Προδοσια απο φιλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12

    Προδοσια απο φιλη

    Λοιπον πολυ προσφατα εμαθα οτι στη κολλητη μου αρεσει το ατομο με το οποιο ειμαι ερωτευμενη εδω και ενα χρονο αλλα δεν εκανα κινηση αν και ειχαν πεχτει φασεις που εδειχνε οτι και αυτος με ηθελε γιατι ειμαστε φιλοι και δεν ηθελα να χαλασω την φιλια μας(ειχε και σχεση καποιο διαστημα).. Ολα ξεκινησαν στο τελος του καλοκαιριου που τους επιασα να φιλιουντε.. Ειμαι γενικα ατομο που δυσκολα βρισκω αγορι να με ελκυει τοσο πολυ και κανω δυσκολα σχεσεις γιατι δυσκολα εμπιστευομαι καποιον.. Αποφασισα ομως να παραβλεψω το
    γεγονος και να την συγχωρεσω γιατι θεωρουσα οτι ηταν αμαρτια να πεταξω μια φιλια τοσων χρονων για εναν ερωτα και ετσι εκανα στην ακρη και αυτον για να μην πληγωθει η φιλη μου.. Μετα απο κανενα μηνα που εφυγα για να παω στηνπολη που σπουδαζω και ενω ειχαμε καθημερινη επαφη μου λεει η φιλη μου οτι εχουν σχεση.. Δεν ξερω τι να κανω της ειπα οτι δεν θελω να ειμαστε πια φιλες γιατι δεν με υπολογισε και ενω την συγχωρεσα την πρωτη φορα αθτη δεν με υπολογισε και το ξανα εκανε.. Απο την μια δεν θελω να της ξανα μιλησω γιατι με πληγωσε και δεν θελω να τους βλεπω μαζι.. Απο την αλλη ομως δεν θελω να την χασω απο φιλη μου γιατι την αγαπαω.. Δυσκολα βαζω καποιον μεσα στην καρδια μου και για αυτο ποτε δεν προδιδω φιλες γιατι της εχω σαν οικογενεια γιατι λοιπον παντα τυχαινει να μου την φερνουν και να με προδιδουν;;; Δεν μπορω να το καταλαβω.. Απο τοτε που τσακωθηκαμε και δεν μιλαμε δεν μπορω να φαω κλαιω συνεχεια δεν θελω να πηγαινω πουθενα και ειναι αυτος ο πονος στην καρδια και αυτος ο κομπος στο λαιμο που δεν λεει να φυγει με τιποτα.. Δεν αντεχω αυτη την μιζερια.. Ισως ακουγονται λιγο υπερβολικα αυτα που λεω απλα εχω πληγωθει τοσο πολυ.. Ας με συμβουλεψει καποιος δεν αντεχω αυτη την κατασταση..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by eirini92 View Post
    Λοιπον πολυ προσφατα εμαθα οτι στη κολλητη μου αρεσει το ατομο με το οποιο ειμαι ερωτευμενη εδω και ενα χρονο αλλα δεν εκανα κινηση αν και ειχαν πεχτει φασεις που εδειχνε οτι και αυτος με ηθελε γιατι ειμαστε φιλοι και δεν ηθελα να χαλασω την φιλια μας(ειχε και σχεση καποιο διαστημα).. Ολα ξεκινησαν στο τελος του καλοκαιριου που τους επιασα να φιλιουντε.. Ειμαι γενικα ατομο που δυσκολα βρισκω αγορι να με ελκυει τοσο πολυ και κανω δυσκολα σχεσεις γιατι δυσκολα εμπιστευομαι καποιον.. Αποφασισα ομως να παραβλεψω το
    γεγονος και να την συγχωρεσω γιατι θεωρουσα οτι ηταν αμαρτια να πεταξω μια φιλια τοσων χρονων για εναν ερωτα και ετσι εκανα στην ακρη και αυτον για να μην πληγωθει η φιλη μου.. Μετα απο κανενα μηνα που εφυγα για να παω στηνπολη που σπουδαζω και ενω ειχαμε καθημερινη επαφη μου λεει η φιλη μου οτι εχουν σχεση.. Δεν ξερω τι να κανω της ειπα οτι δεν θελω να ειμαστε πια φιλες γιατι δεν με υπολογισε και ενω την συγχωρεσα την πρωτη φορα αθτη δεν με υπολογισε και το ξανα εκανε.. Απο την μια δεν θελω να της ξανα μιλησω γιατι με πληγωσε και δεν θελω να τους βλεπω μαζι.. Απο την αλλη ομως δεν θελω να την χασω απο φιλη μου γιατι την αγαπαω.. Δυσκολα βαζω καποιον μεσα στην καρδια μου και για αυτο ποτε δεν προδιδω φιλες γιατι της εχω σαν οικογενεια γιατι λοιπον παντα τυχαινει να μου την φερνουν και να με προδιδουν;;; Δεν μπορω να το καταλαβω.. Απο τοτε που τσακωθηκαμε και δεν μιλαμε δεν μπορω να φαω κλαιω συνεχεια δεν θελω να πηγαινω πουθενα και ειναι αυτος ο πονος στην καρδια και αυτος ο κομπος στο λαιμο που δεν λεει να φυγει με τιποτα.. Δεν αντεχω αυτη την μιζερια.. Ισως ακουγονται λιγο υπερβολικα αυτα που λεω απλα εχω πληγωθει τοσο πολυ.. Ας με συμβουλεψει καποιος δεν αντεχω αυτη την κατασταση..
    η φιλη σου ηξερε οτι ησουν ερωτευμενη μαζι του και περιμενες καποια κινηση του για να προχωρησετε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    το ηξερε οτι ειμαι ερωτευμενη μαζι του εδω και ενα χρονο περιπου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by eirini92 View Post
    το ηξερε οτι ειμαι ερωτευμενη μαζι του εδω και ενα χρονο περιπου
    εσυ ομως μας ειπες, οτι δεν ειχες σκοπο να κανεις κινηση, για να μην διακινδυνευσεις να χασεις την φιλια σας με τον τυπο.
    ουτε αυτος εκανε κινηση και μαλιστα ειχε και σχεση ενδιαμεσα.
    εφοσον δεν ειχατε τπτ ερωτικο λοιπον, με καποια θα τα εφιαχνε. μονος θα εμενε?
    ποιο ειναι το προβλημα αν ταιριαζουν με την φιλη σου, να κανουν σχεση, εφοσον εσυ δεν θα εκανες κατι μαζι του?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    περιμενε εχεις καταλαβει λαθος.. το θεμα μου δεν ειναι για τον τυπο αλλα για την φιλη μου!! δεν εχω σκοπο να της βαλω διλημμα για το αν θα διαλεξει εμενα η αυτον.. δεν υφισταται κατι τετοιο.. απλα θεωρω οτι δεν υπολογισε τα συναισθηματα μου.. καταλαβες; δεν ξερω αν πρεπει να την συγχωρεσω η οχι γιατι αμα την ξανα συγχωρεσω νομιζω οτι φερομαι σαν θυμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by eirini92 View Post
    περιμενε εχεις καταλαβει λαθος.. το θεμα μου δεν ειναι για τον τυπο αλλα για την φιλη μου!! δεν εχω σκοπο να της βαλω διλημμα για το αν θα διαλεξει εμενα η αυτον.. δεν υφισταται κατι τετοιο.. απλα θεωρω οτι δεν υπολογισε τα συναισθηματα μου.. καταλαβες; δεν ξερω αν πρεπει να την συγχωρεσω η οχι γιατι αμα την ξανα συγχωρεσω νομιζω οτι φερομαι σαν θυμα
    μα, δεν ειχατε κατι ερωτικο με το παιδι.
    κι απ οτι φαινεται ,εχει κι αυτη συναισθηματα για τον τυπο.
    γιατι να σεβαστει αυτη τα δικα σου και να μην σεβαστεις ΕΣΥ τα δικα της, ειδικα μαλιστα επειδη τυχαινει το ενδιαφερον μεταξυ φιλης και φιλου να ειναι αμοιβαιο?

  7. #7
    ...συμφωνω με τη ρεμ...
    Για μένα το λάθος της φίλης σου ήταν που δεν στο είπε ξεκάθαρα από την αρχή ότι τον θέλει.
    Λες πως δεν έκανες κίνηση για να μη χαλάσεις τη φιλία σου μαζι του. Αυτό δεν είναι έρωτας. για ποιο λόγο να σε ενδιαφέρει να μη χαλάσεις μια φιλία οταν είσαι ερωτευμένη με το φίλο σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    με το παιδι ειμασταν στη φαση σου αρεσω μου αρεσεις αλλα ειμαστε και φιλοι και στο τελος καταληξαμε να συμφωνησουμε οτι ηταν καλυτερο να μεινουμε φιλοι οχι οτι δεν ετρεχε τιποτα.. απλα κατα την διαρκεια που παιζοταν κατι εγινε αυτο με την φιλη μου.. πριν δλδ αποφασισω οτι ηταν καλυτερο να μεινουμε φιλοι... και επειτα χωρις να με ρωτησει πως αισθανομαι για το αν θα κανουν κατι με πηρε τηλ και μου το ανακοινωσε.. οχι οτι θα της ελεγα να μην κανει τιποτα αλλα πριν παρει μια αποφαση δεν επρεπε να ειχε σκεφτει πως νιωθω;; φυσικα και την νοιαζομαι και σεβομαι τα συναισθηματα της αν δεν τα σεβομουνα θα της ελεγα ''η χωριζεται η δεν σου ξανα μιλαω''.. φαιρομαι εγωιστικα;; δεν ξερω εχω μπερδευτει

  9. #9
    Quote Originally Posted by eirini92 View Post
    με το παιδι ειμασταν στη φαση σου αρεσω μου αρεσεις αλλα ειμαστε και φιλοι και στο τελος καταληξαμε να συμφωνησουμε οτι ηταν καλυτερο να μεινουμε φιλοι οχι οτι δεν ετρεχε τιποτα.. απλα κατα την διαρκεια που παιζοταν κατι εγινε αυτο με την φιλη μου.. πριν δλδ αποφασισω οτι ηταν καλυτερο να μεινουμε φιλοι... και επειτα χωρις να με ρωτησει πως αισθανομαι για το αν θα κανουν κατι με πηρε τηλ και μου το ανακοινωσε.. οχι οτι θα της ελεγα να μην κανει τιποτα αλλα πριν παρει μια αποφαση δεν επρεπε να ειχε σκεφτει πως νιωθω;; φυσικα και την νοιαζομαι και σεβομαι τα συναισθηματα της αν δεν τα σεβομουνα θα της ελεγα ''η χωριζεται η δεν σου ξανα μιλαω''.. φαιρομαι εγωιστικα;; δεν ξερω εχω μπερδευτει
    ...είρηνη μου, όταν δυο άνθρωποι θέλουν ο ένας τον άλλο δεν καταλήγουν να ...συμφωνήσουν να μείνουν φίλοι. Αυτό σημαίνει πως δεν υπήρχε κάτι παραπάνω.
    Καταλαβαίνω πως σε πειράζει που έγινε κάτι με τη φίλη σου, αλλά αν συζητησεις ηρεμα μαζί της θα δεις πως τα ιδια θα σου πει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    δεν ξερω μια φιλη μου μου ελεγε οτι ειχα μπερδεψει την φιλια που ειχα με το αγορι με ερωτα.. ισως τελικα εκανα βλακεια να τσακωθω μαζι της για κατι τετοιο.. ωρες ωρες φαιρομαι τοσο παρορμητικα.. ευχαριστω πολυ!

  11. #11
    Quote Originally Posted by eirini92 View Post
    δεν ξερω μια φιλη μου μου ελεγε οτι ειχα μπερδεψει την φιλια που ειχα με το αγορι με ερωτα.. ισως τελικα εκανα βλακεια να τσακωθω μαζι της για κατι τετοιο.. ωρες ωρες φαιρομαι τοσο παρορμητικα.. ευχαριστω πολυ!
    κάτσε...από που έβγαζε αυτό το συμπέρασμα η φίλη σου?
    Ξερεις, μας λες τόσα λίγα, που μόνο να πιθανολογήσουμε μπορούμε.
    Πχ. Μπορεί πραγματικά να αγαπούσες τον φίλο σου πολύ και να ενιωσες πως σε πρόδωσε που τα έφτιαξε τελικά με τη φίλη σου.
    Η φιλία με τον έρωτα δε μπορούν να μπερδευτούν είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και εγώ αγαπάω τις φίλες/ους μου, αλλά δεν έχω σκεφτεί ποτέ πως με προσελκύουν σεξουαλικά. Εσύ σκεφτόσουν έτσι για το φίλο σου? Είχε γίνει κάτι σε ερωτικο επίπεδο? Πως φτάσατε να να "συμφωνησετε" να μείνετε φίλοι; Από που προέκυψε η κουβέντα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Γω έχω να ρωτήσω ένα πράγμα: Η φίλη σου τον γνώριζε από πριν, ταυτόχρονα με σένα ή ΑΠΟ σένα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Επίσης, κατά τη γνώμη μου, ακόμα κι αν δε θέλεις να μείνεις τσακωμένη μαζί της, καλό θα ήταν να κρατήσεις αρκετά μεγάλη απόσταση... ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις έναν έρωτα είναι να τον σβήσεις απ τη ζωή σου, κι αυτό δν είναι φυσικά εφικτό τη στιγμή που τον βλέπεις στο πλευρό της φίλης σου... γνωστοποίησέ το αυτό. Δν υπάρχει λόγος να κάνεις το θύμα και να στενοχωριέσαι

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    η φιλη μου μου ελεγε οτι η φιλια μεταξυ γυναικας και ανδρα ειναι λιγο παραξενη ειδικα αμα ειναι μακροχρονια και καμια φορα την παρερμηνευεις με ερωτα..λοιπον με αυτον τον φιλο μου ειμαστε χρονια φιλοι αρχικα ηταν φιλος του αδερφου μου και αργοτερα αρχισαμε να κανουμε παρεα εδω και 4-5 χρονια.. σε καποια φαση πριν απο ενα-εναμιση χρονο αρχισε να με φλερταρει και να σου πω την αληθεια μου αρεσε.. καποια στιγμη λοιπον που καθομασταν στο κρεβατι σε ενα σπιτι μιας φιλης και βλεπαμε βιντεο στο laptop σηκωνεται να φυγει να παει στην δουλεια και παει να με φιλησει και αντι να με φιλησει στο μαγουλο με φιλαει στο στομα!! τα εχασα και δεν ηξερα τι να κανω.. φευγει αυτος και την επομενη μερα μαθαινω απο ενα κοινο φιλο οτι του βγηκε αυθορμητα.. ειχε ομως σχεση πολυ καιρο και του το ξεκοψα και ετσι συμφωνησαμε να συνεχισουμε να κανουμε παρεα σαν να μην συμβαινει τιποτα.. αλλα υπηρχε παντα αυτο το φλερτ.. οταν λοιπον χωρησε αντε παλι τα ιδια να το φερνουμε πιο πολυ στο ερωτικο.. ειχαν πεχτει πολλες φορες με φιλια και ετσι αλλα δεν ειχαμε ξακαθαρισει τι σχεση εχουμε.. ετσι αποφασισαμε να σκεφτουμε για κανα δυο βδομαδες τι ειναι αυτο που θελουμε.. σε αυτο το διαστημα ετυχε καποια στιγμη λοιπον να τον πιασω με την κολλητη μου να φιλιουντε χωρις να με δουνε.. η κολλητη μου δεν μου ειπε τιποτα και δεν ηθελα να της το πω ηθελα να μου το πει απο μονη της.. μετα απο λιγες μερες και αφου ειχε καταλαβει οτι κατι ειχα μαζι της αποφασησε να μου το πει.. ειπαμε λοιπον να μην κανω ουτε εγω κατι μαζι του ουτε αυτη για να μην πληγωθει καμια μας απο την σχεση της αλλης..και ξαφνικα πριν λιγες μερες με πηρε και μου το ανακοινωσε..με τον φιλο μου δεν ειμαστε οπως πριν δεν ξερει οτι το ξερω απλα οταν συζητησαμε τι θελουμε να κανουμε του ειπα οτι θελω να μεινουμε φιλοι.. επρεπε να το εξηγησω αναλυτικα απο την αρχη..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Γω έχω να ρωτήσω ένα πράγμα: Η φίλη σου τον γνώριζε από πριν, ταυτόχρονα με σένα ή ΑΠΟ σένα?
    τον ηξερε πιο πριν απλα εξαιτιας μου αρχισανε να κανουνε παρεα φετος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μια φιλη...φιδι;
    By νιφάδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2011, 21:10
  2. καυγας με μια φιλη μου
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2011, 20:44
  3. φορτικη φιλη
    By alicia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-05-2010, 22:05
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •