λέει ο γιατρός γιατί πολλές φορές σε αυτές τις καταστάσεις το "αισθάνομαι καλά" δεν αντιστοιχεί όντως σε "είμαι καλά" (π.χ. βλέπε μανία). Βασικά δεν είναι τίμημα να παίρνεις 1-2 χάπια για πολλά χρόνια-δεκαετίες με ανταλλαγή την ψυχική υγεία, ούτε αυτός "που μπορεί χωρίς χάπια" είναι πιο "δυνατός", "ανεξάρτητος", "μάγκας" κλπ. Επίσης στις ψυχώσεις βοηθάει και κάποια θεραπεία "επίγνωσης" που το άτομο μπορεί να μαθαίνει να αναγνωρίζει πότε οι "σκέψεις" του αρχίζουν και παρεκτρέπονται αλλά δεν ξέρω αν το κάνει κάποιος θεραπευτής Ελλάδα.


    Πάντως και πάλι μπράβο φίλε! Καλή συνέχεια.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Την επιγνωση την εχω, αφου να φανταστεις παρα πολλες φορες εχω χειριστει ψυχωσικα συμπτωματα μονος χωρις φαρμακα (παρανοια,μανια,κρισεις αγχους) - εκτος απο τις 2 φορες που κατεληξα στην κλινικη =P . Ισως σε αυτο βοηθησε και η χρηση ουσιων που εκανα παρολο που εδρασε καταστροφικα κυριως οπως λεω γιατι διαταραξα τη βιοχημεια μου εμαθα κατα καποιον τροπο να διαχειριζιομαι ακραιες ψυχοσυναισθηματικες καταστασεις.

    Η μανια ειναι προβληματικη γιατι ξεφευγει αλλα μια κατασταση υπο-μανιας , δηλαδη πιο ελεγχομενη μπορω να πω οτι μπορει να ναι αρκετα ευεργετικη και δημιουργικη για το ατομο.

    Τωρα και να τα κοψω τα φαρμακα εννοειται πχ αν ειμαι 2-3 μερες αυπνος και υπερδιεγερση θα παρω κατι να με βοηθησει να κοιμηθω και να επανελθω (η αυπνια ηταν απο τα κυριοτερα στοιχεια των επεισοδιων μου με το που καταφερνα να κοιμηθω ημουν περδικι).

    Επισης,

    Σε περιπτωση 1ου ψυχωτικου επεισοδιο το ενδεδειγμενο για φαρμακα ειναι απο 6 μηνες εως 2 χρονια.

    Σε περιπτωση 2ου ψυχωτικου , ειναι απο 2 εως 5.

    Το τιμημα των φαρμακων μπορει να ναι πχ μειωμενη ευχαριστηση ή μια υπνηλια ή λιγοτερες ορμες κλπ. Γενικα δεν εχω παρενεργειες σοβαρες περα της υπνηλιας , το σεροκουελ δουλευει παρα πολυ καλα πανω μου, αλλα σκεφτομαι οτι χωρις αυτο ή με μειωμενο θα ημουν σε ακομα εντονοτερα συναισθηματα και συγκινησεις. Ειναι ενα tradeoff, ανταλλασσεις ψυχολογικη σταθεροτητα με ενταση συναισθηματων και συγκινησεων ...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. χαιρετω και ρωτω:B
    By Marley in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 31-12-2007, 10:14
  2. χαιρετω την παρεα
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2006, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •