Ο άνθρωπος και η φύση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98

    Ο άνθρωπος και η φύση!

    Καλημέρα σε όλους!

    Είμαι στο forum μερικές ημέρες και έχω λάβει μέρος σε αρκετές συζητήσεις.

    Βρέθηκα στο forum ψάχνοντας στο internet για μια άγνωστη λέξη. Το e-psychology μου τράβηξε τη προσοχή και μπήκα!

    Δε έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα κι εγώ όπως όλοι οι άνθρωποι έχουμε περάσει απο διάφορα κύματα, απ'τα οποία βγήκα νικητής.

    Εκμεταλευόμενος τα δικά μου βιώματα και εμπειρίες, προσπαθώ και θέλω να βοηθήσω όπου μπορώ.

    Το topic αυτό το άνοιξα για να προσπαθήσω να σας εξηγήσω πόσο σημαντικό είναι να έρχεται ο άνθρωπος κοντά στη φύση . Πιστεύω οτι η ίδια η φύση λειτουργεί αρμονικά, ακόμα και όταν περνάει τις δικές της κρίσεις, καταιγίδες, σεισμούς κτλ. Είναι, θα έλεγε κανείς, μια προσωπικότητα με τις διαταραχές τις αλλα και με τη γαλήνη της.

    Νομίζω λοιπόν, οτι για να βρείτε τον εαυτό σας, πρέπει να βγείτε έξω. Κι όταν λέω έξω δεν εννοώ την Αθήνα ή την κάθε μεγαλούπολη της Ελλάδας, αλλα τη φύση.
    Κάντε μια βόλτα στο κοντινό σας δάσος, πάρτε το ποδήλατο μαζί σας και εξερευνήστε μονοπάτια, ανεβείτε στα βουνά και πιάστε το χιόνι, περπατήστε στην αμμουδιά και νοιώστε το νερό, πάρτε μια βαθειά ανάσα στο καθαρό αέρα, αφήστε τον αργά έξω.

    Θα δείτε πόσο πιο χαλαροί θα νοιώθετε και πόσο αυτό θα σας βοηθήσει να εστιάσετε στο πρόβλημά σας ή ακόμα και να το ξεπεράσετε.

    Περπατήστε, όπως έκανε ο φίλος Πολύτιμος!

    Υπάρχει τόση ομορφιά εκεί έξω, που πιστεύω οτι θα σας βοηθήσει.

    Λίγες σκόρπιες σκέψεις απο έναν nutcase!

    Φιλιά!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    yeeeeeeeap! συμφωνω!
    ολα τα στοιχεια της φυσης ειναι εξαιρετικα εναρμονισμενα μεταξυ τους και θυμιζουν παραμυθι!
    (εε..ναι..καλα, μπορει ετσι να το βλεπω εγω :p)

    για ενα διαστημα περνουσα καθημερινα ενα δασος, που εχει θεα μεσσαιωνικα καστρα..η φαντασια μου εβαλε κατευθειαν παρτι ιπποτων και πριγκιπισσων!
    ειναι μαγικη η φυση!


    υγ:
    Originally posted by nutcase
    πάρτε το ποδήλατο μαζί σας και εξερευνήστε μονοπάτια
    ναι, δεν ειναι και το πιο απλο πραγμα στον κοσμο!εγω προσωπικα δεν εχω καταφερει να καθισω στο ποδηλατο,χωρις να φαω τουμπα..(ειμαι ανισορροπη!)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Με τη φύση χαλαρώνω αφάνταστα............:)
    Ηρεμεί η ψυχή και το πνεύμα.......άλλο πράγμα!!!
    Μάλλον πρέπει να δημοσιεύσουμε nutcase κάποιες προτάσεις που κάνουν σύλλογοι για επιδρομές στη φύση με προγράμματα........
    χμ..............

    μου έβαλες ιδέες..........έχω πολλές προτάσεις........
    σύντομα θα δημοσιεύσω πηγές στο topic σου......ακόμα και με προγράμματα ολοκληρωμένης χαλάρωσης στη φύση που ξέρω ότι γίνονται......:):)
    Πολλές συνδιάζουν και αρχές γιόγκα διαλογισμού, περιπάτους, ακόμα και mountain bike!!!

    Σύντομα κοντά σας.........χι......χι

    Περιμένω και τις δικές σας απόψεις ή ευεργετικές προτάσεις σε σχέση με τη φύση......
    Μην πάει χαμένο το τόσο ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο φίλος μας..........;);)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Μπράβο Όλγα! Πολύ καλό ακούγεται!

    Προσωπικά ανήκω σε ένα club αυτοκινήτων και κάνουμε εξορμήσεις σε όλη την Ελλάδα και σε μέρη μαγευτικά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    nutcase για πες μας τις εμπειρίες σου βρε...........:)
    Ωραίο ακούγεται.......
    Πόσο συχνά κάνετε εξορμήσεις?

    Έχω να προτείνω και εγώ πολλά.......και για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο.........;)

    Αλλά για πες................

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Αυριο για παράδειγμα, φεύγουμε για Ελάτη Περτούλι, Μετέωρα! Δε ξέρω αν έχει πάει κάποιος απο εσάς εκεί, αλλα είναι απλά μαγευτικά! Μέσα στο δέντρο! Ίσως να έχει και χιονάκι!

    Για τα Μετέωρα ξέρετε. 6 μονές εν λειτουργία κτλ.

    Λίμνη Πλαστήρα
    Κορινθία,
    Ζαγοροχώρια
    Βυρίνα - Στεμνίτσα - Δημητσάνα - Λούσιος ποταμος
    Αχέρωντα ποταμός, Ποταμός Λούρους, πηγές Λάδωνα/Λούρου/Αχέρωντα

    Μιλάμε για τέλεια μέρη και όλα στην Ελλάδα μας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    nutcase με αναστάτωσες βρε με την ιδέα!!!!
    Πω πω ζήλεψα τώρα..............:):(
    Χάρμα θα περάσεις!!!!!!!!!:):)

    Σε περιμένω ανανεωμένο στην επιστροφή!!!!!;);)

    ΦΙΛΙΑ!:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Πωπωπω! Φανταστικά ήταν! Αποκλειστήκαμε κιόλας απο το χιόνι, όλα καλά!!! χαχαχα

    Ξημερώματα Σαββάτου το έστρωσε παιδιά! Χρειάστηκε η παρέμβαση της Νομαρχίας για να μπορέσουμε να φύγουμε!
    Τα Μετέωρα φανταστικότατα! Πήγα σε δύο Μοναστήρια. Στο Μεγάλο Μετέωρο και στη Μονή Βαρλαάμ.
    Απίστευτα τοπία, ηρεμία, ήταν το κάτι άλλο!

    Απλά δε περιγράφεται!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Καλά αποκλείστηκες στο χιόνι και δεν έφτιαξες κανέναν χιονάνθρωπο να μας φέρεις για σουβενίρ????:P:P

    Καλά σου..............:(:(

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    37
    Πολλές φορές παραπονοίμαστε για την έλλειψη χρόνου,που δεν μας επιτρέπει να εκδράμουμε στα πέριξ εξοχικά μέρη..Κι όμως δεν είναι τόσο μακρυά όσο νομίζετε.
    Ειδικά για τους Αθηναίους συνπολίτες μου,προτίνω την Πάρνηθα..Συνηθισμένο είναι πια να την ακούμε στον προσδιορισμό επίκεντρο σεισμού.Κι όμως..επισκεφτείτε το Σπήλαιο του Πάνα,το Παλιομήλεσι,το Κατσιμίδι που στην κορυφή του έχει παρατηρητήριο από όπου φαίνονται οι γειτονικές χιονισμένες κορυφές του Παρνασσού και της Δύρφεως.Επίσης,αυτήν την εποχή μπορεί να είστε τυχεροί και να δείτε ελάφια!!Σίγουρα πάντως θα τα μοιρίσετε(δεν είναι και η πιο ειδιλλιακή μυρωδιά η τραγίλα)και πολύ πιθανόν να ακούσετε τις οπλές τους..
    Προμηθευτείτε έναν χάρτη της Πάρνηθας και εξερευνήστε τις χαράδρες της Χούνη και Αγία Τριάδα..
    Μετά μπορείτε να σιτισθείτε στις ταβέρνες που βρίσκονται στους πρόποδες του βουνού...
    ΥΓ:Στην περιοχή της Πάρνηθας Μόλα το Σάββατο,έπεσαν οι πρώτες νιφάδες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    hliostasio μου πολύ καλή η πρότασή σου περί Πάρνηθας.........αλλά ακόμα καλύτερη αυτή για τις ταβέρνες.........:D:D
    Μιαμ.......μιαμ........μου άνοιξες την όρεξη........άλλωστε με τα κιλά μου δεν έχω πρόβλημα........;)
    Τώρα τον σεισμό τί τον ανέφερες βρε? Ήδη κάτι ξύπνησε πρόσφατα εκεί...........:o:o..........
    Φαντάσου δε τώρα φάση να είσαι σε κάποια κορυφή της Πάρνηθας και ενώ έχεις εντοπίσει δύο ελάφια να τα βλέπεις ξαφνικά να κουνιούνται νομίζοντας ότι έχουν Πάρκινσον..........και μετά τρως την φλασιά ότι γίνεται σεισμός........:P:P:P

    Κατάσταση θρίλερ........χε........χε.......:D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •