ανασφάλεια στη σχεση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18

    ανασφάλεια στη σχεση.

    Καλησπέρα σε όλους...

    το θέμα μου θα φανει κοινο σε πολλους-πολλες ... όπως και τα διλληματα που ακολουθουν την απιστια...

    Είμαι 24 ετών και εδώ και 2μιση χρόνια περίπου έχω μια σχέση. Το αγκάθι σε μας , πιστευω ειναι η ελλειψη εμπιστοσυνης απο μενα προς αυτον. Υπήρξαν κάποια περιστατικά που σαφως με οδηγησαν στο να αισθανομαι ανασφάλεια (με απατησε στους πρωτους μηνες της σχέσης, αλλά γύρισε γονατιστός πισω) και γενικά είναι ένα ατομο εξωστρεφές και ζωηρό θα έλεγα!Αυτό που με φοβίζει είναι οτι καθε φορα που αισθάνεται ανασφαλεια , βάζει σε κινδυνο αυτό που έχουμε , φλερτάρωντας ΕΝΤΟΝΑ με άλλες .Σαν να θέλει να νιωθει οτι ειναι απολύτως ελεύθερος. Υποστηρίζει οτι με θέλει. αλλα παραλληλα με φοβαται , γτ όντως έχουμε πολυ καλή χημεια . σκεφτεται που θα οδηγηθουμε ; Τα πάμε καλά αλλά είμαστε νέοι για κάτι παραπάνω.

    Εγω πάλι , από τη φύση μου αρκετα ανεξάρτητη, δεν τον πιεζω καθόλου ,όχι επειδη έτσι πρεπει , αλλα επειδη δεν ειμαι τετοιος τυπος. Ξέρω οτι δεν μπορω να βασιστώ σε αυτόν... γτ δεν ξερει ποτε τι ακριβως θελει.

    Το προβλημα ειναι οτι ετοιμαζομαστε να κανουμε μαζι ενα μεγαλο βημα στο εξωτερικο.( Πόσο παράδοξο;;;;)
    και ειμαι σε διλλημα.αν πληγωθω παλι απο αυτον? Ποσο θα συγχωρω τις ανασφαλειες του;Θέλει εμενα στη ζωή του , αλλα δεν αποχωρίζεται τις κακές συνηθειες...

    Ειμαι σιγουρη οτι τα έγραψα αρκετα μπερδεμένα , γιατί και εγώ ακόμα δεν μπορώ να δω τα πραγματα ως έχουν!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Καλησπερα ελπιδα :)
    Θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης : το παιδι ειναι στην ιδια ηλικια με σενα? και αν επιτρεπεται γιατι σκεφτεστε να φυγετε στο εξωτερικο?νομιζω παντως πως αυτο εχει να κανει κυριως με σενα.Το πως δηλαδη αισθανεσαι με αυτην του τη συμπεριφορα.Νομιζεις οτι μπορεις να το αντεξεις?Το να ζουμε μεσα στην ανασφαλεια εχω την εντυπωση οτι φθειρει και εμας αλλα και τις σχεσεις μας.Πως το βλεπεις εσυ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Eίμαστε στην ιδια ηλικία. Επιλέξαμε την ιδια χώρα για δουλεια στο εξωτερικο. Εγω θα έφευγα ετσι κι αλλιως και αποφασισε να με ακολουθήσει. Πραγματικα κινουμαι σε δυο δρόμους. Από τη μια σκέφτομαι οτι δεν πρεπει να ειμαι με ενα τετοιο ανθρωπο γιατι σε καποιες περιστασεις δεν έδειξε σεβασμο στο προσωπο μου, και απο την αλλη αισθάνομαι οτι προσπαθεί να αποβάλλει το ''αλανι'' απο μέσα του. Εγώ υποφέρω οταν κάνω με το παραμικρό αρνητικές σκέψεις.. μπαινω σε διαδικασία να ψάχνω τα πάντα κτλ .και γενικά ειμαι σε εγρήγορση...

    Εγώ απλα θέλω να είμαι μαζί του , για όσο πάει. Αλλα αξίζει; Αυτο δεν μπορω να αποφασίσω.( η αληθεια ειναι είμαστε καποιους μήνες σε απόσταση και αυτο δε βοηθάει)

    Τωρα είναι η στιγμη που πρεπει να παρω μια αποφαση και δεν μπορω να ξεκαθαρίσω : Φταιω εγώ που δεν μπορώ να χωρίσω; Περναμε όντως καλα οταν ειμαστε μαζί και αξίζει να δοκιμάσουμε και αυτό; Θα ξανακάνει τα ίδια;

    Σε μια τελευταια συζητηση , υποστηριξε οτι αν φυγουμε εξω θα αλλαξουν πολλα ως προς τις ατασθαλείες του. (?) Ειναι ανώριμη αυτη η αποψή του ή όντως έτσι μπορεί να αλλάξει ''φαση'';

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Βρε ελπιδα μου ειναι 24 χρονων και μιλαμε για τον χαρακτηρα του, νομιζεις οτι ειναι κατι που μπορει να το "αποβαλλει"?Η ακομα και αν καταφερει να το αποβαλλει οπως λες για καποιο διαστημα νομιζεις οτι θα εχει αλλαξει κατι στην ουσια?Εκεινος θα πιεζεται και νομιζω πως θα ειναι θεμα χρονου μεχρι να γινει το μπαμ..

    Πιστευω πως πραγματικα κατι του αρεσει στη σχεση σας και μενει -οσο μπορει- σε αυτην, απλα δεν ξερω αν αυτο το κατι εσενα σου αρκει για να επενδυσεις σε αυτον τον ανθρωπο.

    Δυομιση χρονια δεν ειναι λιγα γι'αυτο μην κατηγορεις τον εαυτο σου, ειναι οντως μια δυσκολη αποφαση, ομως σκεψου και εσυ πως θα ειναι να εισαι συνεχως στην τσιτα, αυτο δε σε αφηνει να απολαυσεις την σχεση σου ετσι δεν ειναι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    πόσο δίκιο έχεις! και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πως μπορώ να μάθω τι πραγματικά θέλει αυτος ο άνθρωπος; Αποφάσισε να με ακολουθήσει, με δική του πρωτοβουλία, να πάρει και αυτός τεράστιο ρίσκο , πως αυτο δικαιολογεί την ανάγκη του να επιβεβαιωνεται μέσω άλλων γυναικών; Πολλες φορες εχω παρατηρήσει , οτι έχει την ανάγκη να επιβεβαιώνεται , να ξέρει ότι η τάδε και η τάδε τον γουσταρουν. Η συμπεριφορα του απεναντι μου ειναι άψογη . Με προσέχει με φροντίζει , ερωτικά είμαστε αρκετα καλά ...

    αν ξεχάσω την απιστία,
    Από την άλλη σκεφτομαι μήπως αυτο το φλέρτ (μέσω ιντερνετ) με διαφορες κοπέλες , (οχι αγνωστες.. ζουμε σε επαρχια) ειναι λογικες για εναν αντρα;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Οπως κατάλαβες δεν μπορω να ξεχωρίσω ποια συμπεριφορά είναι λογικη και ποια όχι. Μη νομιζεις οτι και εγω ξέρω ακριβως τι θέλω. ή τον θέλω τοσο που φερομαι χαζά ή ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by elpida24 View Post
    πόσο δίκιο έχεις! και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πως μπορώ να μάθω τι πραγματικά θέλει αυτος ο άνθρωπος; Αποφάσισε να με ακολουθήσει, με δική του πρωτοβουλία, να πάρει και αυτός τεράστιο ρίσκο , πως αυτο δικαιολογεί την ανάγκη του να επιβεβαιωνεται μέσω άλλων γυναικών; Πολλες φορες εχω παρατηρήσει , οτι έχει την ανάγκη να επιβεβαιώνεται , να ξέρει ότι η τάδε και η τάδε τον γουσταρουν. Η συμπεριφορα του απεναντι μου ειναι άψογη . Με προσέχει με φροντίζει , ερωτικά είμαστε αρκετα καλά ...

    αν ξεχάσω την απιστία,
    Από την άλλη σκεφτομαι μήπως αυτο το φλέρτ (μέσω ιντερνετ) με διαφορες κοπέλες , (οχι αγνωστες.. ζουμε σε επαρχια) ειναι λογικες για εναν αντρα;
    ποιο ακριβως ειναι το τεραστιο ρισκο που παιρνει?
    εχει εδω καποιοες καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης? αφηνει καποια στρωμενη δουλεια που του αρεσει?

    κατα τα αλλα, το εξωτερικο, δεν βλεπω να συνδεεται σε τπτ με τις "ατασθαλιες".
    οτι κανει εδω μπορει να το κανει κι εξω ...

    οι 'ατασθαλιες" και βεβαια ειναι λογικες! τι το παραλογο εχουν? το θεμα ειναι αν θελει να ειναι με μια γυναικα (και μαλιστα με σενα) η αν προτιμαει να τσιλιμπουρδιζει δεξια κι αριστερα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιο ακριβως ειναι το τεραστιο ρισκο που παιρνει?
    εχει εδω καποιοες καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης>? αφηνει καποια στρωμενη δουλεια που του αρεσει/

    κατα τα αλλα, το εξωτερικο, δεν βλεπωνα συνδεεται σε τπτ με τις "ατασθαλιες". οτι κανει εδω μπορει αν το κανει κι εξω ...
    Αφηνει οικογενεια και μάλλον τη ζωή του στην ελλαδα....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Για κάποιο ανεξηγητο λόγο πιστευω σε αυτό τον ανθρωπο οτι μπορουμε να ζήσουμε 2-3 στιγμές παραπάνω . αλλα φοβάμαι μήπως αν συνεχισω πληγωθώ πολυ και μετα.... αιντε να μαζεψω τα κομμάτια μου. και εννοειται πως καταλαβαινω οτι σχεση ειναι και θα τελειωσει ... απλα δε θελω να τελειωσει με προδοσια.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Ποτε εχεις προγραμματισει να φυγεις?
    Να ξερεις κατι, απο τα λογια μεχρι τις πραξεις υπαρχει μια πολυ μεγαλη αποσταση.
    Δε θελω να σε αποθαρρυνω αλλα εισαι σιγουρη οτι το εχει παρει πραγματικα αποφαση να σε ακολουθησει?
    Ξερεις εαν το εχει συζητησει με τον περιγυρο του και κυριως με τους δικους του?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by elpida24 View Post
    Αφηνει οικογενεια και μάλλον τη ζωή του στην ελλαδα....
    τι ρισκο εχει αυτο?
    εχει λυσεις εδω για επαγγελματικη αποκατασταση?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by babel View Post
    Ποτε εχεις προγραμματισει να φυγεις?
    Να ξερεις κατι, απο τα λογια μεχρι τις πραξεις υπαρχει μια πολυ μεγαλη αποσταση.
    Δε θελω να σε αποθαρρυνω αλλα εισαι σιγουρη οτι το εχει παρει πραγματικα αποφαση να σε ακολουθησει?
    Ξερεις εαν το εχει συζητησει με τον περιγυρο του και κυριως με τους δικους του?
    Αμεσα.. Εχει ενημερωσει τους παντες , γονεις , φιλους. Και γω μη νομιζεις οτι δεν κραταω μια επιφυλαξη... !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ρισκο εχει αυτο?
    εχει λυσεις εδω για επαγγελματικη αποκατασταση?
    σαφως θα ειναι πιο δυσκολα αν ακουλουθησει. αλλα βεβαια μπορει να εξελιχθει και καλυτερα και για αυτον, καλυτερο μελλον , εργασιακο περιβαλλον κτλ.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Εσυ πχ ξερεις την αντιδραση των γονιων του απο πρωτο χερι η απ'οτι σου εχει πει ο ιδιος?
    Θελω να πω εχεις ασφαλιστει για παν ενδεχομενο?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by babel View Post
    Εσυ πχ ξερεις την αντιδραση των γονιων του απο πρωτο χερι η απ'οτι σου εχει πει ο ιδιος?
    Θελω να πω εχεις ασφαλιστει για παν ενδεχομενο?
    Οι γονεις του ειναι θετικοι ναι. και το ξέρω καλά όπως και οι τριγυρω του.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ανασφαλεια στη σχεση..κι εσεις;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 24-10-2011, 18:46
  2. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 20:37
  3. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 01:02
  4. με την ανασφαλεια τι γινεται???
    By Kira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2009, 10:35
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •