Οικογενειακά προβλήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43

    Οικογενειακά προβλήματα

    Ζω μαζί με την αδελφή μου και την μητέρα μου τόσο λόγω αρρώστιας της μητέρας μου όσο και λόγω της σημερινής οικονομικής κατάστασης. Όμως πιστεύω ότι εάν θέλουμε να πετύχει αυτό, να είμαστε δηλαδή μια οικογένεια και να λειτουργούμε έτσι πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Δεν μπορεί να κάνει μόνο ένας θυσίες, δεν γίνεται να είναι κάποιος συνέχεια ο τερματοφύλακας και ούτε να παίρνει το μέρος του ενός ή του άλλου.
    Με λίγα λόγια η μητέρα μου και η αδελφή μου τσακώνονται άσχημα συνέχεια και περιμένουν από εμένα να χειροκροτήσω τη μία συμπεριφορά ή την άλλη. Η κάθε μία θέλει να κάνει το κουμάντο της, ξοδεύουν όπου πιστεύουν ότι πρέπει και όσο θέλουν με τη δικαιολογία ότι το κάνουν για μένα και μένω εγώ να βουλώνω τρύπες λογαριασμών. Δεν το σηκώνω πια, δεν μου φτάνουν ούτε για κομμωτήριο. Μου λένε οι φίλες μου να βγούμε έξω και δεν έχω να δώσω για ένα καφέ. Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να φωνάξω κανένα σπίτι γιατί γίνεται της μουρλής. Και άντε καλά όλα αυτά μα δεν βοηθάνε και οι άλλες δύο. Έχω κουραστεί πολύ ψυχικά και σωματικά και σήμερα ξέσπασα και άρχισα να φωνάζω και να θέτω όρους. Λίγο πολύ τις είπα τι να ξοδεύουν που και τι να κόψουν από έξοδα. Με κοιτούσαν σαν κτυπημένα κουτάβια και τώρα κλαίνε και δεν μου μιλάνε. Βοήθεια τι κάνω?? Έπραξα σωστά ή απλά ξέσπασα πάνω τους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Πόσο σε νιώθω!!
    Σήμερα μάλιστα έλεγα να ανοίξω θέμα σχετικό...δηλαδή πως μοιράζονται τελικά οι ρόλοι μέσα στην οικογένεια και πόσο σύνηθες είναι στις ανθρώπινες σχέσεις να υπάρχει πάντα ένα άτομο που να βιώνει την "κατάσταση" του άλλου, κάνοντάς την δικό του πρόβλημα, ενώ αντιθετως ο άλλος να βάζει πάντα τους όρους του στο παιχνίδι.
    Η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο. Ενδεχομένως αν δεν υπήρχε αυτό το ζήτημα, να μη χρειαζόταν να τους τα χώσεις και να μη χρειαζόταν γενικά να αντιμετωπίσεις αυτήν την κατάσταση.
    Πάντως για να ξεσπάσεις, σημαίνει ότι ζορίστηκες πολύ. Δεν πειράζει που κλαίνε, θα τους περάσει. Δε γίνεται να τρως εσύ όλη τη φώλα.
    Κάντε ένα προγραμματισμό με τα χρήματα που υπάρχουν στο σπίτι - κάποιος αναγκαστικά πρέπει να πάιξει το ρόλο της τροϊκας, κάτι μου λέει ότι θα είσαι εσύ- και σεβαστείτε ο ένας τα όρια του άλλου.
    Η καθεμία σας να έχει να χαλάει κάποιο συγκεκριμένο ποσό και όχι να επωμίζεσαι εσύ το βάρος της σπατάλης της μάνας σου και της αδερφής σου.
    Οικογένεια είστε, θα βρείτε μια λύση...και θα σου μιλήσουν.
    Μη γυρίσεις πίσω εσύ γιατί δε θα καταλάβουν ότι δεν την παλεύεις και θα έχεις πάλι τα ίδια.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Similar Threads

  1. Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα
    By vernon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2012, 22:22
  2. Οικογενειακά προβλήματα απο τρίτα άτομα
    By LOY LOY in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 08-03-2011, 20:21
  3. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 01:48
  4. προβλήματα οικογενειακά και προσωπικά
    By αμαλια in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 25-01-2010, 16:50
  5. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •