Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 179
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    http://www.psychologytoday.com/colle...place-religion

    χμμ ενδιαφέρον.

    Εν ολίγης σου λέει ότι σύμφωνα με έρευνες , η κυρίαρχη αιτία που οι άνθρωποι στρέφονται στην θρησκεία είναι οι κακουχίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους. Έτσι κάπου στην Αφρική που δεν ξέρεις άμα την επόμενη μέρα θα έχεις στέγη , φαί , και ακόμα και αν που λέει ο λόγος θα είσαι ζωντανός , η ελπίδα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου ον που θα σε βοηθήσει, είναι όσο να ναι κίνητρο για ζωή. Στις δυτικές κοινωνίες όμως που έχουν εξαλειφθεί σχεδόν τα προβλήματα ζωής-θανάτου λόγω κρατικής μέριμνας και οικονομίας , ένα μεγάλο μερίδιο κόσμου δεν πιστεύει σε θεούς.
    Δεν νομίζω να εξαφανιστεί η θρησκεία αλλά ρο γράφεις εσύ και άλλοι επειδή έτσι θέλετε πιθανώς όλοι έτσι θέλουμε όσοι είμαστε νεώτεροι επειδή έχουμε την ανάγκη να εξαφανίσουμε το βάρος της ανηθικότητας και της υλοκρατείας που βαραίνει τις συνειδήσεις μας και δυσκολεύει τις πράξεις μας η έστω σε μερικούς που έχουν μάθει η θέλοντας να είναι καλοί πάει να εξαλιφθεί άλλωστε και η σχετικότητα ανηθικής (διαφορά πράξης σκέψης έτσι;) και να προσφέρονται και για βοήθεια χωρίς να απαιτούν βραβείο καλού σαμαρείτη (χαχα . . ._). Σορρυ αν δεν τα γράφω καλά. Δεν είμαι φιλόσοφος. Κάποιες φορές βέβαια είναι τοταλ μιστερυ πως δημιουργούνται βάροι συνειδήσεως σε ευαίσθητους βλ ανθρώπους. σορρυ πρέπει να εξεγερθούμε. άστα λα βίστα!@
    Last edited by birdhed; 10-11-2011 at 17:37.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Καλά εντάξει. Οταν πετάς με το αεροπλάνο και αρχίζει και κουνιέται περίεργα, τότε παρακαλάς τον Θεό να σε σώσει.
    Γιατί?
    Αλλο θεός άλλο θρησκεία. Και ο ολυμπιακός θρησκεία είναι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Καλά εντάξει. Οταν πετάς με το αεροπλάνο και αρχίζει και κουνιέται περίεργα, τότε παρακαλάς τον Θεό να σε σώσει.
    Γιατί?
    Αλλο θεός άλλο θρησκεία. Και ο ολυμπιακός θρησκεία είναι.
    Γιατί όλοι μας ως ανθρώπινα όντα είμαστε ατελείς ανασφαλείς και απροστάτευτοι και πολλές φορές νιώθουμε την ανάγκη να επικαλεστούμε μια ανώτερη δύναμη για να μας σώσει. Τόσο απλά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Quote Originally Posted by void View Post
    Και εμένα εκεί βρίσκεται η ένστασή μου...
    Είμαστε τόσο σίγουροι δηλαδή ότι δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή και γενικότερα μια "ανώτερη δύναμη" έτσι ώστε να καταλήγουμε και στο συμπέρασμα ότι το αν θα συνεχιστεί η πίστη στα θεία εξαρτάται σε τελική ανάλυση μόνο από τον άνθρωπο?
    Δε με καλύπτει αυτό.
    Σίγουρα, υπάρχει η μια όψη της πίστης/ θρησκείας ως "οπιο των λαών" και ως αποχαύνωση κλπ κλπ...παρολαυτά, αν ρωτήσεις έναν άνθρωπο που πιστεύει με όλη τη σημασία της λέξεως, θα σου απαντήσει ότι ο ίδιος θεωρώντας ως δεδομένη την ύπαρξη Θεού και ζωής μετά θάνατον, νιώθει πραγματικά ελεύθερος, εφόσον έχει κατορθώσει να απαλλαγεί, από την πηγή όλων των φόβων, από το μέγιστο φόβο, αυτόν του θανάτου.
    Αυτός δηλαδή δεν έχει εξελιχθεί σαν άνθρωπος? δε νιώθει ελεύθερος?
    Η μόνη δέσμευσή του έγκειται στην πεποίθηση ότι υπάρχει Θεός. Όπως αντίστροφα, ο άθεος, δεσμεύεται από την πεποίθησή του ότι ΔΕΝ υπάρχει Θεός.
    Αλλά στην τελική όλοι, δεν ξεκινάμε με γνώμονα μια κεντρική ιδέα?
    Αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ λίγοι αλλά είναι πολύ ευτυχισμένοι και γαλήνιοι. Η τεράστια πλειψηφία των όσων υποτίθεται θρησκεύουν είναι απλά εκεί για να καλύπτουν τις αδυναμίες τους μέσω της ελπίδας προς κάτι ανώτερο απ αυτούς ή για να δικαιολογούν και να καλύπτουν τα ανοσιουργηματα τους. Κι αλλοίμονο σ όποιον μπλέξει με τους δεύτερους, και την πίστη του θα χάσει και πιθανόν και το μυαλό του.
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Καλά εντάξει. Οταν πετάς με το αεροπλάνο και αρχίζει και κουνιέται περίεργα, τότε παρακαλάς τον Θεό να σε σώσει.
    Γιατί?
    Αλλο θεός άλλο θρησκεία. Και ο ολυμπιακός θρησκεία είναι.
    Γιατί 1)στο δίδαξαν 2)το χρειάζεσαι
    Όσο θα παύεις να το διδάσκεσαι στην κοινωνία, άρα όσο παύει η ανελέητη προπαγάνδα απ' τη στιγμή που γεννηθούμε μέχρι τη στιγμή που πεθαίνουμε, την οποία τρώμε σε κάθε σχεδόν χώρο δημόσιο αν το παρατηρήσεις (κράτος και εκκλησία χεράκι χεράκι τα κουτσουκάκια μου) τότε θα είσαι όλο και πιο ελεύθερος να επιλέξεις τι θα φωνάξεις. Προς το παρόν νομίζουμε πως επιλέγουμε, γιατί έχουμε φάει τόσες ενέσεις στον εγκέφαλο που όπου βλέπαμε παπά θα έπρεπε να χυμάμε, όχι να τιμάμε.

    Όσο για την ανάγκη, όσο η γνώση μεγαλώνει και η αμφιβολία στερεώνεται, τόσο η ανάγκη μας για εξήγηση, στήριξη, νόημα, θα ψάξει και θα βρει άλλους αποδέκτες, λιγότερο κοινωνικά, οικονομικά, διανοητικά και ατομικά επιζήμιους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εγώ πάντως όταν κουνιέται περίεργα το αεροπλάνο ψάχνω να δω που είναι το κοντινότερο αλεξίπτωτο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Εγώ πάντως όταν κουνιέται περίεργα το αεροπλάνο ψάχνω να δω που είναι το κοντινότερο αλεξίπτωτο.
    τα αεροπλανα δεν ειναι προγραμματισμενα για να πεφτουν, γι αυτο, αν εχεις προσεξει, δεν εχουν πουθενα αλεξιπτωτα!!!!!
    εχουν βεβαια σωσιβια κι ετσι αν γλυτωσεις απο την πτωση, μπορεις να κανεις μπανια στο ερημονησι που θα βρεθεις :)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα αεροπλανα δεν ειναι προγραμματισμενα για να πεφτουν, γι αυτο, αν εχεις προσεξει, δεν εχουν πουθενα αλεξιπτωτα!!!!!
    εχουν βεβαια σωσιβια κι ετσι αν γλυτωσεις απο την πτωση, μπορεις να κανεις μπανια στο ερημονησι που θα βρεθεις :)
    τοτε λιγο πριν βαλω το σωσιβιο, οντως θα κανω τον σταυρο μου ;d

    (ειδικα αμα η διαδρομη ειναι γιαννενα-λαρισα)

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Λαγουδόπολη
    Posts
    58
    dδεν είμαι καλά. νομίζω πως αυτό είναι η ζωή μετά και ότι τίποτα δεν έχει νόημα ότι καλή φαντασία έχω έχει εξατμιστεί σχεδόν ο σατανάς έχει νικήσει και δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζει κάποιος τι είναι αλήθεια και τι ψέμα. Τα περισσότερα είναι ψέματα. Χριστούλη μου ποιος είσαι επιτέλους κρυώνω εδώ και λίγη ώρα είμαι κόντρα στο ρεύμα και δεν περνάω καλά. Ανάποδος με όλους. Ανεπιθύμητος, παράσιτο και να φανταστείτε είμαι καλός στο σεξ αλλά είναι κακό αμαρτία το σαρκικό αρέσω στις γυναίκες αλλά λόγω ανύπαρκτης πλέον εργασίας για μένα είμαι στο πάτο του πηγαδιού. Αδυνατώ να κατανοήσω γιατί η καθυστέρηση μου δεν είναι υπαρκτή πάντα νιώθω σαν να μην έχει λογική αυτό. Αν είμαι όντως σχιζοφρενής πως καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα, ότι νομίζω πως με ελέγχουν ενώ καταλαβαίνω πως αυτό δεν είναι λογικό. Απλά δεν υπάρχει η σχιζοφρένεια. Έχω αστέρευτη όρεξη για κουβεντούλα δεν ξέρω γιατί ίσως να μου έχουν βαρέσει τον ορό της αλήθειας. Αλτ1 Χαχαχα δεν υπάρχω! Κάτι παίζει αυτό το έχω καταλάβει πάντος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    http://www.psychologytoday.com/colle...place-religion

    χμμ ενδιαφέρον.

    Εν ολίγης σου λέει ότι σύμφωνα με έρευνες , η κυρίαρχη αιτία που οι άνθρωποι στρέφονται στην θρησκεία είναι οι κακουχίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους. Έτσι κάπου στην Αφρική που δεν ξέρεις άμα την επόμενη μέρα θα έχεις στέγη , φαί , και ακόμα και αν που λέει ο λόγος θα είσαι ζωντανός , η ελπίδα της ύπαρξης κάποιου ανώτερου ον που θα σε βοηθήσει, είναι όσο να ναι κίνητρο για ζωή. Στις δυτικές κοινωνίες όμως που έχουν εξαλειφθεί σχεδόν τα προβλήματα ζωής-θανάτου λόγω κρατικής μέριμνας και οικονομίας , ένα μεγάλο μερίδιο κόσμου δεν πιστεύει σε θεούς.
    νομίζω ότι καλά τα λέει η έρευνα. οι άνθρωποι πιστεύουν σε θρησκείες λόγω ψυχολογικών αδυναμιών. ψάχνουν ένα αποκούμπι για να στηριχτούν σε περιόδους που όλα πανε στραβα.
    οι δυτικοι ειναι οι πιο υλικα εξασφαλισμενοι, οποτε η αναγκη για πιστη σε θεο, μειωνεται.

    επισης σε μεγαλο βαθμο εχουν νοηματοδοτησει την υπαρξη μεσω της υπερκαταναλωσης, οποτε δεν χρειαζονται το θεο, ουτε για να δωσουν νοημα στη ζωη.
    ειναι και αυτο ενας δευτερος πολυ σημαντικος λογος.

    ετσι κι αλλιως οι θρησκειες ειναι μαλλον μπελας. δε νομιζω οτι βοηθουν τους ανθρωπους να γνωρισουν τον αληθινο και ζωντανο θεο. οποτε καλυτερα αν εχουν παρει οι μετοχες τους την κατιουσα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    τοτε λιγο πριν βαλω το σωσιβιο, οντως θα κανω τον σταυρο μου ;d

    (ειδικα αμα η διαδρομη ειναι γιαννενα-λαρισα)
    θυμαμαι ακουγα μια ομιλια του Γιανναρα και ελεγε, αν θελετε να μετρησετε αθεους να το κανετε κατα τη διαρκεια αναταραχων και κουνηματων σε ωρα πτησης! τοτε, λεει, να μετρησετε ποσους αθεους βλεπετε! :)
    εγω παντως σε αναταραχες, δεν ξερω, γιατι δεν πολυφοβαμαι, αλλα αν το αεροπλανο πεσει, και ειμαι μεσα, κ βιωσω την πτωση, ειμαι σιγουρη οτι μεχρι να πεσει κ να γινω ενα με το χωμα θα εχω επιστρεψει πληρως στην αγκαλια του Θεου!
    δεν νομιζω να ειμαι τοσο τολμηρη με τον βεβαιο θανατο μου!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Λαγουδόπολη
    Posts
    58
    Ότι γίνεται γίνεται για τον άνθρωπο είναι πολύ εγωιστικό αλλά έτσι είναι και ως συνήθως επικρατεί η κοινή γνώμη όσο δίκιο μπορεί να έχουν οι ατομικές γνώμες. Θεωρώ πάντως πως είναι επικίνδυνος ο άνθρωπος που δεν πιστεύει σε κανένα Θεό και πιο δυνατός ίσως. Ίσως να έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποιον Θεό γιατί έτσι είναι κανένας δεν θέλει να αναλάβει τον ρόλο του προφήτη στην εποχή μας και να το πει και στην τηλεόραση, ακούγεται ύποπτο η θα γελάσουν μαζί του αν δεν είναι άνθρωπος της εξουσίας η θα τον στείλουν στο τρελοκομείο. Πόσο υποκριτικό ον ο άνθρωπος, πιστεύει σε Θεούς και παλαιούς προφήτες αλλά δεν πιστεύει σε μοντέρνους Θεανθρώπους. Ίσως να υπερτερούν οι ανάγκες μας στο πως βλέπουμε τον κόσμο η οι ανάγκες συμφέροντα των λίγων για μια λειτουργική κοινωνία όχι για κοινό κακό. Δεν θα συνέφερε και τους ίδιους άλλωστε. Κάπως έτσι έχουμε φτάσει στην απαξία της ατομικής γνώμης αφού επικρατεί ο δυνατός, αυτός που κινείτε όπως τον θέλει η μάζα η σε σπανιότερη περίπτωση θα πίστευα στους ρυθμούς που επιβάλουν οι απόλυτοι άρχοντες αυτού του κόσμου, λίγο δύσκολο όμως να καταρρίπτουν οι λίγοι τις μαζικές δυνάμεις χωρίς να καλύπτουν τις ανάγκες ποσοστών κατά κύριο λόγο. Στην περίπτωση βέβαια που η πίστη υπερτερεί δεν σημαίνει ότι θα είναι τρέλα απαραίτητα επειδή το λένε οι ψυχίατροι. Αντιθέτως υπάρχουν υπήρχαν σημαντικοί άνθρωποι που όντως πίστευαν σε κάποιον Θεό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    H αποδοχή του θανάτου δεν έχει να κάνει και με την εκπαίδευση του κάθε ανθρώπου?
    Είναι επιστημονική απόδειξη της ύπαρξης του θεού τι θα χρειαστεί ένας άνθρωπος, άθεος ή μη, την ώρα που κινδυνεύει? Τότε αν φωνάξει ένας Μεγάλε Μανιτού, είναι η ΑΝΑΓΚΗ του για προστασία και το ένστικτό του για επιβίωση ΑΠΟΔΕΙΞΗ της ύπαρξης θεού? Αν φωνάξει μπαρμπαΚίτσο, ο μπαρμπακίτσος αυτόματα θεωρείται θεός? Δεν ξέρω λοιπόν τι θεωρεί ο τάδε γιανναράς, δεν γνωρίζω τον κύριο, ούτε και μ'ενδιαφέρει, εκτός αν έχει αποδείξεις να μου προσφέρει και όχι εικασίες και προσωπικές ανάγκες. Γιατί αυτές είναι που μεταφράζονται σε ό,τι τελικά ενδιαφέρει περισσότερο το κάθε άτομο.

    Steven Reiss, 2004, The 16 Strivings for god.
    O Steven Reiss βέβαια δε δίνει ρε παιδί μου τα αδιάψευστα κριτήρια που δίνει ο γιανναράς, τύπου τι φωνάζει ο καθένας στα μέσα μασικής μεταφοράς, αλλά έχει ένα ενδιαφέρον η θεωρία του.

    Εξηγεί τα αντιθετικά "ζεύγη" αναγκών που εξυπηρετεί η πίστη στο θεό. Πχ κανένας πιστός δεν μπορεί να μας πει γιατί οι άνθρωποι προσεύχονται για νίκη στον πόλεμο σε ένα θεό της ειρήνης. Aκόμη και η νίκη ενάντι των επικίνδυνων άθεων το ίδιο εμπεριέχει. Αυτή η ψυχολογική ανάγκη για εκδίκηση που έχει αναφέρει ο Reiss ανάμεσα στα 16 ζεύγη ψυχολογικών αναγκών. Ή γιατί "φοβάσαι ένα θεό που σε προστατεύει" ή γιατί ο θεός αλλού είναι ηθικός κι αλλού ανήθικος (τιμωρία πχ).
    Το μέλος πριν δεν κάθησε να αναρωτηθεί γιατί ονομάζει τον άθεο ως "επικίνδυνο", και αν αυτό δε δείχνει πραγματικά σχίσμα με το ένα της αγάπης που πλασάρει η θρησκεία του. Για μένα επικίνδυνος είναι αυτός που χρησιμοποιεί την και καλά υποταγή του σε ανώτερες αρχές ως σπαθί ενάντια στους συνανθρώπους του. Και αυτό κάνουν οι θρησκείες καλύτερα απ' όλα. war and business.

    Οι όψεις λοιπόν της θρησκευτικότητας που παρουσιάζονται τόσο αντιθετικές, είναι για να έχει μια θρησκεία αυτό που λέμε mass appeal, να "πιάνει", να συγκεντρώνει αριθμητικά μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες κάτω από τις αρχές της, πρέπει τι να πουλάει? Να πουλάει το "όλοι χωράτε, μπείτε στο αεροπλάνο", λολ.

    Χωράει στο αερόπλανο του Γιωρίκα και ο φανατικός εξτρεμιστής, χωράει και ο ειρηνικός ανθρωπάκος.
    Χωράει και αυτή που θέλει τη δύναμη (οmnipotence), και αυτή που δε τη θέλει. Ταυτιζόμαστε με ό,τι ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ, as simple as that.
    Βλέπεις λοιπόν όποιον είναι λάτρης εθιμοτυπικών να χρησιμοποιεί τις τελετουργίες της θρησκείας για να καλύψει την ανάγκη του, όποιον δεν τις γουστάρει να μην τις χρησιμοποιεί και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά. Διαβάστε τα ζεύγη του Reiss.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #29
    Κοντά στη θρησκεία είναι συνήθως οι αδύναμοι χαρακτήρες. Είναι αυτοί που επικαλούνται καθημερινά τον Θεό εναποθέτοντας σε αυτόν όλες τους τις ελπίδες για οτιδήποτε πιστεύουν είναι πέραν των δυνατοτήτων τους. Αυτό που κερδίζουν είναι διαλείμματα γαλήνης, το σίγουρο είναι πως αν οι ίδιοι δεν το παλέψουν δεν γίνεται απολύτως τίποτα και τότε έρχεται η σειρά της χρησης της θρεησκείας ως δικαιολόγησης, ότι αυτό ήταν το θέλημα του Θεού. Καλύπτει η θρησκεία το φόβο τους να δουν στα μάτια τις καταστάσεις και να δράσουν οι ίδιοι.
    γιάννης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ρειν η εκκλησια δεν ειναι μονο αυτα που -ορθα- στηλιτευεις. ειναι και αυτα πραγματι. αλλα ειναι και αλλα που αγνοεις παντελως. αν δεν θελεις τη χριστιανικη παραδοση του τοπου, διαβασε βουδισμο. που δε μιλαει καν για Θεο. δεν υπαρχει καθολου η εννοια Θεος στο βουδισμο. ωστοσο το ιδιο πραγμα ειναι. απλα ο βουδισμος χρησιμοποιει αλλες λεξεις και εννοιες για να περιγραψει το ιδια φαινομενα. απλα γιατι ειναι διαφορετικη πολιτισμικη παραδοση.

    δε στο λεω για να πιστεψεις. αφου ετσι κι αλλιως εχεις τους πολυ σοβαρους σου ψυχολογικους λογους που δεν σε αφηνουν να πιστεψεις.

    απλα γιατι εχει κολλησει η βελονα σου στο να στηλιτευεις τα ιδια και τα ιδια, και να δειχνεις και ποσο ασχετη εισαι τελικα.

    χωρια που η τοση εμπαθεια που εκπεμπεις και ο τροπος που προσπαθεις να πεισεις, εμενα τουλαχιστον μου δειχνουν οχι οτι δεν υπαρχει θεος, (αν και φυσικα οντως μπορει να μην υπαρχει) αλλα οτι δεν μπορω να σε θεωρησω αξιοπιστη πηγη για να επηρεαστω. ακριβως γιατι ο εμπαθης ανθρωπος ειναι τυφλωμενος και δεν μπορει να εχει αντικειμενικη αποψη.

    δεν αμφιβαλλω οτι θα εχεις ξετρυπωσει ολους τους φανατικους αθεϊστες, για να εξοπλισεις τη γκαμα των αθεϊστικων επιχειρηματων σου, αλλα αν ηθελες να το ψαξεις αντικειμενικα το ζητημα, νομιζω οτι θα επρεπε να τολμησεις να δεις τι λενε και οι σοβαροι που πιστευουν πως υπαρχει Θεος, να δεις τι λεει και η αντιθετη αποψη, και μετα να απορριψεις. τουλαχιστον να ενημερωθεις, να ξερεις τι λενε και οι "αντιπαλοι".

    νομιζω οτι σου χρειαζεται μια πιο νηφαλια ματια, την οποια δεν διαθετεις. δεν ξερω πραγματικα ποια ευαισθητη χορδη σου παταει ο Θεος, αλλα ολοφανερα σου παταει καποια εθαισθητη χορδη. γι αυτο και αντιδρας ετσι καθε φορα που διαβαζεις για Θεο. και η αναγκη σου επισης, οχι απλα να αρνηθεις την υπαρξη του Θεου σε προσωπικο επιπεδο, αυτο ειναι καθ ολα σεβαστη επιλογη σου, αλλα να επιχειρηματολογησεις γενικα, οτι οχι δεν εισαι εσυ που δεν πιστευεις, δεν υπαρχει και θεος!

    τοσοι και τοσοι προσπαθησαν να αποδειξουν την υπαρξη ή την ανυπαρξια του θεου στην ιστορια της ανθρωποτητας. θεωρεις τον εαυτο σου τοσο σημαντικο, που να νομιζεις οτι εσυ θα καταφερεις να δωσεις αποδειξη για ενα θεμα που παραμενει ανοιχτο για αιωνες? μη στενοχωριεσαι, αν ηταν τοσο ευκολο να αποδειχθει, θα ειχαν βρει την αποδειξη αλλοι πριν απο σενα! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 13:57
  2. βοηθεια και ελπιδα απο τη Θρησκεια μας..........
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2009, 19:20
  3. ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ,ΠΑΠΑΣ vs FREUD
    By Kassi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2007, 13:27
  4. Ερώτηση σχετική με θρησκεία.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-10-2006, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •