Διαφορες διαγνωσεις γιατρων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Διαφορες διαγνωσεις γιατρων

    Οπως ειχα αναφερει και παλαιοτερα αρχισα να εχω εντονα συμπτωματα αγχους στα 18 και κατι και με αυπνιες ταυτοχρονα.Πηγα σε γιατρο και μου χορηγησε bespar τα οποια δεν μου καναν τιποτα.μολισ τα σταματησα μετα απο 1,5 μηνα ξαναειχα εντονο αγχος αλλα χωρις αυπνιες.τοτε η διαγνωση που μου βγαλαν ηταν γενικευμενη αγχωδης διαταραχη.υστερα απο 2 χρονια παρολο που αντεχα το τοσο αγχος αρχισα να εκδηλωνω παλι αυπνιες,ημουν5 μερες αυπνος με 2 ωρες υπνο μονο.πηγα στο γενικο κρατικο και μου βγαλαν διαγνωση ιδεοψυχαναγκασμο και συναισθηματικη διαταραχη και ολα αυτα επειδη δεν μπορουσα να κοιμηθω.μου συνταγογραφηθηκε geodon καιειχα τρομερη ακαθησια αλλα το καλο ηταν οτι επεφτα ξερος για υπνο.τα πηρα για 15 μερες και τα σταματησα απο μονος μου διοτι δεν αντεχα τις παρενεργειες.κοιμομουν για καποιο διαστημα και μετα παλι αυπνιες.πηγαμε οικογενειακως σε αλλον γιατρο οπου μου δωσαν seroquel τα πηρα για 4 μερες και την 5η εκδηλωσα ενα ψυχωτικο επεισοδιο(δεν ακουγα φωνες ουτε εβλεπα πραγματα)αλλα ειχα αυτα τα συμπτωματα που ανεφερα σε αλλο θεμα.Σημερα καποιο μελος τησ οικογενειας μ ειδε ενα ντοκιμαντερ στο διαδικτιο για τα ψυχοφαρμακα και μου ειπε οτι το seroquel μπορει να προκαλεσει παραληρημα.αμα δε το χα παρει ισως ειχα γλυτψσει αυτη την κατασταση.τι πιστευετε?τωρα εχω τη διαγνωση της ψυχωσικης συνδρομης.παντως απο τι εχω καταλαβει σε καθε γιατρο διαφορετικο που θα πας θα σου βγαζει καινουργια διαγνωση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν καταλαβα καλα αυτο που αρχικα συνεβαινε ηταν κυριως η αυπνια ,,
    Ας υποθεσουμε οτι τοτε πηγαινες κατευθειαν σε ενα κεντρο για την αυπνια (υπαρχουν εξειδικευεμενα ιατρεια ) , και το αντιμετωπιζες αυτο αποτελεσματικα ,,θες να πεις οτι ολα τα υπολοιπα που προεκυψαν μετα , δεν θα προεκειπταν ?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Exeis akousei gia thn astheneia pou exoune poly diashmoi anthropoi ? Legete dipolikh diataraxh . Den eimai eidikos alla an theleis mporeis na to koitakseis.

  4. #4
    Οταν απεκτησα τις πρωτες αυπνιες στα 18 την τριτη μερα πηγα αμεσα σε γιατρο,αμα το αφηνα ισως να ειχα εκδηλωσει τοτε το προβλημα.Τις εντονες αυπνιες τις ειχα 3 μηνες πριν παθω το επεισοδιο.γενικα μεχρι τωρα πιστευα και πιστευω πως αν ειχα καταπολεμησει το στρες στη ριζα του χωρις να παρω αντιψυχωτικα αλλα καποιο αντικαταθλιπτικο που θεραπευει τις αγχωδεις διαταραχες ισως(δεν ειναι σιγουρο)να μην περνουσα αυτο που περασα.Τελως παντων ολα για καποιο λογο γινονται φτανει που ειμαι λειτουργικος και ας περνω φαρμακα.

  5. #5
    Εγω πιστευω οτι οι αυπνιες προκληθηκαν απο το εντονοτατο αγχος που βιωνα,που δεν μπορουσα να κατσω σε μια μερια πολλη ωρα κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    νομιζω δεν μπορεις να το πεις με σιγουρια αν ηταν το φαρμακο που σε πειραξε ισως αυτο "δουλευε" μεσα σου κ περιμενε μια αφορμη η οποια μπορει να ηταν χημικη στη περιπτωση σου...εχω βιωσει κατι αναλογο με καποιο αντικαταθλιτικο που ειχα παρει με ανεβασε τοσο πολυ που παρανοησα κ χτυπησα μπιελες που λενε..ηταν το πρωτο μου ψυσωσικο επισοδειο..θα μπορουσα να πω πως το εφεξορ(αυτο ηταν το φαρμακο) μου κανε τη ζημια, το θεμα ομως δεν ειναι τι εγινε στο παρελθον,αντε κ τα ριξαμε ολα στο φαρμακο κ βρηκαμε τον ¨φταιχτη" δεν κερδισαμε κ τπτ.( εκτος αμα κανεις μυνηση στη εταιρια κ τους φας κανα μυριο χαχα) το θεμα ειναι ποσο καλα μπορουμε να μαστε σημερα με ολα αυτα που περασαμε...αυτο μετραει μην κοιτας πισω γτ δεν εχει κανενα νοημα
    φιλικα παντα Α.

  7. #7
    ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ

Similar Threads

  1. πολλες ενοχες....
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 27-09-2011, 02:43
  2. Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 36
    Last Post: 06-01-2011, 21:48
  3. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 20:01
  4. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •