ο πατερας αρχισε παλι να με χτυπαει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    void πού ζείς;στο μικρό σπίτι στο λιβάδι;ή μήπως στη μαγική χώρα των θαυμάτων;όλα αυτά που περιγράφεις είναι όμορφα και ρόδινα...αλλά άμα ίσχυαν δε θα υπήρχαν καν τέτοια forum όπως αυτό εδώ για να απευθύνονται όσοι αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα!είναι δυνατόν να μην την αγαπάει ο πατέρας της;;είναι γέννημα και δημιούργημα του!ασφαλώς κατακρίνω τέτοιου είδους συμπεριφορές αλλά (δυστυχώς) δεν είναι και πολύ σπάνιο φαινόμενο στην ελληνική οπισθοδρομική κοινωνία...πρέπει η ίδια να υψώσει το ανάστημα μας και να σταματήσει αυτήν την κατάσταση..το να βάζει τρίτους να της λύσουν το πρόβλημα είναι πιστεύω εκδήλωση φοβίας...είναι πια 23..πρέπει να πάρει τη ζωή της στα χέρια της και να ανεξαρτητοποιηθεί!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Αλεξία αν ζούσα στο μικρό σπίτι στο λιβάδι δε θα πρότεινα μια τέτοια λύση στη Μαρκέλα. Μάλλον προβάλεις σε εμένα αυτό που πιστεύεις εσύ κατά βάση για τον εαυτό σου.
    Επειδή αντιλαμβάνομαι τις συνέπειες που έχει η αντιμετώπιση του πατέρα στον ψυχισμό της Μαρκέλας, της καταδεικνύω μια από τις λύσεις που έχει στα χέρια της για να βάλει όρια και που θα έχει άμεσο αποτέλεσμα. Είναι προφανές με βάση τα όσα γράφει και με δεδομένο ότι είναι άνεργη, ότι δεν μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί πρώτα απ'όλα οικονομικά και μετέπειτα και ψυχολογικά.
    Το να λέμε θεωρητικά σε κάποιον να ανεξαρτητοποιηθεί δε βοηθάει και πολύ.
    Το να τρως ξύλο στα 23 σου και το να έχει μάθει μια γυναίκα σε όλη τη ζωή να τρώει ξύλο από έναν άντρα και μάλιστα από τον άντρα που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι το πρότυπο της, διακυβεύει πάρα πολλά πράγματα. Το ότι είναι συνηθισμένο στην ελληνική κοινωνία - όπως εσύ λες, διότι εγώ δεν ξέρω πολλά κορίτσια να τις τρώνε από τους γονείς τους - δε σημαίνει ότι νομιμοποιείται κιόλας.
    Όταν στη ζωή μας είμαστε αντιμέτωποι με ακραίες καταστάσεις τότε οι λύσεις πρέπει να είναι ακαριαίες.
    Ακόμα και στην περίπτωση που "ξέφευγε" η κατάσταση μετά από μια πιθανή καταγγελία, φαντάζομαι ότι η Μαρκέλα, όπως εξάλλου η ίδια αναφέρει, έχει άτομα να στηριχθεί. Δεν είναι μόνη της σε τούτο τον κόσμο.
    Είναι πολύ βασικό πράγμα για την αυτοεκτίμησή μας να πατάξουμε τον "τύραννό" μας. Είναι πολύ σημαντική νίκη που μας βοηθάει να κάνουμε βήματα προόδου και αξίζει να βάλουμε τα δυνατά μας, όσο ξένο κι αν μας ακούγεται.

    ΥΓ: και ναι υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που δεν αξίζουν να είναι γονείς και δεν αγαπάνε επίτης ουσίας τους δικούς τους ανθρώπους. Η αγάπη μαθαίνεται, δεν είναι έμφυτη ικανότητα στον άνθρωπο.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by void View Post
    Αλεξία αν ζούσα στο μικρό σπίτι στο λιβάδι δε θα πρότεινα μια τέτοια λύση στη Μαρκέλα. Μάλλον προβάλεις σε εμένα αυτό που πιστεύεις εσύ κατά βάση για τον εαυτό σου.
    Επειδή αντιλαμβάνομαι τις συνέπειες που έχει η αντιμετώπιση του πατέρα στον ψυχισμό της Μαρκέλας, της καταδεικνύω μια από τις λύσεις που έχει στα χέρια της για να βάλει όρια και που θα έχει άμεσο αποτέλεσμα. Είναι προφανές με βάση τα όσα γράφει και με δεδομένο ότι είναι άνεργη, ότι δεν μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί πρώτα απ'όλα οικονομικά και μετέπειτα και ψυχολογικά.
    Το να λέμε θεωρητικά σε κάποιον να ανεξαρτητοποιηθεί δε βοηθάει και πολύ.
    Το να τρως ξύλο στα 23 σου και το να έχει μάθει μια γυναίκα σε όλη τη ζωή να τρώει ξύλο από έναν άντρα και μάλιστα από τον άντρα που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι το πρότυπο της, διακυβεύει πάρα πολλά πράγματα. Το ότι είναι συνηθισμένο στην ελληνική κοινωνία - όπως εσύ λες, διότι εγώ δεν ξέρω πολλά κορίτσια να τις τρώνε από τους γονείς τους - δε σημαίνει ότι νομιμοποιείται κιόλας.
    Όταν στη ζωή μας είμαστε αντιμέτωποι με ακραίες καταστάσεις τότε οι λύσεις πρέπει να είναι ακαριαίες.
    Ακόμα και στην περίπτωση που "ξέφευγε" η κατάσταση μετά από μια πιθανή καταγγελία, φαντάζομαι ότι η Μαρκέλα, όπως εξάλλου η ίδια αναφέρει, έχει άτομα να στηριχθεί. Δεν είναι μόνη της σε τούτο τον κόσμο.
    Είναι πολύ βασικό πράγμα για την αυτοεκτίμησή μας να πατάξουμε τον "τύραννό" μας. Είναι πολύ σημαντική νίκη που μας βοηθάει να κάνουμε βήματα προόδου και αξίζει να βάλουμε τα δυνατά μας, όσο ξένο κι αν μας ακούγεται.

    ΥΓ: και ναι υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που δεν αξίζουν να είναι γονείς και δεν αγαπάνε επίτης ουσίας τους δικούς τους ανθρώπους. Η αγάπη μαθαίνεται, δεν είναι έμφυτη ικανότητα στον άνθρωπο.

    απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει!
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Συμφωνώ και γω με την void, από τα καλύτερα ποστ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    void έχω την εντύπωση πως γίνεσαι λιγάκι εριστική...είναι μια λύση το να απευθυνθεί στις αρχές..όμως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι να μη το κάνει.Υπάρχει και ο διάλογος..Αν το κάνει θα διαιωνίσει μια μαύρη κατάσταση!Η χρήση του διαλόγου(δια+λόγος=λογική-->η διαφορά μας απο τα άλλα έμβια όντα) έχει τουλάχιστον για μένα πρωταρχική σημασία.Και μη βιαστείς να απαντήσεις πως ο πατέρας της δε τον χρησιμοποιεί,άρα δε θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσει ούτε η ίδια.Τί θα κάνουμε δηλαδή;;Πρακτική εφαρμογή του μωσαικού νόμου;...Επίσης η ανεξαρτητοποίηση γίνεται σταδιακά και με σταθερά βήματα!Το γνωρίζω,είναι δύσκολο για μια κοινωνία όπως η σύγχρονη ελληνική,αλλά δεν είναι απίθανο.Άλλωστε τα όνειρα και οι προσδοκίες μας για τη ζωή και το μέλλον πρέπει κάπως να προσπαθούμε να τα επιτύχουμε!Όχι να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα και να περιμένουμε τη θεία φώτηση.''Συν Αθηνά και χείρα κίνει..''

    ΥΓ:και ναι συμφωνώ πως υπάρχουν πολλοί ανάξιοι γονείς..επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει τέλειος γονιός,αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα σταματήσουμε την αναπαραγωγή!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Η εριστικότητά μου- αν υπάρχει - οφείλεται στην ειρωνία σου όχι στη διαφορετική σου γνώμη.
    Φρόντισε εσύ πρώτα να μην προκαλείς κρίνοντας τη γνώμη του του άλλου, όπως έκανες με τη δική μου, και μετά ναι, ο διάλογος είναι αυτονόητος.
    Και ειδικά εγώ, στο φόρουμ - και αυτό μπορούν να στο επιβεβαιώσουν όλοι εδώ μέσα- μόνο εριστική δεν είμαι. Προσέχω πάρα πολύ τον τρόπο που μιλάω και πως τοποθετούμαι.
    Αλλά η ειρωνία δε μου αρέσει καθόλου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by αλεξια κυκλος View Post
    void έχω την εντύπωση πως γίνεσαι λιγάκι εριστική...είναι μια λύση το να απευθυνθεί στις αρχές..όμως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι να μη το κάνει.Υπάρχει και ο διάλογος..Αν το κάνει θα διαιωνίσει μια μαύρη κατάσταση!Η χρήση του διαλόγου(δια+λόγος=λογική-->η διαφορά μας απο τα άλλα έμβια όντα) έχει τουλάχιστον για μένα πρωταρχική σημασία.Και μη βιαστείς να απαντήσεις πως ο πατέρας της δε τον χρησιμοποιεί,άρα δε θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσει ούτε η ίδια.Τί θα κάνουμε δηλαδή;;Πρακτική εφαρμογή του μωσαικού νόμου;...Επίσης η ανεξαρτητοποίηση γίνεται σταδιακά και με σταθερά βήματα!Το γνωρίζω,είναι δύσκολο για μια κοινωνία όπως η σύγχρονη ελληνική,αλλά δεν είναι απίθανο.Άλλωστε τα όνειρα και οι προσδοκίες μας για τη ζωή και το μέλλον πρέπει κάπως να προσπαθούμε να τα επιτύχουμε!Όχι να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα και να περιμένουμε τη θεία φώτηση.''Συν Αθηνά και χείρα κίνει..''

    ΥΓ:και ναι συμφωνώ πως υπάρχουν πολλοί ανάξιοι γονείς..επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει τέλειος γονιός,αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα σταματήσουμε την αναπαραγωγή!

    αλεξία, τί προτείνεις τελικα στη μαρκελα?
    να υπομεινει ολο αυτο κ να προσπαθησει με το διαλογο?
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #23
    Quote Originally Posted by αλεξια κυκλος View Post
    void έχω την εντύπωση πως γίνεσαι λιγάκι εριστική...είναι μια λύση το να απευθυνθεί στις αρχές..όμως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι να μη το κάνει.Υπάρχει και ο διάλογος..Αν το κάνει θα διαιωνίσει μια μαύρη κατάσταση!Η χρήση του διαλόγου(δια+λόγος=λογική-->η διαφορά μας απο τα άλλα έμβια όντα) έχει τουλάχιστον για μένα πρωταρχική σημασία.Και μη βιαστείς να απαντήσεις πως ο πατέρας της δε τον χρησιμοποιεί,άρα δε θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσει ούτε η ίδια.Τί θα κάνουμε δηλαδή;;Πρακτική εφαρμογή του μωσαικού νόμου;...Επίσης η ανεξαρτητοποίηση γίνεται σταδιακά και με σταθερά βήματα!Το γνωρίζω,είναι δύσκολο για μια κοινωνία όπως η σύγχρονη ελληνική,αλλά δεν είναι απίθανο.Άλλωστε τα όνειρα και οι προσδοκίες μας για τη ζωή και το μέλλον πρέπει κάπως να προσπαθούμε να τα επιτύχουμε!Όχι να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα και να περιμένουμε τη θεία φώτηση.''Συν Αθηνά και χείρα κίνει..''

    ΥΓ:και ναι συμφωνώ πως υπάρχουν πολλοί ανάξιοι γονείς..επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει τέλειος γονιός,αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα σταματήσουμε την αναπαραγωγή!
    ...πιστεύεις δηλαδή πως η μαρκέλα τρώει ξύλο μέχρι τα 23 της και δεν δοκίμασε ποτέ να κάνει διάλογο? Στεκόταν εκει, τις έτρωγε και δεν της πέρασε καν από το μυαλό να πιάσει την κουβέντα με τον πατέρα της και την υπόλοιπη οικογένεια ώστε να το λύσει.
    Ενδιαφέρον.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by αλεξια κυκλος View Post
    Μαρκέλλα γεια και απο μένα..διαφωνώ με τις παραπάνω τακτικές τύπου ''κάνε του μήνυση'' ή ''απευθύνσου στην αστυνομία''.Δε πιστεύω πως θα βοηθήσει την κατάσταση..ίσα ίσα πιστεύω πως θα περιπλέξει τα πράγματα..για να προβαίνει σε τέτοιες ενέργιες ο πατέρας σου θεωρώ πως έχει πέσει και ο ίδιος θύμα ενδοοικογενειακής βίας μικρότερος.Ασφαλώς δε θεωρώ πως πρέπει να πληρώσεις εσύ τα σπασμένα...κοίτα,ανάλογη κατάσταση βιώνει μια φίλη μου..αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να τα πηγαίνει καλά με τους δικούς της εως ότου βρεί μια δουλειά και μπορέσει να απογαλακτιστεί..αλλά με όμορφο τρόπο..όχι με την απειλή της μήνυσης..το ζήτημα είναι να φύγεις απο το σπίτι σου και να έχεις αφήσει καλές σχέσεις με τους δικούς σου!Όσον αφορά τη μάνα σου η γνώμη μου είναι πως δε κρατά και πολύ καλή στάση..ίσως απο συνήθεια..ίσως απο φόβο(όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω)..αυτό μόνη σου θα το βρεις..Τέλος θέλω να σου πω πως απ'όσα αναφέρεις δε φαίνεται να φταίει πουθενά η αδερφή σου,συνεπώς δεν υπάρχει λόγος αντιπάθειας γι αυτήν.Ο πατέρας σου είναι μεγάλος άνθρωπος και πολύ δύσκολα μπορείς να τον αλλάξεις..προσπάθησε να μιλήσεις μαζί του και να τα βρείτε..παιδί του είσαι..δεν είναι δυνατόν να μη σ'αγαπάει..απλώς οι γονείς ξεφεύγουν καμιά φορά ανάλογα την παιδεία και τα βιωματά τους..
    Μπα; Και γιατί να έχει αφήσει καλές σχέσεις με τους δικούς της αν όσο ζούσε μαζί τους της έκαναν τη ζωή πατίνι;
    Μαρκέλα, αν συνεχιστεί αυτό μίλα σε κάποιον κορίτσι μου...αν όχι στην αστυνομία έστω σε κάποια υπηρεσία για την προστασία των γυναικών από τη βία. Υπάρχουν τέτοιες οργανώσεις και γνωρίζω...αν θέλεις μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by αλεξια κυκλος View Post
    void έχω την εντύπωση πως γίνεσαι λιγάκι εριστική...είναι μια λύση το να απευθυνθεί στις αρχές..όμως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι να μη το κάνει.Υπάρχει και ο διάλογος..Αν το κάνει θα διαιωνίσει μια μαύρη κατάσταση!Η χρήση του διαλόγου(δια+λόγος=λογική-->η διαφορά μας απο τα άλλα έμβια όντα) έχει τουλάχιστον για μένα πρωταρχική σημασία.Και μη βιαστείς να απαντήσεις πως ο πατέρας της δε τον χρησιμοποιεί,άρα δε θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσει ούτε η ίδια.Τί θα κάνουμε δηλαδή;;Πρακτική εφαρμογή του μωσαικού νόμου;...Επίσης η ανεξαρτητοποίηση γίνεται σταδιακά και με σταθερά βήματα!Το γνωρίζω,είναι δύσκολο για μια κοινωνία όπως η σύγχρονη ελληνική,αλλά δεν είναι απίθανο.Άλλωστε τα όνειρα και οι προσδοκίες μας για τη ζωή και το μέλλον πρέπει κάπως να προσπαθούμε να τα επιτύχουμε!Όχι να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα και να περιμένουμε τη θεία φώτηση.''Συν Αθηνά και χείρα κίνει..''

    ΥΓ:και ναι συμφωνώ πως υπάρχουν πολλοί ανάξιοι γονείς..επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει τέλειος γονιός,αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα σταματήσουμε την αναπαραγωγή!
    το ειπες και μονη σου, οτι ο πατερας της δεν χρησιμοποιει διαλογο..
    πως θα τον χρησιμοποιησει λοιπον η ιδια?
    εχεις δει κανεναν να κανει διαλογο, μονος του???
    ο διαλογος , ως παραγωγο της λογικης, δεν χωραει σε παραλογες συμπεριφορες και παραλογες καταστασεις. ειδικα δε, αν ο παραλογισμος φτανει στην βια.
    αυτο που χωραει ειναι νομιμες διαδικασιες και απομακρυνση απο τον βιαιο.

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.
    εφοσον τολμαει να σηκωνει το βρωμοχερο του, ας δει απεναντι του τον νομο, αν η μητερα σου δεν εχει το αναστημα να τον σταματησει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
    Παρά τις παρεξηγήσεις μας, ήθελα απλά να σου πω μπράβο γι' αυτό που είπες και για την ένταση με την οποία το λες κι αυτό γιατί θαυμάζω τους ανθρώπους και κυρίως τις γυναίκες που έχουν τόσο θάρρος αφού εγώ δεν το έχω...να κάνω μόνο μια ερώτηση αλλά πρώτα να διευκρινίσω ότι αυτό που είπα πριν στην Μαρκέλα το εννοώ. Είναι απλά μια απορία που έχω: ρε κορίτσια...δεν σας φαίνεται κάπως να καταγγείλετε τον πατέρα σας; Γενικά μιλάω τώρα και συγγνώμη Μαρκέλα αν ξεφεύγω κάπως από το θέμα αλλά θα ήθελα να ξέρω...εγώ ας πούμε (τις λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό) δεν θα μπορούσα ρε παιδιά να τον καταγγείλω, όπως και να έχει, δεν παύει να είναι πατέρας μου και να του οφείλω σεβασμό...τί γνώμη έχετε; Μια δυο φορές το χρησιμοποίησα σαν απειλή αλλά δεν το έκανα ποτέ...τώρα βέβαια αν με σακάτευε στο ξύλο εκεί δεν ξέρω, υποθέτω ότι θα το κατάλαβαιν κι άλλοι οπότε θα πήγαινε μόνο του το θέμα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κύκνε έχεις δεχτεί και συ κακοποίηση?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Κύκνε έχεις δεχτεί και συ κακοποίηση?
    Ναι, αλλά δεν τη λες ακριβώς κακοποίηση εκτός από μια φορά που έπαθα κάταγμα στο δάχτυλο του χεριού και χρειάστηκα νάρθηκα...δεν το ήθελε όμως, απλά έτσι όπως έβαλα το χέρι μου μπροστά από το πρόσωπο μου για να προστατευτώ το δικό του χτύπησε στο δικό μου κι έτσι έγινε...τις άλλες φορές δεν είχα τραύματα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, αλλά δεν τη λες ακριβώς κακοποίηση εκτός από μια φορά που έπαθα κάταγμα στο δάχτυλο του χεριού και χρειάστηκα νάρθηκα...δεν το ήθελε όμως, απλά έτσι όπως έβαλα το χέρι μου μπροστά από το πρόσωπο μου για να προστατευτώ το δικό του χτύπησε στο δικό μου κι έτσι έγινε...τις άλλες φορές δεν είχα τραύματα...
    Δεν χρειάζεται να σε κάνει μαύρη για να θεωρηθεί κακοποίηση. Έχεις μιλήσει σε κάποιον?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Δεν χρειάζεται να σε κάνει μαύρη για να θεωρηθεί κακοποίηση. Έχεις μιλήσει σε κάποιον?
    Σε κάποιον; Τί ακριβώς εννοείς; Σε φίλο, ειδικό, τί; Επίσης, τί; Για παράδειγμα ένα χαστούκι κι αυτό κακοποίηση θεωρείται; Δεν νομίζω...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  2. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 13:19
  3. η δική μου ιστορία πως αρχισε και πως το ξεπερναω υπαρχει ελπιδα
    By paul1239 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2009, 23:55
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 15:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •