Η σχέση μου ή οικογένεια μου ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2

    Η σχέση μου ή οικογένεια μου ?

    Καλησπέρα!

    Γράφτηκα στο forum σας γιατί έχω ένα μεγάλο πρόβλημα που επηρεάζει όλη μου την ψυχική υγεία. Και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα μου.
    Είμαι 28 χρονών και δουλεύω σε μια μεγάλη εταιρεία με ηλεκτρικά είδη τα τελευταία 8 χρόνια. Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω σχέση με ένα παιδί που περνάω πάρα πολύ όμορφα μαζί του και θέλω να κάνω το ένα βήμα παραπέρα. Οι γονείς μου όμως είναι τελείως αντίθετοι σε αυτή την σχέση. Έχουν μεγάλο πρόβλημα στο να συνεχίσω την ζωή μου με αυτό το πρόβλημα. Όταν τίθεται συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα, οι γονείς μου, μια ο ένας μία ο αλλος πάνε στο νοσοκομείο με προβλήματα πίεσης κλπ.

    Το διλλημά μου είναι το εξής:

    α) Ακούω την καρδιά μου και συνεχίζω την ζωή μου (αν και φοβάμαι μην πάθουν κάτι οι δικοί μου και το έχω τύψεις σε όλη μου την ζωή)

    ή

    β) Ακούω τους δικούς μου και χαλάω την σχέση μου ?

    ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο*.



    *Αν έχετε να προτείνετε διάλογο δεν πιάνει. Οι δικοί μου έιναι ανένδοτοι με αυτή την σχέση.

  2. #2
    ...για ποιο λόγο δεν θέλουν οι γονείς σου το φίλο σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [Όταν τίθεται συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα, οι γονείς μου, μια ο ένας μία ο αλλος πάνε στο νοσοκομείο με προβλήματα πίεσης κλπ.]<<
    Kοιτα αναστασια , απ οσο γνωριζω η πιεση με καταλληλη αγωγη ελεγχεται , οποτε μη νοιαζεσαι πολυ γιαυτο, θα τους φροντισουν οι γιατροι !
    Συνεχισε εσυ τη ζωη σου , και θα δεις οτι προτου καν το καταλαβεις , θα γινουν 'αρνακια' ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Γιατί είναι τόσο ανένδοτοι? Κάποια εξήγηση θα υπάρχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    πω πω δεν τα μπορω αυτα. λες και θελουν να μας μαντρωσουν μια ζωη. πως αλλαξαν ετσι οι εποχες. πριν επρεπε να σε παντρεψουν μεχρι τα 18 σου και τωρα θελουν να σε εχουν μονιμως μαζι τους! λες και δεν θελουν να κανεις εσυ οικογενεια, μα ποσο εγωιστικο ειναι αυτο? δεν καταλαβαινω με τι σκεπτικο γινεται!!!!!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι να πάθουν οι γονείς σου? Τα κλασικά του έλληνα γονέα όταν το παιδί του δεν είναι μαμούχαλο. Καρδιές και εγκεφαλικά, λολ.
    Όμως και συ για να ρωτάς, διακρίνω αρκετές ενοχές και αναποφασιστικότητες. Γιατί πιστεύεις ότι χρειάζεται να ρωτήσεις για μια σου επιλογή? Νιώθεις έντονο ίσως το μπρος
    γκρεμός και πίσω ρέμα? Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι διαλέγουμε το λιγότερο κακό για μας. Στην περίπτωσή σου το λιγότερο κακό θα ήταν πιστεύω οι δραματουργίες των γονιών Παξινού και Αυλωνίτης.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    και τι να κανεις .... ειναι πολυ δυσκολες αυτες οι περιπτωσεις. αυτο που θελει ειναι σοβαρη συζητηση. αλλα γιατι δεν τον θελουν
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2
    Να σκεφτειτε οτι το παιδι δεν το εχουν γνωρισει ακομα. Απο καποιον καλοθελητη ακουσαν κατι ασχημο (δεν θελω να πω αυτη τη στιγμη τι) για αυτον. Εγω διασταυρωσα τα στοιχεια να δω αν ειναι ετσι τα πραγματα και τελικα δεν ειναι. Με αποδειξεις.
    Οταν λεω στους δικους μου να το αποδειξω και σε αυτους, αυτοι λενε, οχι δεν μπορει να λεει ψεματα ο ταδε (ο καλοθελητης)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Είσαι σε μια ηλικία που θα έπρεπε να ακούς τον εαυτό σου και τις επιθυμίες του. Ακόμη κι αν τελικά κάνεις λάθος και το μετανιώσεις.
    Χίλιες φορές να μετανιώνουμε για λάθη δικά μας, παρά για λάθη άλλων.
    Πάρε την ευθύνη της ζωής σου στα χέρια σου και να είσαι σίγουρη ότι αν εσύ είσαι αποφασισμένη, τότε κι οι γονείς σου θα αναγκαστούν να σεβαστούν την επιλογή σου. Και να είσαι σίγουρη πως δεν πρόκειται να πεθάνουν από κάτι τέτοιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Είσαι σε μια ηλικία που θα έπρεπε να ακούς τον εαυτό σου και τις επιθυμίες του. Ακόμη κι αν τελικά κάνεις λάθος και το μετανιώσεις.
    Χίλιες φορές να μετανιώνουμε για λάθη δικά μας, παρά για λάθη άλλων.
    Πάρε την ευθύνη της ζωής σου στα χέρια σου και να είσαι σίγουρη ότι αν εσύ είσαι αποφασισμένη, τότε κι οι γονείς σου θα αναγκαστούν να σεβαστούν την επιλογή σου. Και να είσαι σίγουρη πως δεν πρόκειται να πεθάνουν από κάτι τέτοιο.
    πολυ καλα τα ειπε η μαρια!!!!!!!!!! στην ουσια θελουν ενα γερο ξεκαθαρισμα να τ ακουσουν απο σενα και να το χωνεψουνε. ολοι μας εχουμε ακουσει για κατι που καναμε απειλες του στυλ ''θα με πεθανεις εσυ'', ''αχ τι εκανα λαθος! '' κλπ, αλλα πρεπει να καταλαβουν πως δεν τα κανουμε ΟΛΑ γι αυτους κ πως η ζωη μας μας ανηκει πλεον..........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    kali mou, eixa to idio problima. emena den ton 8alan giati itan apo tin kupro kai fobontousan oti 8a fygw. Efyga loipon kai meta apo 2 xronia sxedon de len na to xwnepsoun. mou maurizoun ti psixi mou ka8e fora pou milame. Emena aksizei o antras mou kai to paleuw, alla to na ponas tous dikous sou einai baru alla autoi pws bastan na se stenaxwroun. einai egwistes pia, 8ewroun oti epeidi se gennisan toys anikeis kiolas!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Φιλη μου το ιδιο προβλημα παιδευει και εμενα:δεν την θελουμε θα πεθανουμε θα αυτοκτονησουμε θα θα θα..
    Τα παιδια εδω μεσα με βοηθησαν αρκετα ομως.Μην το βαζεις κατω και προχωρα, κανε την επανασταση σου για να νιωσεις εσυ καλυτερα και οχι
    αυτοι.Τα θελω τους θα ειναι παντα διαφορετικα απο τα δικα σου.Ο τελευταιος λογος που θα χωρισεις ειναι οι γονεις σου.Δεν ειμαστε αβουλα και αψυχα αντικειμενα
    για να μας χειριζονται οπως θελουν.Καποια στιγμη πρεπει να παρουμε σε ολους τους τομεις την ζωη στα χερια μας με ολα τα θετικα και αρνητικα που αυτο συνεπαγεται.Θα δεις
    οτι με τα δικα σου παιδια δεν θα κανεις τα ιδια λαθη.Οι δικοι μας γονεις μαθανε μονο στο να λενε αλλα οχι να ακουνε.
    Ακου την καρδια σου και προχωρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το χειροτερο που μπορει να νιωθει ενα παιδι ειναι αυτο το συναισθημα του διληματος που του βαζουνα αθελα τους οι ιδιοι οι γονεις τους. ποτε ενα παιδι δεν εχει απογαλακτιστει απο την αποψη του γονεα. αυτο ειναι καταστροφικο και δεν το αναγνωριζουν! δεν ειναι εγωιστικο ομως, νομιζουν οτι ετσι μας προστατευουν.

    το συναισθημα αυτο λοιπον που μας δημιουργουν ειναι τυψεις, πως απογοητευουμε αυτους που μας μεγαλωσαν και πασχισαν και εφτυσαν αιμα για να μας μεγαλωσουν κ ετσι τους το ξεπληρωνουμε κλπ κλπ. ομως αυτο που μ κανει εντυπωση ειναι οτι δεν ερχονται στην θεση σου. δλδ στην ουσια δεν σεβονται τις επιλογες σου και δεν παραδεχονται πως ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ κλωνος τους! πραγμα που σημαινει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΩΡΙΜΟΙ Η ΛΑΘΟΣ επειδη δεν εχουμε ιδιες αποψεις και γνωμες με εκεινους. το λαθος των γονιων ειναι πως απ την μερα που γεννηθηκαμε καναν ονειρα για το μελλον μας, χωρις να λαβουν υποψην τα δικα μας. εθεσαν το σωστο κ το λαθος για μας και οτιδηποτε αλλο ειναι κακο
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Γιατί δεν παίρνεις το παιδί να το γνωρίσουν οι δικοί σου? μπορεί να τους κάνει όπως λέμε κλικ και να αλλάξουν γνώμη, ειδικά αφού είναι ψέμα αυτα που τους είπε ο ... καλοθελητής και από τη στιγμη που τον φιλο σου τον βρίσκεις πολύ εντάξει άτομο και τον αγαπάς. μπορεί η συνάντση να φέρει τα πάνω κάτω και να τον αγαπήσουν. αλλά γιατί τόσο καιρό δε φρόντισες να τον γμωρίσουν?
    Ανεξάρτητα από αυτα που σε ρωτω, ούτως ή άλλως είναι ενήλικη κοπέλα, ώριμος άνθρωπος και οικονομικά ανεξάρτητη. Εσύ αποκλειστικά καθορίζεις τη ζωή σου, ότι κι αν σου λενε οι υπόλοιποι, όποιοι κι αν είναι αυτοί, είναι απλά γνώμες και τιποτε περισσότερο. Το να παθουν κακο οι δικοί σου είναι φοβία χωρίς έρεισμα στην πραγματικότητα, εμμονη ιδέα, μπορει και να σου φυγει αμα τον γνωρισουν.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15
  3. Σχιζοφρενεια και οικογενεια ....
    By Mr.Brown in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-06-2010, 13:37
  4. διαλυμενη οικογενεια
    By marinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 23-12-2007, 20:30
  5. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2007, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •